41 binnenland TO©S 'Legionella in Schreeuw om vijfjaar weg' IN IRAN Gladheid: tientallen gewonden NS wellicht op zijspoor 'Chemie-Pack doet niets' woensdag 2 februari 2011 arnhem - Tientallen mensen zijn gisteravond in het oosten en zui den van het land gewond geraakt door een groot aantal ongevallen op gladde wegen. Op de Ai2 tussen Arnhem en de Duitse grens vielen twintig gewon den bij een ongeluk. Een van hen is er slecht aan toe, zo meldde de politie gisteren. Eerder liet de poli tie weten dat er zeven tot tien voertuigen betrokken waren bij het ongeval. Op de A35 tussen Enschede en Al melo deden zich in twintig minu ten tijd al vijf ongevallen voor. De Ai werd vanaf Rijssen tot Deven ter voor het verkeer afgesloten. Ook in de regio rond Arnhem ge beurden ongelukken. Op het knooppunt Velperbroek werd mo gelijk een voetganger aangereden, aldus de politie. De politie Twente meldde om half negen dat het in de regio één grote chaos was. Er deden zich tiental len aanrijdingen voor met een on bekend aantal gewonden. De poli tie en de hulpdiensten die auto's moesten wegslepen, konden het werk door de vele meldingen niet meer aan. Ook in Limburg was het spekglad. Op de A73 reden vlak na acht uur ter hoogte van Horst in de rich ting Venlo enkele auto's tegen el kaar. Aan de andere kant van de snelweg vloog een auto over de kop, aldus de ANWB. Ook op de A67 bij Venlo deden zich ongeval len voor. den haag - De NS en de KLM heb ben niet langer de voorkeur om de exploitatie van de hsl-zuid te voe ren. Minister Melanie Schultz van Haegen (Infrastructuur en Milieu) zei gisteren dat zij ook met andere potentiële exploitanten wil praten over de toekomst van de hogesnel heidslijn tussen Amsterdam en Rotterdam. Bij die kandidaten zit onder meer Deutsche Bahn. PAUL KUSTERS Pr-machine Groenlinks ratelt alle toeristen terus uit esypte MAAR WIE ZIT MOS STEEtSS IM tSE CARTOON VAM SISTEREM rotterdam - GroenLinks is op tournee. Nijmegen, Rotterdam, Utrecht, Groningen, Zwolle, Den Bosch, Arnhem, Den Haag: overal duiken Kamerleden op om de kri tische achterban te woord te staan. „Een vorm van verantwoording af leggen", zei fractielid Rik Grashoff gisteren tegen dertig belangstellen den in Rotterdam. De Kamerleden Grashoff en Tofik Dibi krijgen alle ruimte om uit te praten. Geen boegeroep, geen ge passioneerde interrupties. Na af loop klinkt er zelf een welwillend applaus. De zogenoemde 'opstand binnen GroenLinks' blijft gezellig, inclusief één consumptiebonnetje voor iedere opstandeling. Kees Bosboom, fractieleider van GroenLinks in de gemeenteraad van Vlaardingen, kijkt met enige bewondering naar de campagne die de fractie 'uitrolt' sinds het 'ja' voor de missie in Kunduz. „Vlak na de stemming werd"er al een mail met een toelichting naar alle leden gestuurd", aldus Bosboom. „Op die manier wordt iedereen meteen bij het ontbijt bijgepraat. Daar is over nagedacht. De pr-cam- pagne draait op volle toeren. Voor mij is het ook een teken dat de par tij volwassen wordt." De Kamerle den hebben hun verhaal goed inge studeerd. De boodschap is simpel: de fractie heeft geworsteld, 'nach ten wakker gelegen', maar uitein delijk is een gewetensvolle beslis sing genomen. „We willen iets be tekenen voor de mensen daar", al dus Dibi. De tournee moet de on rust bij de achterban sussen. Zeker vierhonderd mensen hebben met een na de beslissing van de fractie om de missie naar Kunduz te steu nen hun lidmaatschap opgezegd (tegelijkertijd zijn er volgens de partij driehonderd leden bij geko men). Enkele gemeenteraadsleden hebben GroenLinks vaarwel ge zegd en meer dan honderd leden hebben hun handtekening gezet onder een motie van treurnis die zaterdag ingediend zal worden te gen partijleider [olande Sap. Toch lijkt niemand binnen GroenLinks echt te vrezen voor ernstige conse quenties. „Er komt geen scheu ring", zegt Dibi zelfverzekerd. BESMETTING Strikte maatregelen ministerie DEMONSTRATIE Vijftig Iraniërs protesteren tegen moerdijk - Chemie-Pack in Moer dijk, dat op 5 januari volledig uit brandde, weigert de vervuiling van het (blus-)water aan te pak ken. Dat heeft Waterschap Bra bantse Delta gisteren gezegd. De kosten van het ruimen en reini gen van het bluswater schat het schap op tussen tien en zestien miljoen euro. Waterschap Brabant se Delta wil de kosten van de op- ruimwerkzaamheden op Che mie-Pack verhalen. De betrokken overheden hebben daarvoor een gecoördineerde actie op touw ge zet. „Mocht niet alles te verhalen zijn, dan vragen de regionale par tijen aan het Rijk om bij te sprin gen", aldus een zegsvrouw. Het waterschap heeft na de brand het bluswater en ander vervuild water uit sloten en riolering ver wijderd en opgeslagen. Che mie-Pack zou hebben laten weten het slootwater niet te willen oprui men. Het bedrijf kon gisteren nog niet reageren op de uitlatingen van het schap. Ministerie en gezamenlijke in stallatiebedrijven komen met maatregelen. Beheerders van gebouwen zijn onder meer wettelijk verplicht te berichten hoe groot de kans op legionella in hun pan den is. den haag - Legionella moet over vijf jaar zo goed als verdwenen zijn. Dat is de doelstelling van het ministerie van Infastructuur en Mi lieu en de gezamenlijke installatie bedrijven. Beheerders van gebouwen zijn voortaan wettelijk verplicht om in kaart te brengen waar de kans op legionella in hun panden het grootst is. Doen ze dat niet, dan zijn ze strafbaar. Installateurs krij gen een speciale opleiding om le gionella te bestrijden en waar mo gelijk te voorkomen. Jaarlijks ra ken ongeveer achthonderd Neder landers besmet met legionella. Vooral mensen met een vermin derde weerstand, zoals ouderen en ziekenhuispatiënten, lopen dan een grote kans op een ernstige longontsteking, beter bekend on der de naam veteranenziekte. Daar aan overlijden enkele tientallen mensen per jaar. De bacteriën die legionella veroor zaken, leven in kleine aantallen in de bodem en in drinkwater. Ze vormen een gevaar zodra ze in gro te aantallen voorkomen. Dat is vooral het geval waar water lange tijd stil staat, de temperatuur van het water tussen de twintig en vijf tig graden is, als er een slijmlaag in zit en er ijzer in het systeem zit. De meeste kans hierop bestaat in kranen die lange tijd niet zijn ge bruikt en in lange leidingstelsels met veel bochten. Uit een recent rapport van de Milieu-inspectie blijkt dat in ruim een derde van de ziekenhuizen, verpleeghuizen en hotels een flinke kans op besmet ting met legionella bestaat. Beheer ders en installateurs moeten er nu voor zorgen dat besmetting fors wordt teruggebracht. „Over twee jaar moet het aantal slachtoffers al zijn gehalveerd en over vijf jaar moet het in gebouwen vrijwel niet meer voorkomen", zegt de woord voerder van de ondernemersorga nisatie van installatiebedrijven, Uneto-VNI. De nieuwe aanpak is uitgepro beerd in verpleeghuis Oudburg in Bergen. Daar is een plan opgesteld om het leidingontwerp aan te pas sen, maandelijks watermonsters af te nemen, wekelijks tappunten door te spoelen in kamers die niet in gebruik zijn en na elke douche beun de doucheslang los te koppe len van de mengkraan zodat de slang volledig leeg kan lopen. Nederlandse Iraniërs drongen gisteren aan op ingrijpen van Den Haag. Iraniërs hebben gisteren in Den Haag gedemonstreerd. Ze vinden dat Nederland veel harder moet optreden na de executie van Zah'ra Bahrami. door Floor Ligtvoet het regime onze mensen de toe komst ontneemt." Haar ogen zijn vochtig. Samen met zo'n vijftig an dere Iraanse-Nederlanders is Hed- mati naar Den Haag gekomen om voor het Tweede Kamergebouw te demonstreren. Nederland moet harder optreden tegen de terreur uit Teheran, vinden alle betogers, en nog nadrukkelijker afstand ne men van de vele executies. De Iraanse ambassadeur moet wor den uitgezet, menen de demon stranten. En er moet bovendien een zwarte lijst komen van Ira niërs die zich schuldig maken aan het schenden van mensenrechten. Zij horen niet langer welkom te zijn in Nederland. De groep begint te scanderen: Ze had acuut pijn in haar buik toen ze hoorde dat Zahra Bahrami was geëxecuteerd, vertelt de Nederlands-Iraanse Layla Hedma- ti. „Ik voelde me zo hopeloos. Het is vreselijk pijnlijk om te zien hoe

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 4