27 wonen Pap met krentjes natuur en cultuur in Tsjechisch Reuzengebergte Nederlandse handtekening Klassiek ontmoet modern Bertjan Pot doet het licht aan Zaterdag 5 februari 2011 Crisis is keuzes maken. Daarom kiezen veel grote merken dit jaar voor Keulen en/of Milaan om nieuwe ontwerpen te lanceren. Parijs krijgt opwarmers en re-edities, maar er zitten hier en daar ook juweeltjes van nieuwe meubels, stoffen en collecties tussen. Vier bijzondere nieuwkomers op een rij. door Renske Schriemer en Cor-Peter Pasma m Reageren? redactie.wonen@wegener.nl Maison Objet is voor Ligne Roset een thuiswedstrijd en dat is te mer ken. De collectie van het Franse fami liebedrijf is al enorm, maar het weer houdt de meubelproducent er niet van een bijna compleet nieuwe collec tie te presenteren, waaraan 33 desig ners meewerkten. Schijnbaar moeite loos combineert Ligne Roset klassie ke ontwerpen met moderne experi menten. Zo presenteren de ontwer pers een heruitgave van een dientafel tje dat begin jaren zeventig in het Ely- sée stond, samen met het experimen tele lichtontwerp van Daniel Rybak- ken. In de commentaren na de beurs wordt Ligne Roset dan ook geroemd. De meeste aandacht gaat naar zitbank Ploum van de ontwerpende broers Ronan en Erwan Bouroullec. De bank nodigt in vorm en comfort uit om te gaan zitten. In het rood uitgevoerd kreeg hij van de bezoekers de liefko zende bijnaam 'De aardbei' mee. www.ligne-roset.nl De Deense stoelen- en textielfabrikant Hay presenteerde in Parijs een collectie bedlinnen, theedoeken en twee series vloerkleden van de hand van het Nederlandse ontwerpduo Scholten en Baijings. De ontwerpen dragen onmis kenbaar de handtekening van het duo, door de combinatie van zachte, pastel kleuren met felle neonkleuren. De voor bereiding van de collectie duurde bijna een jaar. „Het leuke van werken met Scholten en Baijings is dat ze aan elk product echt hard werken. Het is niet zo dat ze één patroon kiezen en daarvan de kleuren vervangen. Ze beginnen, ook binnen een serie, elke keer helemaal opnieuw", zegt woordvoerder Lene Skip per Hansen. Hay is enorm trots op de samenwerking en ziet de collectie als start van een langdurige verbintenis. www.hay.dk tï-y Reageren en aanmelden? redactie.wonen@wegener.nl Jan en Akkelien Nijdam. wie Akkelien (52), Jan (53) en zoon Jo- rik (23, woont/werkt in Praag) Nijdam beroep eigenaren camping/pension Pa pilion, uitbaters kaaswinkel aan huis eerder Ter Heijde aan Zee, Rotterdam, Ijlst nu Dolni Lanov, Tsjechië (in 2003 gekocht, in 2008 geëmigreerd) nen... Dus gingen we naar Tsje chië, dat toen nog samen met Slo wakije Tsjechoslowakije was. Een prachtig land, met mooie natuur, veel rust, rijke cultuur. We zijn er op slag verliefd op geworden." tief laag. Voor een authentiek huis je, dat je nog moet opknappen, be taal je vanaf 25.000 euro, voor een groter pand minimaal 75.000 eu ro. Er worden ook nieuwe vakan tiehuizen gebouwd. Vanaf zo'n 150.000 euro koop je een luxe wo ning op ï.ooo vierkante meter, ge schikt voor 8 tot 12 personen. Nog goedkoop, in verhouding. Bedenk wel dat het lastig is een hypotheek te krijgen. Tsjechen zijn daar niet aan gewend. Ze bouwen hun huis in fases, met eigen geld. Ook moet je er rekening mee houden dat Tsjechië in veel opzichten achter loopt, al maakt het land wel een inhaalslag. Wat bij ons in de jaren zeventig populair was, bijvoor beeld op het gebied van meubels of kleding, is hier nu in zwang. Maar dat heeft ook zijn charme, vinden wij." kunnen we zomer- en wintergas- ten verwelkomen." Dat kan in Italië of Oostenrijk ook. Waarom Tsjechië? „Toeval. Het was in 1992, we zou den naar Denemarken op vakantie gaan. Het was het jaar van het EK voetbal. Denemarken won, com pleet onvoorbereid, ten koste van onder meer Nederland. Daar kon den wij ons dus niet meer verto- lullie zijn niet uit onvrede vertrokken? „Nee, dat is een slechte raadgever. We zaten in Nederland beiden in het onderwijs en hadden ervaring met het runnen van een bed and breakfast. Een goed leven. Maar soms komt iets op je pad wat je ge woon niet kunt weerstaan." Hebben jullie veel zelf geklust? „Om professioneel te verbouwen, heb je veel tijd en kennis nodig. Bovendien is klussen niet goed voor je relatie. Op een gegeven mo ment hebben we professionals in gehuurd, mensen uit het dorp. De lonen zijn hier laag, dus dat was voor ons goed te betalen. In de zo mer van 2004 ontvingen we onze eerste gasten in het pension. Nu, na zeven jaar, hebben we de ka mers opnieuw onder handen geno men. Dat werk is bijna klaar." Wat zijn voor en tegens van Tsjechië? „De prijzen van huizen zijn rela Het eigen huis/pension met camping in Dolni Lanov, Tsjechië. foto's AN Skitsch was de hit van de Milaanbeurs van 2009. Vanuit het niets stampte zakenman Renato Preti, afkomstig van het meubelmerk B8cB Italia, een hoog waardig designmerk uit de grond. Dat deed hij met een winkel in Milaan en een webshop voor de rest van de wereld. Hij wilde 'design met een lach' brengen, tegen redelijke prijzen; ze variëren van 50 tot 15.000 euro. Er waren opvallend veel Nederlanders die meewerkten aan die eerste collectie; Kiki van Eijk, Joost van Bleiswijk, Maarten Baas. Bertjan Pot stond ook op de lijst, maar zijn ontwerp liet langer op zich wachten. Inmiddels heeft Skitsch afscheid genomen van grond legger Preti en stond het merk dit jaar voor het eerst op de beursvloer in Parijs. Mét het langverwachte ontwerp van Pot. Hij maakte, in de Japanse tradi tie van rijstpapieren lampen, een subtiel schijnend tafellampje. De structuur van Pion is alleen niet omspannen met papier, maar met het veel sterkere Nomex, een industrieel vervaardigd weefsel uit de Dupont-stal. www.skitsch.it l«SDt)53»l

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 107