81 buitenland Milj oenmensenmars Kroes blijft bij wijziging Hongaarse mediawet Londen adviseerde Libië over Al-Megrahi Obama adviseerde Mubarak na verkiezingen op te stappen Inwoners kust van Queensland geëvacueerd Meer dan een miljoen mensen verzamelden zich gisteren op het Tahrirplein in Cairo om het vertrek van president Mubarak te eisen. De massademonstratie verliep rustig. woensdag 2 februari 2011 brussel - Eurocommissaris Neelie Kroes blijft erbij dat de Hongaarse regering haar omstreden media wet moet aanpassen. De woord voerder van Kroes heeft dat giste ren gezegd. „We zijn niet van ge dachten veranderd." Hongarije heeft Kroes maandag la ten weten in principe bereid te zijn tot veranderingen, maar het acht die zelf niet nodig. Deskundi gen van de Europese Commissie zullen op korte termijn met Hon gaarse experts overleggen over de details van de wet, aldus de woord voerder van Kroes. Hoe lang dat overleg in beslag gaat nemen, is nog niet duidelijk. „Maar weken is beter dan maanden." Kroes heeft Boedapest eerder ge meld dat de mediawet, die op t ja nuari in werking trad, mogelijk in druist tegen EU-bepalingen over de persvrijheid. In de wet staat on der meer dat een toezichthouder hoge boetes kan opleggen aan me diabedrijven die niet objectief be richten. Ook heeft de Hongaarse media-autoriteit de mogelijkheid gekregen buitenlandse kranten of tv-stations te beboeten. LONDEN - Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken adviseerde Li bië in het geheim over de vrijla ting van Lockerbie-verdachte Ab- delbaset al-Megrahi op humanitai re gronden. Dat meldt de Britse krant The Daily Telegraph op basis van Amerikaanse diplomatieke be richten die gelekt werden door onthullingssite WikiLeaks. Uit de documenten blijkt dat Bill Rammell, onderminister van Bui tenlandse Zaken, juridisch advies stuurde naar de Libiërs. Al-Megra hi kwam in 2009 op humanitaire gronden vrij. Hij leed aan kanker en zou spoedig overlijden. Hij leeft echter nog steeds. Londen heeft al tijd gezegd dat zij geen rol speelde in de vrijlating van Al-Megrahi. De Libiër zat een levenslange ge vangenisstraf uit in een Schotse ge vangenis voor de bomaanslag op een Amerikaans verkeersvliegtuig Cycloon Yasi Intensiteit cycloon: Zeer zware windstoten tot 250 km/u 2 feb 2feb 16.00u 4.00 u 3 feb 16.00 u 4.00 u QUEENSLAND Brisbane 500km credïtline CN bran BOM BRISBANE - Enkele,kuststadjes in Queensland in het noordoosten van Australië zijn gisteren geëvacu eerd vanwege de cycloon Yasi die in aantocht is. Dat meldden Au stralische media. De cycloon komt volgens meteorologen morgenoch tend (lokale tijd) aan land en is in kracht vergelijkbaar met de orkaan Katrina, die in 2005 grote verwoes tingen aanrichtte in het Ameri kaanse New Orleans. De storm be reikt windsnelheden tot 280 kilo meter per uur. In de regio waar de storm overheen trekt, wonen onge veer een kwart miljoen mensen. Mogelijk worden vandaag nog dui zenden mensen geëvacueerd. VOLKSOPSTAND Kroes is volgens haar woordvoer der blij met de bereidheid van de Hongaren om over aanpassingen van de wet te praten. Ze denkt dat overleg een snellere manier is om resultaat te bereiken dan via een officiële inbreukprocedure. „We zijn nu niet bezig met een inbreuk procedure." Volgens staatssecretaris Ben Kna pen (Buitenlandse Zaken) zal zo lang er een conflict bestaat tussen de Hongaarse regering en de Euro pese Commissie over de media wet, dit een belemmering zal zijn voor een goede invulling van het Hongaarse voorzitterschap van de Europese Unie. „Nederland heeft een traditie in het bevorderen van persvrijheid in de wereld. Persvrij heid, goede mediawetgeving is van levensbelang voor een gezonde en democratische maatschappij", al dus Knapen. Volgens de bewindsman zou Hon garije er zelf baat bij hebben en zou het de autoriteiten sieren als zij zo snel mogelijk in overleg met de experts van de commissie de wet schonen van omstreden bepa lingen. in december 1988. Het toestel, een Boeing 747 van PanAm, explodeer de boven het Schotse plaatsje Lockerbie. Daarbij verloren 270 mensen het leven. De Schotse minister van Justitie Kenny MacAskill, verantwoorde lijk voor het uiterst omstreden vrij- latingsbesluit, staat nog altijd ach ter zijn beslissing. „Het was de juis te beslissing om de juiste rede nen", zei hij vorig jaar in een inter view met de Britse omroep BBC. In Groot-Brittannië, maar vooral in de Verenigde Staten, denken veel burgers en politici daar anders over. Zo bestaat het vermoeden dat de regeringen van Schotland en Groot-Brittannië zich hebben laten leiden door commerciële overwegingen. Oliemaatschappij BP heeft erkend dat het Britse poli tici onder druk heeft gezet om Al-Megrahi vrij te laten. Op het Tahrirplein klinkt muziek, lopen kinderen rond en worden broodjes shoarma verkocht. Demon streren is leuk als je weet dat er niet wordt geschoten. door onze correspondent Harald Doornbos De één spreekt van een half miljoen mensen, de ander van twee mil joen. Maar hoeveel Egyptenaren er gisteren nu precies demonstreerden in het centrum van de Egyptische hoofdstad, is niet belangrijk, want het is een reusachtige mensenzee die presi dent Hosni Mubarak een duidelijk signaal geeft: Aftreden, nu!' De 'miljoenmensenmars' verloopt succesvol en rustig. De sfeer is strijdbaar en vastberaden. Maar ook is het soms net alsof je op het Pinkpopfestival bent. Mensen zit ten op de grond, de één leest een krant, de ander de Koran. Mannen delen stukken brood uit, anderen verkopen broodjes shoarma. La chende jongeren. Vrouwen met kinderen. Politie is er niet, die heeft de stad vier dagen geleden met de staart tussen de benen ver laten. Tenten zijn opgetrokken in de plantsoenen van de stad. En er zijn overal veel, heel veel spandoe ken, plakkaten en slogans. De leus 'Game over' is populair bij de de monstranten, doelend op het regi me van president Mubarak. 'Luis ter naar het volk' en 'Weg met de dictator' zijn andere slogans die urenlang luid klinken uit de kelen van honderdduizenden. Aan een lantaarnpaal bungelt een karton nen afbeelding van Mubarak. „Er is geen weg meer terug", ver telt Hisham Hamdouh, in het dage lijks leven manager: „Mubarak moet aftreden en het land verla ten. Zolang dat niet gebeurt, blij ven we hier staan. Vandaag met een miljoen, volgende week met tien miljoen mensen." De sfeer is zo positief en uitgelaten omdat de demonstranten weten dat ze de strijd al half hebben gewonnen. Gistermorgen maakte het leger na melijk bekend dat het onder geen beding op de demonstranten zal schieten. Ook zei de Egyptische le gerleiding dat 'de klachten van de demonstranten legitiem zijn'. Pre sident Mubarak riep vervolgens zijn vicepresident op om 'de dis cussie te openen met de leiders van de protestacties'. Omdat het een stuk lekkerder de monstreert wanneer je weet dat je niet wordt doodgeschoten, is ieder een op komen dagen. Van jong tot oud, rijk en arm. Islamisten met lange baarden, hippe meisjes met dure zonnebrillen. Van de compu tertechneut die een baan wil en Facebook terug eist tot de sloppen wijkbewoner die meer wil verdie nen dan omgerekend vijftig euro per maand. Er ontstaat wel even een halve vechtpartij wanneer een groep isla misten een jongen met een trom mel verbiedt door te drummen. Is lamisten zijn namelijk tegen mu ziek, op een trommel slaan is zon dig. De trommelaar stopt ermee en begint zijn belagers uit te schel den. Een uur later drumt de jon gen er aan de andere kant van het plein weer vrolijk op los. „We zijn allemaal verenigd in on ze haat tegen Mubarak", vertelt Hussain Mansour. „Maar ik weet zeker dat wanneer Mubarak ver trekt, de oppositie uit elkaar valt en iedereen met elkaar ruzie gaat maken. Zo zijn wij Egyptenaren nou eenmaal." Voorlopig bestaat er nog eenheid in het centrum van Cairo. Daar zie je slechts mensen, mensen en nog eens mensen. „We hebben niet voor 50 procent gewonnen, maar voor 90 procent", roept een de monstrant, waarna hij iets te en thousiast van een bouwkeet naar beneden springt en bijna zijn voet Washington - De Egyptische pre sident Hosni Mubarak heeft gister avond gemeld dat hij zich niet her kiesbaar stelt bij presidentsverkie zingen in september. Hij volgt daarmee de raad op die de Ameri kaanse president Barack Obama. hem eerder op de dag gaf De Amerikaanse oud-ambassa deur Frank Wisner had Obama's boodschap overgebracht, berichtte The New York Times op gezag van Amerikaanse diplomaten. „De boodschap van Wisner was niet een eis dat Mubarak nu on middellijk op moet stappen", ci teert de krant een diplomaat. „Het was een sterk advies dat hij de weg vrij moet maken voor een her vormingsproces. Dat moet uitmon den in vrije en eerlijke verkiezin gen in september om een nieuwe Egyptische leider te kiezen." Een diplomaat zei dat de bood schap door Obama zelf is goedge keurd. Wisner was maandag naar Cairo gestuurd. Hij heeft gistera vond met Mubarak gesproken. De 72-jarige Wisner staat bekend als een diplomatieke 'troubleshoo ter', iemand die wordt ingezet om problemen op te lossen. Hij kent Mubarak persoonlijk, hij was am bassadeur in Cairo van 1986 tot 1991- De Amerikaanse ambassadeur in Egypte, Margaret Scobey, heeft gis teren telefonisch een onderhoud gehad met een van de belangrijk ste figuren van de oppositie in Egypte, Mohammed EIBaradei. Dit hebben betrokken functiona rissen in Washington meegedeeld. Het gesprek vormt onderdeel van de contacten met een reeks opposi tiegroeperingen. Ook de Amerikaanse senator John Kerry heeft Mubarak opgeroepen zich niet herkiesbaar te stellen. Ook zijn zoon Gamal zou hiervan moeten afzien. Kerry is voorzitter van de commissie Buitenland van de Senaat en staat dicht bij het Witte Huis. Kerry riep de VS op de Egyptische bevolking 'echte hulp' te bieden, het meeste geld uit Amerika gaat nu naar het leger. breekt. Toch lacht hij als hij weg- hinkt. Wat kun je anders doen op een dag als vandaag?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 8