'Vragen subsidie staat museum vrij' Schietsport heeft last 261 zeeland Meer handen nodig in het Fruitteeltmuseum Raad hoort over chique hotel in Veerse Meer Dorpsraad Colijnsplaat presenteert Gouden Idee SCHIETVERENIGING SV Artemis in 's-H. Hendrikskinderen stélt de zaterdag 5 februari 2011 ■enmmwiïaseessssssg&ató&mB door Frank van Cooten heinkenszand - De subsidierelatie tussen de gemeente Borsele en de nieuwe Stichting Musea de Beve- landen wordt dan wel met ingang van 2014 beëindigd, dat wil niet zeggen dat de stichting geen ge meentelijke subsidie meer kan krij gen. „Het staat iedereen vrij subsidie aan te vragen. Ook deze stichting dus. Wij beoordelen dan of de aan vraag aan de voorwaarden vol doet", zei wethouder Conny Mier- mans donderdagavond tijdens de vergadering van de gemeenteraad. Adrie Spruit, lid van het bestuur van museum De Bevelanden, deed een klemmend beroep op dé raad een besluit over een eventuele ver volgsubsidie pas na 2013 te nemen. „Geef ons eerst de kans er iets van te maken." Een ruime raadsmeer- derheid stemde echter in met de opheffing van de gemeenschappe lijke regeling Museum Zuid- en Noord-Beveland en met het aan gaan van een tijdelijke subsidierela tie van drie jaar met de nieuwe stichting. Borsele geeft gedurende deze drie jaar een jaarlijkse subsi die van 76.500 euro. Een aantal partijen had toch wel wat moeite met de hoogte van dit bedrag. De Borselse gemeenteraad besloot eind vorig jaar nog tot een afbouw regeling: vijftigduizend euro dit jaar tot dertig mille in 2013. Dit besluit kreeg echter geen meer derheid binnen de gemeenschap pelijke regeling. „Nu geven we een dikke 230.000 euro. Dat is tien euro per inwoner. Een fors bedrag", sprak Nico Wer- ri (Lokale Partij Borsele). D66 stemde als enige partij niet in met het voorstel. Ronald van de Vijver hechtte grote waarde aan een gemeentelijke vertegenwoordi ging in de raad van advies zolang de subsidierelatie nog van kracht is. „We geven wel subsidie, maar heb ben geen enkele invloed op het be leid. Dat vind ik ongewenst", zei Van de Vijver. De gemeente wil echter geen ei gen vertegenwoordiging in de raad van advies om belangenverstrenge ling te voorkomen. „We willen juist af van de dubbele petten pro blematiek", aldus Marga van de Plasse (CDA). „Daarnaast heb ik er niets op tegen als de stichting over drie jaar een subsidieaanvraag doet." door Esther Minnaard kapelle - De deuren van het Fruit teeltmuseum in Kapelle gaan met ingang van r april vaker open. Be zoekers kunnen dan terecht van maandag tot en met zaterdag van 13.00 tot 17.00 uur. De huidige vrij- willigersgroep, bestaande uit 40 helpende krachten, is nu te klein geworden. Bovendien helpt het feit dat de oudere generatie stopt ook niet mee. Hoewel de animo voor vrijwilligerswerk klein lijkt te zijn, heeft Adrie Eversdijk, vrijwil- ligerscoördinator van het mu seum, er alle vertrouwen in. „Ik loop al 15 jaar mee als vrijwilliger en ik doe het nog steeds met alle plezier. Voor mij lijkt het soms een fulltimebaan, maar ieder uur tje hulp is al welkom. Mensen vin den het lastig om de stap te zetten en zich daadwerkelijk als helpende hand aan te melden. De meeste vrijwilligers blijven overigens wel plakken in Kapelle, want er heerst een gezellige werksfeer." Met na me bij de receptie, de winkel en het café zijn nieuwe manschappen gewenst. Voor het onderhoud in de museumtuin zijn ook nog men sen nodig. Dit jaar zal het sowieso aanpoten worden. Het museum bestaat 15 jaar en dat zal niet onop gemerkt voorbij gaan. Mensen die bereid zijn de handen uit de mou wen te steken, kunnen zich aan melden via www.ffuitteeltmu- seum.nl of 0223-344904. door Claudia Sondervarr wissenkerke - Een vijfsterrenho tel op een eiland in het Veerse Meer, vlak bij de Veersegatdam. Over dat plan krijgen de raadsle den van de gemeente Noord-Beve land meer te horen bij de raadsver gadering, donderdag 10 februari in het gemeentehuis in Wissenkerke. De raad buigt zich dan ook over de ontwerpstructuurvisie Rond om Kortgene, die het beeld van het dorp in de toekomst bepaalt. De belangrijkste veranderingen die in de visie staan zijn de bouw van tachtig woningen, vooral voor ouderen, in de Stadspolder; daar door Luc Oggel Als er ergens een inci dent met vuurwa pens plaatsvindt, schrikken ze bij schietvereniging Ar temis in 's-Heer Hendrikskinde ren altijd op. „We hopen als eer ste dat de betrokkenen geen lid zijn van een schietvereniging", zegt bestuurslid Peter Pols. „Het straalt negatief af op ons imago, terwijl wij juist alles op alles zet ten om te zorgen dat er geen gek ke dingen gebeuren." Pols (42), afkomstig uit Hans- weert en sinds 2003 lid van Arte- mis, constateert dat schietpartijen of andere incidenten met vuurwa pens gevolgen hebben voor schiet verenigingen. „De schietsport wórdt steeds meer aan banden ge legd, waardoor we aan steeds meer eisen moeten voldoen", zegt hij. Pols refereert bijvoor beeld aan de vrouw van rapper Lange Frans, die, nét lid van een schietvereniging, naar verluidt met een pistool de straat is opge gaan. „Zoiets zou bij ons niet kun nen gebeuren, want je moet mini maal een jaar lid zijn voordat je een wapenvergunning kunt aan vragen en een eigen wapen kunt aanschaffen." Bij Artemis, een vereniging met ruim honderd leden uit heel Zee land, gaat veiligheid absoluut bo ven alles, bezweert Pols. „We zijn de enige club met drie officiële, gediplomeerde trainers, die een opleiding hebben gevolgd bij de Koninklijke Nederlandse Schut ters Associatie. Zij begeleiden nieuwe leden eerst een poos voor dat die zelfstandig mogen schie ten. Het hangt van de persoon af hoe lang die begeleiding duurt. Als je lid wil worden, moet je ook een verklaring van goed gedrag overleggen. Vervolgens moet je bij onze vereniging verplicht een veiligheidstraining volgen. Ook als je bijvoorbeeld militair bent. Weiger je dat, dan krijg je geen vergunning en dus ook geen ei gen wapen." En het gaat verder. Leden tot en met zestien jaar mogen niet met een vuurwapen schieten, daarna eerst met een klein kaliber en pas vanaf 18 jaar met een zwaar kali ber. Leden moeten bovendien ver plicht achttien schietbeurten per jaar maken, wat ook wordt bijge houden. „Ik heb wel eens achter iemand gestaan die zijn vergun ning wilde verlengen, maar die ze ventien keer had geschoten. 'Zon dag ga ik ook nog', zei-ie. Het ging mooi niet door. Zo wordt voorkomen dat mensen alleen lid worden om maar een wapen te kunnen hebben." Behoorlijk streng dus, maar vol gens Pols, die behalve bestuurslid ook hoofdtrainer is, waardeert de 'echte liefhebber' de strikte regels. „Je kunt je gewoon geen fouten permitteren. Het gaat ook niet om het knallen, maar om het ha len van punten. Het is wat dat be treft vergelijkbaar met sporten als darten en boogschieten. De zui verheid en de werking van het materiaal is interessant. Het is ook behoorlijk inspannend voor je spieren en je concentratie." Ook buiten de baan kunnen de le den geen steek laten vallen. In huis moeten wapens en munitie apart worden opgeborgen en moeten alle papieren tiptop in or de zijn. „En je kunt maar beter zorgen dat het voor elkaar is, want je kunt een onaangekondig de politiecontrole krijgen", weet Peter Pols met zijn 'speeltje', een semi-automatische M-16. moet ook een brede school met verdere maatschappelijke voorzie ningen komen, zoals een nieuwe Spar. De provincie Zeeland wil in de visie meer aandacht voor het slopen van huizen in het dorp die niet meer passen bij de woonbe hoefte en vervanging daarvan en waarschuwt voor een overmaat aan nieuwbouw. Ook wil de pro vincie de ambities van camping De Paardekreek voor de aanleg van een pier in het Veerse Meer met drijvende, luxe hotelsuites. De provincie vindt dat een mooie, kansrijke aanvulling op het ver- blijfsaanbod in Zeeland. De verga dering begint om 19.30 uur. door Claudia Sondervan MEEST CELEZEN 1. Goes wil geen slapende projecten 2. Groeiende kerken eisen ruimte 3. Parkeervergunning verplegers EN VERDER Verschillende redacteuren van de PZC houden een weblog bij. Bekijk ze via de site: www.pzc.nl/blogs. STUUR TIPS NAAR bevelanden@pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl/fotc colijnsplaat - Welke inwoner het Het Gouden Idee voor de leefbaar heid van het dorp Colijnsplaat heeft, maakt de dorpsraad dinsdag 8 februari bekend tijdens de dorps- vergadering in De Brug vanaf 20.00 uur. Er zijn elf inzendingen gekomen op de oproep van de dorpsraad om mee te denken over impulsen voor de gemeenschap. Het win nende idee is een schets van het ideale Colijnsplaat van de toe komst, verklapt de raad. Het plan sluit aan bij de wensen en ideeën die eerder naar voren kwamen tij dens bewonersavonden en in de inventarisatie voor de Dorpsvisie 2020, die.de dorpsraad in de maak heeft. De raad wil horen van de dorpelin gen of die deel willen nemen aan een klankbordgroep tijdens de vor ming van de dorpsvisie. Enkele van de ideeën die de dorpsraad op wil pakken, zijn een buurtbus voor Colijnsplaat en Kats en een 'doedag' waarbij inwoners geza menlijk een klus in het dorp aan pakken. Verder vraagt de raad reac ties op de pogingen een travalje in de Voorstraat te krijgen en op een voorstel voor concerten in de Dorpskerk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 64