Nu de eerste 3 maanden gratis Interactieve TV Zware tijden Huisgenoten van MRSA-patiënt vaak ook besmet met de bacterie Hogeschool pakt lek aan na fraude kpn Nieuwe tram voor Rotterdammers BEZUINIGINGEN Rutte laat beheerders cultureel kpri winkel kpa.com 0800 0115 'Museum past niet donderdag 3 februari 2011 den haag - Gezinsleden van met MRSA-besmette patiënten hebben een grote kans om zelf besmet te raken. Meer dan 40 procent van de partners of kinderen van patiën ten raakt ook besmet met de resis tente ziekenhuisbacterie. Dat blijkt uit onderzoek van GGD-arts Wim Niessen, waarover hetNederlands Tijdschrift voor Geneeskunde deze week publi ceert. Van MRSA wordt vaak gedacht dat deze zich vooral in ziekenhuizen verspreidt, maar steeds vaker circu leren er stammen buiten de zieken huismuren. Over de overdracht van de resistente huidbacterie bin nen gezinnen was tot nu toe wei nig bekend. Niessen gebruikte voor het onderzoek de gegevens van negentien patiënten en hun 44 gezinsleden uit Groningen, Friesland en Drenthe. Op enig mo ment waren achttien van de 44 huisgenoten positief getest op MRSA. Voor gezonde gezinsleden is de besmetting in principe onge vaarlijk. „MRSA verschilt niet van andere huidbacteriën die veel va ker op mensen worden gevon den", zegt Niessen. „Pas als de pa tiënt ziek wordt en je de bacterie wilt bestrijden, blijkt die resistent tegen medicijnen." Maar voor het zieke gezinslid dat de bacterie binnenbracht, kan het wel een probleem zijn. Die komt maar moeilijk van de MRSA-bacte- rie af als hij via huisgenoten steeds opnieuw wordt besmet. De gezins leden van MRS A-patiënten zou den daarom ook op de bacterie moeten worden onderzocht en be handeld als men de bacterie hele maal uit wil roeien, adviseert Nies sen. Een opvallende uitkomst van het onderzoek is volgens de arts dat besmettingen vaak lang aan houden. Na een jaar waren er nog steeds zes gezinnen waar één of meer mensen besmet waren. Zeker in vergelijking met de ons omringen de landen wórdt MRSA hier wei nig aangetroffen. Veel minder dan 1 procent van de Nederlanders draagt MRSA bij zich. Iedereen draagt huidbacteriën bij zich, en bij 30 tot 60 procent van de men sen zit daar ook de Staphylococus aureus bij. Deze bacterie is bij enkele Neder landers resistent tegen antibiotica en is dan een Multiresistente Stap hylococcus aureus (MRSA). Nies sen denkt dat buiten het zieken huis de meeste besmettingen bin nen gezinnen plaatshebben. zwolle - Studenten van Hoge school Windesheim in Zwolle moeten voortaan bij tentamens niet alleen hun collegekaart maar ook een ID-bewijs laten zien. Dat heeft de school gisteren besloten na geruchten over fraude. Enkele studenten zeggen namelijk dat het mogelijk is om een toets door een ander te laten doen door het verwisselen van de pasfoto op de collegekaart. De 'klokkenlui ders' zeggen met succes de proef op de som te hebben genomen; zo maakte iemand van buitenaf een tentamen uit naam van een Win- desheim-student. Bij de hoge school doen soms honderden stu denten van verschillende opleidin gen tegelijk een toets. De docen ten zijn er doorgaans niet bij aan wezig; surveillanten verzorgen het toezicht. Woordvoerster Edith van Rijssen van Windesheim zegt dat de school het verhaal van studen ten niet kan controleren omdat zij geen verdere gegevens verstrekken. „Maar het is voldoende aanleiding om controle te verscherpen." Gisteren werd ook bekend dat Ho geschool Inholland vooralsnog niets doet voor oud-studenten die op de juiste wijze zijn afgestu deerd aan de opleiding Media en Entertainment Management (MEM). De opleiding ligt de laat ste tijd onder vuur vanwege diplo mafraude. Studenten die al jaren over de studie doen, zou het mak kelijk zijn gemaakt hun diploma te halen. De studenten die hun diplo ma wel op een juiste manier heb ben gehaald, merken dat hun di ploma nauwelijks serieus wordt ge nomen. Volgens Interstedelijk Studenten Overleg gaat het om enkele tiental len afgestudeerden. sluit je aan Deze prijs geldt voor het AUes-in-één Pakket L.c.m. KPN luteTuet Basis. Vraag de verkoper aaar de voorwaarden of kijk op kpa.com. Verschillende musea hebben de afgelopen weken hun deu ren voorgoed moeten sluiten. Daar komen mogelijk nog meer bij, door gemeentelijke bezuinigingen. Die kortingen lopen op tot 40 procent. AMSTERDAM - Musea in ons land gaan zware tijden tegemoet. De om vangrijke bezuinigingen waartoe ge meenten de komende jaren ge dwongen zijn, zullen juist deze in stellingen treffen. Dat verwacht de koepelorganisatie Nederlandse Mu seumvereniging. Het kabinet snijdt fors in de po diumkunsten maar heeft toegezegd musea, als beheerder van het cultu reel erfgoed, zo veel mogelijk te ont zien. „Dat klinkt mooi, maar veel gemeenten zullen daarom ter com pensatie de podiumkunsten zo veel mogelijk met rust laten en juist be zuinigen op de musea", zegt Piet Barendse van de Museumvereni ging. En dat komt hard aan. Van de 500 geregistreerde musea in ons land is rond de 90 procent deels of grotendeels afhankelijk van ge meentelijke subsidies. In Eindho ven is twee maanden geleden mu seum Kunstlicht in de Kunst we gens gemeentelijke bezuinigingen gesloten. Vorige maand trof Scryp- tion in Tilburg, museum voor schriftelijke communicatie, hetzelf de lot. Andere musea zullen moge lijk volgen. „Veel gemeenten moe ten de bezuinigingen nog concreet invullen, maar we zijn niet optimis- Twee bedrijfsmusea slóten vorige maand voorgoed hun deuren. De collectie van het Tabaksmuseum in Groningen is niet meer te bezoe ken omdat de eigenaar, de plaatse lijke tabaksfabriek BAT Niemeyer, er geen geld meer aan wil beste den. „Jammer, want het is de meest complete tabacologische col lectie in Europa", zegt conservator Wicher Kerkmeijer. De onderne ming vindt het museum niet meer passen binnen de huidige bedrijfs- Bij het ALles-in-één Pakket met Interactieve TV, Internet en Betten ROTTERDAM - Het gemeentelijk ver- .gebruik genomen. De nieuwe tram voersbedrijf van Rotterdam heeft heeft een gelijkvloerse instap. Ver gisteren de nieuwe tram Citadis II in der zijn de stoelen in de Citadis II

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 6