In de 'MAL' mag het het bloed rijkelijk r 2 o I zeeland Record: halve liter in 5,38 minuten Zaterdag 11 juni 2011 Bedrijventeams inschrijven? www.deltaridefortheroses.ri l MOBIELE AFNAME LOCATIE Schouwen-Duivelandse en Zeeuws-Vlaamse donoren kunnen nu bloed geven in 'bloedbank Restauratie van rondeel bij vesting Veere Ride for the Roses Ga samen de strijd aan en schrijf uw team nu in! 'Strooien is slecht voor het interieur' woensdag 2 februari 2011 door Raymond de Frel De medewerksters van het Zeeuws-Vlaamse team van Sanquin Bloedvoorziening vonden het niet zo leuk dat er vori ge week in de krant werd gerept over een 'vrachtwagen'. Dat deed de Mobiele Afname Locatie im mers allesbehalve eer aan. Ze heb ben helemaal gelijk: wie de mobie le bloedbank binnentreedt, heeft geen moment meer het idee zich in een trailer te bevinden. Het doet aan als een hypermoder ne kliniek. Acht fel oranje stoelen in een spierwitte setting; het is voor de bloedbank meer dan een uitkomst. In de ziekenhuizen in Temeuzen, Oostburg en Zierikzee en het Rode Kruisgebouw in Hulst moesten tot voor kort in gekunstel de afnamecentra telkens stoelen worden geplaatst en weer afgebro ken om-de donoren hun bloed te kunnen laten geven. De zogenoem de Mobiele Afname Locatie (MAL) brengt daarin verandering. Gistermiddag werd in Temeuzen de luxe trailer officieel in gebruik genomen. De MAL is eigendom van de bloed bank in Nijmegen. „Een chauffeur haalt en brengt de MAL, maar het bloed blijft bedoeld voor zuid west-Nederland", vertelt de Zeeuws-Vlaamse teamleider Tiny de Ruiter. „Straks kunnen we hon derd mensen per dag bloed laten geven, maar de eerste maanden mikken we op zestig procent van de maximumcapaciteit. Zo krijgt iedereen de tijd om zijn draai te vinden." De openingstijden zijn verruimd. Waar medewerkers voorheen slechts tussen 18.30 en 20.30 uur bloed afnamen, kan dit nu tussen 13.00 en 20.00 uur. „Donoren hoe ven dus niet meer per se te wach- .ten op een woensdagavond met voetbal op de televisie, zodat ze ze ker weten dat het niet druk is bij de bloedbank", aldus de Terneu- zense wethouder Cees Liefting (volksgezondheid) Sanquin-manager donorzaken Ruud van Dongen spreekt van een enorme vooruitgang. „De tijd dat we nog bloed mochten afnemen in kerkgebouwen en gymzalen is voorbij. De veiligheids- en hygië- ne-eisen laten dat niet meer toe. Van de 9800 donoren in Zeeland zijn er nu 3100 aangewezen op de MAL. De behoefte aan bloed is bij de Zeeuwse ziekenhuizen lager dan het aanbod, waarmee maar is aangegeven dat het Zeeuwse bloed ook belangrijk kan zijn in andere delen van Nederland." Liefting refereerde kort voordat hij het lint doorknipfe nog even aan zijn eigen ervaring met bloeddono ren. „In 1975 ben ik overreden door een vrachtwagen. Ik was er niet best aan toe, mijn lever was gescheurd. Ik had heel snel 6,5 li ter bloed nodig. Je kunt dus stellen dat ik het aan dit bloed heb te dan ken dat ik hier nu sta. Toen ik weer de oude was, heb ik mij aan gemeld als donor. Ik heb dus net jes alles met rente terugbetaald." De mobiele voorziening krijgt in Zeeuws-Vlaanderen wellicht navol ging, volgens Liefting. „Na de Mammobiel voor het bevolkings onderzoek naar borstkanker en de ze MAL (overigens een heel mal woord) zal er in de toekomst wel licht ook een mobiel consultatiebu reau in Zeeuws-Vlaanderen wor den ingezet. Tenminste, als blijkt dat dit efficiënter is." De bloedbank op wielen - de term 'bloedbus' zou in de volksmond wellicht wat makkelijker over de tong rol len dan de 'MAL', red - is geïnspi reerd door de Deense bloedbank. Daar worden al langer trailers ge bruikt, die aan beide kanten kun nen uitschuiven. Zo ontvouwt zich een ruime bloedbank met acht stoelen en drie keuringska mers. Vier trailers worden sinds ja nuari ingezet in Noord-Brabant, Gelderland, Drenthe, Flevoland, Friesland, Limburg, Overijssel en nu dus ook Zeeland. Liefting: „Dit is vanaf nu de plek die als klop pend hart van de bloeddonatie dient. Hier mag het bloed rijkelijk vloeien." Eens in de twee weken staat de 'bloedbus' bij sportcentra De Vliegen de Vaart en Bodyline en maandelijks bij het Ledeltheater in Oostburg, Bo dyline in Hulst en sportcentrum On derdak in Zierikzee. Correspondente Wilma Valk uit Bres- kens is al jaren bloeddonor Gisteren doneerde zij voor het eerst in de splin ternieuwe Mobiele Afname Locatie. Geen dokter Schulte van daag, die tijdens een operatie de bloedafna- mekamer binnen stormt en roept: „Is die fles nu nog niet vol?" Van de donorcontroles in de barak ken met de dure naam 'Paviljoen' achter het oude Sint Antoniuszie- kenhuis in Oostburg naar de Mo biele Afname Locatie, de MAL van Sanquin Bloedvoorziening. Voor veere - Het rondeel bij de Camp- veerse toren in Veere krijgt voor het bedrag van ruim 8000 euro een opknapbeurt. Het Veerse colle ge van B en W wil dat de restaura tiewerkzaamheden voor Pasen dit jaar zijn afgerond. De Stichting Veere, die de kanon nen bij de Campveerse toren on der handen neemt, heeft de ge meente gevraagd om vestingmu ren van het ronddeel bij de toren, waar de twee kanonnen staan, te herstellen. De twee bronzen ka nonnen zijn een van de weinige overblijfselen uit de Veerse VOC-tijd. De Campveerse toren, onderdeel van de stadsomwalling, werd in de 15-de eeuw gebouwd. ons donoren is er de laatste veertig jaar heel veel veranderd. Waren vroeger de controles een aantal dagen voor de afname, te genwoordig gebeurt alles op een en hetzelfde moment. Toch blijft het altijd gezellig. De meeste dono ren kennen elkaar, regelmatig kom je weer een bekende tegen. Nu hebben we dus de MAL. De af- nametijden zijn verspreid over twee dagdelen. Zien we elkaar straks nog wel regelmatig? Geluk kig zijn er bij deze afname nog be kende gezichten, de vaste ploeg medewerksters was aanwezig. Bloed geven is niet meer voor be kende mensen uit de buurt; alles gaat naar een centrale bloedbank. De spanning en de romantiek van het bloed geven zijn verdwenen, maar de wetenschap dat ons bloed levens kan redden is gebleven. Dus blijven we wel, al moeten we even wennen aan dit nieuwe snufje. Het is wel een prachtige trailer. Over alles is nagedacht. Zo loopt het bloed naar een lager punt, dus gaat het afnemen sneller. Dokter Schulte had vandaag echt niet op zijn fles moeten wachten. Ik heb mijn eigen record ruim verbroken. Een halve liter bloed in 5,38 minu ten! DELTA\ lilt in samenwerking met PZC 1 L 1 V E S T R O N G LANCE ARMS7RONS FOUNDATION ten behoeve van PSBa terneuzen - In de Terneuzense winkelstraten Noordstraat en Ha venstraat wordt op verzoek van de ondernemers niet standaard ge strooid bij gladheid, omdat het zout schadelijke effecten heeft voor het interieur van hun win kels. Daarnaast is de gladheidsbe- strijding niet uit te voeren, omdat er vaak koopwaar buitenstaat. Dat antwoordt het college op raadsvragen van de SGP. De ge meente komt alleen met zout in actie als ondernemersvereniging City Terneuzen daar om vraagt. „Als er moet worden gestrooid, zorgen de ondernemers er voor dat de straten vrij van koopwaar zijn." Niets doet vermoeden dat de bloedbank op wielen staat. Het hypermoderne dat zij in een kliniek zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 50