ió| meningen brieven zaterdag 5 februari 2011 Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Fiets Uit de krant van dinsdag heb ik met grote bewondering het artikel van die studenten van de Hoge school Zeeland gelezen, die een fiets in een sportschool verander den in een energie opwekkende fiets. In 7 minuten 66o watt trap pen, dan moet je wel heel hard fiet sen. Kunnen die studenten ook een electrische fiets met een accu maken, die zichzelf door het trap pen oplaadt. Aan het werk! Ben Misilje Nieuwleusenerstraat 11, Cadzand Fraude Sabewa Het verduisteren van 12 miljoen bij Robeco was voor de gemeente Goes geen beletsel om in het kader van resocialisatie deze man weer tussen de 'bankbiljetten' te parke ren. Behalve een greep in de kas van een relatief klein bedrag ging dat goed volgens de burgemeester. Bij Sabewa dacht men een be trouwbaar financieel specialist bin nen te halen en daar graaide hij een paar jaar lang wat ruimer in de kas. Ik vraag me af of deze man bij de afdeling financiën van de ge meente Goes het advies heeft gege ven om ruim 11 miljoen te parke ren bij een IJslandse bank. Dit geld zal maar moeilijk of niet terugge haald worden. Slechts ongeveer 4 procent van alle Nederlandse ge meenten bankierde zo. Blijkbaar vond de overige 96 procent het niet verantwoord. Ik wens de belas tingbetaler succes met het betalen van de rekeningen. De bestuurders treft uiteraard geen blaam. E. W. Meulenberg Perenlaan 1, Kortgene Winterstop Het volgende aan de KNVB over de winterstop. Hervorm uw beleid en verplaats de aanvang van de competitie in het amateurvoetbal naar half maart of begin april, om het plezierig te houden. Dan kun nen er half juni al tien of twaalf wedstrijden gespeeld zijn. Juli en augustus zijn vakantiemaanden dan kan de tent dicht. En het eer ste weekend in september kan de tweede helft beginnen. Dan zijn we eind otober of begin november klaar. En de beker kan op avonden, net als nu. Het is nu een winter sport met alle ellende vandien. Zo als blessures die in de winter min der snel genezen. Supporters die staan te blauwbekken. Allemaal dingen waar we in de winter vanaf moeten. Dus alles klaar in het zelf de jaar. Iedereen kan twee keer op vakantie. En het zaalvoetbal kan be ginnen. C. Stoutjesdijk Brouwerstraat 33, Nieuwerkerk Krimp De afgelopen jaren is geprobeerd de krimp in Zeeland op te vangen door ouderen te lokken met de be grippen rust en ruimte. Precies de Verkeerde insteek. Je moet immers geen ouderen lokken maar jonge ren. Vooral het begrip rust lokt geen jonge gezinnen en versterkt het 50-plus imago van de provin cie. Voor de gemeente Sluis liggen er veel meer kansen in het ver schiet met het begrip ruimte want dat is wat jonge gezinnen wel wil len. dus moet er gebouwd worden naar de wensen van deze groep. En dat gaat zeker niet lukken door veel twee onder één kap te bou wen, want zo'n woning kunnen ze ook in de Randstad krijgen. Er is behoefte aan flinke vrije kavels voor normale prijzen, en dat kan als de prijzen niet kunstmatig hoog worden gehouden door ge meente en provincie. In de recla me moet de nadruk komen te lig gen, dat steden als Knokke, Brugge en Gent met hun winkels en cultu rele evenementen en werkgelegen heid op 15 tot 30 minuten rijden liggen, en dat je daar dus sneller bent als van Zaanstad in Amster dam. Want de gemeente Sluis ligt niet aan het eind van Nederland maar aan het begin van Europa. Kees Foks Herenweg 30, Aardenburg Olieprijs Herbert Kohier van Daimler Benz brengt iets van groot belang te ber de. Hij zegt 'altijd olie maar tegen welke prijs gewonnen'. Kosten van winning worden belangrijker dan het materiaal zelf Sinds 1936 heeft de Britse econoom John Maynard Keynes een wereldwijde omwente ling van de beloning veroorzaakt. De stabiele prijs van de arbeid werd omgezet tot een variabele eenheid: afhankelijk van de intensi teit en tijdsduur van de arbeid. En we weten allen, rood, blauw of groen, dat die arbeidsprijs niet meer een vast gegeven is maar steeds stijgt. Elkeen die iets maakt, duur onmogelijk alle monden blij ven voeden'. Ben ik nu gek of we ten die politici van gekkigheid niet meer wat ze moeten zeggen? Wa ren onze vorige generaties dan zo dom om gewoon 'buten den diek' hun eenvoudig zilte bedrijf uit te oefenen? Waar het getij twee keer per etmaal het zoute water komt verversen? Op school leerde ik dat tweederde van onze wereldbol uit zeeën bestaan. Monden voedde je altijd in de eerste plaats met land bouwproducten van het land en vis en schelpdieren uit zee. Is toch ook effectiever en goedkoper. Mis schien is dat te eenvoudig gedacht. Andiies Jumelet Magnolialaan 9, Yerseke Visserij op het land 2 Verkiezingen zijn gebaat bij trans parantie. WD, GL en CDA verkla ren letterlijk voor 'boeren op het water en visserij op het land' te zijn (krant, 3 februari) 'Om alle monden in de wereld te voeden', volgens Wiersma (GL). Dat bete kent nog meer goede landbouw grond verzilten en ontpolderen. Dat deze verklaring komt op het moment, dat het mislukte kweken van tong 'achter de diek' extra poli tieke steun, dus meer subsidie be hoeft en men daarom alle Statenle den vandaag uitnodigde voor een bezoek aan de Zeeuwse Tong, zal wel toeval zijn. Dit project, moet namelijk eind volgend jaar 2012, na zes jaar en 12 miljoen subsidie, af sluiten met een productiepotentie van 15.000 ton, wat niet meer ge haald kan worden. Bron: partici pant ZLTO. Maar inderdaad heel transparant voor de kiezer, om te weten dat het oversubsidiëren van onhaalbare 'groene' experimenten ontpolderd wordt. Van de EU moe ten we grootbetaler blijven in Euro pa. Voor Gent moet de sluis in Ter- neuzen worden vergroot Illegalen mogen niet teruggestuurd worden naar Griekenland. In het verleden was er een communistisch Rus land, dat is uiteengevallen, inmid dels hebben we een bijna verenigd Europa, maar dit gaat steeds meer op dat Rusland van vroeger lijken. Aangestuurd als een dictatuur, je mag niks, maar alles moet. Alleen voor alle Europeanen een pen sioenleeftijd, daar zijn we nog niet aan toe, daar mag per land best een jaar of tien verschil in bestaan. Hoezo gelijkheid voor iedereen! A. de Waele H. Dunantstraat 20, Koewacht Anfield Sander Ruizeveld de Winter, onderzoeker van het project De Zeeuwse Tong, oogst de zagers en de tapijtschelpen. foto Willem Mieras wil er aan verdienen. De winkelier en de koper moeten dus steeds meer betalen. Die wil dan dat de werkgever hem/haar meer betaald, enzovoort. Deze visie leidt ertoe dat 1 euro straks 1 cent is. En we dus terugmoeten naar prijsbepa ling door in eerste instantie het ma teriaal en pas in tweede instantie door de winning daarvan. M. C. Van Loon Voorstad 38, Goes Visserij op het land In de krant van 3 februari lees ik over Kees Bierens (WD) 'de pro vinciale politiek wil ruimte schep pen voor boeren op het water en visserij op het land'. Grapje? Blijk baar niet. Marten Wiersma doet er een schepje bovenop 'Als we het al leen van zoetwaterlandbouw moe ten hebben, kunnen we op den met deze drie partijen gewoon doorgaat. Hans Pollemans Singel 10, Biervliet Balkenende Een beetje voetballiefhebber weet dat het voetbalstadion van Liver pool al jarenlang Anfield heet. Za terdag stond er in de krant dat Sua- rez aan Liverpool was verkocht en op Anfield Road mag gaan spelen. Van een kranten journalist mag je verwachten dat hij zijn stukje nog eens naleest en controleert. De spe lers worden er trouwens aan herin nert bij de spelerstunnel naar het veld. Boven de ingang staat, This is Anfield. Anfield Road is de smalle straat die naast het stadion ligt. In de ogen van de journalist speelt Sparta dus op de Horvathweg, Twente op het Colosseum, PSV op de Frederiklaan, Ajax op de Arena Boulevard en Feyenoord mag dan kiezen uit Marathonweg, de Sta- dionweg of de Olympiaweg. Jan Roose Schuberthof 3, Terneuzen Westerschelde In reactie op de mening van Van Heukelom over de Westerschelde het volgende: Wat Van Heukelom vergeet is dat de Westerschelde een van de laatste open estuaria is van Nederland en in zijn soort uniek vanwege de overgang tussen zout en brakwatermilieus. Je kunt de daarbij horende natuurwaarden niet naar elders transplanteren. Dat was ook de essentie van de na- tuurpoot onder het Scheldever- drag. Wat je ook niet kunt is het probleem van stroomversnelling vanwege verdieping oplossen door de stroomdoorgang nog verder te versmallen. Daar wordt die versnel de waterstroom alleen maar sneller van en dus nog meer wegvreten van de platen. Experts, ook uit de natuurhoek hebben gezegd dat ze dan liever niks zouden doen. Maar afspraak is afspraak. Daar horen al le betrokkenen zich aan te houden. P. Clijsen Donze Visserstraat 61, Terneuzen Visserij op het land 3 Tongkweek in de polder: In het partijprogramma van de Partij te gen Zeeland staat dat binnendijkse aquacultuur wordt gezien als ont- poldering. Als je dan wordt uitge nodigd voor een informatiebijeen komst van de Zeeuwse Tong ga je natuurlijk niet. Want stel dat je en thousiast wordt. Wat moet je dan? Bert Meijering Oosthavendijk 1a, Wilhelminadorp Europa De raad van Aken wil niet dat er een tweede kerncentrale komt in Borsele. België wil dat de Hedwige Goed om te lezen dat JPB weer een baan heeft; want een harde werker is het wel. Maar of je nu goed of slecht hebt gefunctioneerd, accoun tantskantoren lijken een bodemlo ze put met topinkomens voor ge wezen politici. Ik begrijp nu nog beter waarom Balkenende zijn mond vol tanden had bij de histori sche vraag: 'Noem ons 3 (nee 2, nee 1) voorbeelden waar u wat ge daan heeft aan de topinkomens'. Niets dus, en ook dit kabinet niet. Wel een duur 'uithangbord 'voor dat accountantskantoor en gebrek aan ervaring in het bedrijfsleven, och, geen probleem, en die zoge naamde persoonlijke banden met buitenlandse regeringsleiders zijn overdreven en vind ik ook geen pre. Nee, als hij dan al wat zou wil len presteren, laat hij dan zorgen voor de vestiging van enkele - bui tenlandse - ondernemingen in zijn 'eigen' provincie Zeeland. J.F. Quatfass Strobbelhoekstraat 14, Ovezande Ziekenzorg Het is inderdaad zo, dat de Zeeuw se ziekenhuizen voor bepaalde han delingen niet voldoende operaties hebben in verband met de nieuwe normen in de gezondheidszorg. In het bijzonder de Zeeuws-Vlamin gen zullen meer afhankelijk wor den van de zorg in België. Voor de kanaalzone betekent dit een oriën tatie op Gent. Maar West-Zeeuws-Vlaanderen is voor uitgebreide zorg afhankelijk van het AZ St. Jan in Brugge. Honder den patiënten uit het westen vin den daar de hulp die men wenst. Gent is geen alternatief door de af stand. In 23 minuten ben je in Brugge vanuit Sluis. West-Zeeuws-Vlamingen hebben elders weinig te zoeken, ook niet in Terneuzen, daar is bijvoorbeeld nog een beperkt patiëntenbezoek de regel. 43 kilometer voor even tjes een bezoekje. West-Zeeuws-Vlaanderen maakt deel uit van Nederland als het in Middelburg en elders zo uitkomt. Meestal is het bij de beleidsmakers een vergeten stukje Nederland. Wim van Dongen Lange Wolstraat 119, Sluis Ziekenzorg 2 Hierbij moet ik toch even reageren op het verhaal van de woordvoer der van CZ. Onze huisarts is pas 29 december ingelicht en kon dus niets meer doen om zijn patiënten in te lichten, zodat wij konden overstappen naar een andere zorg verzekeraar. Het ziekenhuis in Brugge moet bedden en geld inle veren. Het probleem is dat de CZ veel te groot is geworden en door de privatisering enkel met winst bezig is. Niet met patiënten, dat blijkt ook bij de apotheker waar al leen goedkopere en kwalitatief minder goed medicijnen liggen. H.F. Bogaard Handboogstraat 32, Suis Hondenvoeding Wat ontzettend jammer dat uw re dacteur zich niet beter verdiept heeft in het fenomeen hondenvoe ding. In het twee pagina's grote ar tikel in de Buiten en Binnen-editie worden een flink aantal fabels de wereld ingeholpen. Ongekookt vlees (mits niet van varkens) is juist prima hondenvoeding. Botjes van gevogelte zijn inderdaad scherp als zij gekookt of gebakken zijn. Rauw worden zij prima door honden verteerd. Het zelf samen stellen van (rauwe) hondenvoe ding raakt steeds meer in zwang. Op diverse fora kan men kennis hierover opdoen. Sylvia Vos Lepelstraat 22, Wolphaartsdijk Natura 2000 Praat ik als fractievoorzitter van D66 Sluis de blaren op mijn tong om mijn collega-raadsleden te over tuigen van het nut van natuuront wikkeling in West-Zeeuws-Vlaan deren, meldt de zaterdagkrant doodleuk dat alle partijen una niem een motie van de WD heb ben gesteund. Die motie spoorde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 16