vondst in vooral tam stuk zeeland 131 Monument van durf en daadkracht Een pannetje mie sloters die nergens op passé ERKIEZINGEN zaterdag 5 februari 2011 spreektijdsaldo op het pasje stond. Deze aardig gevonden persiflage op bijvoorbeeld de perikelen rond de OV-chipkaart leverde enkele hi larische scènes op, zoals Kees Bie- rens die bij het 'uitchecken' het spreekgestoelte nagenoeg sloopte en Karla Peijs en George van Heu- kelom die samen zorgden voor een staaltje stand-up comedy. „Kunt u het kort houden? - „Ik ben net lekker bezig!" - „Het is geen spreekbeurt." - „Nee, maar er zijn wel verkiezingen." Het was een van de spaarzame lichtpuntjes, samen met de enkele meer persoonlijk getinte verhalen en de scène waarin Johan Robesin pardoes zijn bril kapot kneep. Ook een mooie vondst was het vol strekt naturel acterende meisje - haar naam bleef in het program maboekje helaas onvermeld - dat in haar paarse jas meermaals op goed getimede momenten door het raam naar binnen keek en daarmee het hele schouwspel leek te relativeren. Niettemin bleef het een voorstel ling die vooral tam was en ook nog eens te lang (vierenhalf uur zonder pauze) duurde. Nu het ge zelschap voor een nieuwe cyclus staat en vers bloed zal verwelko men is het wellicht goed om het artistiek eens over een heel andere boeg te gooien. Iets met meer dra ma bijvoorbeeld, met grote geba ren, met muziek, meer geschikt voor het grote publiek. Provinciale Staten - De Musical foto's Lex de Meester De PZC's uit de jaren 1940-1972 zijn sinds maandag beschikbaar via de site van de Krantenbank Zeeland. Iedereen kan nu op trefwoord en op datum zoeken in het archief van de PZC. Deze week laten we voorbeelden zien van wat er in de oude PZC's te vinden is. Vandaag de vijfde afle vering: De caissons bij Ouwer- kerk. Afgelopen week werd de Ramp van 1953 herdacht. Het Waters noodmuseum in de caissons bij Ouwerkerk ontpopt zich hoe lan ger hoe meer als de plek waar de herinneringen aan de rampzalige vloed in de nacht van 31 januari op 1 februari 1953 worden gecon centreerd. Het in 2001 geopende museum trekt inmiddels 62.000 bezoekers per jaar, en is daarmee het grootste van Zeeland. In de ja ren vijftig en zestig, dus ver voor de betonnen kolossen als museum werden ingericht, kwamen de caissons al regelmatig in het nieuws. 11 november 1953: Minister dankt Engeland voor caissons - De minis ter van verkeer en waterstaat, mr. I. Algera, heeft na afloop van de slui ting van het stroomgat bij Ouwer kerk de volgende boodschap door be middeling van de Nederlandse am bassadeur te Londen mr. D. Stikker, aan de First Lord of the Admiralty, the right honorable J.P.L. Thomas M.P. verzonden: „Het stemt mij tot grote voldoening, u te kunnen mede delen, dat het laatste gat in de dij ken, dat ons na de ramp van 1 Fe bruari igs3 restte, op Vrijdag 6 No vember te 23.56 uur werd gesloten. Deze sluiting werd mogelijk ge maakt door toepassing van vier Phoenix-pontons. Dit geeft mij aan leiding, u mijn grote dank te betui gen voor uw hulp, welke u ons hebt willen verlenen door deze caissons te onzer beschikking te stellen." 29 april 1955: Zweedse vorst be zocht caisson bij 'brokkengat' van Ouwerkerk, Koning Gustaaf werd voorgelicht over ramp en dijkherstel - Het grote moment van het konink lijk bezoek aan Ouwerkerk was giste ren zonder twijfel het verblijf van de hoge gasten op de gigantische Phoe- nix-caisson: hoog torent dit gevaarte boven het vlakke land en de wijde zee als een monument van durf en daadkracht van Nederlandse water bouwkundigen. In sobere bewoordin gen werd hier aan de Zweedse ko ning verhaald, wat in deze barre om geving sinds de ramp was gebeurd: de droevige dagen van Februari 1953 werden in herinnering gebracht, over de worsteling van het verloren land werd verteld en er werd gesproken over de energieke aanpak van het agrarische herstel. 20 november 1961: Caissons in Ou werkerk maken een kans om monu ment te worden, betonnen kolossen blijven levende getuigen van opera tie '4 x Phoenix' - Het Egyptische Gi- zeh heeft zijn piramides, Ouwerkerk zijn caissons! De vergelijking is misschien wat ge zocht, maar beide soorten steenklom pen vestigen een meer dan normale aandacht op zich. In de puntige ko lossen beoosten Cairo worden de rijk dommen bewaard, die de Farao's van de vierde Egyptische dynastie met zich meenamen naar de praal graven. De vier caissons van Ouwer kerk omsluiten de rijke en succesvol le historie, die rijkswaterstaat in het rampjaar 1953 op Schouwen-Duive- land heeft gemaakt. 'Viermaal Phoenix' was de naam van de operatie, waarmee op de ge denkwaardige zesde november het laatste stroomgat op het eiland werd gedicht. Zoals de fabelachtige vogel uit de Egyptische geschiedenis uit zijn as herrees en het symbool van de verjonging werd, zo bracht ook de manoeuvre van dijkherstel op Schou- wen-Duiveland nieuw leven. r PBOVINCIAIE ZEEUWSE COUPAHT TTUMIffS UIT HUN IANII VtRMAGD j - vwk.., 1-uchlmnchi contra ilklaloxa-in-xpé 1 Gtbeimoimge actie J- P,-rï]Mimr t'X'.tiff.* lang! Bsrlijase ra m Caissons m Guwwkei-satan een kans ra nt te worden deur Engel Reinhoudt Grofweg ka je zegge a d'r twi soorten mensen bin: precieze en sloppe. Misschien drie soorten, wan j' eit 'r natuurlijk ok nog tus senin. A je bie de sloppe oart, ka je nog zö je best doe, mae dien in- bost za geregeld opspele. Je kan d'r niks of in elk geval nie vee an doe. Ik kan d'r over meepraote. 't Is soms bar en boas wat a'k aol kwiet bin. 's Aevends dienk je je bril neer te leggen op d'n taefel en d'n aren ochend ligt 'n nota bene op bestie- boord om mae 's een voorbeeld te noemen. Oe komt dat noe? Mis schien wè om a je deur een slop pen dokter op de waereld eholpe bin. Eên van de verschiensels is a me nae veertig jaer 'trouwe dienst' een pannetje vol sloters daè a me nie van wete van wie of wat a ze bin. Bie ons eigen passé ze nergens op, V twint a me tegliekertied deuren, kasten en kistjes daè a me de slo- ter nie van kunne vinde. 't Begon a op den dag van ons trou wen. Me krege van de fermielje een geldkistje. Mae 't noait open kunne kriege, wan d'n aren dag we re me 't slotertje a kwiet. Me durf- den't nie wiggoaie, wan dat staè zö ondankbaer en misschien zit 'r nog wè geld in ok. Wan een klein geldkistje van een groate fermielje zou toch ok mae maeger weze. Mae zachtjes an kan 't wè wig, wan papiere geld uut de gulden- tied is toch niks mï waerd. Een paer weken vrom me 't pan netje uut'ekapt, wan me wille een bitje oprume. Me doe noe een les te poging om de juuste bestem ming voe de sloters te vinden. Vori ge weke me in Goes ewist, omda me dochte de sleutels te èn van een kaemer daè a onze dochter eweund eit. Daè was gin mens thuus en toen me voorzichtig "eprobeerd, mae die past'n van gin kant. Toen naè m'n ouwe kantoor mie een eêle bos. Voe a a 'k die goed en wel uut m'n zak ao, begon 't alarm'a te piepen en bin me as een aes d'r vandeur egae. Vervol gens naè 't voormaelig uusje van een oud-tante in Kloetege. Bie d'r leven gienge me geregeld op versi te en om a ze mie moeite de deure open kon doe, ao me een sloter ekrege. Ok daè was gin mens te zien. Me probeerden of a de sloter past'n. En jawel, de deure gieng mie niks open en me stoenge a min of meêr binnen, toen a 't licht anfloept'n en een stemme riep 'wie is daè?' Toen moste me ons wè bekend maeke. 't Bleek een bij zonder aardige man te wezen daè a me terecht ekomme were. Mie eên sleutel minder en een kennis- se meêr bin me thuus'ekomme. D'n aren dag bin me wee vadder egae, mie nog eên succesje: de slo ter van een schuurtje van een va- kantieuusje in Zoutelande. Niks te zien, mae me bin d'r binnen ewist en de sloter me in de brievebuz- ze 'estoke. Mae d'r noe nog een stik of zesse mie vermoedelijke adressen. A me daè mie klaer bin, begunne me an de fïetsslotertjes. Mocht 'r noe de kommende weke onverwacht mensen bie j' in uus zitte, dan zou ons dat wè 's kunne weze. Me kom me echt niks stele of verrienewere.'t Is enkel om te kie ken of at het misschien julder slo ters bin die a in ons pannetje zitte. Bovenstaende is nae te lezen op www.zeeuwsezanger.nl. Reacties: Werr- rilaan 21, 4453 CA 's-Heerenhoek of cn.zeeuws@zeeelandnet.nl www.pzc.nl/statenverkiezingen Provinciale Staten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 31