Cito-toets is niet voor 'Kernafval blijven opwerken' 22 brieven CITO-TOETS Drie dagen lang staat het Zeeuwse onderwijs in het teken van de Cito-toets, die de weg moet wijzen naar passend vervolgonderwijs voor de leerlingen. woensdag 2 februari 2011 Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Harpe Dat de Heer Harpe in een pri- vé-kwestie wellicht wat ondiploma tiek te werk gegaan is, hoeft voor zijn optreden in de politiek geen directe gevolgen te hebben. Te meer doordat de juiste gang van za ken pas op de rechtzitting open baar zal worden. De zaak-Wiersma met zijn optreden in het program ma Zembla en dat de partij daar minder terughoudend optrad, is geen vergelijking. Als Groenlinkser die namens zijn partij het Therm- phos beleid moest verdedigen was hij daar niet erg in geslaagd. Ook de cartoon met Harpe als de Hulk is erg op het randje. Als de heer Harpe niet altijd even aardig over komt, doet vermoeden, uit te ko men zoals hij is, en dat gebeurt maar weinig in de politiek. N. van de Wekken Middenstraat 1Kats OV-chipkaart kelijk ratten, wezels en vossen door staatssecretaris Bleker bezuini gingen getroffen wordt. Dat de 'Economische Hoofdstructuur' in Zeeland door drie obstructies be paald wordt (vernauwing Zeeland- brug, een drijvende Vlaketunnel, en de discriminerende Westerschel- de Toltunnel) is blijkbaar minder dramatisch. Daar jammert geen enkele gedepu teerde'of milieubeweging over. Sterker nog. Zodra het woord 'weg', 'rondweg' of'spoorlijn' valt, worden de voorgeprinte bezwaar schriften te voorschijn gehaald, en draaien eco-adviesbureaus gesubsh dieerde overuren. De Romeinen wisten tweeduizend jaar geleden al, dat een gebied alleen tot culture le en economische bloei gebracht kan worden door goede toeganke lijkheid. Een strategie die Zeeland nog niet bereikt heeft. Hans Pollemans Singel 10, Biervliet De OV-chipkaart is totaal onbevei ligd en door iedere student die zijn eigen naam kan schrijven op te la-- den met reistegoed. Zelfben ik als brave burger ook in de campagne van de Zeeuwse chipkaart getrapt, wij hebben zelfs drie stuks aange schaft die automatisch opladen met to euro per keer. Nu blijkt dat elke student met een programma van dertig euro de kaart gratis kan opladen! En Reizen maar! Waar blijven we als burger? Ik zal dit nog een maandje aanzien, en neemt de minister dan geen actie, dan ga ik zelf tot actie over en download mijn eigen OV-chip op- laadprogramma. Dat durf ik gerust met mijn naam erbij te melden. Ronny Baute Diamantsingel 30, Terneuzen AOW AOW-Drees versus het Singapore model: AOW-trekkers hebben voor veertig jaar of meer 14 tot 19 procent van ons zuurverdiende sa laris aan AOW-bijdrage betaald vanwege het solidariteitsbeginsel. Dat is in Singapore beter geregeld daar bouw je als je werkt een kapi taal op (10 procent werkgever, 0 procent werknemer) waarmee je ei gen ziektekosten en die van je kin deren kunt betalen, een huis kunt kopen en je kinderen kunt laten studeren. Idee voor Rutte, einde voor de Solidariteit van Drees. En hoefje voor dat deel geen belasting en of bijdrage te heffen. Het pro bleem van kinderoppas en bejaar denzorg: aanleunflat voor oudere nietwerkenden in de familie. In Singapore is het openbaar vervoer voor scholieren wel gratis die hoe ven ook niet zoveel te bezuinigen en wentelen ook de bezuinigingen niet af op cultuur, zorg en educa tie. Misschien zijn de Chinezen toch slimmer en vooruitziender!? Karei Kindt Zeldenrustlaan 17, Terneuzen Ecologische Hoofdstructuur Gedeputeerde Hamelink jammert (krant, 28 januari) dat de Ecologi sche Hoofdstructuur voor hoofdza Afghanistan Een politicus zei onlangs dat het kabinet zich niets aan moet trek ken van de mening van het volk over een missie in Afghanistan, 'daar is het parlement voor', maar ook de volksvertegenwoordiging heeft wat er onder het volk leeft, (meer dan 70 procent in de meeste opiniepeilingen en zelfs 85 procent in die van deze krant is tegen) ter zijde geschoven. Wat een ontgoo cheling, want we zijn het helemaal zat met Irak en Afghanistan. Leve de democratie? Nu zijn er rellen in Tunesië, Egypte en Jemen, moge lijk breiden ze zich door de moder ne communicatiemiddelen als een olievlek uit. Moeten wij ons daar dan ook weer mee bemoeien? Wim van Gilst Boogerdlaan 23, Kortgene Afghanistan 2 Is het juist om een missie naar Af ghanistan te sturen? Men leze het boek van M. Joya: 'Een vrouw tus sen krijgsheren' en u weet het ant woord hierop en tevens ook op de vraag of jonge meisjes/vrouwen naar Aghanistan teruggestuurd moeten worden. Bladzijde 329 een citaat: 'We staan onder bescher ming van gewapende troepen uit 43 landen en toch leven we nog steeds met oorlog, onmenselijk heid, armoede en misdaad'. A. Martine van der Meule De Meijstraat 32, Serooskerke Afghanistan 3 door Ondine van der Vleuten Gewoon jezelf zijn en rus tig blijven, dan komt het vanzelf goed, zei de moeder van Tom Ha- gens dinsdagochtend tegen haar zoon. En het kwam goed. Kalm komt hij de klas uitgewandeld, na een ochtendje Cito-toetsen. „We oefenen vanaf groep 3 al ieder jaar. Dus ik dacht: kom maar op met die Cito-toetsen!" Klasgenoot Larissa Vlieger was toch wel een beetje zenuwachtig. „Ja, je wil het toch goed doen." Zij en klasgenoot Kiara Mulder gaan extra vroeg naar bed, om uitgesla pen op school te verschijnen. Kia ra: „En ik doe net of het een nor male schooldag is, maar dan met toetsen." Ze weten allemaal al welk advies de meester voor het vervolgonderwijs heeft gegeven. Jaap de Bruin: „Vwo." Kiara: „Ik denk mavo." Larissa: „Havo-vwo." Tom: „Havo, denk ik." In heel Zeeland doet 81,7 procent van de basisscholen mee, tegen over 85 procent landelijk. Niet ie dereen is enthousiast over.de Cito- toets. De zes scholen van de Vere niging voor Christelijk Onderwijs Middelburg gebruiken liever het School Eind Onderzoek. Directeur Jenny Sandee: „Dat toetst breder. Niet alleen leervorderingen, maar ook inzet en andere vaardigheden. Drie jaar geleden zijn we met SEO begonnen en van wat we terugho ren uit het vervolgonderwijs, kun nen we concluderen dat het een betere voorspeller is voor succes in het vervolgonderwijs dan de Ci to-toets." De Cito-toets wordt evenmin ge bruikt op de reformatorische Boaz-school in Meliskerke. Direc teur Eric de Jonge legt uit: „De tek sten van de Cito-toets sluiten niet aan bij de belevingswereld van on ze leerlingen. Film of tv kijken is voor hen niet vanzelfsprekend. Bij een tekst over de bioscoop of zo'n programma als Popstars, hebben ze geen idee waar het over gaat. In de SEO zitten dat soort teksten Vlnr.: Jaap de Bruin, Tom Hagens, Larissa Vlieger en Kiara Mulder uit groep 8 niet. Daar wordt op gelet." Ariën Mulder, leerkracht groep 6, 7 en 8 van de 'zwarte' Ravensteijnschool in Vlissingen: „Wij willen van de Cito af Die is veel te talig voor on ze leerlingen. Zo'n 90 procent is al lochtoon en ongeveer 80 procent daarvan heeft extra ondersteuning nodig voor taal. Wij hebben apar te taalklassen, maar het blijft een zwak punt. Dit jaar had groep 8 één leerling. Zij heeft een Drempel- onderzoek gedaan. Daar komt net als bij de Cito een goed schoolad vies uit, maar het duurt maar één ochtend en het is beter geschikt voor kinderen die niet zo sterk in taal zijn." Met toenemende verbijstering heb ik de vertegenwoordigers van de politieke partijen gezien in dit de bat. De meeste partijen schetsen een situatie in structuren anno 2011 in een geciviliseerde wereld. Zij negeren volkomen dat men daar als het ware in de middeleeu wen leeft zonder structuren. De beelden uit deze regio tónen dan ook een anachronisme: enerzijds lemen hutten en nomaden en an derzijds gsm's en gepantserde Lexussen. Voorstanders zijn of heel naïef of dienen een egoïstisch doel: de verwachting dat ons land door deze missie een plaats blijft houden in internationale organisa ties. Dit gaat dan ten koste van Ne derlandse mensenlevens. Weg blij ven laat de evolutie daar voor de vooruitgang zorgen en dan van bin nenuit. Terrorisme dat daar van daan komt hier bestrijden. Jaap den Hollander Deltaweg 17, Haamstede door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Ook na 2015 is het wenselijk dat kernafval naar Frank rijk wordt vervoerd voor opwer king (deels recyclen). Dat zei minister Maxime Verhagen (Economische Zaken, CDA) gister avond tijdens een debat in de Tweede Kamer over energie. Jaarlijks vervangt kerncentrale-ex ploitant EPZ splijtstofelementen. De uitgewerkte elementen wor den vervoerd naar het Franse be drijf Arreva voor opwerking. Dat betekent dat nog bruikbare splijt stoffen (uranium en plutonium) eruit worden gehaald. De stoffen kunnen worden hergebruikt als brandstof voor de kerncentrale. De rest is afval en wordt door glas gemengd, in stalen vaten gegoten en opgeslagen bij de Covra in Vlis singen. Voor die werkwijze heeft EPZ tot 2015 een vergunning. Voormalig minister Tineke Ffuizin- ga (VROM, Christenunie) zei in april vorig jaar dat een nieuw kabi net moet nadenken over hoe het na 2015 wil omgaan met het kern afval. Behalve opwerking, is het ook mogelijk al het afval op te slaan voor latere verwerking. Verhagen zei dat die oplossing 'niet haalbaar is in Nederland'. De Covra is er niet geschikt voor en de techniek om het afval te verwer ken is nog niet beschikbaar. Verha gen zei daarom dat opwerking ook na 2015 wenselijk is. „We hebben een uitstekende oplossing bij de Covra in Vlissingen. De eindber- ging moet in de diepe onder grond. Waar en hoe is onderwerp van internationaal onderzoek." Verhagen verwacht eind volgend jaar een aanvraag voor de bouw van 'één of twee kerncentrales'. Als er aan de voorwaarden wordt voldaan, wordt de vergunning ver leend, zei de minister nog eens. Details over de voorwaarden voor de bouw van een nieuwe kerncen trale stuurt Verhagen 'op korte ter mijn' naar de Kamer. Overheids geld steken in de bouw van nieu we kerncentrales is niet de bedoe ling. Andere mogelijke manieren van financiering licht hij toe in de brief

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 62