Margriet is trots op Pieter Dertig jaar TV-show met Ivo Niehe kijktip Pieter van Vollenhoven neemt maandag afscheid als voorzitter van de Onderzoeksraad voor Veiligheid. De NOS kijkt in De Raad van Pieter terug op zijn tijd bij de raad. Ook het drama in Apeldoorn komt ter sprake. „Een rampzalig moment, ook in mijn leven." door Hans Jacobs Een wandelende encyclopedie voor ongevallen zondag, 21.20 uur Kleine foto: Pieter van Vollenhoven en prinses Margriet arriveren bij theater Orpheus in Apeldoorn voor de herdenking van het drama op Koninginnedag in 2009. foto Frank van Beek Grote foto: Pieter van Vollenhoven spreekt als voorzitter van de Onderzoeksraad voor de Veiligheid de pers toe over het neergestorte vliegtuig van Turkish Airlines (2009). foto David van Dam Nee, zegt prinses Margriet over het 'pensioen' van echtgenoot Pieter van Vol lenhoven (71), echt loslaten zal hij zijn werk niet. „Het is een onderdeel van hemzelf geworden. Hij heeft zich met hart en ziel gegeven. Het is echt zijn levenswerk." Het afscheid als voorzitter van de Onderzoeksraad voor Veilig heid, dat maandag zijn beslag krijgt, valt Pieter van Vollenho ven dan ook zwaar. „Ik ben zeer aan het werk verknocht", be kent hij in de uitgebreide docu mentaire De Raad van Pieter, die de NOS morgenavond (zon dag) uitzendt. „Ik kan niet op houden en alleen maar gaan vis sen en fotograferen", zegt Pie ter, die pas op zijn 65e tot voor zitter werd benoemd. Hij stapt twee jaar eerder op dan noodza kelijk om te voorkomen dat de hele Onderzoeksraad straks in één keer moet worden vervan gen en dat daardoor expertise verloren gaat. Hij wordt opge volgd door Tjibbe Joustra. Een 'zwart gat' verwacht hij niet. „'Europa' loopt nog ver achter op het gebied van onaf hankelijk onderzoek. Ik probeer andere landen te overtuigen van nut en noodzaak van dat onafhankelijk onderzoek", zo geeft hij de richting van zijn toe komstige werkzaamheden aan. Vanuit België wordt door de re gering al nadrukkelijk naar Van Vollenhoven gelonkt. „Hij heeft in Nederland 22 jaar geknokt voor de instelling van de Raad. In België moeten we dat met raad van Pieter in een paar jaar kunnen doen", zegt minister van Staat en oudparlements voorzitter Herman de Croo hoopvol. „Het zou heel jammer zijn als de kennis en expertise die hij heeft, verloren gaat. Want ik geloof wel dat hij zo langzamerhand een soort van wandelende encyclopedie is op het gebied van ongevallen", vindt ook Margriet. Ze is trots op haar man. „Ik denk ook dat maar heel weinig mensen beseffen dat hij het alle maal zelfheeft gedaan. Al die speeches, alles wat hij schrijft, heeft hij allemaal zelf gedaan. Vandaar ook dat er zoveel vrije tijd in is gaan zitten. Dat laat je ook niet zomaar los", aldus de prinses in de keuken van hun woning in Apeldoorn, waar Pie ter straks geen extra aandeel in de huishouding zal opeisen. „Geen twee kapiteins op één schip", zegt hij. „Ik doe het op mijn eigen manier en die is vol gens Margriet niet goed." Het is het enige stukje waarbij de Rijksvoorlichtingsdienst (achteraf) over de schouder van programmamaker Arjan Nieu- wenhuizen heeft meegekeken. Verder had hij alleen met Pieter van Vollenhoven zelf te maken. „We zijn in november om de ta fel gaan zitten en hebben met hem onze plannen besproken", aldus Nieuwenhuizen, die al een goede relatie met Van Vol lenhoven had opgebouwd bij het maken van een documentai- re bij diens 70ste verjaardag in 2009. In de laatste maanden bij de On derzoeksraad had hij niet altijd tijd om mee te werken aan het programma door de ongeluk ken bij Moerdijk en Barend- recht. „Maar uiteindelijk zijn we er wel uitgekomen en heb ben we bijna alles kunnen draaien dat we wilden", zegt Nieuwenhuizen. „Je moet hem direct tegemoet treden zoals hij dat bij jou ook doet." Het levert mooie en ontroerende beelden op, zeker wanneer het drama van Koninginnedag 2009 in Apeldoorn ter sprake komt. Van Vollenhoven wordt dan emotioneel. „Hij had niet ver wacht dat het hem nog zo zou raken", zegt Nieuwenhuizen. „Een buitengewoon feestelijke dag en ook nog mijn eigen ver jaardag", blikt Van Vollenhoven terug. „Toen het gebeurde, heb ik me te laat gerealiseerd wat er aan de hand was. Ik dacht eerst dat het erbij hoorde, dat een stunt verkeerd was uitgevallen, zoals op een kermis ook wel eens gebeurt", zegt hij. „Het is een rampzalig moment, ook in mijn leven. Als ik langs de Naald rijd of slachtoffers of na bestaanden bezoek, heb ik daar reuze moeite mee. Het is een ramp die diepe indruk op mij heeft gemaakt. Ik heb er lang over gedaan dat een plaats te ge ven. Het is nog steeds niet hele maal weg." Dat blijkt ook. „Het is opgeborgen, maar het slot zit er niet goed op. Er is geen dag dat ik er niet aan terugdenk", verklaart hij zijn eigen reactie. De Raad van Pieter, zondag, Ne derland 1, 23.05 uur. w Reageren? redactie.media@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 113