Eilandelijke blik toekomst komt later 'Die twee dagen omzet HELP! 'Ik heb een 281 zeeland Meer vrijwilligers nodig Controles op waarheid ziekmelding leerlingen J goed idee. Win €50.000! STRATEGISCHE VISIE Uitstel van halfjaar BID- EN DANKDAG Het grootste deel van de winkels in Tholen-stad gaat voortaan open op bid- en dankdag. „Een logische stap", vindt Niek Jan sen. „Een verkeerd signaal", stelt Arjan van Ommen. zaterdag 5 februari 2011 door Ton van den Nouweland ZIERIKZEE - Waar staat Schou- wen-Duiveland voor en waar moet het heen met deze regio? We hadden het in april kunnen weten, maar dat wordt waarschijn lijk oktober. Het opstellen van de Strategische Visie heeft een half jaar vertraging opgelopen. Oorzaken hiervan zijn de verlate bijdragen van de zogenaamde 'sleutelfiguren' en het niet vrij kun nen maken van ambtenaren om de visie te schrijven. De vertraging is niet erg, vindt bur gemeester Gerard Rabelink, initia tiefnemer van de Strategische Vi sie tot het jaar 2040. „Zorgvuldig heid is het belangrijkst. Het is qua tijd net niet gelukt om voor de zo mervakantie de dorpsraden te la ten reageren. De conceptvisie wil len we ook voor inspraak voorleg gen aan de inwoners. Hoe we dat precies gaan doen, is vanwege een vacature bij de afdeling communi catie nog niet bekend." De sleutelfiguren kwamen in no vember met hun verlate reactie. „Volgens hen zijn we op de goede weg. Ze adviseren ons rekening te houden met de demografische ont wikkeling en vooral om kwaliteit voor kwantiteit te laten gaan," zegt Rabelink. Die sleutelfiguren zijn: Paul Schna- bel, directeur van het Sociaal en Cultureel Planbureau, Ser-voorzit- ter Alexander Rinnooy Kan, be stuursvoorzitter Piet Moerland van Rabobank Nederland en Ton Brandenbarg, directeur van de Zeeuwse Bibliotheek. Als het gaat over de identiteit van Schouwen-Duiveland zijn een aan tal kernwaarden vastgelegd. Scho ne lucht, een goede bereikbaar heid, een rustig levensritme, eigen heid en het zich omringd weten door water, zijn zulke kernwaar den. Op basis van een eerste verken ning in 2010 voor de visie, mag ook worden aangenomen dat het streven om trendsetter te blijven op het gebied van duurzaamheid straks in de Strategische Visie komt te staan. De gemeente heeft al de kwaliteitskeurmerken Quali ty Coast en Eco XXI. Een andere aanname is dat de ge meente Schouwen-Duiveland zich in haar vestigingsbeleid moet rich ten op gezinnen met jonge kinde ren en een modaal tot bovenmo- daal inkomen. KAPELLE - De deuren van het Fruit teeltmuseum in Kapelle gaan met ingang van 1 april vaker open. Be zoekers kunnen dan terecht van maandag tot en met zaterdag van 13.00 tot 17.00 uur. De huidige vrij- willigersgroep, bestaande uit 40 helpende krachten, is nu te klein geworden. Bovendien helpt het feit dat de oudere generatie stopt ook niet mee. Hoewel de animo voor vrijwilligerswerk klein lijkt te zijn, heeft Adrie Eversdijk, vrijwil- ligerscoördinator van het mu- MIDDELHARNIS - De scholen en de Leerplichtambtenaren op Goeree- Overflakkee constateren dat voor de start van de schoolvakanties re gelmatig kinderen worden 'ziek ge meld' om eerder naar het vakantie adres af te kunnen reizen. Dit is in strijd met de Leerplichtwet. De leerplichtambtenaren hebben besloten dit te gaan aanpakken. Zij gaan daarom op vrijdag 18 februari voorafgaand aan de voorjaarsva kantie steekproefsgewijs controles uitvoeren. De leerplichtambtenaren van het Regionaal Bureau Leerplicht gaan die dag de verzuimmeldingen op de scholen controleren. Als er op door Rob Paardekam De Thoolse traditie dat op bid- en dankdag het openbare leven een beetje stilstaat, lijkt stilaan te verdwijnen. Een paar supermarkten besloot jaren geleden al om gewoon open te gaan en drie jaar geleden kwam er ook een eind aan de sluiting van het gemeentehuis. Nu heb ben de Thoolse middenstanders besloten hun deuren te openen. „Het rommelde al een paar jaar onder onze leden", zegt voorzit ter Niek Jansen van de Onderne mersvereniging Tholen. „Net voor de laatste vergadering hoor de ik opnieuw geluiden dat mid denstanders liever open zouden gaan. Daarop heeft het bestuur besloten om het op tafel te leg gen. Uiteindelijk heeft driekwart van de leden besloten om het an ders te gaan doen. Natuurlijk staat het de overige leden vrij om gesloten te blijven." Met name het stukje omzetver lies speelt volgens Jansen een rol in het besluit. „Er zijn mensen die op bid- en dankdag gewoon wil len winkelen. Zij worden nu min of meer naar Bergen op Zoom ge jaagd. Dat stukje omzet houden we liever in Tholen." Daar denkt eigenaar Leen Tichem van boekhandel Dieleman hetzelf de over. Hij stuitte de afgelopen ja ren wel eens op onbegrip over de sluiting. „Veel nieuwe inwoners hebben niet zoveel met bid- en dankdag." Tichem besloot een paar jaar gele den al om zijn winkel op de betref fende dagen 's ochtends te ope nen. „Wij hebben hier immers ook het postagentschap en men sen klaagden dat ze niet eens een pakje konden afgeven." Hoewel Tichem begrip heeft voor collega's die hun zaak uit principe gesloten houden, hoopt hij toch dat veel winkels open zijn als het op 23 fe bruari weer biddag is. „Dat straalt eensgezindheid uit." Juwelier Angelique zal in elk geval open zijn. „Ik ben blij met het be sluit", zegt eigenaresse Angelique Neele. „De min of meer verplichte sluiting vond ik niet meer van de ze tijd. De mensen die op bid- en dankdag 's ochtends in de kerk zit ten, gaan 's middags in Bergen op Zoom winkelen. En daarvoor zou den wij gesloten moeten blijven. Voor mij waren het twee leuke vrije dagen, hoor. Maar van vrije dagen kun je niet leven." Het ziet er vooralsnog niet naar uit dat winkeliers in andere kernen het Thool se voorbeeld gaan volgen. „Ik heb het weieens bespreekbaar gemaakt op een vergadering", zegt voorzit ter Arjan van Ommen van de mid denstandsvereniging in Sint-Maar tensdijk. „Maar het overgrote deel van de leden is blij met de rust dag." Ook in Sint-Annaland liggen er geen concrete plannen om open te gaan. „Maar het is wel een punt van discussie", zegt bestuurslid Coby den Engelsman van midden standsvereniging Activa. „Op een gegeven moment zullen we er niet meer omheen kunnen om open te gaan. Jonge mensen kijken nou eenmaal anders tegen bid- en dankdag aan." seum, er alle vertrouwen in. „Ik loop al 15 jaar mee als vrijwilliger en ik doe het nog steeds met alle plezier. Voor mij lijkt het soms een fulltimebaan, maar ieder uur tje hulp is al welkom." Met name bij de receptie, de win kel en het café zijn nieuwe man schappen gewenst. Voor het onder houd in de museumtuin zijn ook nog mensen nodig. Dit jaar zal het sowieso aanpoten worden. Het museum bestaat 15 jaar en dat zal niet onopgemerkt voorbij gaan. Arjan van Ommen, uitbater van de Spar in Sint-Maartensdijk. „Rust en ruimte zijn de kernwoor den van Tholen. Ik wil daar het woord respect aan toevoegen. Laten we respect hebben voor de christelij ke inwoners. In dat opzicht is het openen van winkels op bid- en dank dag een verkeerd signaal." Angelique Neele, eigenaresse van juwelier Angelique in Tholen. „De mensen die 's ochtends in de kerk zitten op bid- en dankdag gaan 's middags winkelen in Bergen op Zoom. En daarvoor zouden wij ge sloten moeten blijven. Het waren leuke vrije dagen, hoor. Maar van vrije dagen kun je niet leven." Leen Tichem, eigenaar van boek handel Dieleman in Tholen. „Omdat wij hier het postagentschap runnen, hebben wij in het verleden al besloten om op bid- en dankdag een halve dag open te gaan. Mensen klaagden dat ze niet eens een pakje konden brengen. Ik hoop dat veel winkels straks open zullen gaan." vrijdag 18 februari kinderen wor den ziek gemeld of omdat ze we gens een andere reden niet op school aanwezig zijn, dan kunnen de ouders een telefoontje van de leerplichtambtenaar verwachten. In de meeste gevallen gaat het, zo vlak voor een schoolvakantie, om een extra dagje vakantieverlof om de files te voorkomen. De scholen spreken in dit verband over 'luxe verzuim' De Leerplichtwet ziet dit als een ongeoorloofd verzuim. De wet biedt wel mogelijkheden extra va kantieverlof aan te vragen, maar slechts in bijzondere gevallen wordt dit toegekend. Meld uw idee aan via www.DELTAZeelandFonds.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 52