binnenland 15 Schooltoets leerlingen met stoornis PvdA maakt zich op voor strijd tegen kabinet GroenLinks verliest drie zetels in peilingen Man (22) overlijdt na omslaan vlot De Ruyter verijdelt kaping van tanker Snel ingrijpen redt moeder en dochter Slapende chauffeur ramt tankstation A58 Koningin Beatrix wordt vandaag 73 Tienduizenden kippen komen om maandag 31 januari 2011 DELFT Een 22-jarige man uit Delft is giste rochtend in Capelle aan den IJssel om het leven gekomen nadat een vlot waarop hij zat, omsloeg en hij in het water belandde. Drie ande ren wisten zichzelf te redden. De groep zocht nog naar de man, maar zijn lichaam werd uiteinde lijk enkele uren later onder het ijs aangetroffen door een duiker van de politie. DEN HAAG Een snelle reactie van het Neder landse fregat Hr. Ms. De Ruyter heeft voorkomen dat Somalische piraten bij de Golf van Aden een onder de Liberiaanse vlag varende tanker met 27 bemanningsleden konden kapen. Defensie meldde za terdag dat piraten de tanker achter volgden en beschoten met grote granaten, maar dat het fregat snel te hulp kon schieten. MUNNEKEZIJL Twee getuigen van een ongeval in het Groningse Munnekezijl hebben het leven van een vrouw en haar elfjarige dochter weten te redden door de auto van het tweetal met een tractor op het droge te trekken. De 45-jarige bestuurster was met haar auto op de kop in een sloot be land. De twee passerende dorpsbe woners konden de auto met een sleepkabel op het droge trekken. MOERGESTEL Een 64-jarige man uit Moergestel heeft zaterdagmiddag met zijn au to een tankstation op de A58 bij Moergestel geramd. Er vielen geen gewonden, maar de ravage was enorm, aldus het Korps Landelijke Politiediensten. De man verklaarde dat hij in slaap was gevallen. Zijn wagen kwam tot stilstand in de winkel van het tankstation. DEN HAAG Koningin Beatrix wordt vandaag 73 jaar. De vorstin viert haar verjaar dag dat in huiselijke kring. Tijdens de nationale viering op Koningin nedag brengt Beatrix dit jaar bezoe ken aan het witte stadje Thorn en aan Weert, beide gelegen in Lim burg. Vorig jaar bracht de koningin op 30 april bezoeken aan Wemel- dinge en Middelburg. DEN haag - De PvdA maakt zich op voor een strijd tegen het min derheidskabinet van WD en CDA en de gedoogpartij PW. Op het partijcongres van de sociaaldemo craten zaterdag in Groningen, haal den partijleider Job Cohen en par tijvoorzitter Lilianne Ploumen hard uit naar het beleid van pre mier Mark Rutte. Dat is niet recht of eerlijk, maar krom in de echte wereld, zei Cohen. 'Schandelijk' noemde hij de kabi netsbesluiten van vrijdag om 300 miljoen euro te bezuinigen op pas send onderwijs voor kwetsbare kinderen en een belastingverla ging voor mensen met een huis van boven de 1 miljoen euro. „Ik zou me er diep voor schamen", zei Cohen. De PvdA-leider stelde dat de gevolgen van de crisis op een andere manier moeten en kunnen worden opgevangen. Ook PW-leider Geert Wilders kreeg ervan langs. Die houdt zich volgens Cohen niet aan zijn afspra ken zodat mensen in een kwetsba re situatie, zoals met een arbeids handicap, er slechter vanaf komen. Ploumen vindt dat nieuw rechts is opgestaan, omdat binnen de WD en het CDA de conservatieve krachten hebben gewonnen. Vol gens haar heeft de PvdA een goed alternatief en zal de partij nieuw rechts 'onder de mat vegen'. Het congres koos Marleen Barth of ficieel als lijsttrekker voor de PvdA-fractie van de Senaat. Zij kondigde aan dat haar fractie de wetsvoorstellen niet alleen op kwa liteit zal toetsen, maar dat de so ciaaldemocraten ook hun waarden en hun hart laten meespreken. Om de rechtse partijen de wind uit de zeilen te nemen, praten de linkse partijen over samenwer king. GroenLinks-Kamerlid Ineke van Gent was op het PvdA-con- gres om daarover discussiëren. Haar aanwezigheid was pikant, omdat juist zij als enige van haar fractie tegen de missie naar het Af ghaanse Kunduz stemde en daar mee de lijn van de PvdA volgde. Van Gent pleitte voor een niet-aan- valsverdrag tussen linkse partijen. zie onze website:binnenland Bekijk de aftrap van Job Cohen voor de komende verkiezingen door Annemieke Kooper DEN haag - Zomaar een taaloefe ning voor leerlingen op de basis school: „Je eet als ontbijt een boter ham met pindakaas en een boter ham met hagelslag", zegt de juf. „Schrijf in je schrift het woord ha gelslag." De autistische leerling denkt bij zichzelf: Daar is niets van waar en schrijft dat hij hele maal geen pindakaas heeft gegeten die ochtend maar appelstroop. Kinderen met autisme of een aan verwante stoornis begrijpen bij veel opdrachten niet goed wat van hen wordt verlangd, zegt toetsen- maker André de Jong van Cito. „Daardoor is het heel moeilijk te meten wat de leerling eigenlijk echt kan en hoe de leraar zijn les daarop kan afstemmen. Dat het kind de opdracht niet goed be grijpt en dus een verkeerd ant woord geeft, zegt niets over zijn vermogen te spellen." Toetsinstituut Cito ontwikkelde daarom speciale toetsen voor zul ke leerlingen met het niveau van groep drie, vier en vijf Dit zijn leerlingvolgtoetsen waarmee de ontwikkeling van het kind wordt gemeten ten opzichte van zichzelf en zijn leeftijdsgenoten. Deze tests worden deze maand voor het eerst door zevenhonderd scholen ge bruikt. Aan toetsen voor oudere leerlingen wordt nog gewérkt. De testen bevatten minder opga ven dan de reguliere toetsen. Na een uitlegverhaaltje worden niet meerdere soorten vragen gesteld, maar slechts één. Dat is gunstig voor leerlingen die zich niet lang kunnen concentreren. Tot slot is ook de vraagstelling aangepast zo dat de leerling geen antwoord kan geven dat op zijn eigen leefwereld is gebaseerd, zoals in het hagel slag-voorbeeld het geval was. Vol gens De Jong kan met deze toet sen veel beter in de gaten worden gehouden hoe het kind zich ont wikkelt. „Bovendien wordt het kind bevestigd in wat hij kan in plaats van dat hij gefrustreerd raakt door wat hij niet kan", meent de Jong. „Dat maak het kind gemotiveerder en in staat meer uit zichzelf te halen." Luc Stevens, directeur van het Ne derlands Instituut voor Onderwijs en Opvoedingszaken, twijfelt daar aan. „Ook een autistische scholier moet leren om opdrachten te ma ken als ieder ander. Dat lukt niet wanneer je hun opdrachten steeds maar aanpast", vindt hij. door de auto het huis binnenreed. De inzittenden van het voertuig zijn na de crash op de vlucht geslagen. In de woning zelf wordt uitgebreid BOVEN-LEEUWEN - Twee branden in kippenstallen hebben gisteren het leven gekost van ongeveer 90.000 kippen. Dierenrechtenorganisatie Wakker Dier sprak haar afschuw uit. „Wij blijven net zo lang campagnevoe ren voor brandveiligheid in stallen totdat kippenstallen beter worden beveiligd dan een fabriek met wc-rollen", aldus een woordvoer ster. In het Gelderse dorp Boven-Leeu- wen kwamen in de nacht van za terdag op zondag ongeveer 78.000 legkippen om het leven door een brand in een kippenschuur aan de Noordzuidweg. Over de oorzaak sporenonderzoek verricht om de oorzaak van het ongeval te achterha len, aldus een politiewoordvoerster. foto Frank van Beek/ANP smfcSwBmhesaEBaaBiggiwiiiii 1111 mxs&iamïïamss van de brand is nog niets bekend. Gistermiddag werden in Keipen (Limburg) tienduizend kippen ge dood door een brand in een boe renbedrijf Bij de brand kwam ook asbest vrij. Het vuur verspreidde zich razend snel door een van de stallen van het kippenbedrijf De brandweer wist te voorkomen dat het vuur oversloeg naar twee naastgelegen stallen. Wakker Dier voert al drie jaar ac tie voor betere brandveiligheid in stallen. Sinds maandag zijn er spot jes op de radio waarin ook brand weermannen de actie ondersteu nen. DEN haag - Vier partijen die afgelo pen week 'ja' zeiden tegen de mis sie in Afghanistan zien deze week kiezers afhaken. GroenLinks daal de het hardst en zou gisteren vol gens de wekelijkse peiling van Maurice de Hond drie zetels verlie zen en uitkomen op acht. Dat is de laagste score sinds 2007. WD, CDA en D66 leveren elk een zetel in. De Christenunie ging ook akkoord met de missie om politie agenten in Kunduz op te leiden, maar daar bleef een grote reactie uit:de partij blijft op vijf zetels staan. Ook de SGP komt onveran derd op twee zetels uit. Teleurgestelde GroenLinksers en D66-stemmers wenden zich nu tot PvdA (plus 2), SP (plus 1) en Partij voor de Dieren (plus 1). De PW, tegenstander van de missie, won twee zetels en zou daardoor in de peiling op 29 uitkomen. De nieuwe bijval voor de PW bestaat na de nieuwe Afghanistandiscus- sie volgens De Hond vooral uit bo ze WD en CDA-kiezers. De partij van Geert Wilders is daardoor nog maar vijf zetels kleiner dan de grootste partij, de WD, die in de peiling op 34 zetels staat. GroenLinks Zeeland heeft de Zeeuwse leden van de paftij opge roepen geen overhaaste beslissin gen te nemen naar aanleiding van de steun van GL voor de politie missie in Afghanistan. „Wacht in ieder geval het congres op 5 februa ri af', maant secretaris Reint Ren gers zijn partijgenoten op de web site van GL Zeeland. Hij meldt dat ook het bestuur van GroenLinks Zeeland al veel reacties heeft gekre gen over het besluit van de Twee de Kamerfractie van GL in te stem men met de missie. „Een groot aantal leden overweegt het lid maatschap op te zeggen of heeft dat recent gedaan." Rengers stelt dat het de kracht van GL is dat bin nen de partij verschillende menin gen bestaan. „Daarom moeten we juist bij elkaar blijven." Koningin Beatrix

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 5