221 zeeland Kweektong dwingt steun provincie af Haven keert terug in Gratis HTC Wildfire Onder invloed Kritische én waarderende woorden voor Kamerlid GroenLinks in Goes De oude dokken aan de noordkant van de Antwerpse bin nenstad ondergaan een gedaantewisseling. Gisteren opende er een modern, gratis te bezoeken havenpaviljoen. vrijdag 4 februari 2011 Bekijk de nieuwe uit-agenda's van komende week www.pzc.nl/uit 1e 9 maanden 150 minuten incl. internet op je mobiel telfort.nl 08001707 Telfort winkels Werkt in je voordeel SUBSIDIE Project gaat door ondanks vissterfte door Edith Ramakers colijnsplaat - De provincie staat vierkant achter het project De Zeeuwse Tong, zelfs nadat onge veer de helft van de kweekvis was overleden. Dat zei gedeputeerde Kees van Beveren bij een bijeen komst in Colijnsplaat. „Het project biedt werkgelegenheid en het is goed voor ons imago als kenniscen trum voor aquacultuur." De provincie heeft iets te verliezen als het project wordt afgeblazen. Zeeland heeft het gesubsidieerd met miljoen euro. De Zeeuwse Tong werkt met een begroting van bijna 15 miljoen euro. De andere subsidiënten zijn onder meer het landbouwontwikkelingsfonds (1,5 miljoen), het Europese visserij fonds en het ministerie van Econo mische Zaken en Innovatie. Die zijn goed voor 6,5 miljoen euro. „We zijn aan onze financiers ver plicht om goed werk af te leveren" zei voorzitter Rinus Platschorre van stichting De Zeeuwse Tong. Al le betrokkenen steunen het pro ject omdat de vis milieuvriendelijk wordt gekweekt en 'omdat het een aanvulling is op de wilde vangst'. In 2013 wil de stichting het volledi ge proces van de kweektong be schreven hebben, zodat nieuwe on dernemers de overstap naar de aquacultuur kunnen maken. Plat schorre: „Er moet nog werk ver richt worden aan rendementsver betering." De Zeeuwse Tong is een proefboer- derij voor onder meer tong, maar ook zagers en tapijtschelpen (von- gole). De productie van schelpen en zagers 'ligt op schema'. In juni dit jaar werden 8 kilo zaadjes von- goles in de bassin gestort, die in middels zijn uitgegroeid tot 4 ton vongoles. Deze schelpen zijn deze zomer geschikt voor consumptie. De zagers hadden net als de tong een moeizame start. Zij stierven massaal in enkele koude winters. Intussen worden de zagers volop geoogst en worden ze voor visvoer geëxporteerd naar zo'n veertig lan den. In het project wordt toegewerkt naar een gesloten kringloop. De larven van de zagers groeien uit tot volwassen beesten, die dienen als voedsel voor de tong. De mest van de tong levert algen op en de schelpdieren eten de faeces. „Zo houden we amper mest over", zei Platschorre. Hij verzekert dat de kweektong komend winterseizoen niet van de kou zal overlijden. Een apparaat moet de vissen naar war mere compartimenten stuwen. Drogisterij Kruiderij De Rode Pilaren is er voor UW qemak! Bestel online: k www.derodepilaren.nl llnfo: 0113-250515 middelburg - De Middelburgse rechtbank heeft gisteren een 38-ja- rige Amerikaan voor rijden onder invloed een taakstraf van 34 uur en een rijverbod van zeven maan den opgelegd. De man uit Las Vegas had op 18 oktober onder in vloed gereden toen hij op een bun galowpark in Kortgene verbleef door Cornelleke Blok goes - 'Geef me één reden waar om ik nog lid moet blijven van de partij'. Meteen aan het begin van de avond is het duidelijk: het 'ja' van GroenLinks tegen de missie in Kunduz heeft ook veel Zeeuwse partijleden in gewetensnood ge bracht. Het Zeeuwse Tweede Kamerlid Niels van den Berge geeft zijn Zeeuwse partijgenoten woensdaga vond uitleg over het standpunt van zijn partij. De GroenLinks Ka merleden staan in heel Nederland hun achterban te woord. Zo'n der tig partijleden zijn op de bijeen komst' in Goes afgekomen. Ze krijgen de gelegenheid om vra gen te stellen over de beslissing van de Tweede Kamerfractie. Waarom heeft de fractie niet nog een nachtje over het besluit gesla pen? En waarom is er niet geluis terd naar de mening van het groot ste deel van de leden? Van den Berge beantwoordt de vragen geduldig en herhaalt alle ar gumenten nog maar eens. Hij be nadrukt dat alle eisen die de partij had zijn ingewilligd door Mark Rutte. „Het gaat om een civiele missie." 'Opperste naïviteit', noemt één van de leden die gedachte. Hij vreest dat de missie in Kunduz een 'vechtmissie' wordt, net als de missie in Uruzgan. Als de kritische leden hun zegje ge daan hebben, blijkt dat een deel van de leden zich wél kan vinden in de beslissing van Van den Berge en zijn collega's. Ze noemen het een 'gewetensvol' besluit en spre ken hun waardering uit over de 'open communicatie' binnen de partij. „We hebben de inhoud la ten prevaleren boven politiek ge konkel. Geweldig." HAVENPAVILJOEN Bij 24 maanden contract incl internetopje mobiel. Actieprijs geldt de eerste 9 maanden. Aansluitkosten eenmalig 29,95. Kijk voor de voorwaarden op telfort.nl door Harmen van der Werf antwerpen - De haven is terug in de Antwerpse binnenstad. Op een historische locatie aan de rand van het centrum, tussen het Bonapar te- en Willemsdok, is gisteren een sierlijk en hoogtechnisch havenpa viljoen officieel geopend. „Wij wil len de haven dichterbij de mensen brengen", sprak schepen Marc Van Peel (haven). Aan de entreeprijs zal het niet lig gen. De toegang is namelijk gratis. De openingstijden zijn bovendien riant, van dinsdag tot en met zon dag van 9.30 tot 17.30 uur. Een beet je attractie kan het daar echter niet alleen van hebben. Die moet meer bieden en dat doet het Antwerpse havenpaviljoen. Voor 2,1 miljoen euro heeft het ha venbedrijf Antwerpen zichzelf een fraai visitekaartje gegeven. „De ha ven ligt aan uw voeten", wees Van Peel naar de vloer voor hem, waar op het hele Antwerpse havenge bied is afgebeeld in superscherpe satellietfoto's. Over het ontwerp is goed nage dacht. De foto's zijn allemaal om streeks dezelfde tijd gemaakt, in mei vorig jaar, om kleurverschillen te voorkomen. En bezoekers ko men binnen waar de haven van Antwerpen begonnen is, in de ou de binnenstad. Die steekt bij het nieuwe havengebied schril af De bij de Nederlandse grens gevestig de chemiereus Basf beslaat al even veel ruimte als het historische hart van Antwerpen. Overal in het havenpaviljoen zijn beeldschermen te vinden. Alles is interactief. Eén vingertipje en alle mogelijke informatie over de Ant werpse haven en haar levensader, de Schelde, passeert de revue. De blikvanger is - naast de fotokaart van het havengebied - een 360 gra den-projectiescherm. In een vijf tien minuten durende film wor den bezoekers daarop de haven in gezogen, zonder er zelf een stap te hoeven zetten. De haven als een haven van men sen dichterbij brengen, staat het Antwerps havenbedrijf voor ogen. In het havengebied zelf, bij het ou de vestingdorp Lillo, is al een edu catief havencentrum, dat jaarlijks 47.000 bezoekers trekt. Door het havengebied is ook niet voor niets een fietspad aangelegd, het mooi ste van Vlaanderen, langs de Schel- delaan van Antwerpen tot aan de grens waar het aansluit op een pol derweg naar Bath. Komend weekeinde is het haven paviljoen voor het eerst open voor publiek. Vlakbij is het half mei al weer feest. Het grote beeldbepalen de Museum aan de Stroom (MAS) - met onder meer het scheepvaart museum en volkskundemuseum - is dan gereed. Havenschepen Marc Van Peel opent

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 42