Laat de vrouw maar klussen 'In de winter is mijn vijver kraakhelder, maar de rest van het jaar troebel. Wat kan dit zijn?' Iff 'De bladeren van de jasmijn worden zwart en alle bladeren hangen. Is de plant nog te redden?' Kiusgereedschap voor vrouwen Hl www.femtech.nl m wonen@wegener.nl 29 wonen w—\024-3650509 Zaterdag 5 februari 2011 De vijver van H. Visser is na iedere winter kraakhelder. 'Maar na korte tijd komt er van de zuurstofplanten, voor al hoornblad, een grijsachtig poeder, dat zich verspreidt door de vijver, die daardoor de rest van het jaar wat troebel is. Vissen en planten hebben er geen last van. Wat is dit en is het nodig er iets aan te doen?' Romke van de Kaa: „Ik denk dat het volgende aan de hand is: het grijze poeder dat op de waterplanten neerslaat, is afval van vissenpoep en andere af braakproducten. Zoals stof neerdaalt in een ongebruik te kamer, zo zet het poeder zich af op waterplanten als alles in de vijver in rust is. In het voorjaar wapperen vis sen weer met de staart en ver spreidt het afval zich door de vijver. Als de vissen van H. Visser karper- achtigen zijn, die in de modder woe len, zal de vijver altijd wat troebel zijn. Want (kleine) vijvers en vissen zijn geen gelukkige combinatie." iJsïLlf door Bauke Boersma redactie.wonen@wegener.n! KB 024-3650509 Dat de klussende vrouw in opkomst is, is de gereedschapsfabrikanten niet ontgaan. Die zien een nieuwe afzet markt. In Nederland speelden Marte van der Meulen en Saskia Schreurs handig in op het groeiend aantal klussende vrouwen. Ze lanceerden Be Izzy, een merk dat speciaal gereedschap voor vrouwen produceert. Net als ander vrouwen gereedschap is het kleiner en lichter, zo dat het ook in vrouwenhanden lekker ligt. Nog zoiets: het gereedschap van Be Izzy is gekleurd en de setjes hebben namen als Fantastic electric en Wonder- wall. „Ik wil mensen met leuke ideeën niet afvallen, maar speciaal vrouwen gereedschap is niet noodzakelijk. Bijna alle gereedschap van nu is stukken lichter dan vroeger en dus prima door vrouwen te gebruiken", zegt Francisca van Hoefen Wijsard van Femtech. Doe-het-zelf-keten Karwei anticipeert al langer op het toenemend aantal klussende vrouwen met het magazine Ziezo! www.beizzy.com www.karwei.nl/ziezo klussen-voorvrouwen.nl Hoe rolbevestigend ook, er zijn maar weinig vrouwen die goed kunnen klussen. Maar de klussende vrouw is in opkomst en doet mee aan speciale cursussen, door Bregje Lampe k klus liever niet. Er zijn genoeg handi ge mannen die me graag helpen een lamp of schilderij op te hangen. Maar aan een handige man kleeft in ieder ge val één flink nadeel: hij is niet altijd in de buurt als je hem nodig hebt. Harde cijfers over klussende vrouwen zijn er niet, maar Francisca van Hoefen Wijsard zag de behoefte te leren klussen en de vraag naar vrouwelijke klussers een tijd geleden al toenemen. Ze begon naast haar werk als coördinator bij de stichting Technika 10 (ex pert op het gebied van kinderen en tech niek) met Femtech. Dat biedt workshops en cursussen aan voor particulieren, maar ook voor instellingen zoals migranten- en welzijnsorganisaties. „Ik wil zelf een lamp kunnen ophangen. Als ik het aan mijn zwager vraag, wordt het een vijfjarenplan", zegt José Teeken, deel neemster aan de cursus die ik bezoek. Volgens Van Hoefen Wijsard is 'niet afhan kelijk willen zijn van een ander' voor veel vrouwen de belangrijkste motivatie om een kluscursus te volgen. Nog een reden: als een ander het doet, moet je maar tevreden zijn met hoe hij het doet. „Mijn man is zo eigen wijs. Als ik hem vraag iets op te hangen, hangt het zelden precies op de plek die ik voor ogen had. 'Het hangt toch', zegt hij dan laconiek", vertelt Joyce Prade. Hoe dan ook: als moderne, geëmancipeerde vrouw moet je het zelf kunnen redden, daarover zijn de vrouwen het wel eens. Van Hoefen Wijsard: „Van mij hoeven echt niet alle vrouwen zelf te kunnen klussen. Maar als ze het willen leren, moet die moge lijkheid er zijn. Er zijn maar weinig plekken waar vrouwen kunnen leren klussen. Veel vrouwen vinden het niet prettig in een ge mengd gezelschap te leren klussen, omdat mannen veel competitiever zijn. Dan dur ven ze bijvoorbeeld geen vragen te stellen." Zo zegt een cursist dat ze geen idee heeft hoe ze een lamp moet ophangen, omdat ze bang is voor alles dat met elektriciteit te ma ken heeft. Van Hoefen Wijsard vertelt dat veel vrouwen zich uit angst niet wagen aan De jasmijnplant van A. Kou- wenberg is 'een probleem': 'De bladeren worden zwart, alsof er roet op zit. Eerst al leen onderaan, nu al de hele plant. We hebben gespoten met spul tegen bladluis, maar het blijft. Na de vorstperiode hangen nu alle bladeren. Is de plant nog te redden of is het beter hem te rooien? Hij staat op een zonnige plaats en is zo'n 1,70 meter groot'. „Ik vermoed dat het niet om een jas mijn gaat", zegt expert Romke van de Kaa, „maar om een Trache- lospermum of Toscaanse jas mijn. Als bladeren zwart wor den, kan dat luis zijn. Maar lukraak spuiten met 'spul te gen luizen' is niet verstandig. Het kan ook een schimmel zijn. Dus: eerst kijken, dan spuiten. Als het Trachelospermum is, kan het ook vorstschade zijn. Het hangen van het blad wijst daarop. Maar ook al verliest de plant zijn blad, toch kan hij volgend voorjaar wel weer uitlopen. Afwachten is het devies." elektra in huis en besluit de eerste twee lessen te wijden aan het leren omgaan met elektriciteit in huis. „Elektriciteit is heel transparant als je weet hoe het werkt. Eigenlijk is klus sen niet moeilijk, kwestie van de tijd nemen en logisch nadenken. Als het lukt, geeft het een enorm vol daan gevoel." Iedereen krijgt een stekker en een paar tangen. Stap voor stap legt Van Hoefen Wijsard uit waar de tangen voor dienen, hoe de stekker uit elkaar moet, hoe je met een spanningzoeker bepaalt of er stroom op een stop contact staat en hoe met de groe- penkast om te gaan. Het is de bedoe ling dat iedereen in twee uur een lampje heeft dat brandt. „Wat een ge priegel, het is net een driedimensiona le puzzel", zegt Prade. Haar buurvrouw is al veel verder met het bevestigen van haar schakelaar aan het snoer. „Kop op, je wilt het toch zelf kunnen. Nou, daar moet je wel wat voor doen." „Ik geef cursussen door heel Nederland. Deelnemers variëren van hoogopgeleid tot wonend in achterstandswijken", ver telt Van Hoefen Wijsard, die tevens aan een netwerk van klussende vrouwen bouwt. Die zijn door particulieren via Femtech in te huren. „Er is vraag naar. Veel vrouwen vinden het niet fijn als er een klusjesman over de vloer komt. Ze voelen zich bijvoorbeeld niet veilig met een man in huis. Bovendien: klusvrou- wen werken anders dan klusmannen. Klusvrouwen zijn netjes en gezellig. Ze laten geen troep achter en ze bouwen geen scheve kasten." Reageren? redactie.wonen@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 109