zeeland 119 mag het bloed rijkelijk vloeien Politici en burgers nader tot elkaar voortaan bloed geven in 'bloedbank op wielen' in Hulst, Oostburg en Terneuzen Een nieuw record in de bloedbank: een halve liter in 5,38 minuten PvZ: Vossen bedreiging voor baby's Zuiddorpe woensdag 2 februari 2011 door Raymond de Frel De medewerksters van het Zeeuws-Vlaamse team van Sanquin Bloedvoorziening vonden het niet zo leuk dat er vori ge week in de krant werd gerept over een 'vrachtwagen'. Dat deed de Mobiele Afname Locatie im mers allesbehalve eer aan. Ze heb ben helemaal gelijk: wie de mobie le bloedbank binnentreedt, heeft geen moment meer het idee zich in een trailer te bevinden. Het doet aan als een hypermoder ne kliniek. Acht fel oranje stoelen in een spierwitte setting; het is voor de bloedbank meer dan een uitkomst. In de ziekenhuizen in Terneuzen, Oostburg en Zierikzee en het Rode Kruisgebouw in Hulst moesten tot voor kort in gekunstel de afnamecentra telkens stoelen worden geplaatst en weer afgebro ken om de donoren hun bloed te kunnen laten geven. De zogenoem de Mobiele Afname Locatie (MAL) brengt daarin verandering. Gistermiddag werd in Terneuzen de luxe trailer officieel in gebruik genomen. De MAL is eigendom van de bloed bank in Nijmegen. „Een chauffeur haalt en brengt de MAL, maar het bloed blijft bedoeld voor zuid- west-Nederland", vertelt de Zeeuws-Vlaamse teamleider Tiny de Ruiter. „Straks kunnen we hon derd mensen per dag bloed laten geven, maar de eerste maanden mikken we op zestig procent van de maximumcapaciteit. Zo krijgt iedereen de tijd om zijn draai te vinden." De openingstijden zijn verruimd. Waar medewerkers voorheen in kerkgebouwen en gymzalen is voorbij. De veiligheids- en hygië- ne-eisen laten dat niet meer toe. Van de 9800 donoren in Zeeland zijn er nu 3100 aangewezen op de MAL. De behoefte aan bloed is bij de Zeeuwse ziekenhuizen lager dan het aanbod, waarmee maar is aangegeven dat het Zeeuwse bloed ook belangrijk kan zijn in andere delen van Nederland." Liefting refereerde kort voordat hij het lint doorknipte nog even aan zijn eigen ervaring met bloeddono ren. „In 1975 ben ik overreden 'Ik had 6,5 liter bloed nodig. Ik heb het aan donoren te danken dat ik hier sta.' Cees Liefting slechts tussen 18.30 en 20.30 uur bloed afnamen, kan dit nu tussen 13.00 en 20.00 uur. „Donoren hoe ven dus niet meer per se te wach ten op een woensdagavond met voetbal op de televisie, zodat ze ze ker weten dat het niet druk is bij de bloedbank", aldus de Terneu- zense wethouder Cees Liefting (volksgezondheid). Sanquin-manager donorzaken Ruud van Dongen spreekt van een enorme vooruitgang. „De tijd dat we nog bloed mochten afnemen door een vrachtwagen. Ik was er niet best aan toe, mijn lever was gescheurd. Ik had heel snel 6,5 li ter bloed nodig. Je kunt dus stellen dat ik het aan dit bloed heb te dan ken dat ik hier nu sta. Toen ik weer de oude was, heb ik mij aan gemeld als donor. Ik heb dus net jes alles met rente terugbetaald." De mobiele voorziening krijgt in Zeeuws-Vlaanderen wellicht navol ging, volgens Liefting. „Na de Mammobiel voor het "bevolkings onderzoek naar borstkanker en de ze MAL (overigens een heel mal woord) zal er in de toekomst wel licht ook een mobiel consultatiebu reau in Zeeuws-Vlaanderen wor den ingezet. Tenminste, als blijkt dat dit efficiënter is." De bloedbank op wielen - de term 'bloedbus' zou in de volksmond wellicht wat makkelijker over de tong rol len dan de 'MAL', red - is geïnspi reerd door de Deense bloedbank. Daar worden al langer trailers ge bruikt, die aan beide kanten kun nen uitschuiven. Zo ontvouwt zich een ruime bloedbank met acht stoelen en drie keuringska mers. Vier trailers worden sinds ja nuari ingezet in Noord-Brabant, Gelderland, Drenthe, Flevoland, Friesland, Limburg, Overijssel en nu dus ook Zeeland. Liefting: „Dit is vanaf nu de plek die als klop pend hart van de bloeddonatie dient. Hier mag het bloed rijkelijk vloeien." Eens in de twee weken staat de 'bloedbus' bij sportcentra De Vliegen de Vaart en Bodyline en maandelijks bij het Ledeltheater in Oostburg, Bo dyline in Hulst en de sporthal in Zie rikzee. Correspondente Wilma Valk uit Bres- kens is al jaren bloeddonor. Gisteren doneerde zij voor het eerst in de splin ternieuwe Mobiele Afname Locatie. Geen dokter Schulte van daag, die tijdens een opera tie de bloedafnamekamer binnenstormt en roept: „Is die fles nu nog niet vol?" Van de donorcontroies in de barak ken met de dure naam 'Paviljoen' achter het oude Sint Antoniuszie- kenhuis in Oostburg naar de Mo biele Afname Locatie, de MAL van Sanquin Bloedvoorziening. Voor ons donoren is er de laatste veertig jaar heel veel veranderd. Waren vroeger de controles een aantal dagen voor de afname, te genwoordig gebeurt alles op een en hetzelfde moment. Toch blijft het altijd gezellig. De meeste dono ren kennen elkaar, regelmatig kom je weer een bekende tegen. Nu hebben we dus de MAL. De af- nametijden zijn verspreid over twee dagdelen. Zien we elkaar straks nog wel regelmatig? Geluk kig zijn er bij deze afname nog be kende gezichten, de vaste ploeg medewerksters was aanwezig. Bloed geven is niet meer voor be kende mensen uit de buurt; alles gaat naar een centrale bloedbank. De spanning en de romantiek van het bloed geven zijn verdwenen, maar de wetenschap dat ons bloed levens kan redden is gebleven. Dus blijven we wel, al moeten we even wennen aan dit nieuwe snufje. Het is wel een prachtige trailer. Over alles is nagedacht. Zo loopt het bloed naar een lager punt, dus gaat het afnemen sneller. Dokter Schulte had vandaag echt niet op zijn fles moeten wachten. Ik heb mijn eigen record ruim verbroken. Een halve liter bloed in 5,38 minu ten! Wilma Valk zette zich gistermiddag voor het eerst in een oranje stoel in de MAL om bloed te laten afnemen. foto Mark Neelemans door René Hoonhorst SCHOONDIJKE - Of de bus in de toe komst Schoondijke binnen blijft rijden, is aan provincie en ver voersmaatschappij. En het blijft waarschijnlijk koud en winderig bij de huidige bushalte. Maar de ga ten in de weg, waardoor wachten den af en toe het idee krijgen in 'een zwembad' te staan, worden zo snel mogelijk gedicht, beloofde wethouder Jan Schaalje deze week tijdens het eerste door Sluise raads leden opgezette coalitiecafé. CDA, WD, PvdA, D8cT en D66 beloofden vorig jaar na vorming van de coalitie al dat burgers niet tot de volgende verkiezingen hoef den te wachten alvorens ze politici ter verantwoording konden roe pen. Tijdens een coalitiecafé kon den burgers raadsleden en wethou ders aanspreken en met hen dis cussiëren. In het Schoondijkse cen trum De Maoneblusser stonden vijf groepjes staantafels waaraan over thema's als leefbaarheid, zorg, groen en ruimte; financiën, communicatie en zorg kon wor den gedebatteerd. De belangrijkste gespreksonder werpen werden door gesprekslei der en oud-radioman Bert van Leerdam centraal naar voren ge bracht. Alle circa zeventig aanwezi gen, onder wie een kleine twintig niet direct politiek gebondenen, kregen daarbij de gelegenheid hun visie over een aantal onderwerpen te laten horen. Mede door de los se, begrip- en humorvolle benade ring van Van Leerdam verliepen de discussies af en toe wel heftig, maar immer geanimeerd. De com municatie met dorpsraden wordt, als het nog niet perfect verloopt, de komende tijd verder verbeterd, lieten collegeleden weten. Sluise bestuurders hoorden veel klach ten, wensen en meningen. Lang niet alle inwoners van Sluis zijn bang voor krimp. Inzetten op eco nomische groei en instandhou ding van voorzieningen kunnen veel mensen in de streek houden dan wel aantrekken, verwachtte een aantal cafégangers. Over een beleid voor tweede wo ningen (wel of niet beschikbaar als vakantiewoning), de vorming van één gemeente Zeeuws-Vlaande ren, de voorraad aangepaste wo ningen en het beschikbaar stellen van al of niet voldoende bejaarden woningen bleken cafébezoekers het niet eens. Maar het horen van verschillende standpunten en zienswijzen was voor bestuurders enorm nuttig, vonden ook Francois Babijn en Adri Rosendaal van de oppositiepartijen Lijst Ba bijn en Nieuw Gemeentebelang. Dat het coalitiecafé in een behoef te voorziet was voor de aanwezi gen duidelijk. De initiatiefnemers moeten zich er nog wel over bera den of het café één of meerdere ke ren per jaar burgers uit diverse va ten laat tappen. ZUIODORPE - De provincie moet nachtelijk jagen op vossen toe staan. Dat vindt de Partij voor Zee land. Fractievoorzitter Johan Robe sin roept het dagelijks provinciebe stuur op die maatregel zo snel mo gelijk in te laten gaan. Robesin doet zijn oproep naar aan leiding van recente overlast van vossen, in en rond Zuiddorpe. Eén of meer van die beesten beten de afgelopen weken op meerdere adressen in totaal tientallen kip pen dood. Robesin is bang dat ook mensen het slachtoffer worden, zoals on langs in Engeland. „Daar werden baby's uit hun wieg gesleurd en op afschuwelijke wijze gedood."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 39