5 spectrum Een heet boek RUDEN RIEMENS FOTOGRAFIE kustlicht Zaterdag 5 februari 2011 Voor mij is vakantie pas vakantie, wan neer ik mij verzeker van het ultieme boek van dit moment in de koffer. De keus van dat boek is mijn grootste zorg en gaat uit boven de hoeveelheid schoon onder en nachtgoed, het nette bloesje voor de avond en de onmisbare warme sloffen. Het boek is de beste verzekering voor tegenval lend weer en ander ongemak, waardoor een va kantie verpest kan worden. Want dat boek is het hoogste vakantiegenot Niet alleen voor het vroe ge wakker worden of het onvermogen tijdig in slaap te vallen, maar vooral voor het zorgeloos een hele nacht dóórlezen, in de vakantie mag dat allemaal. Er is geen schuld van verloren tijd, vakantie is sowieso verloren tijd. Vroeger dekten wij ons in door te veel even tueel niet te missen boeken mee te nemen. Te genwoordig bereiden wij onze keus zo zorgvul dig mogelijk voor; in dit geval voor de vier nach ten en vijf dagen in het Noord Italiaanse geberg te, ook wel Dolomieten genoemd, door te breng en in het heerlijke gezelschap van mijn dochter en haar man, mijn unieke schoonzoon. Wij wilden geen enkel risico nemen wat betreft dat éne verrukkelijke boek dat de gloed van dit korte maar hoog-kwalitatieve uitstapje nog moest versterken. Nu ben ik in het bezit van een doorlopende reke ning (o gezegende vrouw!) bij de leukste boek handel van Amsterdam, waar ene Joost en ene Daniël, belezen boekverkopers, mij voortdurend wijzen op niet te missen, dus ogenblikkelijk aan te schaffen werken. Joost had mij al weken gele den hoogst dringend een boek aanbevolen, een boek waarbij de titel mij lichte weerzin bezorg de: 'HhhH, Himmlers hersens heten Heydrich', geschreven door Laurent Binet, die hiermee de Prix Concourt 2010 voor zijn eerste roman ont ving. Ik kocht het, het lag stil klaar tot ik besloot mijn afkeer van de ongemakkelijke titel te overwin nen, Joost op zijn woord te geloven en dit ene boek in de tas te stoppen. „Formidabel, magnifiek!", schreef Claude Lanz- mann, filosoof en de filmmaker van 'Shoah' over dit boek. Geen woord gelogen. Zodat ik de laatste van de vier vakantienachten daar op die bergtop met een versneld hart dit boek in één lange ruk heb uitgelezen. Een hallucinerende documentaire die leest als een thriller waarin geen woord verzonnen is, maar de schrijver de lezer wel voortdurend be trekt bij zijn gewetensvraag: „Is het waar wat ik schrijf? Zou die man het zo hebben gezegd?". Bovendien een boek dat, nu op het ogenblik in Tunesië en Egypte jonge mensen zich verzetten tegen de dictatuur waarin zij al zo lang moeten leven, scherp laat zien hoe ongecontroleerde macht hele volksstammen manipuleert, hoe ver raad een kettingreactie met de kwalijkste gevol gen teweeg brengt en hoe makkelijk wij de ogen sluiten voor de mogelijkheid het kwaad nog te keren. Ik laat tot besluit van dit stukje schrijver Lau rent Binet zelf aan het woord: „Probeer vooral niet volledig te zijn", zei Barthes (beroemd filo soof en literatuurcriticus). Dat is nou een raadgeving die me volkomen was ontgaan."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 85