2 zeeland Incidenten horen nu Staten omarmen plannen Zuidwestelijke Delta PZC zaterdag Dow De krant 8 weken voor 24 euro! De provincie gaat meer informatie geven over de veiligheid bij bedrijven in Zeeland. Aanpak vossen Zuiddorpe zaak voor faunabeheer zaterdag 5 februari 2011 door Maikel Harte Waarom word ik niet warm of koud van een teletekstbe- richt 'misstanden bij chemiereus Terneuzen'? Daar zou ik als Zeeuw toch van moe ten schrikken? Ben ik naïef, onver schillig of maken de berichten ge woon geen indruk? Zo bericht de NOS dat incidenten te wijten zijn aan verouderde installaties, maar dan laten ze beelden zien van der tig jaar geleden. Nee, dan wil ik ook actuele opnames met roestige vaten waar het gif uitdruipt, knal lende pijpen met viesgele rook, of gitzwarte drek die de Schelde in vloeit Nu weet ik dat gif niet zichtbaar hoeft te zijn om haar schadelijke werking te hebben, maar wil ik onder de indruk zijn dan moet de berichtgeving daar toe nopen. Als de provincie zegt dat een ramp niet ondenkbaar is, dan vind ik dat logisch en niet ver ontrustend. Een ramp op een che mische fabriek waar duizenden mensen werken is per definitie niet ondenkbaar. Het blijft uitein delijk mensenwerk en dus liggen ongelukken op de loer. Er vallen in Nederland gemiddeld drie ver keersdoden per dag, maar nie mand blijft er door thuis. Maar dan lees ik reacties dat vergunnin gen moeten worden ingetrokken en dat Dow zelfs moet sluiten. Wat is dat voor waanzin? Begrijp me niet verkeerd, we mogen en moeten kritisch zijn ten opzichte van Dow, maar ik heb wel eens het idee dat we in dit land gere geerd worden door incidenten en de manier waarop daar op gerea geerd wordt. Na de tragische Vo- lendamse cafébrand, waarbij ie mand sterretjes tegen de kerstver siering hield, moesten alle cafés in Nederland hals over kop hun interieur aanpassen en impregne ren, terwijl er nog nooit eerder zo iets was gebeurd. Nu is er een brand geweest bij Chemie-Pack en hup, de chemiebedrijven en dus ook Dow liggen onder vuur. In de ruim veertig jaar dat Dow hier staat heeft er zich echter nog nooit een ramp voltrokken. Laten we dan ook een beetje kalm blij ven. En ach, het zal wel weer over waaien. Net als die rook uit die schoorsteen. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118-43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91,4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162,4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145,4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nt/lezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 25,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 71,95 (acceptgiro €74,95) Jaar €274,95 (acceptgiro €277,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 71,95 per kwartaal (na28) een doorlopend abonnement met betaling.per accept van 74,95 per kwartaal <na28) D ik neem een proefabonnement van 8. weken voor 24,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P8) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 Naam voorletters m/v Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie aan. „Niet Dow staat ter discussie, maar de vraag of de risico's aan vaardbaar en beheersbaar zijn." Kees Bierens, WD. „De veiligheidsbeleving in Zeeland heeft de afgelopen maanden een knauw gekregen." Peter Holtring, PvdA. „Er kan altijd wel iets gebeuren, maar de vergunning moet hoe dan ook worden nageleefd." Leen Harpe, GroenLinks. door Nadia Berkelder Is er iets grondig mis met de manier waaróp de provincie Zeeland de grote chemische bedrijven controleert? Ter wijl het onderzoek van de commissie Mans naar de rol van de provincie in de affaire Thermp- hos nog loopt, discussieerde de provinciale politiek gisteren al weer over Dow. Bij dat chemiecon cern in Terneuzen heeft zich in 2005 en 2006 een reeks incidenten voorgedaan die zo ernstig waren dat een ramp volgens de provincie 'denkbaar' was. „De volksgezondheid is niet in ge vaar geweest", zei Karla Peijs, die als commissaris van de koningin verantwoordelijk is voor veiligheid en de handhaving van vergunnin gen. „Natuurlijk had dat ene inci dent met die gaswolk uit kunnen groeien tot iets vervelends, maar al le hulpdiensten hebben adequaat gehandeld. Het is goed gegaan. Geen van die incidenten is buiten het terrein gegaan." 'Incidenten' horen nu eenmaal bij industrie, zei Peijs. „Er zullen al tijd incidenten blijven. Denk niet dat we een risicoloos leven kun nen leiden. In onze provincie heb ben we bijvoorbeeld 31 verkeersdo den per jaar. Ik heb nog nooit ie mand horen zeggen dat we daar om de auto moeten afschaffen. In dustrie is niet zonder risico. Dat moeten we ons realiseren. En daar om zijn er voorschriften. Die voor schriften hebben bij Dow gewerkt. Waar ze bij Moerdijk niet hebben gewerkt, hebben ze bij Dow wel gewerkt." Of het, na die bijna-ramp van vijf jaar geleden nu wel in orde is, wil den de Statenleden weten. Des tijds ontsnapte een grote gaswolk op het terrein van de fabriek. Dow - en de omgeving - ontsnapte aan een grote explosie. En of er nog meer bedrijven zijn waar de veilig heid niet op orde is, vroegen de Staten. „Het gaat nu bij Dow niet slecht", zei Peijs. „Ik ga niet zeg gen dat er niets gebeurt, want er kan morgen wél iets gebeuren. Maar de meidbereidheid bij Dow is voorbeeldig. Er gebeuren geen dingen die wij niet weten." Vol gens Peijs zijn er op dit moment geen bedrijven in Zeeland - afge zien van Thermphos - waar de vei ligheidssituatie zodanig slecht is dat verscherpt toezicht noodzake lijk is. Informatie over inspecties bij be drijven en uitstoot van industrie komt voortaan op de website van de provincie te staan, beloofde Pe ijs. Mensen kunnen dan zelf lezen hoe de veiligheidssituatie bij be drijven is. Provinciale Staten be spreken die informatie eens in de drie maanden. „Mensen hebben het recht om precies te weten wat er omgaat. Op die manier hoeven we niet vijfjaar later in de stress te schieten als media over iets berich- MIDDELBURG - De provincie laat het in eerste aanleg van de fauna- beheereenheid afhangen of de overlast door vossen in Zuiddorpe moet worden bestreden. Tot nu toe was daar volgens gedeputeerde Frans Hamelink (CU, natuur) geen aanleiding voor. Statenlid Johan Robesin (PvZ) kaartte gisteren opnieuw de slach ting aan die vossen in Zuiddorpe aanrichten. Nadat de afgelopen da gen drie katten zijn doodgebeten, staat de teller nu op 135 omgeko men dieren. Hamelink onder streepte dat vossen alleen in uit- zondelijke gevallen met geweer en lichtbak mogen worden bestreden. MIDDELBURG - De Staten van Zee land hebben gisteren de plannen enthousiast begroet om de Zuid westelijke Delta veerkrachtig, vei lig en vitaal te maken. Dat valt voor een belangrijk deel te berei ken door de verbindingen tussen de met dammen van elkaar ge scheiden Deltawateren met bij voorbeeld doorlaten te herstellen. Voorwaarde is voor de meeste frac ties wel dat de zoetwatervoorzie ning voor de landbouw veilig moet zijn gesteld. Dat speelt na drukkelijk in het Volkerak-Zoom- meer waar weer zout water in moet komen om de blauwalg te be strijden. Kees Bierens (WD) drong erop aan in dat gebied ook ook te letten op de plannen om er in perioden met hoge afvoeren ri vierwater op te slaan. Verscheidene fractiewoordvoer ders vonden het ook een goede zaak dat de zandhonger in de Oos- terschelde nu op de kaart staat. Ge deputeerde Frans Hamelink (CU, natuur) waarschuwde hier even wel voor te veel enthousiasme. „Het probleem staat nu in de aan dacht, maar we hebben nog steeds geen definitieve oplossingen." Ad Lijmbach (CDA) vond het jam mer dat de Westerschelde onderbe licht is in de plannen voor de Zuid westelijke Delta. Het terrein van Dow in Terneuzen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 2