psychologie 141 agenda Rijd de tour van je leven www.tourforlife.nl maandag 31 januari 2011 Laat je niet gek maken Een verblijf in een klooster is voor ve len waarschijnlijk een brug te ver. Hoe kun je de regels van Benedictus toepassen in een modern, jachtig be staan? „Breng structuur aan in de ma nier waarop je je tijd vult", zegt Jan Uittenbroek, die regelmatig klooster weekenden organiseert. „Let op de menselijke maat: doe ik dingen wel slim? Neem ik genoeg rust en tijd om na te denken? Zo niet, maak daar tijd voor. Dat kan ook in de file." Of het nu een lunchwandeling is, een rondje fietsen, bijpraten met colle ga's, naar de wolken kijken: de rust momenten hoeven volgens Uitten broek per keer niet lang te duren. „Maar doe ze wel bewust. Een kennis van mij gaat elke maand een dag wan delen. De rest van de tijd werkt hij knoerthard. Een andere vriend heeft één 'schermloze' avond per week inge last, zonder computer, tv of mobiele telefoon. Dan luistert hij naar muziek, leest of praat bij met zijn partner." In zijn persoonlijke leven probeert Uit tenbroek de 'Benedictijnse wijsheid' ook toe te passen. In de manier waar op hij zijn werk doet, waarop hij de te lefoon opneemt en waarop hij pro beert te voorkomen dat de binnen stromende mails zijn dagritme bepa len. „Mail kan je leven bepalen. Laat je je voortdurend afleiden of lees en beantwoord je je mails op een paar vaste momenten? Ik streef naar dat laatste, al lukt het de ene keer beter dan de andere. Als je je daar alleen al van bewust bent, ben je al een stap verder om je niet gek te laten ma ken." Het klooster, toevluchtsoord voor stiltezoekers. door de klok, zegt Uittenbroek. „Zingeving en reflectie schieten er vaak bij in. Zo'n jach tig bestaan maakt mensen gestresst, gejaagd en onrustig." De weekenden die hij organiseert, zitten meestal snel vol. „Iedereen is druk en een beetje zoekende. Verblijf in een klooster roept allerlei gesprekken op waar mensen anders niet aan toe komen." Niet dat je in een klooster onderuit kunt zakken, integendeel. „Ook monniken heb ben een vol programma, maar zij wisselen hun werkzaamheden vanzelfsprekend af met stilte, recreatie en bezinning. Alles heeft zijn tijd en is met elkaar in balans: werk, ontspanning, rust. Als je zo leeft, zul je niet snel vervallen in het vermoeiende multitasken, met alle gevolgen van dien." Het kloosterleven is spiritueel, maar aller minst zweverig, zegt Uittenbroek. „Het is juist heel concreet. Monniken wer ken tot op hoge leeftijd door. Zij kennen geen atv-dagen of arbeidsongeschiktheid. Als iemand een bepaalde taak niet meer kan uitvoeren, wordt een andere taak ge zocht. Ze staan ook niet buiten de maat schappij. In de kloosters waar ik kom, ma- foto Kees Martens/GPD ken monniken ook gebruik van gsm, com puter en internet. Ze gaan er alleen wat ge paster mee om." Q www.benedictijnsewijsheid.nl www.krekelcoaching.nl reageren? gezondheid@wegener.nl 5» Ja. Vsv/ ARTSEN IPlCC ZONDER GRENZEN S LI FE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 73