Tijd rijp voor Anne's Dagboek 2 lUlt selectie Pianosalon Niet Schieten! Jos Houtzager Monica da Silva donderdag 3 februari 2011 COLOFON UitGids: elke donderdag als bijlage bij de PZC en BN/DESTEM. Informatie over voorstellingen, restau rants, exposities, winkels, evenementen en films. U kunt ons informeren: E-maii: uitgids@pzc.nl Website: www.pzc.nl/uit - op de si te is een formulier beschikbaar, waar u alle gegevens over voorstel ling of evenement kunt invullen. Redactiesecretariaat, Postbus 91, 4330 AB Middelburg. Telefoon: 0118 434010 Redactie: Jan van Damme: 0118 434014, j.vandamme@pzc.nl Rolf Bosboom: 0118 434006, r.bosboom@pzc.nl Advertenties: Verkoopteam Zeeland: 0118 434070, teamzeeland@bndestem-pzc.nl Leerlingen van de Zeeuwse Mu ziekschool vertonen hun kunsten tijdens de eerste editie van De Pia nosalon. Initiatiefnemers zijn pia nodocenten Henny van Eersel en Anja Sinke. De avond staat in het teken van de driekwartsmaat. Stichting Dansz verleent ook haar medewerking. Donderdag 3 februari, Zeeuwse Muziekschool, Goes, 19.30 uur. De cabaretiers van Niet Schieten! presenteren hun nieuwe program ma: Mannen zijn zeikwijven: Arend, Erik en Maarten gaan met de onbe vreesdheid van Jeanne D'Arc, de onverzettelijkheid van Aletta Ja cobs en de charme van Eva Perón voorop in de zoektocht naar nieu we mannelijkheid. Vrijdag 4 februari, Luctor et Emergo, Rilland, 20.00 uur. kleding van de personages, omdat hij daar een uitstekende kijk op heeft. Ook over de keus voor een gedetailleerd decor zijn we het vol ledig eens. Het bouwen daarvan biedt bovendien een mooie uitda ging voor onze creatieve leden." Ter voorbereiding brachten de Plat telanders in het begin van het repe- tieproces een bezoek aan het Anne Frankhuis en aan het Joods Histo De Vlissingse pianist los Houtza ger treed inmiddels al weer een tijd op met uiteenlopend eigen werk. Deze keer laat hij vooral ro mantische en dromerige pianostij len horen. Tussendoor vertelt Houtzager over zijn nummers en Iaat hij een aantal gedichten horen die bij de nummers horen. Zaterdag 5 februari. De Drukkerij, Middelburg, 15.00 uur. Nadat Monica da Silva wegens een meningsverschil besloot het trio te verlaten, zagen haar twee begelei ders Tim Kamps en Arjen Lubach geen reden om te stoppen of om de naam te veranderen. Het tot duo verworden trio gaat door met nog meer droge humor, scherpe teksten en kicke muziek. Zaterdag 5 februari, 't Beest, Goes, 20.30 uur. door Ali Pankow Tekstschrij ver/regisseur Rini Fenijn uit Oost burg heeft al vanaf zijn puberteit een fascinatie voor 'Het dagboek van Anne Frank'. Sinds hij lid is van To neelvereniging De Plattelanders koestert hij de wens de toneel versie op te voeren. Nu is het eindelijk zo ver. De voorstelling gaat zaterdagavond in première in het Ledeltheater in Oostburg. „Ik heb al heel wat opvoeringen van 'Het Dagboek' gezien her en der in het land. Niet dat ik er tot in Groningen naar toe ga, maar ik zag bijvoorbeeld wel een versie van het Haarlems Toneel en die mooie voorstelling van het Middel burgs Theater jaren geleden heb ik twee keer bezocht. En natuurlijk ben ik ook in 2010 naar de musical versie Ie Anne geweest", vertelt Fe nijn. Hij las 'Het dagboek van An ne Frank' toen hij nog op de basis school zat, maar was er toen nog te jong voor, constateert hij zelf „Toen ik het op mijn veertiende herlas, raakte het me enorm. Dat had natuurlijk ook met mijn eigen puberteit te maken." Het toneelstuk is gebaseerd op Het Achterhuis, het dagboek van het Joodse meisje Anne Frank. Het stuk gaat over de periode van twee jaar dat zij samen met haar vader Otto, haar moeder Edith, haar zus ter Margot en de familie van Daan en tandarts Dussel zat ondergedo ken aan de Prinsengracht in Am sterdam. „Het is geen oorlogsverhaal in de zin dat er soldaten in voorkomen, maar de spanning van de oorlog, de angst elk moment ontdekt te kunnen worden, zorgt voor een stortvloed aan emoties bij elk van de onderduikers, zegt Fenijn. Lange tijd zag hij zichzelf in ge dachten nog eens de vaderrol van Otto Frank vertolken, maar uitein delijk staat hij bij deze productie aan de zijlijn. Dat is een bewuste keus want hij vormt samen met Eric Wijffels het vaste regisseurs duo bij De Plattelanders. Zij teke nen al jaren voor bijzondere pro ducties binnen het Zeeuws ama teurtheater, bijvoorbeeld bewerkin gen van de films Mira, Moulin Rou ge en Chocolat, het volkstoneel stuk De Jantjes en het boek Mira van de Waterhoek. Dat met 'Het Dagboek' nog even werd gewacht, had te maken met de beschikbaarheid van de juiste hoofdrolspeelster. De rol van An ne zal nu vertolkt worden door de 16-jarige gastspeelster Angela Lute- ijn uit Oostburg. „Ik heb haar al sinds haar twaalfde voor die rol op het oog. Ik ontmoette haar tijdens een van de toneelprojecten die ik ook voor scholen doe. We maak ten er ook wel eens een grapje over dat zij ooit die rol zou gaan spelen. Nu is Angela er rijp voor en het is fijn dat zij het nog steeds wil doen. Deze rol vergt immers heel veel. Tijdens zo'n seizoen kun je er eigenlijk niks naast doen", vindt Fenijn. Ook voor De Plattelanders bete kent deze productie nogal wat. Zo waren-er onder de circa twintig en thousiaste leden slechts tien rol len, inclusief de gastrol, te verde len. Veel spelers dus die nu alleen back stage hun betrokkenheid kun nen betonen. Verder betreft het dit keer geen bewerking, maar blijft de groep strikt binnen het ka der van de bestaande toneeltekst van Frances Goodrich en Albert Hackett in de vertaling van Mies. Bouhuys. „Daar komt bij dat het hier gaat om mensen die echt ge leefd hebben. Dat heeft tot gevolg dat je als speler met meer eerbied en ontzag omspringt met je rolfi- guur, daar niet zomaar vanuit de eigen fantasie een invulling aan geeft", constateert Fenijn. De duoregie van hem en Eric Wijf fels is bij deze club al jaren een be grip en blijkt in de praktijk ook uit stekend te werken. Naar de spelers groep toe treedt Fenijn op als de spreekbuis, maar over de regiekeu zes zelf overlegt hij voortdurend met zijn compaan. „Eric biedt een uitstekend klankbord en verder heeft hij het laatste woord over de risch Museum in Amsterdam. De korte scène die in het kamertje van Anne werd gespeeld woelde zowel bij ons als bij de bezoekers daar toen diepe emoties los", me moreert de regisseur. Fenijn bezit een van de 500 exem plaren van de eerste druk van 'Het Dagboek', die destijds door Otto Frank zelf zijn uitgereikt. „Ik heb het na lang zoeken voor 1500 euro I op e-bay in Canada kunnen ko pen. Thorn Hoffman, Otto Frank in de musical, wil het graag overne men. Dat doe ik beslist niet. Dan krijg ik er alleen maar geld voor." Zaterdag 5 februari (première), Ledeltheater Oostburg, 20.00 uur. Daar ook op vrij. 11, zat. 12 feb. wo. 16 feb. (14.00 uur), vrij. 18 en zat. 19 februari. Scènes met Margot Frank (Annemieke Keijmel) die het haar kamt van zusje Anne (Angela Luteijn); rechts Conny

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 68