Zeeland Nf PZC 7 Eiland boert goed met spruitjes Scheepswrak Le Serpent drijft weer Deskundige SCHOUWEN-DUIVELAND 18 en 19 'f 20 en 21 WINTERGROENTE Alleen in Zeewolde staan meer hectares met minikooltjes Politici hangen weer harmonieus naast elkaar almanak Protest tegen windmolenpark bij Ouwerkerk zwelt aan Woensdag 2 februari 2011 Bloedbank op wielen is veel meer dan een vrachtwagen Tip? schouwen-duiveland@pzc.nl door Melita Lanting DREISCHOR - Schouwen-Duiveland blijkt landelijk een belangrijke rol te spelen in de spruitjesteelt. Uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijk dat Schou wen-Duiveland - na Zeewolde - de belangrijkste producent is van de wintergroente. „Ia, dat klopt", zegt Piet Son- neveld, voorzitter van de landelij ke kerngroep spruiten van LTO Ne derland. „Maar", relativeert hij ge lijk, „dat Schouwen-Duiveland zo hoog staat komt ook door de grote oppervlakte van de gemeente." Van de 2950 hectare spruitjes in Nederland wordt 280 hectare op Schouwen-Duiveland verbouwd. Wie een rondje over het eiland rijdt, kan ook met eigen ogen zien dat eiland hoog in het landelijke ranglijst staat. Overal staan de ken merkende stammetjes met daar aan de kleine kooltjes. Volgens Sonneveld is het klimaat op Schouwen-Duiveland aantrek kelijk voor de spruitenteelt. „Op Schouwen-Duiveland heb je iets minder vorst en daarom loop je minder risico." Niet dat dat erg is. Spruitjes kun nen best een paar graden vorst hebben. Sterker nog, door een beetje vorst worden spruiten wat milder van smaak omdat het zet meel in de groente wordt omgezet in suiker. Echt strenge vorst is een ander ver haal. Daar kan de spruit niet zo goed tegen. En er is nog een na^ deel. Spruiten kunnen bij vorst (ook geringe vorst) niet geoogst worden. „Dan beschadigen ze en worden de buitenste blaadjes bruin." Dat wil de consument niet en daarom moet een spruitenboer altijd rekening houden met het weer. Spruiten kunnen verder redelijk goed tegen een drogere periode, ze wortelen diep. Dat is makkelijk, want zoet water om de gewassen te beregenen is niet zo maar voor handen. Van alle spruiten die in Nederland worden geteeld, gaat volgens Sonneveld driekwart naar het buitenland. Vooral in Duits land zijn de spruiten gewild. „Daar zijn de omstandigheden niet goed voor de spruitteelt." Schouwen-Duiveland is niet altijd een spruitjesland geweest. „In ben hier in 1978 gaan boeren en heb ei genlijk de spruiten hier min of meer geïntroduceerd. Er was toen geloof ik één kleine teler", zegt Sonneveld. ZIERIKZEE - Het is weer verkiezingstijd, dus hangen de politieke partijen weer gebroeder lijk naast elkaar om stemmen te winnen voor de Provinciale Statenverkiezingen van 2 maart. Sinds de gemeenteraadsverkiezingen van vorig jaar, worden de posters van tevoren op de borden geplakt. Dat scheelt een hoop kilometers afleggen met een kwast en een em mertje lijm. Bovendien voorkomt het dat de partijen over elkaar heen moeten plakken om dat er te weinig ruimte is. Medewerkers van de afdeling openbare werken zorgen er vervol gens voor dat de verkiezingsborden op de ver trouwde plekken, zoals hier op het Kraanplein in Zierikzee, terechtkomen. foto Dirk-Jan Cjeltema Tip? redactie@pzc.nl door Melita Lanting SEROOSKERKE - Het binnenvaart schip Le Serpent drijft weer. Het betonnen scheepswrak dat sinds 1970 op de bodem van de Schelp- hoek lag is gisterochtend gaan drij ven na anderhalve week baggeren en leegzuigen. „Hij kwam bij de tweede poging omhoog", zegt Gerius van Wou denberg, projectleider bij Rijkswa terstaat. „Geweldig, daar hebben we twee jaar naar toegewerkt." Het schip is gisteren heet lang zaam naar een ondiep gedeelte ge varen en daar weer aan de grond gezet. „Dan kunnen we bij laag wa ter het schip goed inspecteren. Bo vendien moeten alle oesters er nog afgehaald." Mogelijk dat ergens in het schip nog een gat zit wat gedicht moet worden. Dat is nog niet helemaal duidelijk. In de ruimen van het schip zit nog steeds water en ligt een laag slib. Dat moet er uit voor dat het schip over een week of twee versleept wordt naar het Gre- velingenmeer waar het bij Scharen- dijke opnieuw wordt afgezonken om te dienen als duikobject. Nu het wrak weer drijft, is een eer ste spannend moment voorbij. Tot gisteren was het niet duidelijk of het schip ooit weer zou kunnen drijven. De komende dagen wordt duidelijk hoe het beton zich houdt na al die jaren onder water. Helemaal tureluurs wordt zijn ma ma er van, de tekenfilms waar zoon Robin van acht zich gretig in verliest als hij televisie kijkt. Zelfs als ze niet meekijkt naar de vaak zeer slordig gefabriceerde beelden, maakt het ge luid haar al horendol. Gekrijs, geschreeuw, gekreun, gejank en gegil; opvoedkundig gezien leren de zogeheten kinderkanalen de jeugd vooral dat er nimmer op normale toon gecommuniceerd zal worden. Imbecielentv, noemt Robins mama het. Daar bedoelt ze zowel de kijkers als de makers mee. „Ik begrijp niet datje daar met ple zier naar kunt kijken", verzuchtte ze tegen haar zoon, bij de zoveelste dis cussie over 'leuk' en 'televisie'. „Ik weet het", zei Robin troostend. „Kinderen zijn ook heel moeilijk te begrijpen." Hij kan het weten. Als ervaringsdes kundige.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 47