cultuur 113 Ramp niet langer een stil verdriet? Tranen vloeien bij première Plien en Bianca naar De Mythe agenda 1953 De Musical woensdag 2 februari 2011 MIDDELBURG - Staande ovatie én tranen gisteravond bij de première van 1953 De Musical, gisteravond in Middelburg. De voorstelling maakte op velen diepe indruk. „Echt indrukwekkend", zei oud premier Jan Peter Balkenende na afloop. „Dit is een musical die vol ledig recht doet aan wat er is ge beurd. Een goed verhaal met veel ontroerende momenten. Ik hoop dat veel mensen dit gaan zien." Commissaris van de koningin Kar- la Peijs vroeg zich vooraf af of het wel kan: een musical over de ramp. Bij het verlaten van de zaal stelde ze vast: „Het kan, het is heel respectvol gedaan. Het raakt me minder dan de film De Storm, maar dat komt doordat ik die her innering uit mijn jeugd toen zo lang had weggestopt." Ineke van Dijke-van de Vaate, vrij willigster bij het Watersnood mu seum was diep ontroerd na afloop. „Ze hebben hun huiswerk "heel goed gedaan. Ik was vooraf scep tisch, maar dit is toch een heel goe de manier om een boodschap over het gebeuren aan de jeugd door te geven." Directeur Maaike Klunne van het Watersnoodmuseum is geen fan van musicals. „Toch vind ik de op bouw van dit verhaal mooi ge daan. Wat me ook verrast is de wij ze waarop de schuldvraag aan de orde komt. Bijzonder dat de waar schuwing over de slechte dijken van ingenieur Johan van Veen zo wordt belicht. Wij gaan in het mu seum aan die man ook specifiek aandacht besteden binnenkort." Directeur Henk Schoute van Thea terproductiehuis Zeelandia en Zee land Nazomerfestival is van huis uit een groot liefhebber van musi cal. Dit keer was hij veel minder enthousiast. „Ik vraag me af waar om ze zo moeten schreeuwen." „Het is een ontzettend moeilijk on derwerp om waardig te verbeel den, maar ik vind dat ze daar wel in zijn geslaagd", ze-i Jacques Boon man van Podium Reimerswaal. „De aanloop is vrij lang, maar op het eind had ik echt kippenvel." '1953 De Musical' is t/m komende za terdag dagelijks te zien in de Stads schouwburg Middelburg, vrijdag 25 maart in het Scheldetheater in Terneu- zen en van donderdag 12 t/m zaterdag 14 mei in De Mythe in Goes. Aanvang: telkens om 20.00 uur. Voor meer informatie: www.1953demu- sical.nl. Bekijk video op www.pzc.nl GOES - Plien en Bianca keren 28 fe bruari terug in de Nederlandse theaters met hun nieuwe cabaret voorstelling Heb je hun weer... De ze bevat de beste scènes uit hun voorgaande programma's zien. Op verzoek van de theaters hebben de dames besloten het begin van de tournee te vervroegen naar dit theaterseizoen. In Zeeland zijn ze te zien op dinsdag 15 maart in De Mythe in Goes. De kaartverkoop is gisteren begonnen. door Willem Nijssen De nacht van 31 januari op 1 februari 1953. Springtij en een noord westerstorm stuwen het water in de trechtervormige Noordzee op tot ongeziene hoog te. Een groot deel van de provincie Zeeland, West-Brabant en de Zuid-Hollandse eilanden over stroomt. Meer dan 1800 mensen verdrinken; 100.000 mensen verlie zen huis en haard. Ook mijn grootmoeder verdrinkt die nacht. En nu pas, tijdens de op voering van de musical '1953', be sefik dat ik daarover geen énkel de tail ken. In de familie werd daar over gezwegen. Waarom eigenlijk? Op Wikipedia lees ik een niet hele maal begrepen verhaal over 'de herinnering die voor een deel col lectief is', maar waar geïnterview de nabestaande slachtoffers 'wel geprobeerd hebben een plaats te zoeken in de nationale herinne ring, maar die niet hebben gevon den'. Moet ik begrijpen dat het een stil verdriefwas en blééf? Daar zou 1953 De Musical dan wel eens verandering in kunnen breng en! De ramp was groot, het verhaal van de musical is kleinschalig. In Ben Cramer in 1953 De Musical. mtmÊmammiÊmmmmmmmÊÊmmmmmm Meer agendanieuws en de complete bioscoopagenda zijn te vinden op de website van deze krant. OP PAD Biezelinge Dr. Dirk Draulans geeft uiteenzetting over de evolutie van mens en dier op aarde. De HeyZon, 20.00 uur. Goes Kinderen tussen de zeven en twaalf jaar MUZIEKTHEATER Regie: Bas Groenenberg Tekst: Michael van Hoorne, Bart Mijnster. Muziek: Floris de Haan Met: Ben Cramer, Filip Bolluyt, Marcel Smid, Marleen van der Loo, Joke de Kruijf e.a. een onbestemd Zeeuws dorp wordt in de laatste week van janua ri 1953 de opening van een nieuw gemeentehuis voorbereid, en wacht men tevens op de komst van een nieuwe wachtmeester. Als er op 31 januari op de radio een stormwaarschuwing wordt gege ven, is men niet bijzonder onge rust. Ook niet wanneer het water wel erg hoog blijkt te staan. Dat is wel vaker gebeurd. Kleine menselijke aangelegenhe den - een onmogelijke liefde tus sen twee jonge mensen, rivaliteit over de hoofdrol van een toneel stuk, stil verdriet om kinderloos heid bij de vrouw van de burge meester - zijn minstens even be langrijk. Slechts een enkeling (de zoon van de dijkgraaf) is onbegre pen bezorgd..Tot in de fatale nacht ook hier het noodlot toeslaat. Een- kunnen braakballen van kerkuiken uitplui zen. MEC de Bevelanden, Hollandse Hoe ve, 14.00 uur Vlissingen Filmmiddag met vertoning van 'De Kleine Waarheid'. De Schutterij, 14.00 uur. Zierikzee Start cursus Kunstenaars in Zeeland Nieuwe Kerk, 20.00-21.30 uur. PODIUM Middelburg 1953 de Musical, het verhaal van een drachtig probeert men veel te laat erger nog te voorkomen, en daar na te redden wie te redden valt. En weer later als één rouwende ziel het verdriet en de schuld te dragen. Ja, schuld ook... De musical gaat er niet aan voorbij dat nalatigheid een van de vier hoofdoorzaken was van de grote omvang (in men senlevens) van de ramp. Breed wordt het niet uitgesmeerd, maar het is méér dan een ondertoon. Niets wordt trouwens heel zwaar benadrukt, zelfs niet de noodlottig- ste gebeurtenissen (zo wordt de enige zoon van de vissersvrouw Neel - met de allures van een Kniertje - door de golven meege sleurd). Aangrijpend is het beeld van die gebeurtenis trouwens wel. Een stormramp op toneel laten zien is niet zo voor de hand lig gend. Met allerhande moderne beeldtechnieken zou misschien wel een en ander mogelijk geweest zijn. Maar hier kiest men voor een heel klassiek, bij momenten zelfs kneuterig decor in grote, multi functionele zetstukken, die heel knap allerlei dorpse taferelen mo gelijk maken. Soms zijn de wisse lingen op het randje van tem po-vertragend, dan weer geeft dat een impressie van de onrust, zoals klein Zeeuws polderdorp tijdens de wa tersnoodramp van 1 februari 1953 (zie re censie op deze pagina). Stadsschouwburg, 20.00 uur. Oostburg De Canadese bluesgitarist Shawn Keller- man treedt op. Bluesclub The Lane, 20.00 uur Terneuzen Bert Visscher met de voorstelling Afijn. Uitverkocht Scheldetheater, 20.00 uur. Vlissingen Muziek- en cabaretvoorstelling met senio- rengroep Oud of Control. Atrium Ter Reede, 14.30 uur. die er in die stormnacht zeker ge weest zal zijn. En soms schept het al met al ingenieuze decor een tref fend en ontroerend beeld. Van vis sersvrouweneenzaamheid en Zeeuws dorpsschoon, maar even goed van rampspoed en wanhopig en vergeefs roepen om hulp. Van de stormramp zelf krijgt men zo niet meer dan een suggestie, maar die is beeldend en aangrijpend ge noeg. Kan of moet zo'n verhaal in een musical worden gestopt? Om een groot publiek te bereiken wellicht wel. En dat is (gezien de mogelijk onvoltooide collectivering van de herinnering) een interessante op tie. Maar ik twijfel aan de meer waarde. Het plotseling en onver klaarbaar overgaan van gesproken tekst in lied is me altijd al een gru wel geweest, en dat komt ook hier voor. De muziek is soms natuur lijk suggestief dreigend en draagt dan bij aan de dramatische lijn. Er zijn een paar sterk gezongen musicalsongs (met Ben Cramer ui teraard als de meester-zanger), maar ook een en ander aan mid delmatigs. En er waren geen melo dieën die in mijn hoofd bleven hangen en die het grote drama na afloop nog een tijdje konden laten 'uitrijpen'. Toch maar gaan zien... Óp stap? Avondje theater? Uit eten? Naar de film? De complete uit-agen- da is te vinden op www.pzc.nl/uit. STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Volg de PZC op Twi twitter.com/pzcred UIT-ACENDA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 13