binnenland7 voor musea Accountants: pensioenfonds biedt deelnemers schijnzekerheid 'Zorgtoerist biedt geen soelaas aan krimpregio' Boek op cruisewinkel.nl Bel 020 421 11 15 Oostelijke Middellandse Zee r.a. 795,- Noorse fjorden erfgoed met rust, gemeenten juist niet meer binnen bedrijfsstructuur' Onverzekerd rijden wordt vaker beboet 'Schade grote brand 40 tot 60 miljoen' Middellandse en Adriatische Zee donderdag 3 februari 2011 Venetië, Bari, Katakolon, Izmir, Istanbul, Dubrovnik, Venetië MSC Magnifica*"" Vertrek: elke zaterdag van 9 april t/m 19 november Duur: 8 dagen Inclusief vluchten met transavia.com en transfers Amsterdam, Oslo, Stavanger, Flam, Bergen, Southampton, Amsterdam MSC Opera"" Vertrek: 5,13, 21, 29 juni Duur: 9dagen v.a. 829,- door Maurice Wilbrink den haag - Accountants vinden dat de pensioenfondsen hun deel nemers niet goed voorlichten over de risico's die ze lopen. Dat schrij ven ze in een open brief aan de pensioenwereld. De accountants verzetten zich er tegen dat fondsen het korten op pensioenen vermijden als het fonds niet meer op eigen kracht uit financiële onderdekking kan komen. Ze zijn van mening dat het fondsbestuur daarover verant woording moet afleggen aan de werkende deelnemers in zo'n fonds. Als er in zo'n situatie niet wordt gekort, wordt er meer geld aan gepensioneerden uitgekeerd dan er voor hen is gereserveerd, al dus de accountants. Dat gaat ten koste van het pensioenkapitaal van de werkenden. Het korten op pensioenrechten wordt door de pensioenwereld ge zien als een allerlaatste optie. Slechts een handvol fondsen moet dit jaar tot korting overgaan, ook al verkeerden in 2010 enkele hon derden fondsen langere tijd in on derdekking. Nog steeds zitten veel fondsen onder de minimale dek kingsgraad van 105 procent, ook al hebben ze wat kunnen profiteren van de stijgende rente. De beroepsgroep vindt dat oppor tunisme 'op de loer ligt'. De fond sen zouden de regels willen veran deren die voorschrijven hoe pen sioenfondsen financieel gezond moeten blijven. 'Nu slechte tijden zijn aangebroken dreigen de regels niet te worden toegepast, maar aangepast.' De Nederlandse Be roepsorganisatie voor Accountants (NBA) meent dat fondsen ten on rechte de suggestie wekken dat de recente verbetering in de dekkings graad een garantie biedt voor de waardevastheid van de pensioe nen in de toekomst. Pensioenuitke ringen zijn 'per definitie onzeker', schrijven de accountants. De accountants stellen voor dat fondsen aan hun deelnemers dui delijk maken hoeveel procent kans ze hebben op een waardevast pen sioen in de komende twintig jaar. Ze moeten minder nadruk leggen op de dekkingsgraad als maatstaf voor de vraag hoe veilig het pen sioen is. Ook dienen ze deelne mers te informeren over aanpassin gen van de beleggingsrisico's. In een reactie op de brief gaan pen sioenfondsen niet in op de kritiek van de accountants. De Pensioenfe deratie schrijft wel dat meer infor matie aan de deelnemers niet auto matisch leidt tot meer inzicht in de pensioenmaterie. door Jeffrey Kutferink voorzien van stoffen bekleding. Bo- De Citadis II moet alle gele trams vendien is de koeling in de zomer vervangen. verbeterd. foto Lex van Lieshout/ANP tisch. Een korting van 40 procent, zoals die in Apeldoorn en Gouda dreigt, is echt te veel." Nu al is dui delijk dat het voortbestaan van on der andere het Onderwijsmuseum in Rotterdam en het Gemeentelijk Museum- in Maassluis wordt be dreigd. Daarnaast worden veel in stellingen getroffen door afschaf fing van gesubsidieerde arbeid. „Bij sommige musea is het aandeel van de oude Melkertbanen 20 procent van de formatie. Vaak zijn het men sen die in de WAO zitten, voor hen is er geen alternatief Deze bezuini ging levert voor de maatschappij niets op: de betreffende mensen worden ongelukkig omdat ze thuis komen te zitten, de musea moeten goede medewerkers missen." Ba- rendse: „Het is begrijpelijk dat in moeilijke tijden ook op musea wordt bezuinigd. Maar er valt niet veel meer weg te snijden. Het over grote deel van de kosten zijn vaste lasten." structuur. „We zijn tegenwoordig alleen nog een productie-eenheid, onze kerntaak is de productie van shag", zegt Jeroen Hanssen van BAT Niemeyer. De collectie wordt geveild. Het Nederlands Waterleiding Mu seum in Utrecht trok jaarlijks slechts 5.000 bezoekers. Dat vond de eigenaar, waterbedrijf Vitens, niet meer opwegen tegen de kos ten (25.000 euro per jaar). Het nuts bedrijf overweegt een mobiele ten toonstelling of samenwerking met een ander watermuseum. Hoeveel bedrijfsmusea ons land nog telt, is onbekend, zegt onder zoeker Arno Witte. Menig bedrijf heeft een ruimte met eigen histori sche voorwerpen, al zijn er veel verdwenen. „Het bedrijfsleven is veel commerciëler geworden, de blik is nauwelijks meer gericht op het verleden. Veel familiebedrijven zijn door fusiegolven opgegaan in grote ondernemingen." den haag - Zorgtoerisme is niet de oplossing voor regio's met be volkingsdaling. Dat mensen snel ler beter worden in een groene omgeving, is niet bewezen. Wel lijkt het dat de 'ervaren gezond heid' toeneemt wanneer mensen in een groene omgeving zijn. Dat antwoordt minister Piet Hein Donner van Binnenlandse Zaken de Tweede Kamer op vragen over de aanpak van bevolkingskrimp. Een toename van de ervaren ge zondheid kan volgens de CDA-mi- nister bij sommige mensen posi tief doorwerken op het herstel. Maar Donner is er niet van over tuigd dat het opzetten van zorgtoe risme dé oplossing is voor gebie den die te maken hebben met krimp. Donner: „Het ligt niet in de rede om zorginstellingen gericht op ge nezing, in een groene omgeving binnen een regio met bevolkings daling te plaatsen, ook al omdat de vermeende voordelen dienen te worden afgewogen tegen nadelen als afname van bijvoorbeeld de be reikbaarheid." Voor het aanbieden van langduri ge zorg ligt dat anders, vindt Don ner., Er zijn volgens de minister van Binnenlandse Zaken initiatieven van de grond gekomen die vakan tie en zorg aan elkaar koppelen. „Op Walcheren bijvoorbeeld biedt de stichting Zorgstroom mensen die afhankelijk zijn van (thuis)zorg, de mogelijkheid om op vakantie te gaan. Het maakt daarbij niet uit of het verblijf in een hotel, een vakantiepark of op een camping is", schrijft de be windsman aan de TXveede Kamer. „Juist omdat er op tal van plaatsen dergelijke initiatieven worden ont plooid, zie ik op dit moment geen noodzaak dit verder te stimule ren." DEN HAAG Mensen die hun auto, motor of brommer niet verzekeren, kunnen straks vrijwel zeker een boete tege- moetzien. Ook kan de boete van 380 euro maximaal drie keer per jaar worden herhaald (ruim 1100 euro), blijkt uit een wijzigingsnota van justitieminister Opstelten. MOERDIJK Burgemeester Van der Velden van Breda denkt dat de schade van de brand bij Chemie-Pack in Moerdijk uit zal komen op een bedrag tus sen de 40 en de 60 miljoen euro. Van der Velden zei dat dat bedrag nopit door Moerdijk en de Veilig heidsregio opgebracht kan worden. Barcelona, Sicilië, Malta, Katakolon, Corfu, Dubrovnik, Napels, Sardinië, Mallorca, Barcelona HAL ms Ryndam Vertrek: 28 augustus of 18 Inclusief vluchten met transavia.com en transfers V.a. 1.475,- Prijzen zijn vanaf, per persoon op basis van beschikbaarheid en wijzigingen, inclusief volpension, havengelden en tax.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 7