Denker is na roof helemaal herrezen Valentijnsgala in de St. Jacobskerk van Vlissingen uit!13 donderdag 3 februari 2011 door Ellen van Slagmaat De Denker van Rodin is mis schien wei het bekendste bron zen beeld ter wereld. Na diefstal en zware beschadiging in 2007 van het enige afgietsel in Neder land volgde een precair restaura tieproces. Kon het beeld nog wel worden hersteld? Nu is De Denker weer te zien in Museum Singer Laren. Een naakte man zit voorover gebo gen. Zijn vuist tegen zijn tanden. In overpeinzing. Met gekromde te nen. Hij mediteert met aangespan nen spieren. Museum Singer La ren had een kwalitatief hoo gwaar- dig bronzen afgietsel van De Den ker van de Franse beeldhouwer Au- guste Rodin (1840-1917) in bezit. Totdat het beeld in 2007 gestolen werd. S amen met zes andere bron zen sc ulpturen uit de beeldentuin van het museum. Binnen een paar dagen k on de politie De Denker weer terugbezorgen. Hij bleek ech ter zwaar beschadigd. De die ven hadden geprobeerd het beeld aan stukken te zagen. Doel: he t beeld omsmelten om het brons te verpatsen. Geschatte schrootwaar de 350 euro. Jan Rudolph de Lorm, directeur museumzaken van Singer Laren: „Het was onvoorstelbaar. De Denker is voor ons wat De Nacht wacht is voor het Rijksmuseum." Of het beeld gerestaureerd kon worden was de vraag. Men ging er aanvankelijk vanuit dat de Larense Denker 'total loss' was. Het hoofd was doorkliefd, een onderbeen ontbrak en het lichaam was van top tot teen bewerkt met slijptol en moker. De Lorm: „Bovendien moesten we een discussie uitvech ten met kunsthistorici over de ethische kant. Moet je het verschil kunnen herkennen tussen de oor spronkelijke staat en de gerestau reerde delen? Sommigen vinden dat je moet laten zien hoe erg de schade is. Als symbool van een aanslag tegen de kunst. Daar ben ik het totaal niet mee eens. Dit De beschadigde Denker. was geen historische gebeurtenis. Dit was gewoon pure domheid. Voor de prijs van een paar kilo brons." Het museum hakte de knoop door en had een meevaller. In Musée Rodin in Parijs trof men het oor spronkelijke gipsen model van de Larense Denker van 71 centimeter hoog. „Rodin maakte hem expres zo klein omdat hij bang was be schuldigd te worden van vals spel", vertelt De Lorm. „Critici vonden zijn werk soms zo levens echt dat men vermoedde dat hij een echt mens als mal had ge bruikt." Met het gipsen model als referentie, konden restauratoren in Nederland de patiënt cosmetisch herstellen. Dit proces, met de modernste technieken uitge voerd, is vastgelegd in een docu mentaire. Te zien is hoe precair de restauratie was omdat het brosse metaal van het beeld gemakkelijk kon afbreken. Het resultaat is boven verwach ting, verbluffend volgens betrokke nen. De Denker, die eerst nog kwetsbaar opgerold op een rubber matje in een restauratieatelier lag, zit weer stevig op zijn sokkel. „We zijn over-happy", zegt De Lorm. Tentoonstelling: De Denker denkt weer' is te zien in Museum Singer Laren vanaf 28 januari tot 22 mei. www.singerlaren.nl De herstelde Denker zit weer stevig op zijn sokkel. Zaterdagavond wordt de mo numentale Sint Jacobskerk in Vlissingen omgetoverd tot balzaal en kunnen liefhebbers van stijl en romantiek genieten van een galafeest, dat 5 uur duurt: van 19.00 tot 0.00 uur. Honderdvijftig in avondkleding ge hulde gasten zullen tussen de eeu wenoude pilaren rondwervelen. Na het Weens Gala, dat op 23 ja nuari vorig jaar werd gehouden in de Concertzaal in Middelburg, was het voor de organisatie duidelijk dat er een vervolg moest komen. Deze keer staat het bal in het te ken van Valentijn. De opbrengst van het galabal is be stemd voor een goed doel. Dat goede doel is deze keer Paki stan, dat vorige zomer door een watersnood werd getroffen. Toen werd ook duidelijk dat het land een speciale band met Zeeland heeft. In 1953 zette Pakistan inza melingsacties op touw voor het door een stormramp geteisterde deltagebied. Het programma van het gala ver meldt een optreden van het Tita nic Ensemble. De zeven muzikan ten stonden al eens tijdens een vo rige editie van het Zeeland Nazo merfestival op het Abdijplein in Middelburg. Meer informatie over dit Belgische ensemble is te vinden op www.ti- tanicensemble.be Van Eijkeren DanceMasters ver zorgt een aantal dansdemonstra- ties. Bij Valentijn horen ook bruidsjur ken. Vandaar dat er tijdens het Va lentijnsgala een modeshow gege ven wordt door Diana Wielema- ker Bruids- en Gelegenheidskle ding uit Heinkenszand. Net als tijdens het vorige galabal zorgt Eduardus Lee, van Foto Ver- schoore Vlissingen, voor een fotos- hoot, waarbij iedereen zich op zijn galabest op de foto kan laten zet ten. Valentijnsgala in de St. Jacobskerk Vlissingen, zaterdag van 19 tot 0.00 uur. Kaarten voor het gala kosten €65,-. Dresscode: heren in smoking of rokkostuum, dames in feestelijke, lange avondjapon. foto Ruben OreeL Beeld van het Weens Gala, vorig jaar in Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 79