buitenland !7 in Cairo Mohammed ElBaradei werpt zich op als hervormer waken Het is nu of nooit met ijzeren staaf en keukenmes <b~pr)+X-- De geest is echt uit de fles in Egypte. Ook in het weekeinde waren er aanhoudend protesten in Cairo en andere steden. Demonstranten laten zich door niets afschrikken. In Egypte draait alles om het leger maandag 31 januari 2011 OPSTAND EGYPTE zie onze website:buitenland Bekijk video's over de situatie in Egypte en volg correspondent Harald Doornbos via Twitter Demonstranten in Cairo laten bewerkte portretten van president Mubarak zien tijdens de zesde dag van de protes ten in Egypte. foto Wael Hamzeh/EPA door Annemieke van Dongen ALEXANDRIË - Gewapend met ijze ren staven en keukenmessen heeft Brabander Kees van Dongen de nacht op straat doorgebracht, voor zijn huis in Alexandrië. Samen met een stuk of twintig buurman nen bewaakte hij hun appartemen tencomplex om zijn Egyptische vrouw Nancy en dochters Adine (6) en Nathalie (4) te beschermen. „Ondanks de avondklok reden er auto's met ongure types rond. Die hebben we weggejaagd", vertelt Van Dongen die opgegroeid is in Huiten, gistermiddag aan de tele foon. „Dat was spannend, want het schijnt dat de politie veel ge vangenen heeft laten ontsnappen. Bij de plunderingen zijn wapens uit politiebureaus gestolen. De poli tie beschermt ons niet meer, dus zijn we op onszelf aangewezen." Uit voorzorg heeft Nancy hun kof fers ingepakt en de belangrijkste papieren verzameld. „Het is nu weer even rustig, maar we houden er rekening mee dat we moeten vluchten als er paniek uitbreekt. Er rijden legertanks door onze straat. Nu er geen politie meer is, zorgt het leger voor stabiliteit. Die tanks geven een veilig gevoel." Van Don gen emigreerde tien jaar geleden naar Egypte waar hij bedrijfsleider is van een veevoerfabriek. Dat be drijf is sinds gisteren gesloten. De school van zijn dochters is al enke le dagen dicht. De saamhorigheid in Egypte is groter dan ooit, merkt Van Dongen. „Normaal spreek ik mijn buren amper maar nu heb ben we een tv buiten gezet en zit ten we met z'n allen over het nieuws te praten. Burgers nemen de taak van de verkeerspolitie over. Iedereen groet elkaar en maakt een praatje. Dat maakt de si tuatie heel bijzonder." door onze correspondent Harald Doornbos Het krakende en gieren de lawaai komt uit het niets en is zo angstaan jagend dat de meeste demonstranten zich in blinde pa niek op de straat werpen. Liggend op de grónd zie je mensen om je heen denken: afgezien van het ein de van de wereld, wat was dit? Se conden later volgt een verklaring: twee straaljagers van de Egypti sche luchtmacht. „Ze willen ons bang maken", zegt Ahmad, die een T-shirt draagt met het opschrift 'Now or Never' ('Nu of nooit'). „Nogal toepasselijk voor deze situatie", grinnikt hij, na dat hij is opgestaan. Heel duidelijk is te zien hoe de twee straaljagers in de verte een bocht maken, een stukje evenwijdig vliegen aan de ri vier de Nijl en vervolgens op nieuw een duikvlucht inzetten naar het Tahrirplein, in het cen trum van Cairo. Daar staan op zon dagmiddag ten minste zestigdui zend betogers, die het aftreden ei sen van president Hosni Mubarak. De straaljagers hebben absoluut een effect op de protesterende meute, maar niet dat waar de auto riteiten op hopen. In plaats van te vertrekken, stromen er juist dui zenden en duizenden extra beto gers naar het plein. Er worden spreekkoren aangeheven - luider en vastberadener dan daarvoor. „Er zijn twee manieren waarop ik van dit plein vertrek", zegt een jon- gen die Amre heet en wiens gelaat deels is verbrand door een traan gasgranaat die in zijn gezicht ont plofte, „of ik ga levend weg zodra Mubarak is afgetreden, zo niet dan vertrek ik hier dood in een kist." Terwijl president Mubarak nog geen krimp geeft, krijg je hier het gevoel dat steeds meer demon stranten werkelijk bereid zijn te sterven voor wat zij zien als de eni ge wijze waarop Egypte kan wor den gered. Sommige demonstran ten zeggen dat hun geloof) de is lam, bij hen de angst voor de dood wegneemt. Anderen claimen dat juist hun socialistische overtuiging hen bijna bovennatuurlijke krach ten geeft. Weer anderen zeggen simpelweg bereid te zijn te sterven omdat ze 'een betere toekomst wil len voor hun kinderen'. Dat tragische geflirt met de dood is vooral op zaterdag zichtbaar, als er massale veldslagen zijn in de zij straten van het Tahrirplein, tussen demonstranten en oproerpolitie. Duizenden mensen trekken op tel aviv - Wat doet het leger? Dat is de vraag waar het om draait. Sinds de omverwerping van de monarchie, in 1952, is Egypte onaf gebroken geregeerd door militai ren. Dertig jaar na zijn aantreden als president is Hosni Mubarak nog altijd op en top soldaat. Maar zal Mubarak onder alle om standigheden op zijn militairen kunnen rekenen? Dr. Oded Eran, directeur van het Institute for Na- naar de Mohammed Mahmoud- straat, in een poging de gehate poli tie daar te verjagen. Ook hier geldt: nu of nooit, op leven en dood. Jongens met stokken en ste nen werpen zich op de politie. De agenten vuren traangas af en ze schieten met hagel. Maar de men sen blijven komen. En dus schie ten de agenten met scherp. Sner pende schoten, echo's in de nau- tional Security Studies van de Uni versiteit van Tel Aviv en in het ver leden onder meer Israels ambassa deur bij de EU en de Navo, durft het niet zonder meer te beamen, maar niets wijst nog op het tegen deel. Hun verbroedering met bur gers is geen blijk van ontrouw aan het regime, meent hij. „Het regime bewaart hard optreden voor het ge val de situatie echt uit de hand loopt." we straten. En daarna volgen de ge wonden en de doden. Een lijkble ke demonstrant braakt bloed en overlijdt ter plekke. Tientallen, zo niet honderden gewonden wor den door vrijwilligers richting het plein gedragen. Ondertussen blijft de politie maar schieten. Iedereen zoekt dekking. Liggen op de grond, rennen voor je leven. Niet ver verwijderd van dit slag veld is een moskee omgedoopt tot noodhospitaal. Dokters vechten er voor de levens van de gewonden. „Dertien dood", vertelt een arts, terwijl hij een lijst met namen laat zien. „Rond de zeshonderd gewon den." De autoriteiten mogen dan traan gas, hagel, kogels of straaljagers in zetten, mensen lijken de angst voorbij. „Ik ben hier met mijn he le gezin", zegt Mina, terwijl ze wijst op haar kinderen en man. „Ik heb nog nooit eerder gedemon streerd, maar we zijn bereid als ge zin de ultieme prijs te betalen." cairo - De diplomatieke en in wes terse pakken gestoken Egyptenaar Mohammed ElBaradei is voor ve len de hoop op wezenlijke en wes terse hervormingen in de door overbevolking, werkloosheid,cor ruptie, repressie, extremisme en woningnood geplaagde staat. Hij heeft gezegd bereid te zijn een overgangsregering te leiden die het land weer op de rails zet. Ondanks zijn internationale staat van dienst en een Nobelprijs voor de Vrede is hij nog relatief onbe kend in Egypte, mede omdat hij veel in Wenen is, waar hij zich als IAEA-man vestigde. Maar in de huidige politieke sfeer en met de huidige media kan daar in Egypte snel verandering in komen. Giste ren kreeg hij in ieder geval een warm onthaal op het Tahrir-plein in Cairo, waar tienduizenden beto gers het aftreden eisen van presi dent Hosni Mubarak. Eerder werd duidelijk dat ElBaradei voorlopig kan rekenen op de steun van de belangrijkste oppositiebewegingen in Egypte, waaronder de Moslim broederschap. Mohammed El-Baradei werd in 1942 geboren in Cairo. Hij studeer de er rechten en later internatio naal recht in New York. In 1964, twaalf jaar nadat militairen de macht hadden gegrepen, begon El Baradei bij het Egyptische ministe rie van Buitenlandse Zaken aan een baan. Twintig jaar later ging hij naar het Internationaal Atoom energie Agentschap (IAEA) in We nen. Daarvan werd hij in 1997 de baas. De Verenigde Staten konden niet erg goed met hem opschieten, vooral als het over verstopte massa vernietigingswapens ging, maar ze steunden hem voldoende om tot drie keer tot toe tot chef van het in 1957 opgerichte agentschap te worden benoemd. Het IAEA is ook bekend als 'de nucleaire waak hond' van de Verenigde Naties. In februari 2003 verklaarde de Egyptische diplomaat onomwon den dat er geen bewijs was voor het bestaan van massavernieti gingswapens in Irak. Hij veroor deelde daarmee het beleid van Washington en Londen en de oor log die ze ontketenden. In oktober 2005 kreeg hij de Nobel prijs voor de Vrede. De prijs ging voor de helft naar het agentschap. Op 13 mei 2006 ontving hij in de Nieuwe Kerk in Middelburg de Four Freedoms medaille, de alge mene onderscheiding die de vier vrijheden verbindt die de toenma lige Amerikaanse president Frank lin Delano Roosevelt in 1941 onder woorden bracht. Na de wrijvingen over Irak kwam ElBaradei in conflict met de VS over Iran en Noord-Korea. Hij he kelde de dubbele standaard van landen die nucleaire wapens heb ben, maar tegelijk andere landen af te houden van die wapens. In november 2009 legde hij zijn func tie neer. Mohammed ElBaradei in Middel burg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 7