Archeoloog vreest voor levenswerk wordt feestje Afschuw na rede Mubarak Nederlandse toeristen veilig terug uit Egypte Demonstratie in Amsterdam 'IK VERTREK NIET' door Ad van Kaam LEIDEN - „Er voltrekt zich niet al- leen een menselijk drama in Egyp te, maar ook een cultuurhisto rische ramp", zegt Maarten Raven, j egyptoloog en conservator van de i Egyptische collectie in het Rijks museum van Oudheden in Lei den. „Het werelderfgoed wordt ge- i plunderd. Ook onze opgravingen daar. Ik vrees met grote vreze dat er van mijn levenswerk straks niet veel meer over is." In zijn werkkamer in het museum kijkt Maarten Raven triest voor zich uit. Hij hoort niet eens in Lei den te zijn, hij had zich uitgere kend vandaag op de opgravingsite in Sakkara moeten melden. Zoals hij daar al 35 jaar met zijn team van tien mensen rond deze tijd van het jaar is. „Maar twee dagen geleden heb ik de boel afgeblazen", zegt de ar cheoloog bedrukt. „We stonden op het punt om weg te gaan. Ik kon het risico niet nemen. De vei ligheid van mijn mensen gaat bo ven alles. Het is daar té gevaarlijk." Hij laat op internet de beelden van de plunderingen in het Nationaal Museum in Cairo zien. „Het men selijk leed in Egypte staat voorop, laat dat duidelijk zijn. Maar kijk hier, verschrikkelijk toch. Vitrines die kapotgeslagen zijn. Een mum mie die is onthoofd. Daar zie je brokstukken van een beeld van Toetanchamon zomaar op de grond liggen. Ik weet niet wie die lui met die geweren zijn die je daar ziet lopen. Of dat bewakers zijn, plunderaars of soldaten. Het is allemaal erg verwarrend. Het ziet er vooral zeer bedreigend uit." Ook uit Alexandrië, Suez en Mem phis komen verhalen van plunde ringen en vernielingen. „Gelukkig hoor ik dat in Luxor en Kamak de plaatselijke bevolking de graven en musea bewaken. En dat in Cairo nu een menselijk cordon is ge vormd rond het museum. Er zijn nog mensen die begrijpen dat dit ons aller erfgoed is. Dat een ramp moet worden afgewend. Begreep iedereen dat maar. Al neem ik de mensen daar niet eens wat kwa lijk, hoor. Ze zijn arm, ze zijn dom gehouden, ze worden onderdrukt. Ze grijpen nu hun kans." Deson danks wordt hij er bijkans misse lijk van, zegt hij, als hij denkt aan zijn eigen opgravingsite. Sakkara ligt 25 kilometer buiten Cairo. Daar legt hij samen met René van Walsum van de Universiteit Lei den al drie decennia lang de gra ven bloot van hoge ambtenaren uit de periode van de farao's Toe tanchamon en Achnaton. „De afstand maakt het gevaar van plundering juist alleen maar gro ter", zegt Raven. „Je kunt hier geen cordon vormen. Te omvang rijk, te ver weg. Je kunt er ook ge makkelijk bij. Een magazijn heb je zo open. Een grafkelder ook. Daar staat alleen een hek voor. Alle be langrijke stukken zijn naar de mu sea, maar je kunt veel kapotma ken. Vooral de wandschilderingen in de grafkelders zijn kwetsbaar." Op de Dam in Amsterdam hebben zich gistermiddag enkele honder den mensen verzameld om hun steun te betuigen aan het volk in Egypte. De demonstratie in de hoofdstad was georganiseerd door Egyptische organisaties en had plaats op het moment dat een mas sale mars in de steden Cairo en Alexandrië werd gehouden om het vertrek van de Egyptische presi dent Hosni Mubarak te eisen. „De demonstratie in Amsterdam richt zich tegen de dictatuur van de Egyptische regering", aldus de organisatoren. „De betoging staat ook in het teken van de doden, de vermisten en de door de politie verkrachte vrouwen." Een manager van Google wordt vermist in Egypte. Wael Ghonim, die aan het hoofd staat van de mar keting in het Midden-Oosten en Noord-Afrika, is donderdag voor het laatst gezien in het centrum van Cairo. Daar heerste toen ook al politieke onrust en vonden vernie lingen plaats, 's Werelds grootste zoekmachinebedrijf deed gisteren een oproep aan iedereen die inlich tingen kan geven over het lot van de manager. Het openblijven van het Suezka- naal in Egypte is een 'direct be lang' voor Nederland. Dat zei mi nister Jan Kees de Jager (Financiën) gisteren. Volgens De Jager is Neder land als doorvoerland afhankelijk van logistiek. Voor een belangrijk deel gaat goederenvervoer tussen Europa en Azië door het 163 kilo meter lange Suezkanaal, dat de Middellandse Zee met de Rode Zee verbindt. Een pop die president Hosni Mubarak moet voorstellen, hangt aan een lan taarnpaal bij het Tahrirplein in Cairo. Daar werd gisteren de 'miljoenmensen- mars' gehouden. foto Andre Liohn/EPA AMSTERDAM - Zo goed als alle Ne derlanders die in Egypte op vakan tie waren, zijn terug in eigen land. Als een van de laatsten kwamen de groepen die een Nijl-cruise maakten, een bezoek brachten aan Luxor of per bus door het zuiden reisden, gisteren op Schiphol aan. Volgens reisorganisator TUI heb ben al deze vakantiegangers aan den lijve ondervonden wat er in Egypte aan de hand is. Een woord voerster: „Alle Nederlanders zijn blij dat ze weer thuis zijn." Zolang het in Egypte onrustig blijft, is het onmogelijk een reis naar het land te boeken. In totaal bevonden zich ongeveer vierdui zend Nederlandse toeristen in Egypte. De situatie in het onrusti ge Cairo wijkt behoorlijk af van die in de toeristische badplaatsen. Wat de gevolgen van het massale vertrek van vakantiegangers voor de inkomsten uit de toerismesec tor in Egypte zijn, is nog niet te overzien, zei het Egyptisch ver keersbureau voor Nederland, Luxemburg en België gisteren. Veel landen halen hun burgers uit Egypte wegens de onrustige situa tie in het land, maar de circa 30.000 vakantievierende Britten hoeven niet weg. Wel stuurt de Britse regering een vliegtuig naar Egypte om degenen op te halen die mogelijk wel weg willen, zei de Britse minister van Buitenlandse Zaken, William Ha gue, gisteren. Mocht het nodig zijn dan stuurt Londen extra toestel len. Britse reisorganisaties bieden ech ter nog verder afgeprijsde zonva kanties naar de Egyptische bad plaatsen aan, meldden Britse me dia. Britten ter plaatse maken zich niet druk. „Het lijkt erop dat iedereen over drijft", aldus een 23-jarige Britse toeriste vanuit Sharm al-Sheikh. Ook ongeveer 40.000 Russische en tienduizend Franse toeristen ge nieten van zon, zee en strand. Ze zijn niet opgeroepen huiswaarts te keren. President Mubarak. foto EPA CAÏRO - De demonstranten op het Tahreerplein in het centrum van de Egyptische hoofdstad Cairo hebben gisteravond laat teleurge steld en met afschuw gereageerd op de toespraak van president Hosni Mubarak. Hij verklaarde niet bereid te zijn het veld te ruimen, zoals de de monstranten 's middag massaal hadden geëist. Wel zei de gehate president dat hij zich in september niet Lierkiesbaar zal stellen. De de monstranten zochten 's avonds shoarmarestaurantjes en winkels op in de omgeving van het plein om de belangrijke toespraak van de Egyptische leider te kunnen vol gen. Voor de televisie in de etalage van een schoenenwinkel verzamel den zich tweehonderd man. In een halve cirkel keken en luister den ze ademloos naar de toe spraak van de president. Afgezien van de woorden van Mubarak heerste er absolute stilte. In de donkere straat keek iedereen ge spannen naar het beeld en luister de naar de woorden van de presi dent die zei niet te willen vertrek ken en in Egypte te willen sterven. Hij zei alleen te willen meewerken aan een vreedzame overdracht van de macht. Er heerste volkomen stil te toen hij dat zei. Op het moment dat duidelijk werd dat Mubarak niet onmiddel lijk zou aftreden, zoals de demons traten tijdens de 'miljoenmensen- mars' 's middags nog luidkeels had den geëist, werd de stilte verbro ken met gevloek en geschreeuw. Onmiddellijk ging de tv uit en kwamen uit stegen en straten hon derden mensen tevoorschijn die luide anti-Mubarak slogans begon nen te roepen. Sommigen hadden knuppels en ijzeren pijpen bij zich. „Dit hadden we wel ver wacht", aldus een jongen. „Wij gaan de komende drie dagen door met demonstreren. Op vrijdag, na het gebed, zullen er opnieuw mas saprotesten plaatsvinden", kondig de hij strijdlustig aan. De straten rondom het Tahreerplein bleven onrustig. Grote groepen jonge mannen liepen deels bewapend over straat. De teleurstelling was van hun gezichten af te lezen, maar er werden geen vernielingen aangericht. „Dit is onacceptabel", klaagden de demonstranten. Gistermiddag waren er ongeveer een miljoen mensen bijeen op het plein, 's Avonds laat waren er ze ker nog twintigduizend, die van plan waren er opnieuw de nacht door te brengen. OVolg onze correspondent Harald Doornbos via twitter.com/gpdcairo

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 9