sport 141 Sjaak Luteijn is van alle markten thuis Rustige week voor Johnny Hoogerland OOSTBURG - Een hekel aan Belgen heeft Sjaak Luteijn absoluut niet. Feit is echter wel dat de atleet uit Oostburg sinds 2005 in zijn leef tijdsklasse liefst vier keer tweede werd achter een zuiderbuur op het open Zeeuws kampioenschap halve marathon in Cadzand-Bad. De 53-jarige West Zeeuws-Vla ming ligt er niet wakker van. Hij won al eens in 2008 bij - toen - de masters H50 in een tijd van 1.15.41. „En ook al zou dat niet zo zijn ge weest, dan nog is het geen obses sie voor me. Daarvoor heb al te veel mooie dingen meegemaakt", klinkt het uiterst nuchter. De kans dat Luteijn op korte ter mijn de Midwinter Halve Mara thon, zoals het ZK officieel heet, nogmaals op zijn naam schrijft, lijkt gering. Aangezien de spoeling in Zeeland dunner is dan elders, doet hij morgen mee bij de mas ters H45. Elders zou de aanvang- sleeftijd in zijn categorie vijf jaar hoger liggen. „Ik behoor in mijn groep nu tot de ouderen. Tel daar bij op dat er elk jaar verse mannen van" 45 jaar bijkomen. Dan wordt het dus heel lastig." Op jonge leeftijd mocht Luteijn vanwege astma niet sporten. In mi litaire dienst begon de Oostburger met duurloopjes van een kilome ter of zes. Zomerloopjes in de buurt verrieden een groot talent. Ondertussen was hij ook lid ge worden van AV De Wielingen in zijn woonplaats. „Gaandeweg ver ruilde ik het recreatieve lopen voor iets meer. Je zou kunnen zeg gen dat toen een gezonde versla ving was geboren." En niet zonder succes. Dit seizoen schreef de veelzijdige Luteijn - we derom voortijdig - de Zeeuwse crosscompetitie in zijn leeftijdsca tegorie op zijn naam, terwijl hij zich overall op de vierde plaats te rugvindt. Ook op landelijk niveau heeft hij zijn sporen ruimschoots verdiend. Zijn absolute topjaar was 2003 waarin hij bij de masters H45 het NK cross in Harderwijk, het NK halve marathon in de Haagse City Pier Cityloop in een persoonlijk record van 1.12.05 (in totaal boekte Luteijn op dit num mer vier zeges) en het NK vijf kilo meter op de baan in Vught op zijn naam schreef „Dat jaar viel alles op zijn plek. Mede doordat ik bij de jongeren in mijn categorie be hoorde, was ik supergemotiveerd om het goed te doen." Luteijn was inmiddels overgestapt naar de Loopgroep PK (Pieter Ke-~ ij) uit Dodewaard. Die formatie had hem reeds in het vizier vanwe ge de goede prestaties die hij week in week uit leverde. Nog steeds is hij vanuit de PK Runningshop ver zekerd van gratis loopschoenen en kleding, een wedstrijdlicentie te gen geringe kosten en trainings schema's op maat. Die vorm van begeleiding wakker de Luteijns interesse aan in het ge ven van looptraining. „Bij de jeugd van De Wielingen had ik al een poos van alles gedaan. Later heb ik dus bij de atletiekbond een cursus gevolgd." Het trainerschap geeft Luteijn veel voldoening. Zo heeft hij recent in Oostburg een groep van dik twin tig vrouwen en mannen in zestien weken begeleid naar een half uur lopen in een fatsoenlijk tempo. „Een heel plezierige klus. De trots van die mensen als ze erachter ko men dat ze veel meer aankunnen dan ze ooit hadden gedacht. Echt grandioos." Uiteraard haalt Luteijn ook uit het lopen veel genoegen. Hij is voor zijn doen al 'een prettig lange tijd' blessurevrij. Pijn aan zijn linker kuit was de meest recente kwet suur, maar dat euvel is verholpen met behulp van zogeheten com- pressiekousen. Die zorgen ervoor dat de doorbloeding op gang blijft. Luteijn houdt op het ZK halve ma rathon in Cadzand-Bad rekening met een goede klassering. Daarna volgt op 19 februari het NK cross op het terrein van Avonturenpark Hellendoorn. „Daar hoop ik ook weer te vlammen." In 2012 volgt er een bijzondere pri meur: deelname aan de Zeeuwse Kustmarathon. Mede vanwege zijn blessuregevoeligheid en het grote tijdsbeslag van de training wilde Luteijn daar nooit aan. Echtgenote Leny gaf echter het laatste zetje. In de wandelmarathon van vorig jaar kwam zij volledig brak over de fi nish. „Dit doe ik nooit meer, riep ze toen. Maar zodra ze weer bij haar positieven was, werd die me ning meteen bijgesteld. Toen dacht ik bij mezelf: nu ga ik er ook voor. Inderdaad, het is een groot avontuur. Maar daar loop ik niet voor weg." Vandaag de eerste editie van de rubriek 'Waar is Johnny', die we kelijks op zaterdag in deze krant zal verschijnen. Wielrenner Joh nny Hoogerland blikt vooruit op de week die hem te wachten staat. Het wordt een relatief rustige week voor [ohnny, met zo hier en daar wat ren- en vliegwerk. Van daag en morgen is de Yersekenaar nog actief in de Ster van Bessèges. Hoewel hij niet vertrokken is om per se te strijden om de eindzege, ligt de overwinning binnen hand bereik. „Als ik kan winnen, zal ik dat natuurlijk niet nalaten. Het is alleen maar lekker als je zo vroeg in het seizoen al een prijs binnen hebt", redeneert Hoogerland. In een succes ligt ook meteen een gevaar verscholen. De Zeeuwse wielrenner moet snel na de finish van de laatste etappe naar Nimes, waar de TGV richting noorden wacht. „Als ik nog het podium op moet voor een of andere trui, be staat de kans dat ik de trein mis." In Lille wordt de renner van Va- cansoleil opgehaald, waarna hem een paar rustige dagen in Yerseke wachten. „Maandag, dinsdag en woensdag ben ik thuis. Ik ga wei nig trainen en veel relaxen", voor spelt hij. Donderdagmorgen vroeg vertrekt hij dan per vliegtuig naar Valencia, om daar in de buurt te gaan trainen. Hoogerland verblijft in Vall d' Uixó, in een apparte ment van de voormalige Zeeuwse wielrenner Peter Kant. Hij heeft er eerder al bijna drie weken gezeten en vindt het een ideale plek. „]e rijdt weg en binnen twee minuten zit je op een rustige weg. Je kunt er alle kanten uit. Ie kunt voor be hoorlijk vlakke wegen kiezen, maar ook voor bergen tot 1500 me ter. Ik ga vooral bergop trainen." Hoogerland blijft er een kleine twee weken. Daarna wordt hij door de ploeg opgehaald om te rij den in de Ruta del Sol, een ritten koers van 20 tot 24 februari in Zuid-Spanje. Koen de Vries Winnaars laatste tien jaar Mannen zaterdag 5 februari 2011 HALVE MARATHON CADZAND Zeeuws-Vlaming haalt veel voldoening uit trainerschap door René van Stee Nieuwvliet Parkoersrecords Mannen: Sepp Vermeulen (Koewacht) 1.08.01 in 1993 Vrouwen: Siska Maton (Knokke) 1.21.51 in 1996 keerpunt Open ZK halve marathon Cadzand-Bad Zondag 6 februari 2011 wordt de 20e Midwin ter Halve Marathon gelopen. Aanvang voor zowel wedstrijd- als prestatielo pers is 11.30 uur aan Boulevard de Wielingen te Cadzand-Bad. Het parcours loopt gedeelte lijk over strand en duinen. Marianne de Kok (Lewedorp) Frédérique Versluijs (Zuidzande) Frédérique Versluijs (Zuidzande) Nadia Claus (Torhout) Frédérique Versluijs (Zuidzande) Frédérique Versluijs (Zuidzande) Manon Wenmekers (Stein) Ingrid IJsebaert (Hulst) Linda Milo (Charleroi) Ingrid IJsebaert (Hulst) Steve Vandecasteele (Roeselarë) Michel Schrier (Vlissingen) Christophe De Ketelaere (Eke) Christophe De Ketelaere (Eke) Pieter Rijnders (Aarschot) Pieter Rijnders (Aarschot) Christophe Clyncke (Brugge) Bart De Bergé (Bredene) Bart De Bergé (Bredene) Gino Deleu (Zonnebeke) 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 41