Woonburg wil pand Omroep Na 140 jaar verlost van de bruggen Sap 20 en 21 WALCHEREN 18 en 19 MONUMENT Walcherse corporatie wil welzijn Souburg bundelen almanak Parkeermeters waarschijnlijk opengemaakt met (valse) sleutel Vos zorgt voor gekakel in de kippenkotten van Zuiddorpe Tip? walcheren@pzc.nl Donderdag 3 februari 2011 Een oude boom verplant je niet zo makkelijk door Wendy van den Hurk OOST-SOUBURG - Als Omroep Zee land inderdaad verhuist naar de Timmerfabriek in Vlissingen, dan is Woonburg bereid de huidige huisvesting aan de Kanaalstraat in Souburg te kopen. De Walcherse woningcorporatie zou er welzijns- instellingen willen bundelen. Het monument, het voormalige ge meentehuis van Souburg, komt bij groen licht binnenkort te koop. Maar de omroep heeft de corpora tie alvast benaderd, of die toevallig geen belangstelling heeft. Woon- burg-directeur Marco van der Wel heeft er onlangs een rondleiding gehad en is enthousiast. „Het is een mooi pand dat een belangrijke rol voor het dorp kan vervullen door er een maatschappelijke func tie aan te geven." Van der Wel denkt aan het onder brengen van welzijnsinstellingen die nu verspreid zijn over veelal in slechte staat verkerende buurthui zen. De gemeente Vlissingen zou die graag afstoten. Ook de corpora tie hecht aan een impuls voor de verenigingen. „Wij hebben acht- tot negenhonderd huizen in Vlis singen, Souburg en Ritthem. Wat goed is voor onze huurders is goed voor ons. Zoals ook de verhuizing van de omroep naar de Timmerfa briek goed is voor het Schelde- kwartier en dus voor Vlissingen. Maar we zullen wel nog een exploi tant moeten vinden." Want behalve mooi is het monu ment ook duur. De taxatiewaarde zit rond de twee miljoen euro en wat er ook in komt, er zal nog veel aan verbouwd moeten worden. Het is een flink gebouw, met twee lagen en een kap, maar het is niet één volume. In de loop der jaren zijn er voor de omroep veel speci fieke stukken tegenaan gezet. En Woonburg wil zo min mogelijk in vesteren, aldus Van der Wel. „Wel zijnsinstellingen leveren natuurlijk niet veel geld op. Een optie is nog om van de bovenverdieping appar tementen te maken." Maar zo ver is het nog niet. Eerst moet de gemeente Vlissingen be palen wat ze wil met het Souburg- se overschot aan buurthuizen en het echte wachten is natuurlijk op het besluit van de omroep. Dat is beloofd voor de zomer. door Theo Giele MIDDELBURG - Zaterdag is het dan zover. Bijna anderhalve eeuw na het graven van het Kanaal door Walcheren (1871-1873) is het weg verkeer niet langer afhankelijk van draai- of ophaalbruggen om van de ene naar de andere kant van het eiland te komen. Rijkswater staat stelt in de nacht van vrijdag op zaterdag het zuidelijk deel van de nieuwe autoweg N57 open, in clusief de tunnel onder het Kanaal door Walcheren. Hoe historisch dit moment ook is voor Walcheren, de opening ge schiedt zonder officiële plichtple gingen. Er worden geen linten doorgeknipt, maar slechts hekken weggehaald. Als dit najaar ook het weggedeelte tussen Serooskerke en de Veersedam af is, volgt wellicht nog een officiële opening van de nieuwe Walcherse N57 als geheel. De N57 met zijn tunnel (Dam poortaquaduct) onder kanaal en spoorwegviaduct moet de stad Middelburg verlossen van het door gaande verkeer dat vooral in de zo mer tot grote opstoppingen leidt. Het gedeelte dat nu wordt openge steld, heeft tussen de aansluiting met de A58 en de rotonde aan de noordzijde van Middelburg twee maal twee rijstroken en een maxi mumsnelheid van 100 km per uur. Daarna gaat de N57 - voorlopig tot Serooskerke - verder als een 80-km-weg met één rijstrook in el ke richting. Omdat er nog een aanpassing ver richt moet worden, geldt bij dé tunnel in de rijrichting van de A58 tijdelijk een maximumsnelheid van 70 km per uur. Om die aanpas sing te doen, zal de weg nog een weekend, worden afgesloten. pagina 18 en 19: serie N57 Tip? redactie@pzc.nl 'Como te llamas?', 'La cuenta por fa vor'... Veel verder dan standaard zin netjes uit de beknopte taaireisgids reikte de Spaanse taalkennis van de twee meiden niet. Toch wisten ze zich in Zuid-Amerika aardig te redden met wat handgeba ren, woordenboekje en een brede, on schuldige glimlach. Na een wandeling bestelden ze op het terras in hun beste Spaans een si naasappelsap en een appelsap, met het woordenboek in de hand. De ober keek hen enigszins fronsend aan, maar vertrok toch richting de keuken. Enkele minuten later kwam hij weifelend terug, en zette de bestel ling op tafel. Een appel en een sinaas appel. Keurig in de schil. VLISSINGEN - Een (valse) sleutel. Daarmee moe ten dieven enkele duizenden euro's uit parkeer meters in het centrum van Vlissingen hebben ge stolen. „Er is namelijk geen enkele braakschade te zien", constateert de politie, die de diefstal on derzoekt. De parkeermeters in de Badhuisstraat, Aagje De kenstraat en Scheldestraat zijn niet van die grote kasten waar een bonnetje uit komt, maar kleine meters op palen die per vak de tijd aangeven en ze werken alleen op muntgeld. Hoeveel geld er precies in zat, durft de gemeente Vlissingen, eigenaar van de meters, niet te zeg gen. De schatting van enkele duizenden euro's is volgens een woordvoerster gebaseerd op aanna mes over het aantal meters, het aantal auto's dat er gemiddeld staat en op de tarieven. „Die zijn per 12 januari ook verhoogd naar 1,70 euro per uur." De diefstal gebeurde tussen zaterdag en dinsdag morgen. Volgens de gemeente worden de meters regelmatig geleegd, maar wanneer dat gebeurt, wil zij om veiligheidsredenen niet vertellen. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 17