sport 29 Australië omarmt Clijsters over de knie Hockeybond blijft maar groeien David is in Sankt Wendel Goliath R°y wint La Marseillaise, en alle andere veldrijders de baas Hoogerland rijdt goed mee Novak Djokovic maandag 31 januari 2011 'Deze overwinning is voor Servië. We hebben een moeilijke periode doorgemaakt, maar we komen er wel doorheen.' door Edward Swier den haag/melbourne - Hun aller eerste confrontatie ooit, dik tien jaar geleden, won Andy Murray met speels gemak. Het werd, als de Schot het zich goed herinnert „6-0, 6-1, of zoiets." Novak Djoko vic, een driftkikkertje toentertijd, zal allicht met zijn racket hebben gesmeten. De Britse slungel zal wat schaapachtig hebben gela chen. Ze waren beiden dertien jaar; het jeugdtoernooi in Tarbes was het begin van wat ze beiden een heuse vriendschap noemen. „Maar zondag zal het wel wat moeilijker worden dan toen in Frankrijk", wist Murray vooraf aan de eindstrijd van de Australian Open. Dat hij zwaar op zijn broek zou krijgen, had de 23-jarige Mur ray echter niet kunnen voorzien. Djokovic won de eenzijdige grandslamfinale met 6-4, 6-2, 6-3. Ze schelen maar een week, wer den beiden in mei geboren en zijn inmiddels 23. Op de diverse jeugd kampioenschappen liepen ze el kaar geregeld tegen het lijfj nu nog staan ze frequent samen op de baan. Als trainingspartners. Ze zoe ken elkaar op in de playerslounge, delen de laatste nieuwtjes. Er is wederzijds respect en dat is al heel wat voor de Serviër die in het cir cuit niet bepaald bekend staat als sociale jongen. In toernooien ontliepen ze elkaar, vreemd genoeg, de afgelopen 22 maanden. Het was een periode waarin Novak Djokovic duidelijk beter en vooral ook fitter is gewor den. Andy Murray, die de laatste drie onderlinge confrontaties had gewonnen, staat stil. Het is - af gaande op de eindstrijd in Mel bourne van gisteren - de vraag of hij ooit een grandslam gaat win nen. De nederlaag was zijn derde verliespartij in een grandslamfina le. De statistieken beginnen zich te gen hem te keren. Het was aandoenlijk hoezeer Mur ray in Melbourne, waar hij vorig jaar ook al moest buigen in de eindstrijd (voor Federer), een hart onder de riem werd gestoken. Alle betrokkenen die iets mochten zeg gen in de Rod Laver Arena verze kerden hem dat zijn kans heus nog komt. Een ieder voelde de zware last die Murray met zich mee torst, een hele natie verwacht dat hij de eerste Brit wordt die een grandslamfinale wint na Fred Per ry in 1936. Djokovic erkende op de persconfe rentie zelfs dat hij, uit respect voor zijn opponent én vriend, niet al te uitbundig had gejuicht na het win nende punt. „Het is de derde keer dat hij het niet gered heeft, dat komt hard aan. Maar zoals ik al eer der zei: hij heeft alles in zich om grandslamkampioen te worden. Ik weet eigenlijk wel zeker dat het hem snel zal gaan lukken." De overdreven vriendelijkheden zeiden ook veel over het niveau van de finale. Murray was van be gin tot einde kansloos. Zowel fy siek, tactisch als qua beleving was de Schot duidelijk de mindere. Murray is en blijft - als je hem ver gelijkt met de op en top fitte en zo uitermate verbeten Djokovic - toch vooral een ietwat onhandige lange slungel. Djokovic had het ook gemerkt dat hij de perfectie benaderde, dat er maar weinig mis was aan zijn spel. „Alles wat ik ge pland had, lukte. Alles wat we voorbereid hadden, kon ik uitvoe ren. Maar het voelde niet, zoals jul lie suggereren, alsof ik over hem heen walste, alsof ik hem vernietig de. Zo zou ik dat nooit noemen. Ik wilde alleen maar het goede ge voel vasthouden, me comfortabel voelen. Dat lukte, waardoor het soms wel vanzelf leek te gaan. door Edward Swier den haag/melbourne - Ze had den haar al jaren terug als de idea le schoondochter omarmd. Maar de verkering met Lleyton Hewitt hield geen stand. De liefde voor Kim Clijsters bleef echter bij de Australische tennisfans. Vanaf dit weekeinde mogen ze haar, zei ze zelf, ook echt met haar bijnaam Aussie Kim' aanspreken. Zaterdag won de Belgische haar vierde grandslamtitel. Na driemaal op de US Open was het nu ook eindelijk in Australië raak. De Chinese Li werd met 3-6, 6-3, 6-3 verslagen. Nadat Li Na het initiatief in de eer ste set had genomen, besloot Clijs ters bij het begin van de tweede set meer te gaan variëren. Er kwam meer slice in haar spel, maar ook een aantal flink hoge bal len. De Chinese had duidelijk moeite, werd aan het denken ge zet en begon fouten te maken. Geïrriteerd ging Li geregeld de dis cussie met de umpire aan, terwijl het publiek in de Rod Laver Arena meer en meer de kant van Clijs ters koos. Li had het gevoeld, de warmte die van de tribunes op Clijsters neerdaalde. „Het leek wel of we in België speelden", grapte Li, de eerste Chinese die een grandslamfinale heeft bereikt. utrecht - De Nederlandse hockey- bond blijft groeien. De KNHB tel de eind vorig jaar 227.357 leden. Dat is ruim twee procent meer dan in 2009. Dat maakte de hock- eybond zaterdag tijdens het jaar lijkse hockeycongres in Utrecht be kend. Sinds 1998, het jaar van het succes volle WK voor mannen en vrou wen in Utrecht, stijgt het aantal hockeyers in Nederland gestaag. Destijds waren nog maar 127.048 personen bij de KNHB als lid inge schreven. Op basis van een onderzoek van VODW Marketing is een groei naar 300.000 leden haalbaar voor Clijsters was blij de Australiërs iets terug te kunnen geven. „Ik vind het hier altijd geweldig, de men sen zijn al die jaren zo hartelijk te gen me." De Belgische boekte, na de US Open van 2010, haar twee de opeenvolgende grandslamover- winning. In 2009 was ze ook al de beste in New York. Won ze voor haar eerste adempau ze slechts één van de vijf grands- lamfmales die ze speelde, na haar rentree scoorde ze drie op drie. Het zou hongerig moeten maken. Clijsters heeft aangetoond dat ze, bij afwezigheid van de nog altijd geblesseerde Serena Williams, de meest gelouterde en meest begiftig de speelster van het WTA-circuit is. Maar Clijsters is niet al te hebbe rig. Het uitzicht dat ze weer de nummer één van de wereld kan worden, zet haar geenszins aan tot het volproppen van haar toernooi- kalender. Integendeel, de Bel gische liet haar landgenoten schrik ken door de dag nadat Justine Henin zei weer te moeten stoppen zelf ook aan te kondigen een tand je terug te schakelen. Clijsters ge niet van haar gezinsleven, wil niet overdrijven in haar dadendrang. In 2012 staan weliswaar de Olympi sche Spelen hoog op haar prioritei tenlijstje, maar verder twijfelt ze nog over de rest van haar speel de KNHB. In 2020 zou dat aantal gerealiseerd kunnen zijn. De KNHB denkt in het zaalhockey, bij de veteranen en bij de jongste jeugd (vier tot vijf jaar) nog de no dige winst te kunnen boeken. Via het aanbieden van basisschool- hockey op een grotere schaal dan nu het geval is, hoopt de bond nog meer kinderen aan het hock eyen te krijgen. „De doelgroep voor het hockey wordt steeds groter", lichtte KNHB-directeur Johan Wakkie toe. „Er is duidelijk sprake van een nieuwe trend. Iedereen speelt te genwoordig hockey. In de Rotter damse volkswijk Feijenoord bij schema. Over de volgende grands- lams, Roland Garros en Wimble don, moet je haar dan ook niet te veel vragen. „Tuurlijk wil ik daar ook winnen, waarom niet. Maar ik heb er nog geen moment bij stil gestaan. Het is te vroeg om je daar al op te focussen." Kim Clijsters poseert met de beker op Brighton Beach, bij Melbourne. voorbeeld zijn we bezig om een ge lijknamige hockeyvereniging op te richten. Hockey heeft van oudsher een sterke sociale component. Die slaat steeds beter aan. De sociale functie van hockey willen we ook graag uitstralen." De Nederlandse hockeywereld telt momenteel 318 clubs die gezamen lijk over bijna negenhonderd kunstgrasvelden beschikken. Door onder meer samenwerking en uit ruil met voetbalclubs, die ook steeds meer gebruik maken van kunstgras, verwacht de KNHB de komende jaren de aanhoudende stijging van het ledenaantal lande lijk te kunnen opvangen. door Ad Pertijs sankt wendel - Woorden én da- den, dat is Lars van der Haar ten voeten uit. De kleine man uit Woudenberg pakte zaterdag in Sankt Wendel de wereldtitel veldrijden bij de beloften. Toen er na afloop veel vragen kwamen I over de opmerkelijke finale waarin Nederlanders achter landgenoten aan reden, kwam de Rabo- bank-renner als grote winnaar uit de strijd. „Ik was vroeger zo'n jon getje dat gepest werd. Om me staande te houden, leerde ik wel om mijn mondje te roeren." Dat jongetje moest ook in het veldrijden lange tijd opboksen te gen een heuse Goliath. „Ik heb de onderdrukking gevoeld", zegt hij over de jaren dat hij zich als een David in de schaduw voelde staan bij Tijmen Eising, de Drentse reus. Uitgerekend Eising hees hem zater dag op het schild door in de laat ste ronde op zoek te gaan naar de ontsnapte Limburger Mike Teunis- sen. „Ik schrok en begreep niet waarom hij het deed. Zelf had ik had het niet gedaan", zei Van der Haar over hét spraakmakende mo ment van de race. „Maar als hij het doet, volg ik hem." Samen nader den de twee hun vermoeid raken de landgenoot. Eising maakte een foutje en Van der Haar passeerde Teunissen toen ook die de mist in ging in een bocht. Met de finish al in zicht spurtte Van der Haar naar de regenboogtrui. Op het podium moest hij denken aan zijn in 2002 aan kanker gestor ven zus Femke. „Ik hoopte dat ze van boven naar me keek." Hij weet wat ze met hem doet. „Fem ke geeft me de power in mijn hart en hersenen om dit te doen. Zij heeft veel pijn gehad. Dan moet ik er ook maar tegen kunnen als het zwaar wordt. Ik zal ook nooit zo snel opgeven. Ik rijd liever nog ver der op één been dan dat ik afstap." „Mijn ambities om op de weg te rijden zijn nul komma nul", stelt hij zonder dralen. Het kleine lijf is er niet voor gemaakt. Wel voor veldrijden. „Ik merk sinds vorig jaar een opbouw van spieren in mijn lichaam. Ik begin body te krij gen." Sindsdien gaat hij met spron gen vooruit. David kan Goliath aan. Van der Haar is pas 19 jaar en mag nog twee jaar bij de beloften rijden. Een Vlaamse journalist vroeg hem of hij al prof wil wor den. „Dat zou een Belg willen ja", antwoordde hij snedig. „Volgens mij kun je iemand beter in alle rust brengen, dan hem nu al veel geld te geven. Ieder jaar een beetje meer is veel beter." marseille - De 27-jarige Franse wielrenner Jérémy Roy heeft de GP La Marseillaise gewonnen. De renner van Franqaise des Jeux had meer dan twee minuten voor sprong op zijn landgenoot Sylvain Georges (Big Mat-Auber 93). Romain Feillu, de Fransman van Vacansoleil-DCM, won de pelo tonsprint om de derde plaats. Va- cansoleil had met de Italiaan Ric- cardo Riccö (zevende) nog een ren ner in de top tien. Diens ploeggenoot Lieuwe Westra werd veertiende en daarmee eer ste Nederlander. Johnny Hoogerland uit Yerseke fi nishte als negentiende, in de staart van de eerste groep. Hoogerland en vele andere ren ners werden een dag voor de start verrast met de mededeling dat er niet met oortjes gereden mocht worden. Daardoor ontstond er veel verwar ring in de koers. Roy, Georges en Julien Guay (Roubaix-Lille Métro- pole) kwamen al snel aan kop, maar de berichtgeving over hun voorsprong was wisselend. „Uitein delijk bleek dat we het gat niet meer dicht konden rijden", keek Hoogerland terug. „Het was alle maal een beetje chaotisch." De Yer- sekenaar hield desondanks een goed gevoel over aan zijn eerste koers van het jaar. „Ik reed lekker, vooral bergop. Dit soort koersen rij je om je snelheid terug te krij gen. Ik heb in de voorbereiding veel duurwerk gedaan." Woensdag staat Hoogerland aan de start van de Ster van Bessèges, een meerdaagse koers met vijf etappes. Waarschijnlijk mag er ook dan niet met de zogenaamde oortjes gereden worden. Hooger land: „Ik heb gehoord dat dat al leen nog in World-Tourkoersen mag."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 51