w woneriió Op slag verliefd op rust, Boompioen Kom-uit-je-nest-kastje Een stad vol gebruiksvoorwerpen Zaterdag 5 februari 2011 wonen@wegener.nl 024-3650509 O 2 m Z O m 7s aarom zitten mooie bloemen vaak aan lelijke Paeonia rockii. foto Romke van de Kaa struiken? Neem de sering. Ik kan me geen tuin voorstellen zonder seringen, maar als ze zijn uitgebloeid, blijf je met een heel lelijke kapstok ach ter. Of de struikroos. Is er iets ielijkers te bedenken dan het staketsel van een struikroos in de winter? De jasmijn, de ribes, de spirea: zonder bloe men zijn ze niets, toch zou je ze niet willen missen. In een grote tuin is het niet erg als een struik voor of na de bloei niet opwindend is om te zien. Daar kun je zo'n eendags vlieg wegdrukken in de coulissen, van waaruit hij dan al leen tijdens zijn paar weken van glorie in het oog kan val len. Maar in een kleine tuin valt niets weg te moffelen. Daar vallen alle gebreken op en moet je wel een groot lief hebber zijn om de gebreken van je favoriete struik door de vingers te zien.Een struik met een klein gebrek is de boom pioen Paeonia rockii. Laat ik eerst uitleggen wat een boom pioen is. Dat is een klein struikje van nauwelijks een meter hoog, dat bloeit met reusachtige pioenrozen. Gewone pioen rozen zijn vaste planten, die 's winters onder de grond ver dwijnen. Maar de boompioen blijft 's winters als een blader loos, horkerig struikje boven de grond staan. Een lelijker struik dan Paeonia rockii in de winter is amper voor te stellen, maar dit kleine gebrek is direct vergeten als tegen het einde van april de bloemen opengaan. De grote bloembladen zijn niet glad, zoals die van gewone vaste-plant-pioenrozen, maar geplooid en gerimpeld als die van een papaver. In zijn barokke weelde doet de bloem van de boompioen nog het meest aan een omgekeerde bruidsjurk denken. Wie een bloeiende boompioen ziet, wil hem hebben. Geen plek in de tuin? Dan maken we die. Geen geld genoeg op zak? Dan gaan we ergens pinnen. Geen geschikte grond? Dan kopen we een zak klei Geen tuin? Dan zetten we hem op het balkon. Wie eenmaal voor de boompioen is gevallen, laat zich door geen argument tegenhouden. Paeonia rockii, de mooiste van alle boompioenen, is in China ontdekt door de Amerikaanse filmer, an tropoloog, operaliefhebber, taalkundige, ontdek kingsreiziger en plantenliefhebber Joseph Rock, die bijna vijftig jaar geleden overleed. Het wonderkind had zichzelf op zijn 16e al veel talen geleerd, waaronder Chinees en Ara bisch. Hij werd geboren in Wenen. Zijn ouders zagen hem graag carrière maken in de kerk, maar Joseph ontvluchtte zijn ouders en Oostenrijk door aan te monsteren op een schip, dat hem naar de VS bracht. Hij slaagde voor zijn in- burgeringsexamen en werd al snel hoogleraar in de plant kunde. Rock reisde veel door China en Tibet en tijdens een van deze reizen Ontdekte hij de boompioen, die naar hem werd genoemd. Paeonia rockii bloeit kort, maar de bloei is zo emotioneel, dat die ook maar niet te lang moet duren. Het duurt nog een aantal weken voordat de fabrikanten van nest kastjes en vogelhuisjes ons weer gaan bestoken met nieuwe mo dellen. Tot die tijd doen we het maar even met deze Birdhouse alarmclock. Geen echt onderko men voor vogels, maar - zoals de naam al prijsgeeft - een wekker. Een kom-uit-je-nest-kastje, om in vogelsfeer te blijven. Met vro lijk getjilp geven de 'vogeltjes' in het huisje je op het juiste mo ment aan dat je moet opstaan. Als je graag nog even wilt blijven liggen, biedt de snoozeknop uit komst. Duw dan het stokje voor aan het vogelhuisje naar bene den, waarna het klokje oplicht en de snoozefunctie in werking wordt gesteld. Geen fan van ro ze? De klok is er ook in groen. Hij kost 29,95 euro en werkt op batterijen. Te bestellen bij: El www.bestthings.nl Het antieke Spaanse porse leinhuis Lladro, misschien bekend van de schoorsteen mantelstukken van verliefde paartjes en vogels op takken, heeft zichzelf de afgelopen jaren drastisch vernieuwd. Ze maken er nog wel de rijk gedecoreerde en perperdure sierbeelden, maar hebben inmiddels ook een zeer hippe collectie. De gangmaker in de vernieu wing was de Spaanse ontwer per Jaime Hayon. Hij bedacht de afgelopen jaren eigentijd se collecties van tafereelbeel- den, vazen en kandelaars onder de naam Lladro Ate lier. Dit jaar van hem geen compleet nieuwe collectie in Parijs. De stand in de design hal van Maison Objet toon de een indrukwekkend stil leven van een stad van porse lein. Wel onder Hayons super visie, want hij is het creatieve brein achter Lladro Atelier. 'Metropolis' bestaat uit een serie gebruiksvoorwerpen als dozen, vazen en spiegels, allemaal in de vorm van gebouwen en uitgevoerd in mat porselein in zachte tinten. Samen vormen deze gebouwen een prachtig stilleven en wekt het de suggestie van een (niet- bestaande) metropool op dressoir of kaptafel. www.lladro.com foto's PR Emigreren is een ingrijpende keuze. Familie, werk, cultuur: de emigrant laat veel achter. Maar hij verwacht in zijn nieuwe land ook veel terug te krijgen, bijvoorbeeld het huis van zijn dromen. TS1ECHIË Dolni Lanov door Jan van Mullem Toen wij elkaar laatst spraken, was het bij jullie 18 graden onder nul. Hoe voelt dat in het Reuzengebergte? Akkelien Nijdam: „Lekker koud. We hebben geen vaste telefoonver binding in huis, daarom bellen we met een mobiel. Vanwege dikke muren is de verbinding niet opti maal en moeten we soms vanuit de tuin bellen. Dat is met deze temperaturen wel extra koud." Afzien dus. Was dan toch in Neder land gebleven... „We zijn best wel bikkels. Hebben bijvoorbeeld jarenlang heen en weer gependeld tussen Tsjechië en Nederland, in de tijd dat onze boërderij is verbouwd. Weekje klussen in de vakanties, dan weer terug met de auto. Speciaal daar voor hebben we een grote Ford aangeschaft. Daar past meer ge reedschap en bouwmateriaal in." Emigratie gaat vaak hand in hand met problemen. „Bij ons niet. Of het moet zijn dat het ons veel tijd kostte het juiste huis te vinden, groot genoeg voor een pension met camping. In 2002 zijn we met de zoektocht begon nen. We hebben een bv opgericht, wat toen noodzakelijk was om in Tsjechië te mogen starten, en zijn zonder makelaars gaan rondkijken. Te koop staande huizen vonden we in krantjes. We hebben veel dorpjes gezien, maar alle wonin gen waren klein, oud of afgelegen. Via onze zaakwaarnemer in Tsje chië kwam het toch goed. In Dol ni Lanov, in het Reuzengebergte, kochten we in 2003 een huis met voldoende grond, aan een door gaande weg^ Achter stroomt de El be, ideaal om in te poedelen. Je kunt er ook fijn wandelen, kaste len bekijken en uitrusten. Praag is anderhalf uur rijden. Het is boven dien een wintersportplaats, dus

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 106