iedereen zaligmakend Met pacemaker in de MRI-scanner zeeland 123 Hongaren in Zeeland in bange vrees ;r woensdag 2 februari 2011 Aantal Zeeuwse leerlingen (van 188 scholen) dat zich op 1,2 en 3 februari over de 'Cito-toets' buigt „De Drempeltoets geeft een beter inzicht in de capaciteiten van leerlingen die niet sterk zijn in taal dan de Cito-toets." Leerkracht Ariën Mulder wil van de Cito-toets af. van de Algemene Basisschool in Middelburg bekijken het boekje met oude Cito-toetsen. foto Mechteld Jansen Waarom de Eindtoets Basisonderwijs (de 'Cito-toets) belangrijk is De Eindtoets Basisonderwijs, in de wandeling 'Cito-toets' genoemd, is een instrument om leerling, ouders en leerkrachten te helpen bij de keuze van vervolgonderwijs. Het is een 'school- of leervorde- ringstoets': de toets meet wat een kind in vergelijking met andere kin deren in acht jaar basisonderwijs geleerd heeft. Leervorderingen zeggen iets over de kans op succes in de verschil lende typen vervolgonderwijs. De Eindtoets is het sluitstuk van het Volgsysteem Primair Onder wijs, waarmee de vorderingen van groep 1 tot en met 8 gevolgd wor den. VIDEO De première van de musical 1953 in Middelburg. Wat vindt het publiek ervan? www.pzc.nl/video BRUTALE JONGEREN Brutale jongeren brengen nieuws voor jongeren! Kijk op: www.watisnouje.nl STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl PZC op Twittter www.twitter.com/pzcredactie terneuzen - Bij ziekenhuis Zorg- saam in Terneuzen heeft de eerste patiënt een pacemaker gekregen die veilig is in een MRI-scanner. Bij de oudere soorten pacemakers konden patiënten later nooit meer een scan van hun lichaam laten maken, omdat de magneet in het scanapparaat de pacemaker stoort. De nieuwe pacemaker is nu onge veer een jaar op de markt. Patiënten die voor het eerst een pa cemaker krijgen komen in aanmer king voor de nieuwe soort. Men sen die hun oude pacemaker laten vervangen door een nieuwe niet. ismmssmmmsm De PZC's uit de jaren 1940-1972 zijn sinds maandag beschikbaar via de site van de Krantenbank Zeeland. Iedereen kan nu op trefwoord en op datum zoeken in het archief van de PZC. Deze week laten we voorbeelden zien van wat er in de oude PZC's te vinden is. Vandaag de tweede af levering: De Hongaarse opstand. Het najaar van 1956 was - wat later genoemd werd - een hete herfst. Net als nu stond Egypte ook toen in de schijnwerpers van de interna tionale pers. Niet vanwege binnen landse onlusten, maar omdat presi dent Nasser het Suezkanaal had ge nationaliseerd. Vooral Engeland maakte zich sterk om de eigenzin nige president te verdrijven. Met hulp van Israël en Frankrijk ver oorzaakte Engeland de Suezcrisis. Israël viel op 29 oktober 1956 de Si- naïwoestijn en de Gazastrook bin nen. Enkele dagen eerder - op 23 okto ber - was in Hongarije een massa le volksopstand begonnen tegen het communistische regime. Russi sche troepen vielen het land op 4 november binnen en herstelden met harde hand de orde. De PZC zocht Hongaren op, die in Zeeland intens meeleefden met hun fami lie en vrienden in Boedapest. Op de voorpagina van de krant van dinsdag 6 november stond: Hongaren in Zeeland in bange vrees. Verslaggers hadden in de provincie diverse Hongaren opge spoord. Onder wie Piroska Keiler. SERVUS, PIROSKA, tot morgenmid dag... Dat waren de laatste woorden, welke zaterdagavond helder en be moedigend vanuit het verre Boeda pest via de telefoon doorklonken in de huiskamer van het echtpaar Steen- poorte-Keller aan de Westwal te Goes. Piroska Keiler, die zevenen twintig jaar geleden met een kinder transport uit Hongarije naar Neder land kwam en hier haar tweede va derland vond, had gesproken met een oude buurjongen... „Het enige wat voor ons nog belang rijk is, is dat we onze neutraliteit krij gen. Doe daar in Holland allemaal je best voor...", zei de man aan de an dere kant van de lijn tot zijn vroege re buurmeisje, waarmee hij als jon gen van dertien jaar in de huurkazer ne, waar zij woonden, musiceerde en Woviiimte &ÜÜWS8 Courant Reeks van rampen teisterde Zeeland PoWwgebied Knanfcae* woedde veste- omlokt SS - n - .3*-- G-.ei xKt .S 12CS" 8® «uw zong. Zo zit mevrouw Steenpoorte thans met deze 'opdracht', welke haar zwaar, zeer zwaar op de schou ders drukt. Wat kun je als machtelo ze enkeling beginnen? De laatste week zit zij vrijwel onafgebroken aan de radio. Gretig verslond zij alle nieuws dat de binnen- en buitenland se zenders in een eindeloze stroom doorgaven. Nieuws, dat de gehele vrije wereld hoop gaf en... weer tot vertwijfeling bracht. Scherper dan ooit komen bij mevrouw Steenpoorte in deze dagen de jeugdherinneringen naar voren. De prille jeugd, in een 'wondermooi land', zoals zij ver zuchtend opmerkt. Maar méér nog zijn de gedachten bij haar ouders, die gekomen van het platteland uit een arme boerenfamilie, zich in Boe dapest opwerkten tot kleermakers en nu nog hard moeten werken voor hun levensonderhoud. Zij denkt ook aan haar getrouwde zuster en broe der met hun gezinnen. Wat is er van hen geworden? Het werd me vrouw Steenpoorte even te machtig, toen zij in haar moedertaal - die zij nooit verleerde - kon informeren naar haar ouders. „Hij was het die mij opbeurde", vertelt ze. „Maak je maar niet ongerust. Het is hier thans alles rustig." Hoe of de musicus het zelf maakte? „O, wij maken het allemaal goed!" Zijn huis? Nee, er zaten geen ruiten meer in en doordat het dak eraf geschoten was, regende het in de kamers net zo hard als bui ten. „Maar dat geeft allemaal niet. Het enige dat belangrijk is, is dat we onze neutraliteit krijgen." Elk jaar krijgen ongeveer 150 pa tiënten in Terneuzen een pacema ker; ongeveer tweederde van die patiënten krijgen er voor het eerst één. Een pacemaker is een appa raatje dat helpt voor patiënten met een te traag of te snel hartrit me en voor patiënten met kans op hartfalen of een hartstilstand. Een MRI-scan is een veelgebruikte ma nier om diagnoses te stellen. Met het nieuwe apparaat kunnen artsen ook op afstand controleren hoe het met de patiënt is, zodat die niet telkens naar het zieken huis hoeft te komen. Onze bakkers bakken ze bruin! ROC Zeeland feliciteert alle winnaars van de regiofinale Brood Banket! Willem Witte* - Helmer Maas* - Tim de Klerk* - Dennis Zandijk* - Sem Houtzager - Martijn Looij - Marco Nieuwenhuijse - Adrian van Gorsel - Sander de Klerk - Michael Schiettekatte - Wendy Slabbekoorn - Serena Hollestelle - Tim Vervliet - Tessa Huijbrechtse - Ruben Lindenberg - Stephan de Schipper. *eerste prijs landelijke finale Word jij het bakkerstalent van 2012? Kom dan naar onze informatieavond op donderdag 17 maart 2011! Je bent welkom van 17.00u tot 20.00u op onze locatie Podium 15 in Middelburg (Zep). Bakkerijopleidingen Zeeland www.roczeeland.nl/htv

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 23