81 buitenland Cycloon raast over Queensland Caïro f? Beroemde personen namen WikiLeaks: bij aanslagen plaats in cabrio van Le Général in VS meer verdachten Alsof er voor de deur een kudde olifanten draaft AUSTRALIË Enorme verwoestingen gevreesd donderdag 3 februari 2011 door Ondine van der Vleuten In Cairns maaki de uit Zierik- zee afkomstige Erika Lang-Deurloo, die in 1996 naar Australië vertrok, zich om 11 uur Nederlandse tijd op voor een angstige nacht. Samen met haar schoonfamilie heeft ze zich verschanst in de slaapkamer. Het glas in de ramen is afgeplakt met tape, zodat het niet versplin tert maar als één plak op de grond valt, als de orkaan het uit de spon ning drukt. Telefonisch is er nog even contact mogelijk, vóór uit voorzorg de elektriciteit wordt af gesloten. „We hebben het bad vol water gezet, zodat er de komende uren drinkwater voorhanden is", zegt Erika. „Er is eten en drinken voor drie dagen, een radio op bat terijen, zaklamp, kaarsen, voedsel en water voor je huisdieren. )e moet in het kleinste vertrek gaan zitten, onder een tafel of matras, of tegen een muur waar je een ma tras tegenaan hebt gezet. Hier in huis zijn alle ramen gesloten aan de kant waar de wind op staat, die aan de andere kant zijn juist geo pend om het verschil in luchtdruk op te vangen. We weten wat we moeten doen, het gaat op tv, op in ternet op de radio nergens anders over." Maar Yasi gaat elk voorstellingsver mogen te boven: „Dit is de ergste die we ooit hebben meegemaakt. Mijn zeilboot de Ovedie, waarop ik woon, heb ik vanmorgen met pijn in het hart moeten verlaten. De kans dat ik die nog terugzie, is klein. Orkaan Yasi zal snelheden van 300 kilometer per uur berei ken. Dan bestaat er geen zwaarte kracht meer, alles wordt in het rond geslingerd." Naast de wind is ook het water een bedreiging. Cairns is plat; een deel ligt onder de zeespiegel. „Al dagen wordt het water opgestuwd, dan komt het over het rif voor de kust en knalt eroverheen, het 'schoteltje' in. Daar zitten wij. Ie moet het niet zien als een tsunami, maar als ex treem hoog tij. Straks is het hoog tij; de.combinatie met de cycloon zal rampzalig zijn. Normaal heb ben wij drie meter hoogwater, nu komt daar bijna zeven meter bo venop." n.40 uur Nederlandse tijd mailt Erika: „Buiten buigen de bomen tot op de grond door. Het begint nu al, je hoort van alles: de wind huilt om het huis, de bomen kra ken, schurende geluiden. Ik voel de druk van de windkracht op mijn trommelvliezen. Op tv werd net vermeld dat we een drie tot vier uur durende opbouw van wind kunnen verwachten, dan 1 uur windstilte (het oog) en daarna weer drie tot vier uur van tegen overgestelde richting voordat de hele cycloon voorbij is. Daarna ko men de slagregens." 14.47 Nederlandse tijd: „De ramen beginnen te trillen, we voelen de druk op onze oren, de wind is niet constant maar meer gigantische windhozen en ook de regen is be gonnen, zware regen. De orkaan wordt bij Mission Beach verwacht over een uurtje." Op straat is nie mand meer te zien, ook geen poli tie. „Het is nu ieder voor zich." In het nabije Townsville worden ne gen meter hoge golven gesigna leerd. „Terwijl ik dit typ, valt de stroom uit. Geen tv, niks, afhanke lijk van een radio op batterijen. Het ergste komt nog..." Twintig mi nuten later het laatste mailtje van die nacht: „Het is middernacht nu en het klinkt alsof er een kudde olifanten voor de deur staat te trap pelen en de ingang niet kan vin den. De ramen trillen in hun spon ningen, takken zwiepen tegen de ramen en schuren tegen de mu ren. De druk op onze oren is enorm. Nog vijf uur te gaan..." Australische deelstaat kan van daag pas kijken naar schade door cycloon. Colven van bijna tien meter hoogte zijn record. Premier bang voor overstro mingen in laaggelegen kust gebieden. BRISBANE - Bewoners van het noor den van de Australische staat Queensland vrezen enorme ver woestingen als vanochtend het erg ste van de cycloon Yasi is voorbij getrokken. De storm kwam gisteravond aan land bij de plaats Townsville. Daar werden golven van bijna tien me ter hoog gemeten, een recordhoog te. Dat heeft de premier van Queensland, Anna Bligh, gezegd in een interview met de Australi sche publieke omroep ABC. De hoge golven zouden volgens Bligh leiden tot overstromingen in laaggelegen kustgebieden. „Ik kan dit niet mooier maken dan het is. Het worden 24 hele zware uren en voor veel mensen kunnen het hele zware dagen worden", aldus de premier van Queensland. Tienduizenden mensen in het ge troffen gebied zaten al zonder stroom. Hulpdiensten kunnen van wege de extreme wind niet uitruk ken. Daardoor kunnen de autoritei ten moeilijk inschatten hoeveel schade Yasi al heeft aangericht. De cycloon bereikt snelheden van bijna 300 kilometer per uur, aldus het Australische weerinstituut BOM. Yasi is de zwaarste cycloon in het gebied sinds t9i8. De eerste berichten gisteravond meldden dat steden en dorpen van Mission Beach het hardst ge troffen zouden zijn. Vooral Tully lijdt zwaar onder de cycloon. In het dorp, zo meldt The Sydney Morning Herald, zijn talloze da ken eraf gewaaid. Elektriciteitska bels zijn massaal stuk gegaan. Premier Anna Bligh gaf gisteren bijna elk uur een persconferentie met updates. Over de verwachte schade zei ze: „We bevinden ons op onbekend terrein. Voor vluch ten is het nu te laat." Haar advies aan landgenoten: „Ga in de kleinste kamer van het huis zitten, die is vaak het sterkst, en wacht af Dit wordt een verschrik kelijke nacht, maar we hebben er allemaal mee te maken." De meteorologische diensten had den veel moeite om het gevaar van de cycloon per regio te voor spellen. Wel werd de storm gister avond laat teruggebracht naar een lagere categorie: van vijf naar vier. zie onze website:buitenland Beelden en foto's van de ravage aangericht door cycloon Yasi. De Egyptische hoofdstad Cairo was gisteren het decor van een veldslag. Aanhan gers van president Mubarak raakten slaags met betogers die eisen dat hij opstapt. door onze correspondent Harald Doornbos Een gewonde man, hevig bloedend, ligt op de ach terklep van de auto die wordt voortgeduwd door vier kerels. Vijftig meter verderop klinken geweerschoten. Ge schreeuw, gekrijs. Mannen met sta len staven rennen voorbij. Even verderop hinkt een man, ook hij is gewond. Anderen dragen een vent met een hoofdwond waar het bloed uit gutst. ]e durft je ogen nauwelijks op te slaan, want een deel van de men sen hier jaagt op buitenlanders, of zoals die nu heten, vijanden van de staat. Bewapende aanhangers van president Hosni Mubarak roe pen dat je 'op moet rotten' en als je daar niet direct gehoor aan geeft, heffen ze dreigend hun knuppels. Iets meer naar rechts ontstaat er een opstootje, het zo veelste vandaag, en het lijkt erop dat aanhangers van Mubarak een tegenstander van het regime lyn chen. Terwijl Cairo dinsdag nog het to neel was van een ontspannen Mil- joenmensenmars tegen president Mubarak, veranderde de sfeer giste ren volledig doordat honderddui zenden aanhangers van de presi dent de demonstranten te lijf gin gen met al wat voorhanden was: stokken, stenen, kogels, brandbom men, paarden en kamelen. De sfeer is angstaanjagend, 's Och- door onze correspondent Cees van Zweeden PARIJS - Voor wie niet goed weet wat hij met zijn geld moet, biedt de beurs 'Rétromobile' in Parijs de ze week een oplossing. Onder de voertuigen die te koop staan, is de Simca van De Gaulle. De beurs trekt elk jaar vermogen de liefhebbers van oud staal, maar dit keer is het aanbod historisch. Behalve de cabriolet van 'Le Général' komen er nog veertien voertuigen van staatslieden onder de hamer. Daaronder de Zil van Sovjetleider Brezjnev, een replica van de Lincoln Continental waar in president Kennedy in Dallas werd beschoten en de Aston Mar tin Sports Saloon, een 2+2-zitter uit 1955, die ooit toebehoorde aan de Belgische koning Boudewijn. De Gaulle werd ook ooit bescho ten, maar niet in de Simca. In 1962 werd hij onder vuur genomen ter wijl hij in een Citroen DS op weg was naar zijn boerderij in Colom- bey-les-Deux-Églises. De generaal zat met zijn vrouw op de achter bank, terwijl in de kofferbak naar verluidt het avondmaal lag: enkele levende ganzen. De chauffeur schreeuwde 'op de grond, vader!', maar De Gaulle weigerde te bui gen. Van de 150 kogels raakten er acht de DS. Geen van de ganzen werd echter getroffen en sindsdien verkoos De Gaulle de DS als presi dentiële auto. Dat maakt overigens de Simca niet goedkoper. Experts Nu te koop in Parijs: de Simca van Charles de Gaulle. foto GPD verwachten dat hij tussen 120.000 en 220.000 euro zal opbrengen. Voor dat geld krijgt de nieuwe eige naar een gepantserd voertuig uit i960 met een 8-cilinder motor en een puike afwerking. Belangrijker echter dan het klokje van Jaeger op het dashboard, is misschien de historie. Op de achterbank hebben Nikita Chroesjtsjov, John Kennedy en Konrad Adenauer gezeten. Wie toch per se een DS wil, zij het met iets minder historie, kan opte ren voor het exemplaar waarin pre sident Valérie Giscard d'Estaing zich placht voort te bewegen. Het is overigens niet alles politiek of koningshuis wat de klok slaat op 'Rétromobile'. Zo is ook de Fer rari 330 GT2 2 van )ohn Lennon te koop, voor naar schatting tus sen de 120.000 en 170.000 euro. Zonder de naam Lennon zou dat 60.000 minder zijn. Lennon haal de zijn rijbewijs pas in 1965, waar na alle luxe merken probeerden een auto aan de Beade te slijten. Tot de duurste auto's op de beurs behoren exemplaren bestuurd door iemand die geen rijbewijs had: de coureur Juan Manuel Fan- gio, vijfvoudig wereldkampioen. Daaronder is de Alfetta 159 uit 1951 die een top had van 300 km per uur. Toen Fangio in 1958 op 47-jarige leeftijd met pensioen ging, liet hij weten zijn vrije tijd te zullen benutten om zijn rijbewijs te halen. Dat duurde drie jaar. WASHINGTON - De Verenigde Sta ten maken jacht op drie tot nu toe onbekende mannen die betrokken waren bij de terroristische aansla gen van 11 september 2001. Dat blijkt uit geheime Amerikaanse do cumenten die in het bezit zijn van de onthullingssite WikiLeaks, meldden de kranten The Washing ton Post en The Telegraph gisteren op hun website. De drie mannen uit Qatar kwa men op 15 augustus 2001 de VS binnen en verlieten het land een dag voor de aanslagen. Ze zouden tijdens hun verblijf verkenningen hebben uitgevoerd op de plekken die als doelwit waren uitgekozen. Ze werden vanwege verdachte ge dragingen wel in de gaten gehou den, maar er was te weinig bewijs om ze op te pakken. Op 10 septem ber 2001 vlogen ze naar Londen en drie dagen later naar Qatar. Op 11 september 2001 kaapten ne gentien leden van Al Qaeda vier vliegtuigen. 1\vee boorden zich in de twee torens van het World Tra- de Center in New York en een der de in het gebouw van het Penta gon in Washington. Het vierde toe stel stortte neer in Pennsylvania na ingrijpen van passagiers. De drie mannen uit Qatar - Mes hal Alhajri, Fahad Abdulla en Ali Alfehaid - vlogen na hun verken ningsmissies in New York en Was hington door naar Los Angeles. Een dag voor de aanslagen wilden ze weer naar Washington vliegen, maar ze misten hun vlucht. Het toestel waarmee ze zouden vlie gen, werd de volgende dag door vijf terroristen gebruikt voor de aanslag op het Pentagon. De FBI kwam na de aanslagen te weten dat medewerkers van het hotel in Los Angeles waar de drie verbleven, zich zorgen maakten. In hun hotelkamer lagen onder meer pilotenuniformen en papie ren met namen van piloten, vluchtnummers en -tijden. De drie zijn sinds hun terugkeer naar Qatar spoorloos. De FBI zou ook nog een vierde man uit de Ver enigde Arabische Emiraten zoe ken, Mohamed al-Mansoori, die de drie zou hebben geholpen tij dens hun verblijf in Los Angeles. De FBI wil niet op de Wiki- Leaks-documenten reageren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 8