Verzet tegen molens i8l zeeland 'Aardappelmissionaris' in Congo en Burundi sasi Haai vaker op de kaart Janny de Jong brengt boek uit over de door haar ontwikkelde therapie Plan Windmolenpark WINDMOLENPARK ZIERIKZEE ZMf, Stad en Lande en deel omwonenden Cambodja en kansarme kinderen goede doelen van Menevenement Zet uw foto in het album www.pzc.nl/foto woensdag 2 februari 2011 door Claudia Sondervan KAMPERLAND - „Honderd jaar gele den al brachten missionarissen de aardappel naar Congo en Burundi. Maar pas sinds een jaar of vijf a tien telen de inwoners niet langer alleen voor eigen consumptie." Bert Sandee uit Kamperland is een soort 'teeltmissionaris': hij brengt namens het ontwikkelings netwerk Agriterra van boerenorga- nisatie ZLTO kennis over aardap pelteelt naar Niger, en kortgeleden naar Congo en Burundi. Vorige maand reisde hij rond in de lan den die maar nauwelijks hersteld zijn van de bloedige burgeroorlog die daar en in buurland Rwanda vanaf 1994 woedde. „Het lijkt of ze juist armer zijn ge worden in vergelijking met vorig jaar. Zelfs vooraanstaande boeren hebben geen geld voor de bestrij ding van phytophtera. Eén van de agrarische voormannen ging te voet naar huis na het teeltoverleg. Zijn boerderij ligt 45 kilometer ver op zeker 2000 meter hoogte." „Een probleem is het gebrek aan nieuwe rassen. De in Congo en Burundi gebruikelijke rassen zijn klein en ongeschikt om bijvoor beeld frites van te maken. Als je aardappels op de markt wilt breng en, moeten ze geschikt zijn voor restaurants." De overheid houdt import van pootrassen tegen uit angst voor plantziekten, maar stopt zo ook economische ontwikkeling, consta teerde Sandee. „Ik kan dat tegen de mensen van het Landbouwinstituut zeggen, maar het komt beter aan als het van de boeren komt. Uiteindelijk had ik hen zo ver. Een boerin stond op en zei: 'We telen dit ras nu veertig jaar, onze grond lust de ze aardappels niet meer!"' In juli komt een Burundese delega tie de aardappelteelt in West-Bra bant bekijken. YERSEKE - De populariteit van de haai op het menu neemt toe. In steeds meer restaurants verschijnt het dier op de kaart. Murko Seafood kon deze honderdvijftig kilo zware haai gemakkelijk slijten aan restaurant Blue Olive in het Belgische Hasselt. De visgroothandel uit Yerseke importeerde deze haringhaai uit Noorwegen. foto Murko Seafood door Esme Soesman BURGH-HAAMSTEDE - 'Hulp aan mijn ronde tafel'. Dat is de titel yan een door Janny de Jong-Kout- staal uitgebracht boek over de Brain Stimulating Method ofwel BSM-de Jong. De inwoonster van Burgh-Haam- stede heeft deze therapie, bedoeld om leer-, gedrags- en ontwikke lingsproblemen op te lossen, zelf ontwikkeld. Met een combinatie van goede voeding, therapeutische oefeningen en massage is het mo gelijk problemen als dyslexie, dys- calculie en ADHD gericht aan te pakken, stelt De Jong. Met 'Hulp aan mijn ronde tafel', een verwijzing naar haar grote ron de werktafel waar in de loop der ja ren heel wat kinderen aanschoven, heeft De Jong uitleg willen geven over haar aanpak. „Ik heb me voor genomen allerlei mensen in het onderwijs en de jeugdzorg ook een exemplaar te sturen. Je weet maar nooit of het hoofden en har ten zal openen." Wat min of meer als de spontane intuïtieve begeleiding van twee kinderen begon, liep voor De Jong uit op ruim 30 jaar studie. Haar methode is in de loop der jaren zo wel bewierookt als verguisd. In het boek is terug te lezen hoe BSM-de Jong tot stand is gekomen en wat de achterliggende bronnen en redeneringen zijn. Het 172 pagina's tellende boek is voor 24 euro 50 verkrijgbaar via www.jouwboek.nl/webshop. door Joeri Wisse OUWERKERK - Het protest tegen de komst van vier windmolens in de Gouweveerpolder tussen Zierik- zee en Ouwerkerk zwelt aan. Zo wel omwonenden als maatschap pelijke organisaties zijn in het ge weer gekomen tegen het plan van Windmolenpark Zierikzee, waarin behalve ondernemer David Mol ook tien agrariërs uit de omgeving participeren. De weerstand vanuit de buurt is gegroeid toen buurtbewoner Tony van der Velden lucht kreeg van de plannen. „We wonen hier nu an derhalf jaar, maat hoorden pas vlak voor de jaarwisseling van de plannen", zegt hij. Daarna volgden de gebeurtenissen elkaar snel op. De net geïnstalleerde nieuwe dorpsraad kondigde in de laatste dagen van het jaar een bijeen komst in het dorpshuis van Ou werkerk aan. Die vond kort daarop - op 3 januari - plaats, omdat even tuele schriftelijke reacties naar aan leiding van het plan (zienswijzen) voor 6 januari bij de gemeente bin nen moesten zijn. Op de informatieavond stoorde Van der Velden zich met name aan de foto's die vertoond werden. „Daar zat niet één foto bij die van dichtbij is genomen", zegt hij. Daarop is hij zelf aan de slag ge gaan met het maken van 'visualisa ties'. Hij tekende windmolens in op foto's die hij in de buurt heeft genomen. „Die heb ik bij iedereen in de bus gegooid. Daar is een aan tal mensen wel van geschrokken", zegt hij. David Mol van Windpark Zierik zee BV: „Die afbeelding doet de waarheid geweld aan, het lijkt niet op hoe het er uit zal gaan zien. De molens zijn te contrastrijk, te groot en te dichtbij." Hij spreekt 'De mensen in de buurt zijn behoorlijk geschrokken van de plannen' Tony van der Velden zelf van 'stemmingmakerij'. In reactie op de montage van Van der Velden, heeft Mol een gespecia liseerd bureau opdracht gegeven om een visualisatie te maken die volgens hem wel klopt. Behalve dat Van der Velden vindt dat de windturbines het land schap ontsieren, vreest hij ook voor geluidsoverlast. Daarnaast is hij bang dat de waarde van de wo ningen in de directe omgeving fors zal dalen. „Als we geweten hadden dat die windmolens zo dichtbij zouden komen, hadden we dit huis nooit gekocht." Van der Velden vindt ook dat de gemeente zichzelf tegenspreekt door in te stemmen met het plan. „Waar het stil is, moet het stil blij ven'", staat in een gemeentelijke notitie. Dat is dus heel tegenstrij dig met wat ze van plan zijn." Bij de gemeente zijn in totaal 21 zienswijzen van burgers en bedrij ven (zoals campings) uit de buurt binnengekomen. Daarnaast heb ben ook drie organisaties een reac tie op het voorontwerp van het be stemmingsplan gegeven. Eén daarvan is de Zeeuwse Milieu federatie (ZMf). Alhoewel die orga nisatie een warm voorstander is van duurzame energievoorzienin gen, weegt voor hen in dit geval het effect op natuur en landschap zwaarder. „Windturbines langs het Nationaal Park Oosterschelde zijn niet gewenst. Het staat haaks op het Provinciaal Omgevingsplan 'concentratie en zonering' en op het uitgangspunt dat windturbi nes het beste kunnen aansluiten bij grote infrastructurele werken", schrijft directeur Tjeu van Mierlo. „De geplande locatie Gouweveer polder staat naar onze mening vol komen los van de Zeelandbrug. Andere grote infrastructurele wer- Al sinds 1996 wordt er gespróken over windmolens langs de Ooster schelde bij Ouwerkerk. Aanvankelijk ging het om 11 wind turbines die totaal 70 meter hoog zouden zijn. Het huidige plan voorziet in 4 mo lens die alles bij elkaar maximaal 140 meter hoog mogen worden, In het plan participeren zo'n 10 grondeigenaren, in het oorspron kelijke plan hadden ze ieder mini maal één molen op hun land. Het windpark levert volgens de ini tiatiefnemers stroom voor 25.000 tot 40.000 huishoudens. OOSTERLAND - Het project Zeeland helpt Cambodja van de stichting Sawasdee en de stichting Leergeld, regio Oosterschelde zijn dit jaar de goede doelen van het Menevene ment dat op zaterdag 4 juni in Oos- terland wordt gehouden. De benefiet-paardenhappening wordt voor de zesde keer gehou den en biedt de laatste jaren ook ruimte aan de springsport en de dressuur. Voor het wagenmennen hebben zich 75 combinaties ge meld. Het amusement van die za terdag komt van een westernshow. Een Strodorp en kinderattracties maken dit Duivelands hippisch evenement compleet. Het jaarlijkse Menevenement van de Rotaryclubs Zierikzee en Schou- wen-Duiveland, de Fok- en Men vereniging en de Schouwse Rui ters trekt gemiddeld vierduizend bezoekers. Zeeland helpt Cambodja bouwt onder meer scholen in dit Azia tisch land. De stichting Leergeld probeert in Nederland te voorko men dat kansarme kinderen in so ciaal isolement geraken. MEEST GELEZEN 1. Huis van Nassau uit startblokken 2. SDC begint proef stadsdistributie 3. Op jacht naar voetbalplaatjes TIPS NAAR schouwen-duiveland@pzc.nl OOSTERSCHELDE Willem Adriaansens

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 48