Arabië zwijgt Jordaanse koning zoekt de dialoog '•—TT* II 'De Golfstaten kunnen met oliegeld veel subsidies verlenen op basisproducten zoals voedsel, zeker als de olieprijzen stijgen' h- donderdag 3 februari 2011 Paul Aarts, universitair docent politicologie van de Universiteit van Amsterdam Uit angst voor een revolu tie is de Jordaanse koning Abdullah II gul met geld en hervormingen. Het ko ningshuis is er vaker mee weggekomen. door Ad Bloemendaal Alle achtduizend Jorda- niërs in het roerige Egypte mogen terug naar huis. Geen vlieg ticket? De koning trakteert. En er is meer. De impopulaire rege ring van Samir Rifai is koninklijk afgeserveerd. De nieuwe premier, Marouf al-Bakhit, heeft opdracht 'echte politieke hervormingen' uit te voeren en de veiligheid van het Jordaanse volk te verzekeren. Is het genoeg om de wolven van de deur te houden? Na Tunesië en Egypte is het moeilijk te zeggen. Maar van alle Arabische heersers heeft Abdullah misschien de beste overlevingskans. Het Jordaanse koningshuis heeft ruime ervaring met het wegzen den van premiers. Koning Hussein greep naar die truc zodra hij ook maar enige onrust in het land bespeurde. Zijn zoon heeft sinds zijn aantreden, in 1999, al acht ka binetten versleten, waarvan hij de premiers rekruteerde uit een klei ne kring van loyalisten. Zijn nieu we man was eerder generaal-ma- joor, ambassadeur in Turkije en Is raël, en van 2005 tot 2007 al eens eerste minister. Het is meer dan een notie van on rust die Abdullah deed besluiten Rifai aan de kant te zetten. De be togers in Cairo, de vrienden van Facebook, de 'stokers' van Al Ja- zeera en de moslimbroeders van het Jordaanse Islamitisch Actie Front (IAF) bezegelden samen het lot van de nog maar net beëdigde premier. Openbaar protest in Jordanië be perkt zich voorlopig tot kleine de monstraties door de gebruikelijke verdachten: islamisten, aanhangers van linkse groepen en vakbondslei ders. Maar anders dan de massa in Cairo heeft de Jordaanse oppositie, onder leiding van het IAF, duide lijk omschreven eisen. Het wil een nieuwe regering, een wijziging van het kiesstelsel en een democra tisch gekozen minister-president. Kritiek op het koningshuis is in Jordanië strafbaar. Ook het IAF zweert bij Allah dat het trouw blijft aan Abdullah en dat Jordanië geen Egypte is. De demonstranten houden zelfs portretten van hun geliefde vorst omhoog. Hun open lijke protest richt zich tegen de re gering en de economische toe stand. Een kwart van de bevolking van zes miljoen leeft onder de ar moedegrens, 12 procent is werk loos, de inflatie bedraagt ruim 6 procent. Egypte is al tien dagen in de ban van massale protesten tegen het regime. Presi dent Hosni Mubarak liét dinsdag weten dat hij zich niet meer verkiesbaar zal stel len bij de présidentsverkiezingen later dit jaar. Vélen in binnen- en buitenland wil len dat hij eerder opstapt. Onder meer de Amerikaanse president Barack Obama zei dat de machtsoverdracht nu moet beginnen. Koning Abdullah van Jordanië heeft premier Samir Rifai ontslagen en Marouf Bak- hït benoemd tot vervanger. Bakhit moet een nieuwe regering vormen die vaart moet maken met politieke hervormingen om meer democratie èn welvaart voor de bevolking te creëren. Duizenden inwoners van Jordanië waren eind vorige week de straat opgegaan in de hoofdstad Amman en andere steden. Zij eisten eco nomische en politieke hervormingen. De betogers maakten duidelijk dat de acties niet tegen de koning waren gericht. De islamitische oppositie vindt Bakhit onge schikt om hervormingen door te voeren. Op 17 januari protesteren tweehonderd mensen tegen de hoge prijzen voor le vensmiddelen en de corruptie binnen de regering. Het al veertig jaar bestaande au toritaire regime van Sultan Qaboes bin Said Al Said lijkt de zaken tot dusver rede lijk onder controle té hebben. De Staatsmedia in Oman zwegen gisteren over de af loop van de massaprotesten een dag eerder in Egypte. De dagen daarvoor brach ten zij alleen Egyptisch regeringsnieuws naar buiten. President Ali Abdullah Saleh, die al bijna 32 jaar aan de macht is, liet gisteren we ten af te zien van een volgende termijn. Ook zal hij niet proberen de macht aan zijn zoon over te dragen. Vorige week gingen tienduizenden jemenieten de straat op om te demonstreren tegen zijn bewind. Vandaag wil de oppositie overal in het land grote betogingen houden. De tot dusver door de Verenigde Staten gesteunde Saleh riep de opposi tie gisteren op een dialoog met hem aan te gaan om tot hervormingen te komen. - - Demonstratie in Jemen tegen president Saleh en ter ondersteuning van het protest in.Egypte. foto Hollandse Hoogte Masqat Khartoem j Sanaa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 11