binnenland 15 harde aanpak Iran Hillen verwerpt nieuw onderzoek Kritiek op snijden in naar misstanden kantoor Defensie rechtersopleiding Kwart miljoen tipgeld uitgeloofd na roof kluis Taylor horen over Kouwenhoven Cito-toets via website poos niet te bereiken Sharpe sluit terugkeer in Kamer niet uit vele executies 'Kom langs, ik ben de pyromaan niet' Reizigers ontevreden over vervoer Rosenthal: misleid over zaak-Bahrami woensdag 2 februari 2011 OOSTERBEEK DEN BOSCH Het gerechtshof in Den Bosch doet de terugverwezen strafzaak tegen Guus Kouwenhoven wegens oor logsmisdaden en wapensmokkel in Liberia uitgebreid over en wil voormalig president Charles Tay lor tijdens een zitting laten getui gen. Taylor moet op verzoek van de verdediging duidelijkheid ver schaffen over de rol van Kouwen hoven tijdens de burgeroorlog. ARNHEM Kinderen op ongeveer 2.500 basis scholen zijn gisteren noodgedwon gen later begonnen met de Ci to-toets. Zij maken de toets digi taal, maar de site waarop zij moes ten inloggen, was tijdelijk overbe last. Later op de ochtend konden de kinderen alsnog hun toets ma ken, aldus een woordvoerster van het Centraal Instituut voor Toets ontwikkeling (Cito). DEN HAAG James Sharpe, die vorig jaar novem ber opstapte als Tweede Kamerlid van de PW, sluit een terugkeer voor die partij in de Kamer niet uit. Het is volgens hem echter heel voorbarig om daarover iets te zeg gen. Sharpe zei dat gisteren in reac tie op een bericht van omroep Pow- ned. De vraag komt aan de orde als PW-Kamerlid Roland van Vliet ge deputeerde wordt in Limburg. Bij een 49-jarige Oosterbeekse, ex-echtgenote van miljardair Mar cel Boekhoorn, is een miljoenen- roof gepleegd. Onbekenden heb ben afgelopen zondag in haar mo numentale herenhuis aan de Utrechtseweg in Oosterbeek een kluis ontvreemd met exclusieve horloges en sieraden. Er is gister ochtend een advertentie geplaatst in een landelijke dagblad, waarin een beloning van een kwart mil joen euro wordt uitgeloofd voor de gouden tip. foto Koen van Weel/ANP De dieven konden binnenkomen door een raam van het herenhuis te breken. Ze hebben ook een Mer cedes meegenomen die op de oprit stond. De oprit was afgesloten met een hek met cijfercode. De auto is later op de avond teruggevonden op de hei tussen Arnhem en Ede. Dat melden welingelichte bron nen. De politie Gelderland-Midden wil alleen kwijt dat aan de Utrecht seweg in Oosterbeek een auto, een kluis met inhoud en sieraden zijn gestolen. Ze geeft uit privacybe scherming naam en adres van de gedupeerde niet prijs. MIERLO De verdachte van de reeks auto- branden in Mierlo heeft in zijn buurt een brief verspreid met een uitnodiging voor een kop koffie en 'een goed gesprek'. Daarbij staan zijn naam, adres en telefoonnum mer vermeld. De 40-jarige man heeft de brief bij zo'n zeventig adressen in de brievenbus gedaan. Hij ontkent in het schrijven dat hij de 'pyromaan van Mierlo' is. GRONINGEN Reizigers zijn ontevreden over het openbaar vervoer. Over de hele li nie scoorden de bedrijven in het ov vorig jaar 18,1 procent lager dan een jaar eerder wat betreft dienst verlening, prijs-kwaliteitsverhou- ding en de relatie met de reizigers. De NS scoort 30 procent minder, Arriva 25 procent en Connexxion 23 procent, blijkt uit onderzoek van Rijksuniversiteit Groningen. James Sharpe foto ANP „Het Iraanse regime is een moorde naar. Weg met moordenaars, weg met dictator." „Weet je dat in ons land iedere acht uur iemand wordt geëxecu teerd?", zegt Nasrin Daliri versla gen. „Ook kinderen." Een beetje zuur stelt ze Vast dat het dodelijke lot van veel ïraniërs pas aandacht heeft gekregen nu een Neder- lands-Iraanse vrouw er het slacht offer van is geworden: „Ik ben blij met de aandacht, echt, maar dit is iets waar wij continu mee zitten." De redenen voor de strop zijn veel al dubieus, vinden de aanwezigen. De slachtoffers werden vaak be schuldigd van drugsbezit öf ver krachting of politiek activisme. Maar of die beschuldigingen ook klopten? Het feit dat Bahrami eer der in Nederland ook al veroor deeld was voor het bezit van cocaï ne, doet voor hen niets af aan de 'echte' misdaad, het voltrokken doodvonnis. „Hoe dan ook be hoort iemand een eerlijk proces te krijgen", zegt Daliri. De oproep van Rosenthal aan Nederlandse ïraniërs om vooral niet terug te rei zen naar hun geboorteland, is bij deze ïraniërs zeer slecht gevallen. „Dat is toch geen oplossing?", sput tert Daliri. „Rosenthal moet het re gime onder druk zetten. Nu voelt het alsof wij worden bestraft." zie onze website:binnenland Beelden van het protest in Den Haag tegen het Iraanse regime. De Iraanse ambassadeur in Neder land heeft minister van Buitenland se Zaken Uri Rosenthal vorige week vrijdag persoonlijk gezegd dat zij over 'een dag of tien' weer over de zaak Zahra Bahrami zou den spreken. Dit heeft Rosenthal gisteren gemeld in de Tweede Ka mer op vragen van de PW. De 45-jarige Bahrami werd zaterdag echter al opgehangen in Teheran. Nederland is pas na afloop geïnfor meerd. Volgens bronnen zouden er 'minder dan tien' Iraanse Nederlan ders in Iran vastzitten. den haag - Minister Hans Hillen (Defensie) vindt het niet nodig nieuw onderzoek te doen naar misstanden bij het hoofdkantoor van de Defensie Materieel Organi satie (DMO). De SP had daar giste ren, ook namens de PvdA, om ge vraagd. Volgens Hillen gaat het om mis standen van enkele jaren geleden. Bovendien zijn inmiddels maatre gelen genomen, verklaarde de be windsman. De uitkomsten van een eerder gehouden onderzoek wil hij niet openbaar maken. Uit documenten over de DMO, die in het bezit zijn van de Volks krant, blijkt dat diefstal en machts misbruik bij de materieelorganisa- tie aan de orde van de dag zijn. Per soneel verkoopt illegale sigaretten, GHB, amfetaminen, anabolen en Viagra. Ook wordt er gehandeld in auto-onderdelen, verf) laptops en telefoons. Hoger en lager personeel dekt el kaar zodat de misstanden niet aan het licht komen. Intimidatiepraktij ken worden niet geschuwd. Vorig jaar november kwam de DMO al negatief in het nieuws. Uit een deels uitgelekt integriteits- onderzoek bleek dat de dienst, die verantwoordelijk is voor de aan- en verkoop en het beheer van het defensiematerieel, een 'open win kel' was, waar een 'risicovolle be drijfsvoering' heerste en waar mo gelijkheid was tot onoorbaar ge drag. Ook was sprake van wantrou wen tussen leiding en personeel. Minister Hillen weigerde destijds dat onderzoek openbaar te maken, en meldde de Tweede Kamer dat het ging om 'incidenten' en dat de aanbevelingen uit het onderzoek inmiddels waren opgevolgd. Voor zitter Jan Kleian van de militaire vakbond Acom betwijfelt dat laat ste. Defensiebreed gebeuren er vol gens hem nog steeds zaken die niet door de beugel kunnen, ter wijl klokkenluiders het zwaar te verduren hebben. DEN haag - Er is veel kritiek op de rechtersopleiding nieuwe stijl, die eergisteren is gepresenteerd. De Nederlandse Vereniging voor Rechtspraak (NVvR) noemt het verkorten van de Raio-opleiding (Rechterlijk ambtenaar in oplei ding) en het halveren van het aan tal opleidingsplaatsen 'flauwekul en onverantwoord'. De beroepsver eniging voor rechters en officieren van justitie krijgt daarin steun van de PvdA en SP in de Tweede Ka mer. De maatregelen die zijn genomen door de Raad voor de Rechtspraak en het College van Procureurs-ge neraal om te voldoen aan een door het kabinet opgelegde bezui niging zijn contraproductief, stelt NVvR-voorzitter Reinier van Zut phen. Hij is bang dat er minder rechters worden opgeleid, terwijl de rechtspraak de komende jaren vanwege de vergrijzing te maken krijgt met een grote uitstroom van ervaren krachten. Hij voorspelt dat jonge talenten nu eerder kiezen voor een goedbetaalde baan in de advocatuur. De PvdA wil van minister Ivo Op stelten (Veiligheid en Justitie) op heldering over de maatregelen. De NVvR beraadt zich nog op te ne men stappen, aldus Van Zutphen. „Want dit is niet acceptabel."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 5