261 sport Ajax kan wel wat extra stootkracht gebruiken Nederlaag met Zeefuik voorkomt blamerend puntenverlies EREDIVISIE Feyenoord lijkt bij FC Twente op weg naar een goed resultaat. Bryan Ruiz beslist in blessuretijd echter anders: 2-1. maandag 31 januari 2011 86S8SS$S3SB9SS&S®8g8BK839l door Dick Sintenie AMSTERDAM - Ajax kan wel wat extra stootkracht gebruiken in de voorhoede, zo bleek gisteren in Breda tegen NAC (0-3-zege). Als het aan trainer Frank de Boer ligt, heeft hij vanaf vandaag de beschik king over Bas Dost (van Heeren veen) of Dries Mertens (FC Utrecht). „We onderhandelen op dit mo ment over beide spelers met hun clubs. De selectie kan na het ver trek van Luis Suarez een aanvallen de impuls gebruiken. Ik hoop dat Dost of Mertens ons komt verster ken. Zo niet, dan zou dat zeer te leurstellend zijn", vertelde De Boer na de zege op NAC. Die wed strijd had hem geleerd dat Ajax te gen een weinig overtuigend NAC zomaar twee punten had kunnen verspelen. Ajax kwam vreemd genoeg in de problemen nadat het op een o-i-voorsprong was gekomen. Een pupillenfout van Leonardo - hij wilde in zijn eigen strafschopge bied Daley Blind uitspelen - leidde de snelle openingstreffer van Siem de Jong in. Vervolgens duurde het tot de 67e minuut eer Ajax de voor sprong verdubbelde. Mounir el Hamdaoui kapte Rob Penders uit, waarna de verdediger de bal zelf over de doellijn gleed. Die invalbeurt van El Hamdaoui was geen overbodige luxe. Rechts buiten Miralem Sulejmani had zijn dag weer eens niet en sjokte plichtmatig rond in Breda, en de andere vleugelspeler, de jonge Lo renzo Ebecilio, maakte veel ver keerde keuzes. Ajax was veel te vaak en veel te snel de bal kwijt en kwam tussen het eerste en tweede doelpunt daardoor moeilijk onder de druk van NAC uit. „Bas Dost kan in wedstrijden als deze een rol spelen", dacht De Boer. „Hij is groot en sterk en een ideaal aanspeelpunt en rustpunt in de spits. In ons systeem kan hij heel functioneel zijn. Hij is pas 21 jaar en wij denken dat hij zich bij Ajax nog verder kan ontwikkelen. Bovendien viel Siem de Jong van daag uit met een schouderblessure en dan wordt de spoeling wel heel dun in aanvallend opzicht." Het was maar goed dat De Boer El Hamdaoui nog achter de hand had. De Marokkaanse internatio nal heeft een streep gezet onder zijn akkefietje met zijn trainer, die hem tegen AC Milan op de bank zette, en El Hamdaoui had precies tien minuten (en wat hulp van Penders) nodig om Ajax op een comfortabele o-2-voorsprong te zetten. „Daarmee heeft hij bewe zen hoe belangrijk hij is voor Ajax", zei De Boer. „Penders tikt de bal weliswaar over de lijn, maar ik schrijf die goal op het conto van Mounir." El Hamdaoui stond in de punt van de aanval, een positie waar zijn voorkeur naar uitgaat. Met de komst van Dost kan het zijn dat hij moet uitwijken naar de linker flank. De Boer: „Maar zowel Mou nir als Miralem kan vanaf de zij kant goed gebruik maken van Dost als aanspeelpunt, om daarna zelf de kortste weg naar het doel te zoeken. Ik heb Dost zelf gesproken en hij wil graag naar Ajax komen. Maar nogmaals, we richten onze pijlen ook op Dries Mertens, een typische buitenspeler. Het is de één of de ander. We kijken wel wie het snelst toehapt." NAC was gisteren niet in staat het twijfelende Ajax met een paar doelpunten om de oren te slaan. Een kopbal van Penders en een schot van invaller Nemanja Gu- delj, dat waren de enige wapenfei ten van de thuisploeg. Na het ei gen doelpunt van Penders was de wedstrijd gespeeld en konden de aanvallers van Ajax zich nog een kwartiertje uitleven. Dat leidde slechts tot één treffer, van Sulejmani. Tot ergernis van de trainer, die hoopt dat Dost of Mer tens zijn elftal kan aanzetten tot meer drang naar voren en, vooral, meer venijn voor het doel van de tegenstander. door Hans Leber ENSCHEDE - Het ene verlies is het andere niet. Waar vriend en vij and rekenden op een zware afstraf fing voor Feyenoord in Enschede, maakte het noodlijdend ensemble van Mario Been gisteren een zeer goede indruk. De nekslag (2-1) kwam pas in de extra tijd, toen uit gerekend Bryan Ruiz in de eerste vijftien minuten waarin hij na een knieblessure weer eens meedeed bij FC TWente, prompt beslissend was. Het was niet potsierlijk, niet uit medelijden. Misschien een tikkel tje uit collegialiteit; de complimen ten van FC Twente-trainer Michel Preud'homme aan het adres van Mario Been kwamen in ieder ge val recht uit zijn voetbalhart. „We speelden tegen een goed georgani seerde ploeg. Dat is toch het werk van de technische staf van Feye noord. En ze hebben goede spe lers, het is duidelijk dat de ploeg in een negatieve spiraal is geraakt." Preud'homme weet dat zijn colle ga Been bij Feyenoord een overle- vingsstrijd voert sinds het thuisver- lies vorige week tegen De Graaf schap (0-1). En het was gisteren als of ook zijn spelers dat beseften. Anders dan eerdere vlakke optre dens, zonder de échte intentie en spirit om te winnen, speelde Feye noord fris van de lever en met zelf vertrouwen. FC 'JWente, dat de ver moeienissen van het langdurige be- kertreffen met PSV van woensdag duidelijk nog in de benen had, moest alle zeilen bijzetten tegen de ontketende Rotterdammers. „Ik heb er geen moeite mee toe te geven dat we niet verdiend had den te winnen", zei Preud'homme na de wedstrijd, opgelucht omdat de drie punten nodig zijn in de strijd om de landstitel. Na welge teld één training gaf de komst van Ruiz FC TVvente een kwartier voor tijd echter zoveel extra kracht en vertrouwen, dat de aanvaller Feye noord in zijn eentje op de knieën leek te dwingen. Hij was niet al leen betrokken bij Wout Brama's gelijkmaker (1-1), maar scoorde een minuut in blessuretijd ook nog eens de winnende treffer. Feyenoord wacht sinds 7 maart vo rig jaar (2-4-winst bij Roda IC) op een uitoverwinning. Het illustreert de penibele situatie bij de voorma lige voetbalgrootmacht. Voor Ma rio Been is het te hopen dat zijn elftal de komende weken kan spe len als gisteren in de Grolsch Ves te: met durf, overtuiging en bruta liteit. Daarbij schreeuwt de situa tie bij de club om een spits omdat opnieuw het scoren een probleem bleek bij de Rotterdammers. De 1-0 van rechtsback Gill Swerts was een afzwaaiende voorzet die volle dig per ongeluk in de bovenhoek achter Twente-doelman Nicolay Mihaylov belandde: De komst van Marcel Meeuwis, die vandaag wordt gekeurd en dan voor een half jaar wordt gehuurd van Borussia Mönchengladbach, kan Feyenoord in de dertien 'de gradatiewedstrijden' die nog vol gen extra impulsen geven. Been is blij met zijn komst. „Marcel brengt gif mee, wat we goed kunnen ge bruiken. Ook in de kleedkamer is zijn ervaring nuttig." Maar dat Feyenoord ook nog op zoek is naar een spits, moge duide lijk zijn. Een bod op Bas Dost van SC Heerenveen" is in Friesland vooralsnog afgewezen. Maar Feye noord blijf trachten ergens de 'doelpunten' te kopen die ze van die benarde vijftiende plaats weg moeten krijgen. „Ik hoop dat we na morgenavond nog iemand kun nen presenteren", aldus Been, die vertelde dat Danny Koevermans de club had laten weten het sei zoen bij PSV af te maken. msmzsm amm mmmamm door Rob de Bruyn EINDHOVEN - In de zomer mocht hij nog weg bij PSV. Genéro Zee fuik kwam zelfs bij het beloftenelf- tal nauwelijks aan spelen toe. On der meer Helmond Sport had be langstelling voor hem, maar Zee fuik verkoos een onzekere toe komst bij PSV boven een nieuw avontuur in de eerste divisie. Zater dagavond voorkwam de oud-spits van FC Omniworld en FC Dor drecht hoogstpersoonlijk pijnlijk puntenverlies voor zijn club. Diep in de blessuretijd schoot hij PSV in het Philips Stadion voorbij Wil lem II: 2-1. Daar stond hij na afloop in de cata comben, met in zijn hand de fles champagne die hoort bij de uitver kiezing tot Man van de Wedstrijd. Zeefuik was nog wat beduusd. „Ik besef het nog niet helemaal, geloof ik", sprak hij zachtjes. „Vannacht ga ik niet veel slapen, dat weet ik wel." Twintig jaar is hij pas, en toch al zoveel meegemaakt. Na een debuut bij PSV op zijn zestien de, bleef een goed vervolg in Eind hoven uit. Medio 2008 toog hij naar Omniworld, een jaar later naar 'Dordt'. Bij beide clubs liet Zeefuik zien een neusje voor de goal te hebben, met respectievelijk acht en twaalf competitietreffers. Deze zomer keerde hij terug in Eindhoven en inmiddels wordt on derhandeld over verlenging van zijn contract, dat na dit seizoen af loopt. „Wat er veranderd is? Ik zit gewoon lekker in mijn vel", aldus Zeefirik. „Op het trainingskamp in La Manga ging het laatst al goed. Ik ben heel goed opgevangen door de andere jongens." Of er binnen- Jcort ook een basisplaats voor hem in zit? Zeefuik bleef bescheiden: „Ik denk dat ik het eerst moet pro beren met invalbeurten." Hoe mooi het sprookje ook is voor Zeefuik, zijn terugkeer symboli seert de aanvallende onmacht waarmee PSV na de winterstop kampt. Zes duels speelde de ploeg van Fred Rutten sinds de jaarwis seling. Er werd (in de reguliere speeltijd) niet verloren, maar te gen achtereenvolgens Telstar (2-1), FC Cartagena (1-0), Anderlecht (0-0), VW-Venlo (3-0), FC TWen te (beker, 1-1) en Willem II (2-1) was PSV allesbehalve op schot. De 3-0-zege bij VW lijkt nog aardig, maar PSV had vorig weekeinde met minstens een dubbel aantal goals uit Venlo moeten vertrek ken. Fred Rutten kwam voor het duel met Willem II met een opval lende mededeling: gerekend naar goals per gespeelde minuut zou Marcus Berg (23 duels, 7 treffers) dit seizoen een betere coëfficiënt hebben dan de geblesseerde Jona than Reis (15 duels, 9 treffers). Wel licht heeft de coach ergens een komma verkeerd gezet, want Reis' cijfers zijn toch echt beter dan die van Berg, en fors bovendien. De Braziliaan maakte in de eerste sei zoenshelft per gespeelde minuut bijna twee keer zoveel doelpunten als Berg. Die laatste kwam ook te gen Willem II nooit lekker in de -wedstrijd en werd na zeventig mi nuten vervangen door Zeefuik. Eenvoudig was het niet voor PSV tegen het superverdedigende Wil lem II. Maar het elftal van Rutten moet een tegenstander van dit kali ber toch snel op de knieën kun nen krijgen. Met het veldspel was opnieuw weinig mis. Alleen Toivo- nen scoorde, direct na de rust. Met eerst één en in de slotfase zelfs twee man meer kwam PSV niet of nauwelijks door de Tilburgse ver dediging. Puntenverlies leek onaf wendbaar. En toen was daar Genéro Zeefuik. Genéro Zeefuik Mounir el Hamdaoui (midden) wordt na de 0-2 gefeliciteerd door Daley Blind (links) en Christian Eriksen. foto Stanley Gontha

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 58