Spelen van Londen' 'Beer' Hekman troeft alle favorieten af op de Weissensee Bas Dost heeft Luca Toni: Van Gaal Thorpe het water weer in Zaak-Robben is opgelost teleurstelling bijna verwerkt llCt ufOGK Z3KKGI1 Hij weet dat hij alles te verliezen heeft, toch duikt Ian Thorpe weer het water in. Volgend jaar op de Olympische Spelen van Londen wil de winnaar van vijf olympische gouden medailles nieuwe zwemhisto rie schrijven. „Er zijn dingen in de zwemsport die ik nog niet heb ge daan en die wil ik nu doen." J an Thorpe wil zijn comeback ma ken als wedstrijdzwemmer, en wel op het hoogste niveau. De Australiër mikt op deelname aan de Olympi sche Spelen. Volgens zijn oude rivaal Pieter van den Hoogenband kan 'Thorpedo' in Londen goud verove ren. door Rob de Bruyn eindhoven - Van comebacks in de topsport werd hij nog niet vaak blij. „Het gebeurt naar mijn idee te vaak om de verkeerde redenen en meestal loopt het sportief ook niet goed af', zegt Pieter van den Hoo genband. De aangekondigde ren tree van de Australiër Ian Thorpe - zijn voormalige rivaal - stemt de oud- zwemkampioen uit Geldrop wél vrolijk. Een persoonlijkheid, een pionier en bovenal een echte winnaar keert terug. VDH: „Fantastisch voor Australië, fantastisch voor de hele zwemwereld." Gisternacht (Nederlandse tijd) werd duidelijk dat 'Thorpedo' mikt op een come back op het hoogste niveau. Hij gaat niet weer zwemmen om het zwemmen, hij gaat zwemmen om te winnen. Hij wil naar de Olympi sche Spelen in Londen. Thorpe is een van de allergroots ten in zijn sport; vijfvoudig olym pisch kampioen, elfvoudig wereld kampioen (langebaan), vooral op de 200 en 400 meter vrije slag. In Profiel: Ian Thorpe Naam: lan Thorpe. Sport: zwemmen. Geboren: 13 oktober 1982 in Sydney (Aus). Erelijst Olympische Spelen: Syd ney 2000: goud 400 vrij, 4x100 vrij, 4x200 vrij, zilver 200 vrij en 4x100 wissel' Athene 2004: goud 2000, in 'zijn' Sydney, werd hij door Van den Hoogenband versla gen op de 200 vrij. Vier jaar later in Athene waren de rollen omge draaid. Thorpe nam daarna een jaar rust. Hij wilde terugkeren, moest dat door ziekte (Pfeiffer) en een gebroken hand steeds uitstel len en besloot eind 2006 een punt te zetten achter zijn carrière. De motivatie was verdwenen. Na verloop van tijd ging Thorpe weer meer trainen. De gedachte om het toch nog eens te proberen zette zich vast in zijn hoofd. Toen hij onlangs het olympische bad van Londen met eigen ogen zag, was hij verkocht. „Ik kon bijna proeven hoe het zou zijn om weer wedstrijden te gaan zwemmen", zei Thorpe gisteren tijdens een persconferentie in Sydney. Van den Hoogenband (32) gelooft in de olympische kansen van de Australiër, die zich nu gaat richten op de 100 en 200 meter vrije slag. „Ja, hij kan goud winnen in Lon den, want hij heeft een fenomena le zwemtechniek. Ook zijn leeftijd is geen probleem, lan is pas 28. Hij heeft wel nog een lange weg te gaan. Zwemmen is een zware sport en de concurrentie is groot. Maar hij moet het kunnen. Stel je voor, een olympische finale 100 vrij met Phelps, Thorpe, Cielo...." Van den Hoogenbands voorkeur is helder: van hem mag Thorpe win nen in Londen. De twee waren in 200 en 400 vrij, zilver 4x200 vrij, brons 100 vrij. Erelijst wereldkampioenschap pen: Dertien WK-medailles op de langebaan: elf keer goud, één keer zilver en één keer brons' twee keer goud en een keer zilver op de WK kortebaan. het zwembad vijanden, daarbui ten konden ze het altijd prima met elkaar vinden. „Voor de olym pische finale 200 vrij in Athene hebben we nog samen geluncht", zegt VDH. En Thorpe kwam eind 2008 'even' over uit Australië om in Eindhoven het afscheid van Van den Hoogenband bij te wo nen. Diens sympathie voor Thorpe heeft ook nog een andere oor sprong; ze komt voort uit de ver diensten die de Australiër heeft ge had voor de zwemsport. „Natuur lijk is Michael Phelps met veertien olympische titels sportief gezien de koning van het zwemmen", zegt Van den Hoogenband, „maar buiten het bad is hij een grijze muis. Thorpe heeft altijd grenzen verlegd, is steeds vernieuwend ge weest. Hij heeft het Australische zwemmen echt op de kaart gezet. Was in 1998 de jongste wereldkam pioen ooit. Introduceerde de zoge heten 'vijfde slag', de vlinder- beenslag, waarmee hij de concur rentie vaak het nakijken gaf Hij was de eerste die doorhad dat de regelgeving van de wereldzwem- bond Fina ruimte bood om te gaan experimenteren met zwem pakken. En hij was de eerste zwemmer die het qua sponsoring goed voor elkaar had, die multina tionals aan zich wist te binden. Phelps is commercieel veel minder succesvol geweest en dat is eigen lijk toch raar." Thorpe, in eigen land nog altijd immens populair, mag voorlopig niet deelnemen aan wedstrijden. Dat kan pas nadat hij eerst negen maanden onder het anti-dopingre- glement heeft geleefd. Hij mist dus het WK komende zomer in Shang hai en hoopt zich voor 'Londen' te kwalificeren tijdens de Australi sche trials begin volgend jaar. Het is nu eerst trainen geblazen, waarschijnlijk deels in Europa. door Harm Vonk techendorf - Eén meter 87 lang en 92 kilo schoon aan de haak: Ga ry Hekman mag met recht letter lijk 'een grote' worden genoemd. Met het Open NK op z'n naam is de 22-jarige schaatser uit Grams- bergen het sinds gisteren ook in fi guurlijke zin. 'De Beer van het Witte Meer' versloeg op de Oos tenrijkse Weissensee alle favorie ten.. Toevallig hadden ze het bij zijn ploeg AMI de avond ervoor erover gehad: dat de marathonschaatsers van tegenwoordig kleine ranke mannetjes zijn. Karlo Timmer man, Ingmar Berga, Sjoerd Huis man... In Gary Hekman kunnen ze zich bijna omdraaien. Bij hen vergeleken is hij een reus. „Het is ook een beer", zei Peter de Vries, zijn ploegleider. „Wat die vent uit z'n lijf haalt. Hij is zo lomp sterk." Hekman als de domme kracht van het peloton? Nee, dat is te veel ge zegd, maar een stylist is-ie abso luut niet. Op kunstijs wordt Hek man ingezet als knecht voor flyers als Berga. Hij behoort tot 's we relds beste skeeleraars (werd twee maal nationaal kampioen en ein digde op het afgelopen WK in Co lombia als zesde op de marathon), maar op de baannummers zie je zeist - De KNVB en Bayern Mün- chen hebben de zaak rond Arjen Robben eindelijk opgelost. Oranje speelt op 22 mei 2012 in de Allianz Arena een oefenwedstrijd tegen Bayern. Beide partijen waren al maanden in gesprek over de bles sure van Robben. De aanvaller raakte afgelopen zomer vlak voor het wereldkampioenschap in Zuid-Afrika geblesseerd aan zijn hamstring. Hij werd in rap tempo klaargestoomd voor het toernooi en sloot in de laatste groepswed strijd tegen Kameroen alweer aan bij de selectie. Na het WK en zijn hem niet. „Met techniek had m'n sprint ook niets te maken. Het was verre van mooi-, als het maar hard gaat. En als ik maar rechtdoor kan sprinten." Dan is-ie onklopbaar. Na honderd kilometers op de Weissensee legde hij ploegmaat Christijn Groeneveld (Heerhugo- waard) en favoriet Karlo Timmer man (Groningen) erop. Het was zijn eerste zege als A-rijder. „Gary is de meest onderschatte van alle marathonschaatsers", vond De Vries. „Als Gary snelheid heeft, komt er niemand meer overheen. D'r komt ook zó'n kerel aan, daar kün je niet meer overheen." De gebroeders Mesu uit Middel burg konden geen potten breken. Erwin Mesu finishte in het pelo ton en werd 65e. Broer Niels viel uit na een val. Vandaag starten ze samen nog voor het criterium over 50 minuten en 1 ronde. Dit ter voorbereiding op de Alternatie ve Elfstedentocht over 200 kilome ter die zaterdag wordt verreden. De wedstrijd bij de'vrouwen werd gisteren gewonnen door Mariska Huisman. De 27-jarige Viks Par ket-rijdster uit West-Graftdijk toonde zich de snelste in de mas sasprint. Maria Sterk, die in de fi nale ontsnapte, werd net voor de eindstreep door het peloton ingere kend en eindigde als tweede. vakantie keerde hij met een scheur in zijn hamstring terug in Mün- chen. De revalidatie kostte hem de eerste seizoenshelft. Bayern wilde een financiële ver goeding van de KNVB omdat Rob ben volgens de Duitsers door on zorgvuldigheid van de bond lan ger geblesseerd was geraakt. De club dreigde zelfs naar de rechter te stappen. De KNVB wilde niet betalen omdat Robben volgens hen gewoon fit was in Zuid-Afri- ka. Door een oefenwedstrijd waar mee Bayern inkomsten vergaart, is de zaak nu opgelost. Sören Larsen moet Feyenoord aan doelpunten helpen. tjalleberd - Voetballer Bas Dost is over de ergste' teleurstelling heen. Dat liet de aanvaller, die een transfer naar Ajax zag misluk ken, gisteren weten na de training van SC Heerenveen in Tjalleberd. „Ik kan hier wel met een sip ge zicht rondlopen, maar we moeten verder nu", aldus Dost. De 21-jarige speler meldde zich in de ochtend in het stadion voor een gesprek met voorzitter Ro bert Veenstra en trainer Ron lans. Twee dagen eerder, tijdens de spoedarbitragezaak, hadden Hee renveen en Dost elkaar nog ver wijten gemaakt. Dat moest nu worden uitgepraat. „We zijn allemaal heel eerlijk ge weest. En dan zeg je niet de leuk ste dingen tegen elkaar", aldus Dost aan de rand van het trai- foto epa ningsveld in Tjalleberd. munchen - De Italiaan Luca Toni, voormalig spits van Bayern Mün- chen, heeft flink zijn gram gehaald op zijn voormalige trainer Louis van Gaal. Volgens de huidige aan valler van Juventus deugt er wei nig tot niets van de Nederlandse coach van de Duitse kampioen. „Hij behandelt spelers als inwissel bare objecten", schamperde Toni in een groot interview in de Duit se boulevardkrant Bild. Volgens de trotse Toni, die in 2006 de wereldtitel met Italië won, kan Van Gaal niet omgaan met sterke persoonlijkheden. „Hij is niet meer van deze tijd. Ik heb het ge weldig naar mijn zin gehad in Mü- nchen. Maar Van Gaal wilde ge woon niet samenwerken met mij." Toni, die in januari 2010 gefrus treerd terugkeerde naar Italië, ont hulde in Bild nog een „waanzin nig" incident met Van Gaal bij Bayern. „Hij liet eens voor de vol tallige selectie zijn broek zakken. Om aan te tonen dat hij de ballen had om elke speler te wisselen, on geacht naam en faam. Ik zag toen overigens niet zo veel. Ik zat niet op de eerste rij." Ook de Braziliaan se verdediger Lucio, die na de en tree van Van Gaal bij Bayern naar Internazionale 'vluchtte', liet in Bild weinig heel van de voormali ge bondscoach van Oranje. „Hij heeft mij meer pijn gedaan dan wie dan ook in de voetballerij", ful mineerde de ex-aanvoerder. Als 'troost' voor Van Gaal drukte Bild ook nog een positieve reactie af) af komstig van nota bene bestuurs voorzitter Karl-Heinz Rummenig- ge van Bayern. „Hij is alles wat we willen. We verwijten hem niets. Hij heeft al ons vertrouwen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 43