De Jager: 'Europa mag niet afzakken' zeeiancf33 zaterdag 5 februari 2011 Minister Jan Kees de Jager (Financiën) staat na afloop van de ministerraad op het Binnenhof een journalist te woord. archieffoto Robert Vos/ANP door Jeffrey Kutterink Op een paar weken na is Jan Kees de Ja ger één jaar minis ter van Financiën. Hoewel het CDA in de hoek zit waar de klappen val len, vinden kiezers de Kapellenaar juist de meest betrouwbare minis ter van het kabinet. „Hoe ik dat doe? Echt geen idee." De deze week gepubliceerde uit komst van een enquête die is uitge voerd in opdracht van NRC Han delsblad was opmerkelijk. Kiezers hebben meer vertrouwen in chris ten-democraat ]an Kees de Jager dan in liberaal Mark Rutte. Zon der uitzondering bungelen zijn CDA-collega's onderaan de lijst, na alle WD-bewindslieden. De vraag waarom hij publiekslieveling is, overvalt De Jager. „Dat weet ik niet, maar ik vind het natuurlijk positief om dat te lezen." Het is dorpsgenoot en voormalig premier Jan Peter Balkenende nooit gelukt. „Daar heb ik geen cij fers van", reageert De Jager verrast. „Maar", herpakt hij zich pijlsnel, „er zit geen dorpsgenoot in het huidige kabinet. Ik ben volgens de enquête het populairst en betrouw baarst. Maar ik weet wel dat die dorpsgenoot altijd als zeer be trouwbaar werd gezien." In de wandelgangen van de Twee de Kamer wordt De Jager geroemd om zijn duidelijke taalgebruik. Ook gaat hij in het parlement geen enkele discussie uit de weg. Met verve verdedigt hij bijvoor beeld dat een miljardensteun aan Griekenland beter is dan het land failliet te laten gaan. „Griekenland heeft er een potje van gemaakt. Als we nu niet optreden zijn we la ter veel slechter af Niet alleen de Nederlanders, maar ook de Neder landse economie. Dan moetje dus ingrijpen en heel strenge eisen stel len." Het is die openheid die mensen aanstaat. „Ik denk dat het belang rijk is om open te communiceren én om aan te geven waarom ik het belangrijk vind om het zó te doen. Ook al is het een moeilijke bood schap. Ik draai bijvoorbeeld niet om de bezuinigingen heen. Veel mensen vragen nog steeds aan mij waar die 18 miljard euro nou van daan komt. De bezuinigingen en het op orde brengen van het huis houdboekje van de overheid zijn noodzakelijk. De economie is duur zaam gekrompen. Dat merken we nog tien, twintig, dertig jaar. De in komsten zijn gedaald, terwijl de uitgaven juist zijn blijven stijgen. Dat gat is op de korte termijn 30 miljard euro. Dat zijn we aan het verkleinen. Als je niets doet, blijft dat structureel 18 miljard euro. En dat bedrag moeten we dus bezuini gen om het gat te dichten." Op de EU-top in Brussel hebben de Duitse bondskanselier Angela Merkel en de Franse president Ni colas Sarkozy gezegd dat de euro landen die het beste presteren als voorbeeld gaan dienen voor de rest. „Dat is ook de Nederlandse wens. We mogen in Europa niet af zakken naar een gemiddelde tus sen noord en zuid. Duitsland en Nederland staan sterk bekend op de financiële markten. Ze betalen daarom heel weinig rente. Dat is een góed voorbeeld voor de rest. Belangrijk is ook dat je onafhanke lijke groeiramingen en statistieken hebt; dat het allemaal klopt wat je doet. Veel landen hebben niet zo als wij een begroting voor de ko mende vijfjaar. Het is belangrijk dat andere landen meer naar de top groeien, in plaats van dat de top minder concurrerend wordt." De Jager geeft maandag van 16.00 tot 17.45 uur een gastcollege op de Hogeschool Zeeland in Vlissingen. Het is voor iedereen toegankelijk. Jan Kees dè Jager Jan Cornelis (Jan Kees) de Jager wordt op 10 februari 1969 gebo ren in Kapelle. Komt uit een fruitte lersgezin (vader, moeder, broer). 9 Opleiding: vwo, bedrijfskunde aan Universiteit Nyenrode (1990), so ciologische economie en bedrijfs economie (1994) en Nederlands recht (1996) aan de Erasmus Uni versiteit in Rotterdam. 1992: richt samen met een studie vriend it-bedrijf Spectra Vision op. Vijf jaar later wordt hij ook eige naar van ISM bv. In 2004 worden de twee bedrijven samengevoegd tot ISM eCompany. 1998: Lid van de programmacom missie van het CDA. 2000 tot 2007: Penningmeester van dagelijks bestuur van het CDA. 9 2003 tot 2006: Lid van het innova tieplatform. 2007 tot 2010: staatssecretaris van Financiën, vanaf februari 2010 de missionair. November 2008: De Jager ver vangt Balkenende tijdens de G20-top in Washington en zit tus sen de grote wereldleiders. Februari 2010 tot oktober 2010: demissionair minister van Financi en, opvolger van Wouter Bos. Oktober 2010: in het minderheids kabinet van CDA en VVD minister van Financiën onder premier Mark Rutte.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 33