6| binnenland Minister: extra sancties tegen Iran stipreizen.nl StlPAltijd de leukste aanbiedingen Vervolging BNN voor afluisteren Auschwitz herdacht Meisje loopt weer weg uit zorginstelling maandag 31 januari 2011 OPHANGING Nederlandse ambassadeur blijft in Teheran na dood Bahrami Minister Rosenthal van Buiten landse Zaken wil maatregelen tegen Iran na ophanging Zahra Bahrami. Alle ambtelijke contacten met Iran bevroren. Iraanse ambassade: Bahrami heeft wettelijk proces gehad. door Lianne Sleutjes DEN HAAG - Minister van Buiten landse Zaken Uri Rosenthal vraagt zijn Europese collega's vandaag de sancties tegen Iran uit te breiden als protest tegen de ophanging van de Iraans-Nederlandse Zahra Bah rami in Teheran. Extra strafmaatre gelen zouden striktere reisbeper kingen voor Iraanse overheidsfunc tionarissen kunnen zijn en strenge re economische sancties. Vrijdag verzekerde de Iraanse am bassadeur in Nederland nog dat de rechtsgang voor Bahrami niet was afgesloten, aldus Rosenthal. Zater dag volgde het bericht uit Teheran dat zij was gedood. Nederland heeft als reactie nu alle ambtelijke contacten met Iran be vroren. Ambassadeur Gharib Aba- di en zijn ondergeschikten moeten voor elk contact met Nederlandse autoriteiten eerst toestemming vra gen aan Buitenlandse Zaken. Iraan se Nederlanders wordt geadvi seerd niet naar Iran te reizen om dat bij arrestatie geen hulp kan worden geboden. Nederland heeft geprobeerd de vrouw consulaire bijstand te verlenen toen zij in de gevangenis zat. De Iraanse autori teiten stonden dat niet toe, omdat Teheran haar Nederlandse nationa liteit niet erkende. Rosenthal is zwaar geschokt door Bahrami's dood. Hij zegt dat Nederland er al les aan heeft gedaan om 'deze bar baarse daad tegen te houden'. De Iraanse ambassade in Den Haag noemt de ophanging van Bahrami een 'nationale zaak die geen invloed zou moeten hebben op de relatie tussen Nederland en Iran'. Volgens de ambassade heeft Bahrami 'een wettelijk proces ge had'. De 45-jarige werd in 2009 op gepakt omdat ze gedemonstreerd zou hebben tegen het Iraanse be wind. Later werd ze ook beschul digd van drugssmokkel. Voorzitter Jerzy Buzek van het Eu ropees Parlement noemde het op hangen van Bahrami 'een laffe daad van juridische willekeur'. Rosenthal haalt zijn eigen ambas sadeur in Teheran niet terug, zoals sommige Tweede Kamerfracties eisten. Deze kan de familie van Bahrami nog helpen. De Neder landse ambassadeur werd gisteren door de Iraanse minister van Bui tenlandse zaken op het matje ge roepen. Hem is onder meer ver teld waarom er nooit een tweede rechtszaak is geweest. Iran ondergaat nu al internationa le sancties omdat het regime wei AMSTERDAM - Schoolkinderen leggen een roos op het Auschwitzmonument in het Wertheim- park in Amsterdam. Daar is gisteren de jaarlijkse Auschwitz Herdenking gehouden. De herdenking moet een officiële, nationale status krijgen, zei voorzitter Jacques Grishaver van het Nederlands Auschwitz Comité. Hij riep de regering op dit te regelen. Duizend mensen woonden de herden king bij. Zij verzamelden zich in het stadhuis van Amsterdam, om vervolgens in een stille tocht naar het Wertheimpark te lopen. Daar waren toe spraken en werden kransen gelegd bij het spiegel- monument Nooit meer Auschwitz van Jan Wol kers. foto Robin van Lonkhuijsen/ANP reizen nl .tot wel gert te stoppen met het verrijken van uranium, een grondstof voor kernwapens. Het Iran Gomité en de Iranian Pro gressive Youth, belangenorganisa ties voor Iraniërs in Nederland, vinden dat Rosenthal onvoldoen de zijn best heeft gedaan om de dood van Bahrami te voorkomen. Zo had hij eerder twee advocaten moeten sturen om haar belangen te behartigen. Zij eisen dat Neder land nu hard optreedt tegen het Iraanse regime. De Iranian Progres sive Youth houdt morgen een de- zie onze website:binnenland Rosenthal haalt uit naar 'barbaars regime van Iran'. monstratie in Den Haag. DEN BOSCH - Het Openbaar Minis terie moet omroep BNN vervol gen voor het maken van onrecht matige geluidsopnames van ge sprekken van presentator Albert Verlinde en politicus Onno Hoes. Dat heeft het gerechtshof in Den Bosch kortgeleden bepaald. De ad vocaat van het echtpaar heeft dit gisteren bevestigd. Sóphie Hilbrand en Filemon Wes- selink overhandigden Verlinde in juli 2009 voor hun programma VOC een prijs met daarin afluister apparatuur. Het tweetal heeft met dit object opnames gemaakt van gesprekken die de presentator en musicalproducent in de auto had met zijn echtgenoot Onno Hoes. Opnames die BNN in het huis van het echtpaar heeft gemaakt, zijn mislukt. In die periode was Hoes nog geen burgemeester van Maastricht, maar gedeputeerde voor de provin cie Noord-Brabant. In een kort ge ding bepaalde de rechter eerder al dat de opnames niet mochten wor den uitgezonden. Hilbrand en Wesselink betaalden daarna een geldboete aan het OM. APELDOORN - Een veertienjarig meisje is dit weekeinde voor de derde keer in korte tijd weggelo pen uit een jeugdzorginstelling in Apeldoorn. De politie heeft giste ren bij haar vroegere pleegmoeder Veronika Jong in het Limburgse Ell gekeken of ze daar ondergedo ken is, maar Jong ontkent dat. Dat maakte Jong gisteren bekend. Het kind heeft tien jaar bij Jong ge woond, maar ging in september vorig jaar terug naar haar biologi sche moeder in Apeldoorn. Dat ging mis, waarop de moeder haar in een instelling liet plaatsen. Het meisje wil terug naar Jong en liep al twee keer eerder weg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 6