rand van de Noordzee zeeland 123 Potjes was een berucht kruispunt Nabestaande verwijt psychiater van Emergis nalatigheid bij behandeling Oosterschelde ontdekking onderwater 189,- Bekijk de trailer van de documentaire over de Oosterschelde op: www.pzc.nl/video donderdag 3 februari 2011 'Sinds de laatste films van Harmen van den Heuvel is weer een hoop veranderd' Edward Snijders, filmer en producent De dvd is vanaf 5 februari te koop op de jaarlijkse duikbeurs in Houten en daarna ook in diverse winkels in Zeeland. Snijders gaat ook proberen scholen rondom de Oosterschelde enthousiast te krijgen voor een vertoning in de biologieles. Omroep Zeeland zal de documentaire later dit jaar uitzenden. Meer informatie: www.oosterschelde.nu De PZC's uit de jaren 1940-1972 zijn sinds maandag beschikbaar via de site van de Krantenbank Zeeland. Iedereen kan nu op trefwoord en op datum zoeken in het archief van de PZC. Deze week laten we voorbeelden zien van wat er in de oude PZC's te vinden is. Vandaag de derde afle vering: kruispunt Potjes. Tientallen jaren was Potjes tussen Zuidzande en Cadzand één van de gevaarlijkste kruispunten in Zee land. Vrijwel elk jaar was er mate riële schade, vielen er gewonden en dodelijke slachtoffers. In de ko lommen van de PZC was al snel sprake van het 'beruchte' kruis punt. Het zou tot 1990 duren voor er met de aanleg van een rotonde een veilige oplossing werd gevon den. 4 augustus 1952: Cadzand, ernstige botsing - Te Potjes bij Cadzand kwa men een Nederlandse en een Bel gische auto met elkaar in botsing. De Belgische wagen sloeg over de kop en kwam in de sloot terecht, ter wijl de Nederlandse auto in de berm reed. Enkele dames uit de Belgische wagen, die licht gewond waren, wer den door omstanders uit de auto ge holpen. Een ANWB-richtingaanwij- zer sneuvelde. 1 september 1952: Rechtbankver slag - De kantonrechter zei, dat het eigenaardige van dit kruispunt was, dat 't volkomen overzichtelijk is van alle kanten, en dat men er toch niet op bedacht is, dat hier een wegkrui- sing is. Herhaaldelijk komen hier dan ook botsingen voor, gelukkig veelal met goede afloop, maar de overheid dient hier toch maatregelen te treffen om dit te voorkomen. 21 juli 1956: Vrijdagmiddag rond half vijf is op het kruispunt Potjes on der Cadzand een ernstige autobot sing gebeurd, waarbij drie personen zwaar gewond werden. De aanrij ding ontstond doordat de hotelhou der P.F. uit Cadzand geen voorrang verleende aan een personenauto, die bestuurd werd door de heer A.J.D. van K. uit Amsterdam. 23 juli 1956: Zondagavond rond 7 t Bevcnitrag wal intoMliotufc r f mA nn chrisUSjbe kctkn jr 's 'I' I9H uur heeft zich op het kruispunt Pot jes onder Cadzand wederom een au tobotsing voorgedaan, waarbij een dame een hersenschudding opliep en enkele anderen licht gewond raak ten. 29 juli i960: Op het beruchte kruis punt Potjes bij Cadzand is donder dagmorgen omstreeks kwart voor acht een ernstig verkeersongeval ge beurd, waarbij een Amsterdams echt paar zwaar werd gewond. Beiden moesten ter verpleging in het St. An- toniusziekenhuis te Oostburg wor den opgenomen. 10 juni 1963: In het St. Anthoniusge- sticht te Oostburg is zondagmorgen, omstreeks half elf overleden, me vrouw M.K. Kolff-Kruisinga. Me vrouw Koljf echtgenote van de bur gemeester van Vlissingen, mr. B. Koljf, werd vrijdagmiddag ernstig ge wond bij een autobotsing te Cad- zand-Potjes. Mevrouw Kolff bestuur de de auto, waarin ook mr. Kolff zat. De auto werd aan de zijde van de be stuurder aangereden door een auto uit Oostburg. Mevrouw en mr. Kolff werden uit de auto geslingerd. Me vrouw Kolff moest in het Oostburgse ziekenhuis worden opgenomen. Mr. Kolff bleef ongedeerd. 17 juni 1967: Een ernstig verkeerson geval op het kruispunt Potjes heeft vrijdagmorgen aan de veertigjarige C.J. Jaarsma uit Retranchement het leven gekost. Het ideale Valentijnscadeau vind je bij Globe Reisburo! Vraag naar meer spectaculaire aanbiedingen en de voorwaarden. Voor hetzelfde geld een beter advies 220 winkels 0900 - 8482 www.globe.nl gaat nét even verder oen haag - Een psychiater van de instelling Emergis uit Kloetinge heeft zich bij het Regionaal Me disch Tuchtcollege in Den Haag moeten verweren tegen beschuldi gingen van nalatigheid van de ouders van twee psychiatrische pa tiënten. In een geval pleegde de pa tiënt, een 29-jarige vrouw die leed aan anorexia, zelfmoord tijdens een verlof Haar moeder verweet de psychia ter dat ze haar dochter nooit toe stemming had mogen geven voor het verlof „Mevrouw had beter moeten weten na de eerdere suïci depogingen", zei de moeder. In 2008 werd haar dochter in Emer gis opgenomen, na een mislukte zelfmoordpoging. „We meenden dat het de laatste maanden de goede kant opging met de patiënt", reageerde de psy chiater. Eerdere verloven verliepen positief De anorexia waaraan de vrouw leed, had echter vlak voor haar zelfmoord, begin 2009, ernsti ge vormen aangenomen. De psychiater van Emergis ver klaarde dat in de behandeling de nadruk lag op de bestrijding van de alcohol- en pillenverslaving van de patiënt. Op dat punt was er vooruitgang bij de vrouw, zo hield de behandelaarster gisteren vol. De psychiater zou ook een psycho tische patiënt van Emergis op de locatie Goes goede zorg onthou den hebben. De 32-jarige man zat er, volgens de klacht van zijn va der, alleen maar onder de medicij nen en in de isoleercel. Nadat hij was overgeplaatst naar een instel ling in Halsteren, knapte hij bin nen de kortste keren volledig op. Volgens de psychiater had ze wel degelijk een behandelingsplan voor deze patiënt opgesteld, maar wilde de man zelf niets weten van een therapie. Tot twee keer toe ontsnapte hij uit de instelling. Pas vlak voor zijn overplaatsing naar Halsteren in 2010, zag hij de nut van een behandeling in. wél wat er allemaal in de Ooster schelde omgaat: de sepia's, snotolf, zeepaardjes, kreeften en natuurlijk ook de mosselcultuur. Dat is de ba sis waar je al iets mee kunt doen." Het resultaat neigt, in combinatie met speciaal voor de film gecom poneerde lichte muziek, naar een 'snoezelruimte-ervaring'. Wat op valt is het mooie licht, zelfs op tien meter diepte. „Komt door de groothoeklens die ik gebruik. Ik zit echt bovenop mijn onderwerp, op vijf centimeter afstand." Zo ge beurt het dat een nieuwsgierige noordzeekrab de camera lijkt te omhelzen en zelfs het zeepaardje op aanraakafstand komt. Hoe mak het dierenleven in de Oosterschel de is, blijkt onder meer ook uit een intrigerende tête-a-tête van Jeannette Parramore met een se pia. Parramore voorziet de beel den van commentaar en tekende ook voor interviews met bioloog Peter van Bragt en vissersvoorman Jaap Geleijnse. Snijders: „Ze was oprecht verbaasd wat ze te zien kreeg. Die verbazing hebben we in de film gebruikt." Een still van een snotolf uit de documentaire 'Oosterschelde ontdekking onderwater'. Brugge Hotel Lace~* 3 dagen o.b.v. logies ontbijt vertrek februari en maart Venetië Htl. Stella Alpina Edelweiss" 3 dagen o.b.v. logies ontbijt vertrek februari en maart

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 23