Medeoprichter GroenLinks S-D stapt uit partij Zeeuwse fotobloggers 18 'Wij waren altijd helder over einde gratis bus' Nog voor zomer duidelijkheid over digitale Schouwen-Duivelandpas BRIEF Afdeling: Niemand gelukkig mee Film toont de werking van fascisme donderdag 3 februari 2011 door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Mede-oprichter van de afdeling Schouwen-Duiveland van GroenLinks Heieen de Vries stapt uit de partij. Dat heeft de afdeling bekendgemaakt. De Vries zegt haar lidmaatschap van de partij op uit protest tegen het besluit van de Tweede Kamerfractie betreffende de politiemissie naar Afghanistan. Het besluit van De Vries was voor haar geen gemakkelijke beslissing. De Vries was in 1996 één van de drijvende krachten achter de op richting van de Schouwen-Duive- landse afdeling. Bij de start van heringedeelde gemeente werd zij voor GroenLinks lid van de ge meenteraad. Ze heeft die functie zeven jaar vervuld. Na haar af scheid van de gemeenteraad bleef zij wel actief binnen de partij, on der meer in de steunffactie. Voor haar is het nu echter over en uit. „Ik heb het meteen toen deze discussie begon gezegd dat als GroenLinks met de missie in zou stemmen het voor mij gedaan was. Maar het was zeker geen ge makkelijke beslissing. Waardeloos, echt waardeloos. Heel triest." De toezegging van het kabinet ze keiharde afspraken maakt dat de politiemensen die de Nederlan ders op gaan leiden geen oorlogs handelingen zullen verrichten heeft voor De Vries nul en gener lei waarde. „Het is allemaal één grote leugen. Het is vechten tegen windmolens. We hadden nooit naar Afghanistan toe moeten gaan. Deze missie heeft echt geen enkele zin." De breuk is wat De Vries betreft definitief. „Een partij die zoiets be sluit is mijn partij niet meer. Het is voor mij echt over en uit." De Vries is niet de enige Schouwse GroenLinkser die de pijp aan Maar ten geeft. Volgens de afdeling zou het om twee mensen gaan, maar volgens De Vries hebben inmid dels vier Schouwen-Duivelanders GroenLinks de rug toegekeerd. „En ik verwacht dat er nog wel meer zullen volgen." Een minderheid van de afdeling Schouwen-Duiveland van Groen Links is - zo staat in een brief aan het landelijk bestuur - 'gematigd voor' het besluit van de kamerfrac tie. Met pijn in het hart. 'Het be sluit van de kamerfractie betreffen de de politiemissie roept in onze afdeling veel emoties op', schrijft het afdelingsbestuur in de brief lllllilMIIIMilllllilillllllilllllllll'lllllllllll I'liilllllllllMIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIilllllllflll door Joeri Wisse ZIERIKZEE - De gemeente Schou wen-Duiveland is altijd helder ge weest over het feit dat het gratis openbaar vervoer voor senioren eind 2010 zou stoppen. Dat stelt het college van B en W in reactie op vragen van de CDA-fractie. Die partij vond het getuigen van een 'onbetrouwbare overheid' om 'van de ene op de andere dag' te stoppen met gratis vervoer voor 65-plussers. Ook stelde raadslid Ad Schouw in de vragen dat de hele gemeente, hierdoor schade op loopt. Het college is het daar niet mee eens. In het raadsbesluit en op de pas stond de einddatum ver meld. „Het college meent er goed aan te hebben gedaan nog een persbericht te publiceren. Wellicht is het besef van het daadwerkelijk beëindigen toch nog te abrupt ont vangen", oppert het college. Naar de effecten van gratis open baar vervoer in de gemeente, is on derzoek gedaan. Eerder liet de pro vincie (opdrachtgever voor de stu die) al weten dat het de 'maat schappelijke participatie' van oude ren ten goede komt. De gehoopte besparing op WMO- vervoer viel echter tegen. Zo'n tien procent van de gerechtigden verkoos de 'gewone' bus boven de taxibus. Dat leverde 10.000 euro besparing op. Niet genoeg om het gratis openbaar vervoer voor alle 65-plussers af te kopen. Dat zou jaarlijks 75.000 euro kosten. Zodra het onderzoek officieel klaar is, kan de raad over het on derwerp in discussie gaan. MIDDELHARNIS - De film Die Welle van regisseur Dennis Gansel biedt een helder inzicht in het ontstaan en de werking van fascisme. Deze film is donderdag 10 februari te zien in Filmhuis Middelharnis. Als anarchist en ex-kraker wil de in punk T-shirts gehulde Rainer tij dens een studieproject zijn leerlin gen graag leren wat anarchie is, maar dat onderwerp is al door zijn brave collega gekaapt. „Niet weer het fascisme", roepen de scholie ren verveeld. Hun desinteresse prikkelt Rainer tot een experi ment. Hij verdeelt de klas in groe pen en drilt ze in discipline: zo moeten ze hem aanspreken met 'Herr Wenger' en opstaan als ze te gen hem spreken. De filmvoorstelling begint om door Esme Soesman De één is gek op men sen, de ander heeft vooral iets met natuur. Sjoerd de Jong en Mar leen Appel uit Oosterland trekken er met enige regelmaat op uit om scherp te stellen op hun favoriete thema's.' Een selectie van de door dit twee tal gemaakte prenten is op Zee- landFoto te zien. Sinds de start van dit fotoblog hebben Appel en De Jong rond de 1400 foto's gepu bliceerd. Gemiddeld trekt de websi te tussen de 100 en 150 bezoekers per dag. „Het leuke is dat je het goed merkt als het toeristensei zoen weer begint. Dan? neemt het aantal bezoekers toe. En je ziet dan ook dat meer Duitsers de site bezoeken", zegt De Jong. Hij legt vooral mensen vast. Zijn vrouw Marleen heeft een sterke voorkeur voor landschappen en natuur. „De weidsheid van een landschap; dat vind ik zo mooi. Zó perfect. Dan vind ik het zelfs jam mer als er een mens in beeld loopt", licht Appel toe. De twee amateurfotografen heb ben zo ongeveer standaard hun ca mera bij zich. Daarom wordt Zee- landFoto in hoofdzaak gevoed met beelden uit hun directe omgeving. De Jong: „Maar donderdag ben ik voor mijn werk op Zeeuws-Vlaan- deren en dan gaat de camera mee." Op de website zijn dan ook foto's van onder meer Goes, Stave- nisse, Wilhelminadorp en Vlissin- gen te zien. Met name Appel trekt er met eni- Wegwijs op het web De foto's zijn te zien op www.zee- iandfoto.nl. Columns van Sjoerd de Jong zijn te lezen op www.zeelandcolumn.nl. In programma De Vrijdag van ROSD leest hij wekelijks om 8.30 uur een column voor. Over zijn bedrijf Consilima/Con- ceptueel (strategisch management advies) valt meer te lezen via www.consilima.nl. Meer over galerie ZeeuwsAppeltje en de schilderijen van Marleen Ap pel staat op www.marleenappel.nl. Verder houdt zij zich onder meer bezig met edelstenen (www.edel- stenengids.nl) en katten (www.kit- tensenkatten.nl/foram. ge regelmaat bewust met de came ra op uit. „Omdat het hier zo mooi is", zegt de vrouw die met man en hun vier kinderen een dik ke vier jaar geleden van Spijkenis- se naar Oosterland verkaste. Van het alsmaar uitdijende Spijkenisse kreeg zij het 'Spaans benauwd'. In Zeeland vindt zij de ruimte én kan ze genieten van de bewaard geble ven historie. „Schouwen-Duive land is zelfs binnen Zeeland uniek. We lopen hier een jaar of 50 ach ter omdat je geen tram, trein of metro hebt. Daardoor is veel be houden gebleven." Het vastleggen van dat in haar ogen zo mooie Zeeland vindt Ap pel 'hartstikke leuk'. Temeer om dat zaken ook hier nu in rap tem po veranderen. „Ik kan echt in shock zijn van de veranderingen die ik soms zie." De foto's open baar maken, is voor het duo een lo gische vervolgstap. „Het is leuk als je ziet dat foto's veel worden beke ken. Blijbaar vinden ook anderen het leuk om ze te zien." De Jong, die de website bijhoudt, ziet het bijna dagelijks voeden niet als bezwaarlijk. „Ik sluit niet uit dat we dit ooit commercieel gaan doen, maar nu is het gewoon een uit de hand gelopen hobby." Amateurfotografen Sjoerd de Jong door Joeri Wisse ZIERIKZEE - De digitale Schou wen-Duivelandpas voor inwoners en recreanten komt steeds dichter bij. „Het jaar 2011 is cruciaal voor de toekomst van de pas", aldus WD-wethouder Ad Verseput. Over enkele maanden komt hij met een voorstel naar de gemeen teraad. De Schouwen-Duivelandpas be staat sinds 2007. De kaart is ont wikkeld door de VW en enkele tientallen (recreatie-)onderne- mers. Later is de pas uitgebreid naar een bewonerspas. Sinds 2009 worden er diverse pilot-projecten gevoerd om de kansen van een di gitale pas (voorzien van een chip) te onderzoeken. „De pilots zijn nu allemaal afge rond en geëvalueerd", zegt Verse put. Daar komt onder meer uit dat het digitale systeem dat voor de proefperiode is gekozen, naar be horen werkt. Zo konden op een aantal recreatiebedrijven gasten met een digitale pas de slagboom van de camping openen. De initiatiefnemers hebben samen met de gemeente een bedrijfsplan ontwikkeld. Daar staan volgens Verseput een zestiental opties in voor het inzetten van de pas voor gemeentelijke doeleinden, bijvoor beeld parkeren en afval afleveren. Die zaken moeten de gemeente geld kunnen opleveren. Het concept voor de digitale pas wordt met Economische Impuls Zeeland en de provincie verder uit gewerkt. De pas kan zo eventueel ook uitgebreid worden naar de rest van Zeeland. Verseput: „Ande re gemeenten hebben laten weten ook interesse te hebben." Voor de verdere ontwikkeling van de Schouwen-Duivelandpas wil de gemeente een beroep doen op de compensatiegelden van de Tweede Maasvlakte. Daarvoor is alvast een procedure opgestart.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 48