io opstand egypte Mubarak weg, maar dan? Dat de Egyptische president Hosni Mubarak (82) goed schiks of kwaadschiks het pluche verlaat, is aanneme lijk. Er zijn genoeg kandidaten om hem op te volgen, maar het probleem is dat ze door de meeste Egyptena- ren worden gezien als vertegenwoordigers van het ver foeide Mubarak-regime. woensdag 2 februari 2011 door Carel Goseling Het staatshoofd had zelf zijn zoon Gamal (47) als op volger naar voren geschoven. Met de naderende on dergang van het regime-Mubarak lijkt die mogelijkheid uitgesloten. Volgens de Egyptische grondwet gaan de bevoegdheden van de pre sident over op de vicepresident als het staatshoofd om welke reden dan ook zijn taken niet kan uitoe fenen. Vorige week benoemde Mu barak luitenant-generaal Omar Su leiman tot zijn plaatsvervanger. Suleiman (74), hoofd van de Egyp tische geheime dienst, geldt als ver trouweling van Mubarak, ook al is hij geen lid van diens regeringspar tij, de NDP. Suleiman heeft zich de.laatste tien jaar vooral bezigge houden met gevoelige diplomatie ke missies: onderhandelen met Is raël, de VS en de Palestijnen over vrede in de regio. Direct betrokkenen noemen hem eerlijk en effectief, gerespecteerd door alle partijen. Suleiman zou als Mubaraks opvolger aanvaard baar zijn voor zowel de VS als Is raël. De opstandige Egyptische be volking wil echter een radicale breuk met het bewind-Mubarak, en daar maakt Suleiman deel van uit. Veel steun vanuit de NDP heeft hij ook niet. Het leger staat argwanend tegenover Suleiman. Dan is er Mohamed ElBaradei (68), de diplomaat die gedurende twaalf jaar het Internationaal atoombureau IAEA in Wenen leid de. Als IAEA-topman botste ElBa radei regelmatig met de VS en Is raël omdat hij in hun ogen niet af wijzend genoeg was ten aanzien van het Iraanse atoomprogramma. De vraag is bovendien hoeveel steun ElBaradei onder de Egypti sche bevolking heeft. Hij woonde en werkte immers permanent in het buitenland. Een naam die ook wordt genoemd is Amr Mohammed Moussa (74), de huidige secretaris-generaal van de Arabische liga en voormalig mi nister van Buitenlandse Zaken van Egypte. Moussa zou achter de schermen al contact hebben gehad Het leger staat argwanend tegenover Omar Suleiman met ElBaradei over de vorming van een nieuwe regering. Pro bleem voor Moussa vormen de vaak radicale standpunten van de Arabische Liga, die een probleem kunnen vormen wil hij steun van de VS en Israël krijgen. Als een outsider wordt Mohamed Hussein Tantawi Soliman ge noemd, de 75-jarige minister van Defensie. Hij heeft op zich de steun van het in Egypte geliefde le ger, maar geldt ook als een vertrou weling van Mubarak wat hem voor de gewone man weer onac ceptabel maakt. Mubarak liet hem vorige week bij een kabinetshervorming ook ge woon zitten. Een alternatief kan voorts generaal Sami Hafez Anan zijn, de chefstaf van het leger. Hij keerde afgelopen zaterdag hals over kop vanuit de VS naar Egypte terug. Anan heeft uitstekende con tacten in de VS. Of hij politieke ambities heeft, is onbekend. Het leger staat er zeer goed op bij de Egyptenaren. De krijgsmacht kan zich gedwongen voelen een politieke rol op zich te nemen als de situatie echt uit de hand loopt. Daarvoor zal Anan zeker groen licht krijgen vanuit Washington. De VS willen chaos in Egypte kos te wat kost voorkomen. In de wandelgangen worden ook wel Ayman al Nour (46, leider van de oppositionele Ghad-partij), Ah med Nazif (58, ex-premier), Saw- fat Sharif (secretaris-generaal van de NDP), El Sayed El Badawi (lei der van de oppositiepartij Wafd) en Rifat Said (leider van de opposi tiepartij Tagamua) genoemd. Zij maken echter geen van allen echt een kans. De VS en Israël hebben hun aan dacht tot nu toe uitsluitend ge richt op Gamal Mubarak en Omar Suleiman als 'logische' opvolgers van president Mubarak. Nu zij on aanvaardbaar lijken voor de Egyp tenaren, moeten de regeringen in Washington en Tel Aviv omschake len. Probleem is dat er geen direct voor de hand liggend alternatiefis. Mubarak heeft alle potentiële op volgers en daarmee concurrenten weggewerkt. Een generatie nieuwe jonge leiders heeft nooit kunnen ontstaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 10