io arabische volksopstanden Iran juicht waar Saoedi- Het lijkt vreemd, Iran dat de volksop stand in Egypte toe juicht terwijl het in 2009 een opstand de kop indrukte. Het toont het dilem ma aan in het land van de ayotollahs. SB donderdag 3 februari 2011 door Carel Goseling e volksop- standen in onder meer M Tunesië en M Egypte laten de noodzaak zien de hele regio te veranderen en te ontdoen van dictatoriale regi mes." Hier spreekt de Iraanse mi nister van Buitenlandse Zaken, Ali Akbar Salehi. En het was geen ver gissing. Zijn woorden kwamen via het officiële staatspersbureau'Irna tot ons. In 2009 waren er presidentsverkie zingen in Iran. Dankzij fraude kon Mahmoud Ahmadinejad zijn post houden. Miljoenen Iraniërs gingen in protest de straat op. Totdat ze letterlijk murw waren geslagen, door onder andere de Revolutio naire garde. Een golf van geweld die gepaard ging met massale arres taties en veel doden. Nu is er ineens lof voor soortgelij ke bewegingen in de Arabische we reld. Salehi's zegsman Ramin Meh- manparast sprak over een 'islami tisch ontwaken'. Het Iraanse parle ment schaarde zich in een verkla ring achter de Egyptische bevol- king. Commentator Hamid Golpira van het persbureau Mehr concludeer de dat de dominostenen in de Ara bische wereld beginnen om te val len. „De dagen van de autoritaire regimes zijn geteld. Alles in de Ara bische wereld is in beweging. En dat is goed, want het biedt een mo gelijkheid voor verandering en vooruitgang na zoveel jaren stagna tie." Golpira noemt Iran uiteraard niet. In plaats daarvan waarschuwt hij voor de intenties van het Westen. Dat neemt volgens hem nu af stand van Arabische dictators die eerder werden gesteund, maar dat gebeurt alleen om hen te vervan gen door nep-democraten; vazal len die naar het westerse pijpen dansen. „De huidige confrontatie in de Ara bische wereld gaat tussen echte de mocraten die onafhankelijke sta ten willen, en namaak-democra- ten die een bewind van kopers wil len installeren; kolonialisme met een nieuw gezicht", stelt Golpira. Hij concludeert dat het nog niet duidelijk is welke kant de domi nostenen op zullen vallen. Dat Mehr het stuk brengt, bete kent dat de ayatollahs het eens zijn met de strekking. Tegelijk weerspiegelt het ook hun dilem ma. De moslimbroeders moeten gesteund worden, maar wél zoda nig dat er geen boemerangeffect optreedt. De verwijzing naar het Westen zegt genoeg. De Iraanse lippendienst aan de volksbewegingen steekt schril af bij het stilzwijgen dat het regime in Saoedi-Arabië - de geestelijk lei der van de moslimwereld - be tracht. Het staatspersbureau SPA meldde alleen dat kroonprins Sul tan het kabinet heeft geïnfor meerd over telefoontjes die koning Abdullah kreeg van de Marokkaan se koning Mohammed VI en de Amerikaanse president Barack Obama over Egypte. Zelf had de vorst de Egyptische president Hosni Mubarak gebeld. De schade die overstromingen in Jeddah hebben aangericht, vraagt alle aandacht in de Saoedische me dia. Slechts zijdelings komen de ontwikkelingen in Egypte aan de orde. 'Elk land heeft problemen en crises. Wat telt, is hoe die wor den opgelost', schrijft Ali Ibrahim in de krant AI Sharq Al-Awsat on der de kop 'Het effect van de Egyp tische crisis'. In hetzelfde blad stelt Hussein Sho- bokshi dat zulk 'hap-snap-beleid' spontane opstanden kan veroorza ken. Hij voorspelt nog meer pijnlij ke ontwikkelingen. De Saoedi Gazette wijst op de ka- pitaalvlucht uit Egypte en het ne gatieve effect van de revolte op het investeringsklimaat. De olie-expor terende landen in de regio hebben door een ruimhartig sociaal sys teem gewelddadige onrust weten te voorkomen, aldus het krant. Nu vrezen zij een besmetting met het Egyptische virus. De Saoedi Gazette meent dat rege ringen in het Midden-Oosten wak ker moeten worden om het tij te keren. Zij moeten iets doen aan werkgelegenheid en de inkomens. Er zal een middenklasse opge bouwd moeten worden. Paul Aarts, universitair docent poli ticologie van de Universiteit van Amsterdam en kenner van het Midden-Oosten, denkt dat de revo lutie niet snel zal overslaan naar de Golfstaten. Zij kopen hun volk af met subsidies en de onderdruk king is er 'milder' dan in de Noord-Afrikaanse landen. Omdat die hun bevolking geen welvaart kunnen garanderen, moeten ze hun toevlucht nemen tot hardere vormen van onderdrukking dan de leiders in de Golfstaten, be toogt Aarts. „Die regeringen zijn wel repressief maar minder bruut dan staten als Egypte, Syrië, Tune sië en Jemen. De Golfstaten kun nen met oliegeld veel subsidies ver lenen op basisproducten zoals voedsel, zeker als de olieprijzen stijgen. En als ze toch de subsidies verlagen dan herroepen ze die maatregel meestal snel, zoals Jorda nië onlangs deed." -'BIBBS'S ---<v 'TV Op 17 december steekt een jonge verkoper, Mohammed Bouazizi, zichzelf uit pro test tegen zijn uitzichtloze bestaan in brand. Hij overlijdt maar zet met zijn actie een kettingreactie in gang die uiteindelijk zal leiden tot massaal volksprotest en de vlucht van president Zine el-Abidine Bén Ali op 14 januari. Er vallen ruim twee honderd doden tijdens de opstand, die ook wel jasmijnrevölutie wordt genoemd. Er is een overgangsregering gevormd in afwachting van verkiezingen. c V co Begin januari zijn er rellen in Algiers, vooral gericht tegen de hoge prijzen. Er val len vijf doden en ruim achthonderd gewonden. Ook hier vinden zelfverbrandingen plaats. Daarna krijgt het protest een steeds politieker karakter; demonstranten ei sen meer vrijheden en democratie. Ze willen een eind maken aan het regime van jjj president Abdelaziz Bouteflika, die al sinds 1999 aan de macht is. Bouteflika maak- qE te een eind aan een burgeroorlog tussen regeringstroepen en radicaal islamitische 3 opstandelingen, die 150.000 levens eiste. Deze week wordt er volop gestaakt in Al- 03 gerije, tegen de regering en de sociale ongelijkheid. Op 13 januari vinden er demonstraties plaats tegen prijsverhogingen. Daarbij valt ook een dode door zelfverbranding. Veiligheidstroepen hebben gisteren een terro ristische aanslag weten te voorkomen door het vuur te openen op een auto die vol met explosieven het centrum van de hoofdstad Nouackchott binnen wilde rij den. Drie terroristen kwamen om en acht soldaten raakten gewond door de explo sie die volgde. Een aan Al Qaeda gelieerde organisatie heeft de verantwoordelijk heid voor de mislukte aanslag opgeëist. Het doelwit was president Mohamed Quid Abdel Aziz. Studenten protesteren sinds afgelopen zondag tegen de hoge voedselprijzen én het regime van président Omar ai-Bashir in de hoofdstad Khartoem. De politie dreef hen telkens uiteen. De studenten riepen leuzen tegen het autoritaire regime van de van oorlogsmisdaden verdachte Bashir. De oppositie spreekt van vreedza me protesten. Op netwerksites als Facebook was opgeroepen te demonstreren. Er zou tot dusver een dode zijn gevallen. Rabat MIDDELLAND:

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 10