'Het is super dat de nieuwe weg er is' 'Die twee dagen omzet goed idee.' 281 zeeland Visie over toekomst Schouwen komt later HELP! 7/c heb een Win 50.000! OPENING N57 Wat verandert er en voor wie? BID- EN DANKDAG Het grootste deel van de winkels in Tholen-stad gaat voortaan open op bid- en dankdag. „Een logische stap", vindt Niek Jan sen. „Een verkeerd signaal", stelt Arjan van Ommen. zaterdag 5 februari 2011 Het Middelburgse deel van de nieu we N57, tussen Nieuw- en Sint Joos- land en Serooskerke, is vanaf van daag open. door Carta van de Merbe) MIDDELBURG - Iwan de Pagter staat voor basisschool Palmenhof in Sint Laurens te wachten tot zijn dochter Nima uit school komt. Op de naastgelegen doorgaande weg door het dorp is het druk met ver keer. De Pagter: „Het is hier altijd al druk geweest. Dat was ook al toen ik hier zelf nog op school zat. En in de zomer is het nog drukker. Dan zie je hier ook allemaal witte nummerplaten." Dat zal vanaf nu, nu de nieuwe N57 open is, wel anders worden. Het doorgaande verkeer op Wal cheren kiest dan eerder deze nieu we route. „Het zal hier een stuk rustiger worden. Ik denk dat het de helft scheelt. Het is moeilijk in te schatten. In de zomer zullen er minder toeristen over deze weg ko men. Die volgen de borden en gaan over de nieuwe N57. En het vrachtverkeer zal hier niet meer langskomen. Dat is nu ook het ge vaarlijkst Het lokale verkeer zal na tuurlijk nog wel gebruik blijven maken van deze weg." Na de herinrichting van de over steek bij de Palmenhof, ruim een jaar geleden, is het al wel veiliger geworden bij de school, zegt De www.pzc.nl MEEST GELEZEN THOLEN 1Gemeente koopt weegbrug niet. 2. Supermarkt niet naar Koelhuisweg. 3. Met pijn weg uit de Timpahal. STELLING Is het goed dat de winkels in Tho- len-stad open gaan op bid- en dank dag? Stem via www.pzc.nl/tholen. STUUR THOOLSE TIPS NAAR tholen@pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl/foto ftJPW* S8S5! y ZIERIKZEE - Waar staat Schou- wen-Duiveland voor en waar moet het heen met deze regio? We hadden het in april kunnen weten, maar dat wordt waarschijn lijk oktober. Het opstellen van de Strategische Visie heeft een half jaar vertraging opgelopen. Oorzaken hiervan zijn. de verlate bijdragen van de zogenaamde 'sleutelfiguren' en het niet vrij kun nen maken van ambtenaren om de visie te schrijven. door Rob Paardekam Pagter. in het midden van de weg is toen een vluchtheuvel aange legd, zodat voetgangers en fietsers in twee delen de weg kunnen over steken. Volgens Wilma Tieman, moeder van Jordy en Demi, die ook op de Palmenhof zitten, valt die verbetering van de verkeersvei ligheid wel mee. „Ook na de herin richting zijn hier nog ongelukken gebeurd." Ze verwacht veel van de nieuwe N57. „Het is super dat die er is. Dan wordt het hier veel rustiger." Sturm van de autodealer annex benzinepomp iets verderop in Sint Laurens maakt zich nog geen zor gen over terugloop van klandizie als er straks minder verkeer bij hem langs komt. Zijn benzinepomp moet het voor een groot deel hebben van een vas te Walcherse klantenkring die af komt op de lagere prijzen, zegt Sturm. „En we moeten nog maar zien hoe mensen gaan rijden. Niet iedereen gaat over de nieuwe N57. Er zal wel minder verkeer komen, maar onze klanten blijven." Sturm is blij dat de weg door Sint Laurens straks van het vrachtver keer verlost is. „Die stoppen bij ons niet voor diesel en ze komen ook geen auto kopen, maar ze zijn wel nadelig voor het andere ver keer." Spectrum: Als een streep door Walcheren De Thoolse traditie dat op bid- en dankdag het openbare leven een beetje stilstaat, lijkt stilaan te verdwijnen. Een paar supermarkten besloten jaren geleden al om gewoon open te gaan en drie jaar geleden kwam er ook een eind aan de sluiting van het gemeentehuis. Nu heb ben de Thoolse middenstanders besloten hun deuren te openen. „Het rommelde al een paar jaar onder onze leden", zegt voorzit ter Niek Jansen van de Onderne mersvereniging Tholen. „Net voor de laatste vergadering hoor de ik opnieuw geluiden dat mid denstanders liever open zouden gaan. Daarop heeft het bestuur besloten om het op tafel te leg gen. Uiteindelijk heeft driekwart van de leden besloten om het an ders te gaan doen. Natuurlijk staat het de overige leden vrij om gesloten te blijven." Met name het stukje omzetver lies speelt volgens Jansen een rol in het besluit. „Er zijn mensen die op bid- en dankdag gewoon wil len winkelen. Zij worden nu min of meer naar Bergen op Zoom ge jaagd. Dat stukje omzet houden we liever in Tholen." Daar denkt eigenaar Leen Tichem van boekhandel Dieleman hetzelf de over. Hij stuitte de afgelopen ja ren wel eens op onbegrip over de sluiting. „Veel nieuwe inwoners hebben niet zoveel met bid- en dankdag." Tichem besloot een paar jaar gele den al om zijn winkel op de be treffende dagen 's ochtends te ope nen. „Wij hebben hier immers ook het postagentschap en men sen klaagden dat ze niet eens een pakje konden afgeven." Hoewel Tichem begrip heeft voor colle ga's die hun zaak uit principe ge sloten houden, hoopt hij toch dat veel winkels open zijn als het op 23 februari weer biddag is. „Dat straalt eensgezindheid uit." Juwelier Angelique zal in elk geval open zijn. „Ik ben blij met het be sluit", zegt eigenaresse Angelique Neele. „De min of meer verplich te sluiting vond ik niet meer van deze tijd. De mensen die op bid- en dankdag 's ochtends in de kerk zitten, gaan 's middags in Bergen op Zoom winkelen. En daarvoor zouden wij gesloten moeten blij ven. Voor mij waren het twee leu ke vrije dagen, hoor. Maar van vrije dagen kun je niet leven." Het ziet er vooralsnog niet naar uit dat winkeliers in andere kernen het Thool se voorbeeld gaan volgen. „Ik heb het weieens bespreekbaar ge maakt op een vergadering", zegt voorzitter Arjan van Ommen van de middenstandsvereniging in Sint-Maartensdijk. „Maar het over grote deel van de leden is blij met de rustdag." Ook in Sint-Annaland liggen er geen concrete plannen om open te gaan. „Maar het is wel een punt van discussie", zegt bestuurslid Coby den Engelsman van midden standsvereniging Activa. „Op een gegeven moment zullen we er niet meer omheen kunnen om open te gaan. Jonge mensen kij ken nou eenmaal anders tegen bid- en dankdag aan." Arjan van Ommen, uitbater van de Spar in Sint-Maartensdijk. „Rust en ruimte zijn de kernwoor den van Tholen. Ik wil daar het woord respect aan toevoegen. Laten we respect hebben voor de christelij ke inwoners. In dat opzicht is het openen van winkels op bid- en dank dag een verkeerd signaal." Angelique Neele, eigenaresse van juwelier Angelique in Tholen. „De mensen die 's ochtends in de kerk zitten op bid- en dankdag gaan 's middags winkelen in Bergen op Zoom. En daarvoor zouden wij ge sloten moeten blijven. Het waren leuke vrije dagen, hoor. Maar van vrije dagen kun je niet leven." Leen Tichem, eigenaar van boek handel Dieleman in Tholen. „Omdat wij hier het postagentschap runnen, hebben wij in het verleden al besloten om op bid- en dankdag een halve dag open te gaan. Mensen klaagden dat ze niet eens een pakje konden brengen. Ik hoop dat veel winkels straks open zullen gaan." De vertraging is niet erg, vindt bur gemeester Gerard Rabelink, initia tiefnemer van de Strategische Vi sie tot het jaar 2040. „Zorgvuldig heid is het belangrijkst. Het is qua tijd net niet gelukt om voor de zo mervakantie de dorpsraden te la ten reageren. De conceptvisie wil len we ook voor inspraak voorleg gen aan de inwoners. Hoe we dat precies gaan doen, is vanwege een vacature bij de afdeling communi catie nog niet bekend." Meld uw idee aan via www.DELTAZeelandFonds.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 66