Welkom in Zeeland zeeland 13 Honderdeenenzeventig kantjes met beloften Tijd om wintertarwe in te zaaien, is verstreken [ERKIEZINGEN Politiek wil ruimte voor zilte teelten op het land commentaar ROC Terneuzen begint opleiding in engineering donderdag 3 februari 2011 Provinciale Staten Tolpoort n goes - De meeste partijen in de provinciale politiek willen ruimte blijven scheppen voor boeren op het water en visserij op het land. Dat is, zei Kees Bierens (WD) gis teren tijdens een door de Zeeuwse jonge boeren belegde discussie avond, een logisch vervolg op de oester- en mosselcultuur. Marten Wiersma (GL) achtte het ook noodzakelijk. „Als we het al leen van zoetwaterlandbouw moe ten hebben, kunnen we op den duur onmogelijk alle monden op deze aarde voeden." Bas Feijtel (CDA) toonde zich niet bevreesd voor verzilting van landbouw grond. „Zolang aquacultuur in spe ciaal daarvoor aangelegde bassins wordt bedreven, is er geen pro bleem." Gertjan Minderhoud (PvZ) zag die problemen wel. Hij wees erop dat de landbouwgrond in Zeeland tot de beste in de we reld behoort. „Daar ga je toch niet met zout water op in de weer." 'Ontpolderen, dus ook Waterdunen, is uit den boze, historisch onverantwoord' mensen namen de moeite hun wensen voor >en iiuinui ue rnuene nun wensen Zeeland naar de krant te sturen. BeStUUYSkïClCht Joop Dees, Breskens De twaalf partijen die aan de Statenverkiezingen meedoen, hebben samen 171 pagina's nodig om de kiezers duidelijk te maken wat ze van hen mogen verwachten. De omvang van de verkiezingsprogramma's verschilt sterk. De SGP pakt uit met 33 kantjes; nieuwkomer 50PIUS beperkt zich tot speerpun ten op anderhalve bladzijde. Het voor de PZC-lezers belangrijk ste onderwerp, meer óf minder na tuur, komt in alle verkiezingspro gramma's aan bod. Het CDA vindt dat een pas op de plaats moet wor den gemaakt met nieuwe natuur. De WD meent dat Zeeland ge noeg natuur heeft. De PvdA is van oordeel dat Zeeland nog mooier moet worden gemaakt. Nieuwe na tuur mag wat de SP betreft alleen op slechte landbouwgrond wor den aangelegd. Als het aan de SGP ligt worden de natuurwaarden van landbouwgrond in kaart ge bracht. De Christenunie denkt dat na de voltooiing van het netwerk van natuurgebieden, het natuur- herstel Westerschelde en Natura 2000 voldoende in de Zeeuwse na tuur zal zijn geïnvesteerd. De PvZ wil dat wordt gestopt met de aan leg van nieuwe natuur. Groen- Links en de Partij voor de Dieren maken zich er sterk voor dat het netwerk van natuurgebieden wordt afgemaakt. De PW wil geen geldverslindende natuurpro jecten. 50PIUS en D66 willen Zee land groen en blauw houden. Kort na de Statenverkiezingen van 1999 werden de plannen voor de Westerschelde Container Termi nal gepresenteerd. Sindsdien heeft dit onderwerp steeds een belangrij ke rol gespeeld bij de provinciale verkiezingen. Tot nu toe. CDA, WD en PvZ noemen de WCT niet meer in hun verkiezingspro gramma's, maar houden het nu op het ontwikkelen van containerisa- tie in de Zeeuwse havens.'Bij de Christenunie, Groenlinks en de PvdA is het woord container uit het programma verdwenen. De PvdA pleit voor samenwerking van de Scheldehavens. De SGP wil nog wel voor de WCT gaan. De SP verlangt een verantwoording over de 32 miljoen euro die de afgelo pen jaren in de voorbereiding van de WCT is gestoken. Voor D66, PW, 50PIUS en de Partij voor de Dieren is de aanleg van container- terminals evenmin een onder werp waarvoor ze zich sterk wil len maken. De druk op het provinciebestuur de Westerscheldetunnel snel tol vrij te maken - in elk geval voor Zeeuws-Vlamingen - blijft in de Zeeuwse samenleving klinken, on danks verzekeringen dat dit echt niet kan. Het CDA en de SGP la ten de tolinning in hun verkie zingsprogramma onbesproken. De WD, de PvZ en de SP willen de tol zo snel mogelijk laten verdwij nen. De PvdA pleit voor een bij zondere regeling voor Zeeuws-Vla mingen. De Christenunie denkt aan een betere korting voor veelge- bruikers. Voor de PW is een tol vrije Westerscheldetunnel voor de inwoners van Zeeuws-Vlaanderen een absoluut speerpunt in het ver kiezingsprogramma. De PZC legt de wensen van de Zeeuwse bevolking de komende weken voor aan de lijsttrekkers van de twaalf partijen. De agenda van de poli tieke partijen in Zee land sluit aardig aan bij de onderwerpen die de Zeeuwse burgers belang rijk vinden. Een oproep van de ze krant om wensen kenbaar te maken, levert vooral zaken op die op de een of andere manier al de aandacht hebben. Een ge ruststellende gedachte. Kenne lijk zien de partijen weinig over het hoofd. Dit is van be lang voor de Statenverkiezin gen. Maar het is nog geen garan tie voor goed beleid. In de reacties zitten flinke te genstellingen. Bijvoorbeeld over de natuurontwikkeling en over de containerisatie. Het is niet eenvoudig om dit soort knopen door te hakken. Dat is echter wel wat kiezers verwach ten. Daar ligt dus de uitdaging. Partijen die in deze campagne aannemelijk maken dat zij be halve een heldere agenda de be stuurskracht leveren die - in het noodzakelijke samenspel met andere partijen - Zeeland écht verder helpt, hebben een streepje voor. terneuzen - Het ROC Westerschel de in Terneuzen begint op 1 augus tus met een nieuwe mbo-oplei- ding, die Middenkader Enginee ring heet. Deze vierjarige opleiding op ni veau 4 heeft twee afstudeerrichtin gen. Leerlingen kunnen een diplo ma halen als technicus in de werk tuigbouwkunde of in de elektro techniek. In de eerste twee jaar zijn de richtingen nog gecombi neerd. De nieuwe opleiding speelt volgens het ROC Westerschelde in op behoeften van bedrijven. Zij willen technici die breed opgeleid zijn. middelburg - De natte herfst en de vroeg ingevallen winter levert boeren nog steeds hoofdbrekens op. Er kan geen wintertarwe meer ingezaaid worden. De akkerbou wers moeten alternatieven vinden, zoals zomergerst en -tarwe. „De opbrengst van de zomertarwe is echter vaak lager dan de wintertar we", zegt Johan Sanderse van de ZLTO. Het ongebruikte zaaigoed mag wel ingeleverd worden bij de zuidwestelijke corporatie. Veel ak kerbouwers konden door de slech te weersomstandigheden niet ploe gen. De tijd dringt, omdat de zwa re klei rust moet hebben voordat er 'weer iets mee kan gebeuren'. Nederland is een kleine speler op de mondiale tarwemarkt. De Ne derlandse bijdrage aan het Europe se tarwe-.areaal is zo'n 5 procent. Win een valentijnsconcert Indruk maken of iets goed te maken? Win een huiskamerconcert met Va lentijnsdag. pzc.nl/popaanhuis Statenverkiezingen Lees alles over de Provinciale Staten verkiezingen op pzc.nl/statenverkiezingen STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl §|fl§|j

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 3