Een lange soepele 20 «Tijdelijk yos ZOrgt in mum van tijd voor exposities in paviljoen Britannia' GEVRAAGD: KUNST EN ANTIEK ^^Ê3tÊT donderdag 3 februari 2011 door Raymond de Frel door Maurits Sep VLISSINGEN - Het paviljoen van ho tel Britannia wordt mogelijk een tijdelijke expositieruimte. Wethou der Piet Polderman van Vlissingen laat uitzoeken of dat kan, wat het kost om het paviljoen veilig toe gankelijk te maken en hoe de in vesteringen terugverdiend kunnen worden. De Bond Heemschut heeft er dins dag nogmaals bij de gemeente Vlis singen op aangedrongen dat die het paviljoen al snel laat restaure ren, maar de gemeente voelt daar niks voor. „Wij beschouwen het paviljoen als de kers op de taart van het hotel", zegt wethouder Pol derman. Hij houdt daarom vast aan de op zet dat het hotel en het paviljoen als geheel worden opgeknapt en dat de projectontwikkelaar die dat gaat doen, ook zorgt voor de ex ploitant van het complex. „Het pa viljoen is eigenlijk de lokker voor het hotel." Maar als het paviljoen lang leeg staat, wordt het er kwalitatief niet beter op, beseft hij. Daarom be kijkt hij de mogelijkheid van een tijdelijk gebruik voor pakweg twee tot drie jaar. „Geen horeca, want dat vergt te dure aanpassingen voor een korte tijd. Maar bijvoorbeeld wel een ex positieruimte. Dan hoeven we niet zo veel kosten te maken", ver klaart de wethouder. Polderman wil bovendien voorko men dat de gemeente er geld op moet toeleggen. Daarom wordt ambtelijk ook bekeken hoe er ge zorgd kan worden voor inkom sten, zodat de investeringen wor den terugverdiend. De wethouder benadrukt te kun nen steunen op een meerderheid in de Vlisisngse gemeenteraad. „Die is het ermee eens dat we het paviljoen en het hotel als een ge heel herontwikkelen." Vind je het gek dat een aantal vossen Zuiddor- pe terroriseert? Het dorp ligt nota bene aan de Reynaertroute! Alle gekheid op een stokje, de hob bypluimveehouders in het dorp praten al een paar weken over niets anders meer. Zet er zeven bij elkaar, laat het woord Vos' vallen en in een mum van tijd waan je je in een kippenkot. Aangenaam, Herman van Hoecke (7 ganzen, 2 zwanen), Etienne La Heije (2 kippen), Roger van Hoecke (poging tot inbraak), Fons d'Hert (6 kippen, 1 haan), Harry de Mul (4 kippen), Jozef van Hoecke (4 kippen, 1 duif) en Fons Vandamme (8 kippen). Allemaal slachtoffer van sluwe vossenstre- ken. Net als zo'n dertien andere in woners van het dorp. Hoewel, echt sluw zijn de vossen niet meer te noemen. Ook op klaarlichte dag laten ze het pluim vee niet met rust. Honderddertig dieren kunnen een bezoekje van het roofdier niet meer navertellen. „Een jaar of vijf geleden heb ik voor het eerst een vos in het dorp gezien. Het was nu een jaartje rus tig, maar twee maanden geleden trof ik 's ochtends mijn oudste gans dood aan. Dat was mijn 'troe telgans', 21 jaar oud, je mag gerust stellen dat ik er verdriet van heb. Die gans was 's ochtends altijd veel vriendelijker dan ik", zegt Her man van Hoecke met een knip oog. „Die vossen worden steeds brutaler", zegt Fons Vandamme. „Ze zijn voor niemand meer bang, ze kijken je rustig een tijdje aan." Fons D'Hert woont naast café 't Raedthuys. Het kippenkot staat te gen de muur van het café. „Als ze bier over de muur gooien, heb ik de volgende dag eieren met alco hol, lekker om advocaatjes te ma ken. Er is bij mij in de buurt dus dikwijls bedrijvigheid, maar dat weerhoudt de vossen er niet van om langs te komen." Hij vreest dat de overlast in maart, als de vossen volgens hem jongen krijgen, zal toenemen. „Alles wat op de grond loopt, pakken ze dan. Zeven van de twintig gedupeerden in Zuiddorpe hebben hun buik vol van de vossen, die het regelmatig op hun Enfin, in de polder is al niets meer. Daarom zoeken ze het nu steeds meer binnen de bebouwde kom. Dat is het ook nog eens, hè. Ze zorgen ervoor dat andere die ren in de natuur geen kans meer hebben." De gedupeerden verzonnen een list om nieuwe ellende voor te zijn. Ze richtten zich tot de Partij voor Zeeland, in de hoop dat frac tievoorzitter Johan Robesin het da gelijks provinciebestuur ertoe kan bewegen om nachtelijk jagen op vossen toe te staan. Afschieten is volgens hen namelijk de enige op tie. „Of de provincie moet voor goede afrasteringen zorgen", zegt Herman van Hoecke. Waar de meeste pluimveehouders hun dieren nu binnenhouden, is dat voor ganzenhouder Van Hoecke geen optie. „Een gans kan niet continu binnenzitten. Dan gaat hij dood van verdriet." Samen met de twintig gedupeer den wacht hij met spanning af hoe de provinciebestuurders vrij dag tijdens de Statenvergadering op Robesins pleidooi zullen reage ren. Ze gaan niet naar Middelburg, dat zou alleen maar weer extra kos ten met zich meebrengen. Roger van Hoecke zocht contact met Ro besin. Natuurlijk is hij blij dat de partij iets voor de pluimveehou ders wil doen, al vindt hij dat Ro besin zijn vragen wel iets te zwaar heeft aangezet. „Vandaag of mor- annsB&s^saBBBmai» mms. msmmmm össsLi f-j rr 1 :L L.V 2Qn j® -Ai mm ft ssïfipl ZEEUWS VEILINGHUIS VOOR ONZE VOLGENDE VEILINGEN SIERADEN SCHILDERIJEN CHINEES PORSELEIN g 1 Wé l fcfli De markt voor kwaliteit is momenteel erg sterk. Met name op het gebied van Chinees antiek (porselein, snijwerk, etc.) worden regelmatig veilingrecords gebroken. Door onze internationale klantenkring kunt u hiervan profiteren! Taxatie en inname: maandag t/m vrijdag, op afspraak. Tel. 0118 - 650 680 Herengracht 74 j 4331 PX Middelburg j www.zeeuwsveilinghuis.nl j info@zeeuwsveilinghuis.nl door Maurits Sep middelburg - Jarenlang stonden ze samen in hun juwelierswinkel. Dat was een 'soepele samenwer king', herinnert Daan de Jong zich. „Mijn vrouw kon goed met mensen omgaan. Kan. Met mij ook." Ze zijn dan ook al zestig jaar getrouwd. Hij leerde zijn echtgenote kennen in Schoonhoven, toen hij daar aan de Rijks Vak- en Kunstnijverheids school studeerde. „Ondanks de oorlog kon ik daar naartoe. Ik zat daar in een kosthuis, net als alle an dere jongeren uit het hele land die op die school zaten. In het week einde gingen we met groepjes het stadje in en ja, dan ontmoette je wel eens een aardig meisje." Zo liep Daan de Jong (85 inmid dels) Annie van der Leden (nu 84) tegen het lijf „In 1943 leerden we elkaar losjes kennen", herinnert hij zich. „In 1944 studeerde ik af en ging ik terug naar Middelburg. Door de oorlog hebben we elkaar bijna een jaar niet gezien. Stond de verkering op een laag pitje. Na de bevrijding is ze me komen op zoeken. En een paar jaar later zijn we getrouwd." Daans ouders haddpn in de Sint Pieterstraat een juwelierszaak en in 1951 ging hij daar ook aan de slag. In de jaren zestig nam hij met zijn vrouw de winkel over. De zaak liep goed en had veel vaste klanten. „We kunnen terugzien op een goeie winkeltijd." Hij was gedi plomeerd horlogemaker en samen stonden ze in de winkel. Al wer den sommige klanten liever door haar geholpen. „Ze kon goed met mensen omgaan." In 1995 gingen de deuren noodgedwongen dicht: er was geen opvolging. Het echtpaar De Jong-van der Le den heeft vijf kinderen, acht klein kinderen en drie achterkleinkinde-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 20