Schragentafel terug in het spotlicht 22 en 23 Juweeltjes in Parijs, ondanks de crisis zaterdag 5 februari 2011 Behangers kunnen niet zonder: de schragentafel. Dankzij het losse onderstel makkelijk te verplaatsen. Eerst de twee schragen (poten) neerzetten en dan aan de slag. Op de meubelbeurs in Keulen bleek dat systeem ineens opnieuw in de belangstelling te staan van ontwerpers en meubelmerken. door Cor-Peter Pasma Foto's: Rechtsboven: De schragentafel van Gelderland is in een handomdraai van salontafel in bijzettafel te veranderen. Linksboven: Bij The Compass van SCP zijn de poten als onderstel voor zowel een bureau als voor een eettafel te gebruiken. Rechts: Designer Leif Jorgensen ontwierp voor Hay een metalen schraag: de Loop Stand. foto's PR De schragentafel is een van de oudste constructies om een tafel te maken. In de middeleeuwen waren de houttechnieken nog niet zo verfijnd als nu en waren tafels om die reden vaak niet te tillen. Door de poten los te maken van het blad, werd dit makkelijker. Na de komst van de schragentafel werden in kloosters de kenmerkende kloostertafels gemaakt. Deze ontwerpen zijn gebaseerd op het zelfde principe als de schragentafel. Met het toenemen van de welvaart werd het steeds minder belangrijk een tafel te verplaatsen, omdat we ons een tafel voor in de woonkamer én de keu ken konden veroorloven. De schragen tafel verdween daarmee naar de klusaf- deling. Onder aanvoéring van Ikea keerde het systeem echter terug in de woonkamer. Naast de mogelijkheid 'vaste' poten te kiezen bij een los tafel blad heeft het Zweedse meubelmerk ook een enorm assortiment schragen. De Vikacollectie bestaat uit zowel klas sieke schragen als sierlijke varianten als de Leif en de Lindved. Op de meubelbeurs in Keulen leek het er dit jaar op dat de schragentafel ook opnieuw in de belangstelling staat van andere meubelmerken. Het is nog te weinig om te spreken van een echte trend, maar te veel om over het hoofd te kunnen zien. Zo heeft het Engelse SCP bijvoorbeeld The Compass in de collectie. Naar ei gen zeggen vooral een studie naar ele gantie en evenwicht. De schragen, die zwaar zijn uitgevoerd, bestaan uit drie delen. Het deel dat het tafelblad om hoog houdt, is in drie verschillende hoogtes verstelbaar. Daardoor zijn de poten zowel als onderstel voor een bu reau als voor een eettafel te gebruiken. The Compass wordt geleverd in twee kleuren: blank hout of zwart gebeitst. Designer Leif Jorgensen pakte het voor het Deense merk Hay een stuk eenvou diger aan. Hij ontwierp een metalen schraag, de Loop Stand, die bestaat uit niet meer dan drie gecoate poten met daarop een stalen buis. Oorspronkelijk was deze alleen ontworpen voor de in richting van een winkel in Denemar ken. Maar het ontwerp kreeg daar zo veel enthousiaste reacties, dat het nu in productie is genomen en onderdeel van een complete collectie is. De schra gen zijn niet verstelbaar, maar wel in drie verschillende hoogtes te krijgen. De meest sierlijke variant van de schra gentafel komt van Gelderland. Ont- werpduo Scholten en Baijings maakte een lichren sierlijk ogende tafel, die in hoogte verstelbaar is. In een handom draai is de salontafel daardoor veran derd in een bijzettafel. Carole Baijings deed voor het ontwerp (de 7680) inspiratie op tijdens een fo- toshoot voor de brochure van Gelder land in 2010. Ze liet voor de cover haar oog vallen op een militaire tafel op schragen. Dit inspireerde het duo Scholten 8c Baijings tot het ontwerpen van een eigen versie. Hoewel de schra gen en de tafel bijzonder licht zijn uit gevoerd, krijgt de tafel haar stevigheid dankzij inkepingen aan de onderkant van het blad en een metalen tussen stuk, dat de schragen bij elkaar houdt. www.ikea.nl www.scp.co.uk www.hay.dk www.gelderlandgroep.com Reageren? redactie.wonen@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 105