301 zeeland 'Proef met wegvissen krabben Oosterschelde' Spreektijdpas als Provincie blijft buiten bootliedenzaak Zeeuws speciaal onderwijs voert actie Depothouder/ Nabezorger Provinciale Staten zaterdag 5 februari 2011 ONDERZOEK Predatie door krabben houdt op bij grote mossel door Rolf Bosboom door Lilian Dominicus ZIERIKZEE - De mosselsector moet een onderzoek uitvoeren naar het effect van het wegvissen van krab ben op het rendement van de mos selpercelen op de Oosterschelde. Daarvoor pleitte voorzitter Jan Schot van de Vissersvereniging Helpt Elkander gistermiddag tij dens de jaarlijkse ledenvergade ring in restaurant De Zeelandbrug in Zierikzee. „Dat moet je met twee percelen doen. Bij de ene haal je de krab ben weg, bij de ander niet. Ze moe ten ver van elkaar verwijderd lig gen, want het reukorgaan van de krab kan tot drie kilometer rei ken", verklaarde hij na afloop van het officiële gedeelte. Aanleiding voor de opmerking van Schot was de lezing van Ima- res-medewerker Jacob Capelle, die onder leiding van professor Aad Smaal onderzoek doet naar het kweekrendement van de mossel percelen op de Waddenzee. Op basis van bevindingen uit zijn onderzoek van 2009 betoogde Ca pelle dat mosselen niet meer wor den opgegeten door de krabben naarmate ze groter worden. „Als ze 2 centimeter zijn eten de krab ben ze, bij 2,5 centimeter wordt het al wat minder, maar als ze gro ter worden dan 2,7 centimeter dan is er praktisch geen predatie meer door krabben." Hoe beter de mosselen groeien, hoe minder interessant ze zijn als voedsel voor de krabben. Vooral bij voorjaarszaai valt nog winst te boeken. Daar geldt dat dikke in zaai leidt tot meer groei. „Ook tot hogere sterfte, maar omdat de groei het rendement bepaalt, valt die sterfte uiteindelijk weg." Of er een oorzakelijk verband zit tussen de grotere aantallen krab ben die tussen de mosselen wor den aangetroffen en de mossel zaadinstallaties met hun kleinere mosselen, durfde Capelle niet te bevestigen. Voor het onderzoek, dat nog twee jaar duurt, houdt Capelle verschei dene mosselpercelen op de Wad denzee in de gaten. „We nemen happen uit een mosselperceel en kijken onder meer naar de hoeveel heid en de grootte van de mosse len", legde hij tijdens de lezing uit. Hij waarschuwde wel voor de snel le conclusies. „Dit zijn de cijfers van 2009. De resultaten voor 2010 zien er alweer anders uit. Dat was een heel ander mosseljaar." MIDDELBURG - Gedeputeerde Kees van Beveren (CDA, financiën) meent dat de provincie zich bui ten het arbeidsconflict bij de Vlis- singse Bootliedenwacht (VLB) moet houden. Alleen als de veilig heid in de haven in het geding zou zijn, wil hij in actie komen. PvdA-Statenlid Annebeth Evertz pleitte voor een actievere rol van de provincie, die de grootste aan deelhouder van havenbedrijf Zee land Seaports is. Ze had begrepen dat de directeur van Seaports nog al terughoudend heeft gereageerd op het voornemen van FNV Bond genoten een eigen bootliedenbe- drijf op te richten als het conflict bij VLB niet wordt opgelost. Van Beveren vroeg zich af of er wel plaats is voor twee van dat soort bedrijven. Hij zei niet van plan te zijn om er zich als aandeel houder mee te bemoeien. Terecht, vond Sjoerd Heijning (WD), Zeeland Seaports is niet voor niets verzelfstandigd. Een merkwaardige reactie, meende Evertz: „De WD is toch zo voor marktwerking?" De PZC is op zoek naar een depothouder. Werkzaamheden In ontvangst nemen van de dagbladen 's ochtends vroeg; Toezicht houden zodat de bezorgers de dagbladen op tijd en op de juiste manier bij de abonnees afleveren; Inschakelen van nieuwe bezorgers bij ziekte en afwezigheid; In uitzonderingsgevallen bezorgt u de dagbladen zelf;" U bent bereid zelf de nabezorging te doen. Verdiensten De verdiensten zijn afhankelijk van het aantal bezorgwijken en ligging van het depot. Tevens bieden wij u de mogelijk heid om de PZC zelf gratis te lezen. Aanmelden en informatie Neem tijdens kantooruren contact op met Rayonmanager R. J. de Nooijer, telefoonnummer 0118-43 40 91 www.bezorgers.nl Bijna ongemerkt begon de voorstelling. Terwijl het publiek nog binnendrup pelde en de acteurs hun plaats innamen, zette Karla Peijs - een van de hoofdrolspelers - de openingsmonoloog in. Haar woor den gingen helaas grotendeels ver loren door de aanvankelijk hape rende geluidstechniek. Het was gisteren niet het enige manco in de laatste voorstelling - over een maand zijn de audities voor een nieuwe reeks - van Pro vinciale Staten uit de cyclus 2007-2011. Het royaal gesubsidieer de, semi-professionele Zeeuwse ge zelschap heeft een naam opge bouwd als het gaat om ietwat on toegankelijk theater over veelal ac tuele thema's. Het decor oogde, zoals altijd, ver zorgd. Grote witte banieren voor zien van kleurrijke wapenschilden hingen boven het podium van het sfeervolle Theater van de Democra tie. Artistiek verantwoorde belich ting in cirkelvormen zorgde voor passende accenten. De fraaie entourage kon echter niet verhullen dat aan het stuk het een en ander schortte. Wollige tek sten vaak, uitgesproken in een aan schakeling van monotone monolo gen die de aandacht maar korte tijd vast wisten te houden. Tot een wisselwerking tussen de acteurs kwam het maar zelden. Onduidelijk bleef ook waarom is gekozen voor zo'n grote cast. Met rond de veertig mensen raakte de bühne overvol. De inbreng van de meeste acteurs was onvermijdelijk minimaal. Bovendien bleek de mise-en-scène op het chaotische af: terwijl de een het woord voerde, hield de rest zich nadrukkelijk bezig met andere zaken, zoals koffie halen, bellen, krant lezen, onduidelijke onderonsjes, het doornemen van papieren of twitteren. Of men trok zich voor korte of langere tijd terug in de coulissen. Daarmee leken ze, als subtiele en licht-absurdistische boodschap van de totale voorstelling, vooral uit te drukken dat wat er werd ge zegd eigenlijk van ondergeschikt belang was. Dat werd versterkt door de matige dictie van veel ac teurs, die hun teksten te vaak op dreunden. THEATER Met: Karla Peijs, Jan Bergen, Arjan Beekman, Leen Harpe, Annebeth Evertz, Johan Robesin e.v.a. Gezien: vrijdag 5/2, Abdij, Middel- burg Om de voorstelling toch wat te ver levendigen was een soort running gag geïntroduceerd. Wie het woord wilde nemen, moest eerst een pasje in een gleuf steken. Pas dan werd zijn microfoon geacti veerd, mits er nog voldoende Scènes uit de voorstelling. ggBg3S88BS8S8M door Cornelleke Blok MIDDELBURG - Zeeuwse leraren en begeleiders in het speciaal onder wijs doen woensdag mee aan de landelijke protestmanifestatie in Nieuwegein tegen de voorgeno men bezuinigingen van minister Marja van Bijsterveldt. Meer dan honderd van de vijfhon derd personeelsleden van Stich ting Respont hebben zich al aange meld om actie te voeren, zegt di recteur Sjaak de Reu, maar hij ver wacht dat het grootste deel van de medewerkers meegaat. Van Bijsterveldt wil 300 miljoen bezuinigen op zorgleerlingen in het onderwijs. Volgens De Reu hebben de kabinetsplannen grote gevolgen voor het personeel. „Tus sen de zestig en honderd mensen zullen hierdoor hun baan verlie zen. De maatregelen hebben voor al gevolgen voor de ambulante be geleiders. We verliezen daardoor veel expertise om de leerkrachten te ondersteunen. Het effect op leer lingen en leerkrachten in het regu liere onderwijs is nog groter, om dat meer van onze kinderen daar terechtkomen." Respont vraagt ouders om hun kinderen woensdag thuis te laten, maar biedt de leerlingen zo nodig wel opvang. Onder de stichting val len acht scholen, waar 1600 leerlin gen op zitten. Breskens

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 54