binnenland 17 Zijlstra schrapt boete universiteiten Supergif bedreigt insecten Tbs geëist tegen 'Jack de Prikker' BEZUINIGINGEN Langstudeerders moeten komend studiejaar al extra betalen Bowlen op de Wii woensdag 2 februari 2011 Onderwijsinstellingen krijgen geen boete meer, maar krij gen 190 miljoen euro minder. Vertraagde studenten moeten komend studiejaar al driedui zend euro boete betalen. Forse kritiek Raad van State op wetsvoorstel Zijlstra. DEN HAAG - Universiteiten en hoge scholen hoeven niet, zoals eerder voorgesteld, drieduizend euro te betalen voor studenten die ver traagd afstuderen. Wel krijgen ze vanaf 2012 190 miljoen euro min der van de overheid. Maar studenten ontkomen niet aan de boete. Ondanks forse kri tiek van de Raad van State gaat staatssecretaris Halbe Zijlstra (On derwijs) ook studenten die het ko mend studiejaar vertraagd afstude ren, beboeten met drieduizend eu ro. Dat blijkt uit het wetsvoorstel dat de staatssecretaris naar de Ka mer heeft gestuurd. De Raad van State (RvS) adviseer de de bewindsman om de aange kondigde plannen grotendeels te herzien. Het voorkomen van te lang studeren valt volgens de Raad niet te rijmen met een bezuiniging van in totaal 370 miljoen op het hoger onderwijs. Zijlstra verwacht met de maatregelen het aantal langstudeerders met een kwart te rug te dringen. Volgens de Raad is nog onduidelijk welk effect de maatregelen hebben. De kabinetsplannen zouden niet eerlijk zijn tegenover de studenten die nu al studievertraging hebben opgelopen. Studenten die er voor de zomer niet meer in slagen af te studeren, kunnen niet meer aan een boete ontkomen. Bovendien is het nog maar de vraag of een boete voorkomt dat studenten extra lang over hun stu die doen, want ook onderwijsin stellingen zelf zijn hier debet aan. „Zij lichten de studenten vaak niet goed voor, waardoor die langer be zig zijn met hun studie", zegt een woordvoerder van de RvS. Voor studentenorganisaties kwam het wetsvoorstel onverwacht. On danks de felle protesten, twee we ken geleden op het Malieveld, houdt Zijlstra voet bij stuk wat be treft de boete voor studerenden. „Het voorstel van de staatssecreta ris is onaanvaardbaar", zegt Guy Hendricks, voorzitter van het In terstedelijk Studenten Overleg (ISO). De maatregel geeft volgens hem een verkeerd signaal. „Zijlstra moet niet halverwege een studie de spelregels gaan veranderen." Universiteiten worden met de rege ling die de bewindsman voorstelt ook niet meer gestimuleerd om lang studeren te voorkomen, vindt Hendricks. „Ze moeten nu hoe dan ook 190 miljoen euro bezuini gen." Uit recente cijfers van de Inspectie van het Onderwijs blijkt dat 52 van de 98 instellingen in het hoger onderwijs een plan heeft om lang studeren aan te pakken. „Daar valt nog zoveel te winnen." Maar niet alleen het lang studeren moet aan gepakt worden, vindt de vereni ging van universiteiten, VSNU. „Het is veel belangrijker dat onder wijs intensiever wordt voor de stu dent." DEN HAAG - „We zijn bezig de in secten uit te roeien", meent toxico loog Henk Tennekes. Bijen, hom mels, maar ook vlinders, kevers en muggen. Steeds meer insecten leg gen het loodje. Hoe snel de popula ties krimpen is onduidelijk omdat insecten niet structureel worden geteld, zoals wel gebeurt bij vogels. „Rijd zomers in je auto maar eens door de weilanden. 'IWintig jaar ge leden zat je voorruit dan onder de vliegjes. Dat zijn er nu steeds min der", aldus Tennekes. Over de vraag hoe het komt dat steeds meer insecten uitsterven, denken wetenschappers verschil lend. Maar dat het toenemende ge bruik van landbouwgif daar debet aan is, daar twijfelt vrijwel nie mand aan. „Het gaat wereldwijd slecht met de insecten en wat op valt is dat vooral in gebieden met intensieve landbouw de insecten- sterfte hoger is", vertelt Jeroen van der Sluijs, docent Nieuwe Risico's aan de Universiteit Utrecht. Toch gaan ook insecten in natuurgebie den bij bosjes dood, vermoedelijk omdat het gif zich via het opper vlaktewater makkelijk verspreidt. „We zien de sterfte daardoor in heel Nederland", aldus Tennekes. Vooral het landbouwgif van de groep neonicotinoïden, zoals imi- dacloprid, draagt bij aan de enor me sterfte. „Het is een superinsec ticide die het zenuwstelsel van in secten aantast", legt Van der Sluijs uit. „Dit type gif is extreem ge schikt voor het uitroeien van insec ten die in kolonies leven, zoals muggen, bijen, hommels en mie ren." In tegenstelling tot land bouwgif dat op de planten wordt gespoten, maakt het middel de he le plant giftig. „Dus ook het stuif meel en de nectar waarmee de be stuivende insecten de larven in hun nest voeden, is giftig." Bestuivende insecten, zoals bijen, hommels en zweefvliegen, maar ook muggen, libelles en kevers, kunnen zowel acuut, als wel door herhaaldelijke inname doodgaan. Het gif blijft heel lang in het mi lieu, stelt Van der Sluijs. Steeds meer groente- en fruittelers en ak kerbouwers gebruiken neonicotoïden om hun gewassen te beschermen tegen insecten. In middels beslaat het een kwart van alle insecticiden wereldwijd. „We zien dat het gebruik explosiefis ge stegen. Ook de insectensterfte neemt sneller toe, een extra aan wijzing dat er een verband is", zegt Van der Sluijs. LTO Neder land herkent zich niet in het ver meende overmatige gebruik van superinsecticiden in de landbouw. „We zullen er zeker naar kijken, maar het verbaast ons wel", zegt voorzitter Albert Jan Maat. zie onze website:binnenland Instructies voor het bouwen van een insectenhotel. DEN HAAG - Prins Willem-Alexander speelt bow ling op de Wii tijdens een bezoek aan de vrijwilli gersorganisatie Nederland Cares in Den Haag. Ne derland Cares is een van de organisaties die deel nemen aan het Oranje Fonds Croeiprogramma. Dat programma is door het Oranje Fonds en ad viesbureau McKinsey Company opgezet om so ciale projecten te ondersteunen. Dergelijke pro jecten boeken vaak goede resultaten op lokaal ni veau, maar kunnen landelijk niet doorbreken om dat de middelen daarvoor ontbreken. Prins Wil lem-Alexander en prinses Maxima bezoeken dit jaar een aantal organisaties om kennis te maken met hun activiteiten. foto Robert Vos/ANP LELYSTAD - Het Openbaar Ministe rie heeft gisteren tbs met dwangverpleging geëist tegen een 26-jarige man, in de volksmond be kend als Jack de Prikker. De Lely- stedeling stak tussen december 2008 en maart 2009 willekeurig vier mensen in Lelystad neer. Een van hen overleed aan zijn verwon dingen. Voor de rechtbank in Lelystad gaf de man vier steekpartijen toe. Stemmen in zijn hoofd zouden hem hebben opgedragen de straat op te gaan en de eerste persoon die hij tegenkwam, neer te steken. Op de vraag van de rechtbank hoe hij nu tegen zijn daden aankijkt, antwoordde hij slechts dat hij het 'jammer' vond. De man zou ten tij de van de delicten volledig ontoe rekeningsvatbaar zijn geweest. De officier van justitie sprak van een reeks gruwelijke misdrijven die Lelystad in een ijzeren greep van angst hield en een zwarte pe riode betekende voor de stad. Het ideale Valentijnscadeau vind je bij Globe Reisburo! Vraag naar meer spectaculaire aanbiedingen en de voorwaarden. Voor hetzelfde geld een beter advies 220 winkels 0900 8482 WWW.globe.nl gaat nét ev«n vorder Hotel Sunotel Amaral' 3 dagen o.b.v. logies ontbijt Vertrek: april t/mjuni V.a. 189,-pp Hotel Post*" 4 dagen o.b.v. logies ontbijt Vertrek: februari en ma Hotel OlympIkTristar*" 3 dagen o.b.v. logies ontbijt Vertrek: april t/mjuni Madrid

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 7