Zuud-Bevelands dialect iSl zeeland 'Aardappelmissionaris' in de Congo en Burundi Deel Kamperweg dicht Zeeuwse secretaressedag 'Grotere basisschool is beter voor ontwikkeling van kinderen' HOOGKERKELIJKE LITURGIE IN STREEKTAAL Meebidden en meezingen in het Zuud-Bevelands. Dat kan zondag in de Bonifacius kerk in Kwadendamme waar voor de eerste keer een eucharistieviering is in deze streektaal. Misin+enties en collecte DIENST VAN DE TAEFEL Gebed over de gaven De Sroote Lofpriezieng weze mag. Da d'n Eer bie j En in de Geest bie Richt j'n arte rit om'ooge. Me richte oons arte nT Sod. Me gae d'n Eer, oonze Gad, danke. Da past oons, en terecht. Bonifaciusparochie woensdag 2 februari 2011 Bert Sandee adviseert Congolese aardappelboeren over de teelt. door Claudia Sondervan KAMPERLAND - „Honderd jaar gele den al brachten missionarissen de aardappel al naar Congo en Burun di. Maar pas sinds vijf, tien jaar te len de inwoners niet langer alleen voor eigen consumptie." Bert Sandee uit Kamperland is een soort 'teeltmissionaris': hij brengt namens het ontwikkelings netwerk Agriterra van boerenorga- nisatie ZLTO kennis over aardap pelteelt naar Niger, en kortgeleden naar Congo en Burundi. Vorige maand reisde hij rond in de lan den die maar nauwelijks hersteld zijn van de bloedige burgeroorlog die daar en in buurland Rwanda vanaf 1994 woedde. „Het lijkt of ze juist armer zijn ge worden in vergelijking met vorig jaar. Zelfs vooraanstaande boeren hebben geen geld voor de bestrij ding van fytophtora. Eén van de agrarische voormannen ging te VLAKE - Een deel van de Kamper- weg bij Vlake zal vanaf donderdag aanstaande worden afgesloten voor verkeer. Ook worden op de Oude Rijksweg (N289) verkeers lichten geplaatst. Dat maakte Total gistermiddag bekend. De maatregel is nodig om de door olie vervuilde grond af te voeren, en tegelijkertijd de bebouwde kom door Frank van Cooten- voet naar huis na het teeltoverleg. Zijn boerderij ligt 45 kilometer ver op zeker 2000 meter hoogte." „Een probleem is het gebrek aan nieuwe rassen. De in Congo en Burundi gebruikelijke rassen zijn klein en ongeschikt om bijvoor beeld frites van te maken. Als je aardappels op de markt wilt breng en, moeten ze geschikt zijn voor restaurants." De overheid houdt import van pootrassen tegen uit angst voor plantziekten, maar stopt zo ook economische ontwikkeling, consta teerde Sandee. „Ik kan dat tegen de mensen van het landbouwinsti- tuut zeggen, maar het komt beter aan als het van de boeren komt. Uiteindelijk had ik hen zo ver. Een boerin stond op en zei: 'We telen dit ras nu veertig jaar, onze grond lust deze aardappels niet meer!"' In juli komt een Burundese delega tie de aardappelteelt in West-Bra bant bekijken. Liefhebbers van de Zeeuw se streektaal kunnen zon dag hun hart ophalen. In de Bonifaciuskerk in Kwa dendamme is een eucharistievie ring geheel in het Zuud-Beve lands. Een primeur voor Zeeland. Kom mae nï buten. Dat is het the ma. In het kerkje van Ellesdiek zijn al tien jaar oecumenische dien sten in het Zeeuwse dialect, maar het uitspreken van hoogkerkelijke liturgie in het Zuud-Bevelands is voor de eerste keer. „Veel mensen die Zuud-Bevelands spreken, kunnen hun emotie het beste in hun moerstaal uiten. Dat geldt zeker ook voor het bidden tot God en het zoeken naar God in goede en slechte tijden", zegt Marga van de Plasse van de Heilige Bonifacius parochie. Bij een aantal Zuud-Bevelanders, onder wie Van de Plasse en pas toor Leo Peeters, kwam een paar jaar geleden de vraag naar boven of de geest van de hoogkerkelijke liturgie nog dichterbij kon komen als ze in het dialect zou worden uitgesproken. Peeters is geboren en getogen in Kwadendamme,. woont weliswaar al een paar jaar buiten de provincie, maar is de streektaal nog steeds machtig. van Vlake te ontzien. Er wordt een tijdelijke aansluiting gemaakt voor het bouwverkeer via een land- bouwperceel tussen de Kamper- weg en de Oude Rijksweg. Verkeer wordt met borden gewaarschuwd. Total verwacht dat er circa 2000 transporten plaatsvinden. In de verbindingssloot is praktisch geen olie meer te vinden. De Zuud-Bevelandse vertaling wijkt niet af van de hoogkerkelijke liturgie Het idee werd een jaar geleden concreet toen samen met Hans de Vos, die al een een groot aantal Zeeuwse vertalingen op zijn naam heeft staan, werd besloten de litur gie te vertalen in het Zuud-Beve lands. „Ik heb de liturgie vertaald van het Nederlands in het Zuud-Bevelands, maar wel met de oorspronkelijke Latijnse tekst als achtergrondIk wilde immers niet van de oorspronkelijke teksten af dwalen", vertelt De Vos. „Ik heb de vertaling in drie fasen gedaan. Eerst de twee voorbeden, vervol gens de grote lofprijzing en tot slot de geloofsbelijdenis." De eucharistieviering in het Zuud-Bevelands is ook bedoeld om het imago van de streektaal op te poetsen. „De jeugd spreekt de streektaal nauwelijks meer. We dreigen het te verliezen. Daarnaast wordt dialect sterk geassocieerd met nostalgie, een beetje kneute rig zelfs. Met deze eucharistievie ring willen we ook aantonen dat ons dialect van waarde en niveau is", zegt Marga van de Plasse. Van de kerkgangers wordt zondag uiteraard verwacht dat ze meebid den in het Zuud-Bevelands. Ook het koor zingt de liederen in het Zeeuws. Die komen uit het lied boek van 't kerkje van Ellesdiek. De dienst begint om 10.45 uur en wordt geleid door pastoor Peeters. De Heilige Bonifaciusparochie in Kwadendamme doet altijd wel iets bijzonders om de kerk levendig te houden. Zo zijn er bijzondere vieringen tij dens het bluesfestival en het carna val. Ook is er een ftuitplukviering en is in september een speciale dienst voor de Polen die in de fruit- pluk werken. De kerk puilt dan uit. Er is zelfs speciaal Bonifacius abdij bier op de markt. Voor het Tweede Vaticaans Conci lie was het Latijn dé taal van de ka tholieken. Na het concilie werd dat de landstaal. door Claudia Sondervan GOES - Zeeuwse bedrijven doen veel te weinig aan Secretaressen- dag, naar de zin van Scarlett Kwek- keboom-Janse. Vorig jaar was het al helemaal karig, onder invloed van de recessie, merkte de topon- derneemster op. Zij lanceert op Nationale Secreta ressedag, donderdag 21 april een Zeeuws evenement waarmee de manangementondersteuners op ge paste wijze 'dankjewel' kan wor den bezegd in de Goederenloods van de Stoomtrein Goes-Borsele in Goes. De editie is exclusief van aard: vijf tig deelnemers maximaal, maar er wwordt niet gekeken naar sector of bedrijfsgrootte, vertelt Kwekke- boom. In het programma staat een lezing over zakelijke etiquette van auteur Magda Berman, een work shop make-up en gezichtsverzor ging van Knapp Skincarecentre uit Wemeldinge, een workshop artis- tics van Marleen van der Vliet uit Nieuwdorp. Er wordt een even ex clusieve informatiemarkt ingericht met maximaal tien bedrijven. Die bedrijven horen weer iets bijzon ders in de sferen van zakelijk ver blijf gastonthaal of relatiegeschen ken aan te bieden. Bedrijven die het evenement boe ken voor hun secretaresses, kopen tegelijk een soort bijscholing en netwerkgelegenheid in, maar de se cretaressen zelf mogen beslist niet het idee krijgen van een werkdag, meent Kwekkeboom. door Frank van Cooten BAARLAND - Voor de ontwikkeling van kinderen is het beter dat ze naar grotere basisscholen gaan. Ze kunnen dan niet alleen spelen met leeftijdsgenootjes maar tevens sa menwerkend leren. Dat vindt directeur Rob Hettema van de openbare basisschool De Berenburcht in Baarland. Deze school-gaat aan het einde van dit schooljaar dicht. Deze school telt nog maar tien kinderen. „Natuurlijk is het niet leuk dat on ze school dicht gaat, maar het be lang van het kind staat voorop. Dat wordt door ouders nog wel eens vergeten die vaak alleen maar kijken of een school dicht in de buurt is. Het is juist beter voor hun ontwikkeling dat de kinderen naar een grotere school gaan." Hettema kijkt naar zijn eigen school. „We hebben bijvoorbeeld slechts twee meisjes in groep 5. Je moet dan toevallig met elkaar op kunnen schieten om samen te spe len." Deze mening wordt gedeeld door wethouder Marga Vermue van de gemeente Borsele. „Een school is goed voor de leefbaarheid in een dorp maar het belang van het kind moet altijd voorop staan." Volgens de wethouder is inmid dels de wil aanwezig bij schoolbe sturen om via samenwerking de daling van het aantal kinderen in de toekomst op te vangen. Ze proefde die wil onlangs tijdens een werkbezoek aan een samen werkingsschool in het Limburgse Venray. „Het beste is een klas met 21 leerlingen. Maar dat is een ide- aalplaatje." Tijdens een bijeenkomst eerder de ze week in Baarland werd gepeild hoe de kinderen van De Beren- burcht volgend schooljaar naar an dere scholen gaan. De animo on der ouders om hun kind met een busje mee te laten rijden is voorals nog niet zo groot.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 58