21 zeeland Herdenken moet morgen Zeeuwse PVY'ers praten wel Welkom op Facebook fué Op Schouwe'n-Diiiveland werd gisteren in vijf kernen de watersnoodramp van 1953 herdacht. De centrale herdenking was in Ouwerkerk woensdag De krant 8 weken voor 24 euro! De watersnoodramp van 1953 in de delta El ERKIEZINGEN KÜLlDÈWLvtKGl£|< I woensdag 2 februari 2011 door Ernst jan Rozendaal De waarde van het vrien dennetwerk Facebook werd onlangs op 50 miljard dollar geschat I aar is het afgelopen weekeinde vast weer iets bijgekomen, want ik heb nu ook een account. Be grijp me goed, ik lijd niet aan hoogmoedswanen. Het is eerder omgekeerd. Als mensen zoals ik zich bekeren tot het grootste digi tale smoelenboek ter wereld - 900 miljoen gebruikers inmiddels - be tekent dit dat de limiet nog lang niet in zicht is. Aanvankelijk behoorde ik tot het kamp der ongelovigen. Waarom zou ik mijn hele hebben en hou wen op internet zetten, voor ie dereen te kijk? U zult dus tever geefs zoeken naar een profiel van mij op Hyves. Het afgelopen jaar ben ik wel gaan twijfelen. Ik heb me aangemeld bij de zakelijke net werksite Linkedln en ik zit ook op Twitter. Een beetje halfslach tig wel, omdat ik mezelf vaak spot tend voorhoud dat ik nodig mijn tweet van de maand moet verstu ren. Maar de revoltes in Tunesië en Egypte bewijzen dat sociale media tot de gereedschapskist van de journalist zijn gaan beho ren. Dode bomen krijgen riieuw leven op internet, kijk ook maar naar de krantenbank van de PZC. Toch blijf ik een site als Facebook wantrouwen. Ik zat er zondag nog geen halve dag op of ik kreeg de melding dat mijn security level niet in orde was. Of ik een twee de e-mailadres en mijn mobiele nummer wilde invullen. „Thank you very much", hoor ik little brother Mark Zuckerberg, oprich ter van Facebook, dan denken, want met dergelijke gegevens maakt hij dus zijn kapitaal. Noem ik mijn favoriete film, dan weet Facebook meteen welke ad vertentie op mijn pagina hoort. Desondanks blijf ik mijn profiel aanvullen. Met vallen en opstaan. Ik zit te kloten met fotootjes en verbeter steeds opnieuw mijn le vensbeschrijving. Zo ontdekte ik pas later het vakje met mijn bur gerlijke staat Ik had het nog niet ingevuld of ik ontving een felicita tie van een uit hét ^r>g verloren kennis. Maar ht i; och echt al 17 jaar geleden dat ik uen getrouwd. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON 1 PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T. 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162,4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E; bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Temeuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80,4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed, T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 25,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 71,95 (acceptgiro €74,95) Jaar €274,95 (acceptgiro €277,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja. ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 71,95 per kwartaal <na28) O een doorlopend abonnement met betaling per accept van 74,95 per kwartaal <na28) ik neem een proefabonnement van 8 weken voor 24,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P8) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 m/v Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening nrin s De PZC gaat zorgvuldig om met persoo sgegevens. In het colofon treft u nadere informatie aan p £jVj 1 Oosterland, 15.00 uur door Piet Kleemans Ze verloor in die fatale februarinacht haar ouders en haar broer. „Maar ik heb nooit durven zeggen dat ik een weeskind was geworden", zegt Lenie Ike-Verboom uit Noord- wijk. Speciaal voor de rampherden king, kwam ze terug naar haar ge boorteplaats Serooskerke. „Dat was voor mij een hele stap. Het doet heel veel met je als je dan hier voor het monument met de namen van slachtoffers staat." Ike-Verboom was één van de ve len die gisteren - tijdens een sobe re maar daarom niet minder in dringende plechtigheid - stilstond bij de watersnoodramp en het on voorstelbare leed dat die veroor zaakt heeft. Ze is blij dat de slacht offers ook 58 jaar na dato nog her dacht worden. Dat is ook burgemeester Gerard Rabelink van Schouwen-Duive land, die de centrale herdenking bij het nationaal monument bij Ouwerkerk bijwoonde. Hij hecht groot belang aan de jaarlijkse her denking. „Herdenken moet ook morgen, overmorgen en in de ver re toekomst." In de visie van Rabe link moeten we niet alleen blijven gedenken, maar ook waakzaam zijn. „Wie zijn verleden niet kent is blind. Wie niet leert van de fou ten die in het verleden gemaakt zijn, is dom. Het water is grillig. Nu eens je vriend, dan weer je vij and. Alleen als we alert blijven kunnen we het water te vriend houden. Dan kan Nederland leven met het water." Wethouder Ad Verseput was na mens de gemeente present bij de rampherdenking in Oosterland en ook hij is voorstander van het blij ven vertellen van de verhalen die nog steeds loskomen. „Twee nieu we generaties zijn ondertussen op gegroeid. Zij kennen de verhalen van hun ouders en grootouders. In hun levens trok deze ramp diepe sporen, voor velen veel dieper dan die van de Tweede Wereldoorlog", aldus Verseput. „Sindsdien be grijpt iedereen waar we het over hebben als we alleen maar die twee woorden noemen; de ramp. Het zijn die verhalen die we elkaar moeten blijven vertellen. Alleen zo kan de geschiedenis met ons mee naar de toekomst. Het is goed en nuttig om te blijven herden ken." Dat de ramp van 1953 nog steeds bij velen leeft, bleek overdui delijk. Zowel in Sirjansland als Serooskerke, Nieuwerkerk en Oos terland trotseerden tientallen men sen de gure wind om de herden kingen bij te wonen. Schooldirecteur en dorpsraadslid Gerard Oele uit Sirjansland: „We zijn hier nu voor de 58ste keer bij elkaar om de ramp te herdenken. En wij merken dat hier de belang stelling voor de herdenking elk jaar nog toeneemt." Dit tot genoe gen van burgemeester Rabelink: „Ik ben blij dat de initiatieven voor de lokale herdenkingen daar voor uit het dorp zelf komen." t Video van de herdenking in Ou- 1ÉK werkerk op www.pzc.nl/video De ramp had gevolgen voor de on geveer 600.000 inwoners van de provincies Zeeland, Zuid-Holland en Noord-Brabant. Officieel verloren 1835 mensen het leven. Hun namen werden in 1953 gepubliceerd op een lijst van het Rode Kruis, nu nog na te lezen op www.watersnoodmuseum.nl. In 2003 werd bekend dat een pas geboren baby die verdronk op de lijst ontbrak, evenals twee slachtof fers uit Zuid-Holland. De'zwaarst getroffen dorpen: OudeTonge (305), Nieuwerkerk (288), Stavenisse (156) en Ouwer kerk (91). Zo'n 72.000 inwoners uit het ramp gebied moesten voor langere tijd worden geëvacueerd. 47.000 stuks vee en 140.000 pluimdieren kwamen om. Materiële schade: 3300 woningen en boerderijen verwoest; zeker 43.000 beschadigd; 200.000 hecta re kwam onder water te staan. De totale materiële schade werd ge schat op ruim 1,5 miljard gulden. wammmmmum door Nadia Berkelder Bij de de Partij voor de Vrij heid (PW) in Zeeland is geen sprake van een spreek verbod voor kandidaat-statenle den. Dat blijkt uit een belrondje - met strikvraag - langs mogelijke toekomstige politici. „Goede ziekenhuiszorg op Walche ren", antwoordt Netty Vro- mans-van Es uit Koudekerke (num mer twaalf op de lijst) vrijwel met een op de vraag waar zij zich na de verkiezingen hard voor wil maken. „Daar wil ik op blijven hameren en de confrontatie over aangaan." En ook Harry Kleinen (nummer zeven op de lijst) aarzelt niet. Ook hij wil zich inzetten voor de zieken huiszorg in Zeeland. „Ik wil de zie kenhuiszorg op een hoger niveau tillen. Onze grote zorg is dar. de zie kenhuizen versplinterd raken. Bo vendien vinden wij dat mensen ook in België terecht moeten kun nen Alle mensen in Zeeland heb ben recht op vakkundige hulp. Als die in Nederland niet geboden wordt, dan moeten ze naar België kunnen gaan." Johan Hessing uit Axel (nummer elf op de lijst) heeft een hele was lijst met verbeterpunten. „Er wordt ruimhartig met geld omge sprongen en dat is helemaal niet nodig. Veel geld wordt uitgegeven aan interne zaken, als je die schrapt, merken burgers daar niets van. Of neem het openbaar vér- voer: dat is in Zeeuws-Vlaanderen gratis voor ouderen. Maar er is geen enkele registratie van wie er gebruik van maakt, dus weet je niet of het wel effectief is om daar geld aan uit te geven." Geen spreekverbod dus. „Geen sprake van", zegt lijsttrekker Peter Nieuwerkerk, 13.30 uur Provinciale Staten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 2